homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rezultat analize


#1 2011-04-30 18:16:58

Riroua
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 6

Rezultat analize

Buna,
o multime de informatii interesante pe forum asa ca m-am gandit si eu  sa ma inregistrez si sa cer parerea voastra. Problema mea este bineinteles, candidoza. Am avut pentru prima oara candidoza in 2006, am tratat-o si apoi nu a reaparut pentru o perioada buna de timp.

Ultima oara am facut analiza secretie in dec 2010, rezultatele sunt:

Examen microscopic colorat Gram

Reactie inflamatorie moderata, cu polimorfonucleare. Lactobacili absenti.
Foarte numersi cocobacili gram-pozitivi
Numeroase levuri inmugurite si pseudohife.

Examen secretii vaginale (cultura, antibiograma)

Culturi aerobe: Prezent Candida albicanis in cantitate mare
Antifungigrama:
Sensibil: Nistanin, Econazol, Ketoconazol, Miconazol, Fluconazol

Staphylococcus aureus - absent
Staphylococcus agalactiae (grup B) - absent
Streptococi beta-hemolitici grup A,C,G - absent
Enterococcus spp. - absent

Rezultatele au fost interpretate de Dna doctor ginecolog, si am facut un tratament cu omicral (2/zi timp de 3 zile) + lomexim crema (am folosit macmiror in loc) + ovule cu econozal si fluconzol (3 ovule). Partenerul a luat si el pastile, dar nu s-a dat cu crema. Mi-a trecut temporar, dar in martie problema a reaparut si am luat acelasi tratament, dar de data asta am luat si niste ovule cu lactobacili (2/zi timp de 7 zile).. gynophylus parca .. la recomandarea farmacistei, insa simt ca nu mi-a trecut complet, pentru ca inca mai am niste scurgeri albicioase (dar f putine)

Intrebarea mea este: ce determina oare reaparitia candidei in cazul meu? Eu iau anticonceptionale Harmonet si cate un sfert de pastiluta Flutasine sa-mi tratez PCOS ... poate sa-mi apara din cauza asta oare sau ma reinfectez de fiecare data de la partener (in martie am insistat sa se dea si el cu crema, si i-a trecut )?

Doctoressa, astept un raspuns cand poti, te rog. Nu am inteles eu prea multe din rezultatul analizei, dna doctor ginecolog mi-a spus ca am candida, si mi-a dat si tratamentul pe loc iar farmacista mi-a spus la modul general cam ce poate determina aparitia candidei.

Mi-e teama sa fac acelasi tratament de mai multe ori, sa nu devina candida rezistenta la tratamentul asta. Ar trebui sa repet analiza la laborator dupa tratamentul asta ?

Multumesc!

Offline

 



#2 2011-04-30 20:40:31

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Rezultat analize

Eu asta am de gand sa fac. Doctora mi-a dat tratament pentru 3 zile, miercuri ma voi duce din nou la ea sa imi faca inca o analiza a secretiei vaginale, mie asa mi se pare normal.
Dar am o nelamurire: pe fisa analizelor nu scrie ca am candida in exces dar totusi doctora mi-a spus ca am candidoza si mi-a dat tratament. De ce? Am ajuns eu din timp la doctor si nu s-a dezvoltat asa mult sau mi-a dat tratamentul acesta preventiv?

Offline

 

#3 2011-05-23 21:24:50

Riroua
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 6

Re: Rezultat analize

Eu am facut tratamentul recomandat de ginecolog sperand ca trece.. dar dupa menstruatie iar mi-a revenit. Vreun sfat, fetele? La ginecolog doar se recolteaza proba, analiza se face la laborator specializat. Trebuie neaparat sa merg la ginecolog sa recolteze proba?

Offline

 

#4 2011-05-24 10:04:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rezultat analize

ar trebui sa faca si partenerul tratament
si nu strica un tratament pentru imunitate si macar o perioada un regim mai sarac in alimente acide (dulciuri, fainoase, alcool), fiindca aciditatea ii prieste candidei

Offline

 

#5 2011-05-24 10:12:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rezultat analize

Riroua a scris:

Eu am facut tratamentul recomandat de ginecolog sperand ca trece.. dar dupa menstruatie iar mi-a revenit. Vreun sfat, fetele? La ginecolog doar se recolteaza proba, analiza se face la laborator specializat. Trebuie neaparat sa merg la ginecolog sa recolteze proba?

Nu trebuie sa mergi neaparat la ginecolog pentru recoltare, poti merge si direct la laborator(daca ei recolteaza acolo)
candidoza se reinstaleaza destul de rapid in siturile ramase descoperite...asadar, refacerea populatiei de lactobacili e esentiala dupa tratamentul tintit pentru candidoza.
Parerea mea e ca e bine de refacut examenul de secretie intrucit nu orice secretie vaginala albicioasa e candidoza....si da, ea are tendinta sa reapara dupa menstruatie


Karina_ personal nu imbratisez ddeloc ideea tratamentului preventiv impotriva candidozei...o afectiune o tratezi daca o ai, altminteri dereglezi echilibrul florei vaginale si te asiguri astfel ca te abonezi la tratamente nesfirsite


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-24 23:19:00

Riroua
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 6

Re: Rezultat analize

heimdall pentru partner i-a recomandat dna doctor ginecolog pastile cu omicral (pe care le-a luat), doar ca el nu mai are nici un simptom, dar mi-e teama sa nu ia din nou candida de la mine asa ca opresc orice raport pana stiu exact ce am.

Multumesc pentru raspuns doctoressa. Voi merge sa fac din nou analizele secretiei ... joi am si programare la medic de familie .. si sper sa scap de candida  majoreta

Ultima oara a fost editat de Riroua (2011-05-24 23:23:59)

Offline

 

#7 2014-02-05 18:24:52

ZoeAHS
Membru
Inregistrat: 2014-02-05
Mesaje: 1

Re: Rezultat analize

Am nevoie si eu de un mic sfatc, daca mie medicul mi-a prescris 4 pastile de omicral si crema de gynofort, ce ar trebui sa ia si partenerul meu?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.