homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30-2


#20 2014-02-09 02:56:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Sa va spun si eu?
A tusit o ora aproape continuu, in somn. Tuse din aia latratoare de laringita...

Eu eram in urma cu Grey's , n-am vazut decat 4 episoade din sezonul 10 si acum recuperez.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#21 2014-02-09 03:03:03

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Katey...latratoare grater

bine ca nu s-a trezit. Eu nu rezist la laringita. Ii dau sa bea dexa si e ca nou lol

spor la grey's!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#22 2014-02-09 03:31:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Cum adica "sa bea"? nustiu

Noi i-am facut o tura de aerosoli cu Ventolin inainte de culcare, sa-i usuce secretiile, si vreo ora a dormit linistita, am zis ca e ok. Si apoi a inceput. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#23 2014-02-09 06:32:34

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Janis tu ai dreptate cu positive parenting dar la datul cu pumnul in masa, tavalitul pe jos ( de nervi), aruncatul cu bolovani dupa tine sau aruncatul farfuriei pe jos ( ce zicea Adriana) ce alternative ai?
Stiu copil care se dadea cu capul de parchet cand se supara? Ce sa-i zici? Ok, hai sa te dai cu capul de perna?
Ce ai zis tu e ok ptr situatiile in care face lucruri periculoase. Da, nu il certi sau stiu si eu ci il indrepti spre altceva. Dar cand un copil e nervos pe tine sau isi manifesa nervii in felurile de mai sus?sau refuza sa faca ceva in modurile de mai sus?


Neata.

Deno eu as interveni.

Katey sanatate si voua

Offline

 

#24 2014-02-09 08:30:42

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

neata


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-02-09 09:31:46

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata!

Of, sad sa fie mai bine piticii azi!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#26 2014-02-09 09:54:36

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata

Nu am mai intrat. Si al meu un pic cu muci, m-am saturat , i-am facut aerosoli aseara cu adrenalina ca asa ne-a dat dr si asa l-a agitat , s-a trezit de 30 de ori, sunt capiata
Janis ai inceput munca ?


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#27 2014-02-09 10:03:01

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Ii dau sa bea la propriu

Happy cand are tantrumuri (asa le zice la crize) ei sufera pt ceva,sunt frustrati.creuerasul lor nu poate face fata la unele frustraru,sentimente,ei nu stiu sa se descurce cu ele asa ca se crizeaza...asa cresc ei. Abordarea corecta e iubire si empatie, la noi mereu tine : Raresica, stiu ca estisuparat ca nu potu avea asta, si eu sunt trista. Te iubesc mult. Vrei in brate la mami? Il pupacesc si ii spun ca ii inteleg sentimentele. O alta fraza de retinut este : connect before you correct! aduca ia-l si conecteaza-te xu elcand te enervezi..de obicei ei se poarta vadit rau caci au o nevoie neimplinita, sau o frustrare si ii ajuta mult sa vada ca ii iuvesti neconditionat(chiar si cand nu se poarta bine)
asta e in teorie, nu zic ca le fac pe toate bine dar macar incerc..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#28 2014-02-09 10:08:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

'neata!

sanatate la puiutii bolnavi!

Offline

 

#29 2014-02-09 10:11:11

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

buna dimineata fetele !duminica placuta si sanatate multa pt y ,pt naty si ceilalati care mai sunt raciti ! eu nu am avut niciodata asa de multe greutati de la o raceala si-mi imaginez ca  tare  greu  pt voi ...

Offline

 

#30 2014-02-09 10:12:10

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Nu, marti incep


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#31 2014-02-09 10:26:18

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

JanisJoplin a scris:

Ii dau sa bea la propriu

Happy cand are tantrumuri (asa le zice la crize) ei sufera pt ceva,sunt frustrati.creuerasul lor nu poate face fata la unele frustraru,sentimente,ei nu stiu sa se descurce cu ele asa ca se crizeaza...asa cresc ei. Abordarea corecta e iubire si empatie, la noi mereu tine : Raresica, stiu ca estisuparat ca nu potu avea asta, si eu sunt trista. Te iubesc mult. Vrei in brate la mami? Il pupacesc si ii spun ca ii inteleg sentimentele. O alta fraza de retinut este : connect before you correct! aduca ia-l si conecteaza-te xu elcand te enervezi..de obicei ei se poarta vadit rau caci au o nevoie neimplinita, sau o frustrare si ii ajuta mult sa vada ca ii iuvesti neconditionat(chiar si cand nu se poarta bine)
asta e in teorie, nu zic ca le fac pe toate bine dar macar incerc..

cu asta sunt perfect de acord ,trebuie sa-i invatam sa-si exprime frustrarile prin cuvinte iar noi trebuie sa facem acelasi lucru :nu e nevoie sa ma lovesti- poti sa spui Nu  ,stiu  ca ai fi vrut sa stau cu tine acasa astazi ;sau cand cad nu trebuie spus :-hai ca nu ai nimic ;ci mai degraba :-ti-a fost frica /stiu ca te doare ...
facem fiecare ce putem mai ales ca nu avem acelasi copil si ca la randul nostru am avut parinti diferiti care ne-au format cum au crezut ei mai bine ....

Offline

 

#32 2014-02-09 12:48:29

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Neata!

Crunta noapte, baiu e ca nu ii scade febra, deloc, de ieri de la 8 are in continuu cu 5ml nurofen alternat la 4 ore cu un sup de paracetamol. Dpa 2-3 ore se raceste f putin si apoi se infierbanta mai tare.
Dimineata la 6 era lesinat rau, am aprins lumina doar intredeschidea ochii, nu se misca deloc orice ii faceam, m-am speriat si i-am dat antibiotic care l-a vomat dupa jumatate de ora. I-am pus si supozitor, tot arde.
Si el tuseste latrator, ii dau aerius ca mi-e frica si mie. Dexa inca nu am ajuns sa ii dau, sper nici sa nu, ia destul cortizon din creme.. sad

Sanatate si celorlalti bbi!

Happy, yannick se da cu capul de gresie, si mai nou de perete, e tot vanat in frunte. Nu am cum gestiona situatia, la inceput l-am luat, cand scapa din brate mergea si se punea iar in 4 labe si iar se dadea. Nu merge sa il iau cu alte activitati ca nu coopereaza, vrea sa se intoarca la ce i-a ramas de facut. S se intoarce mereu.
Asa ca am inceput sa il las sa se dea. S-a dat de cateva ori cu plans si invinetit si acum doar se face ca se da. Apropie capul de gresie si il lasa jos inceeet pana ati ge c fruntea lol

Nici cu vestita fraza a lui janis nu merge desi o folosesc mereu, inca nu am avut succes nici macar o data.
Eu ii zic doar atat in timp ce il imbratisez sau il iau de la locul faptei "mami stie, mami stie" nu o lungesc cu multe cuvinte ca se apuca mai rau de urlat. Si de obicei il scot in curte unde adora sa mearga, apoi gadilind-ul sau aruncand-ul in sus il aduc repede in casa ca e frig.

El are mania trantitului si batutului cu diverse obiecte in geamuri(cu putere)
Si ii spun dau 2 sanse. Ii spun initial nu bate ca se sparge/strica. Sta putin si se uita la mine foaaaarte smecher apoi bate iar. Ii zic "daca mai bati o singura data, ti-l iau" cand zic asa incepe si bate si mai tare. Cum ma vede ca ma ridic sa i-l iau, il ia si-l arunca cat poate de departe si nu-l mai intereseaza rotfl
Initial i-l luam si plangea. Acum s-a facut mai jmecher ca mine, il arunca cu totul.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#33 2014-02-09 13:49:23

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Off deno poate ajungeti la doc...

Cu crizele ce sa zic....esti o "norocoasa". Mi se intampla si mie sa nu-l pot controla...dar vorba ta vor si afara..asa-i sezonul rece..stai mai inchisi , sunt mai nervosi


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#34 2014-02-09 14:24:45

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Jeanis la spital nu ii face nimic, cel mult ii da panadol. Știu din experiența mea si a altor mămici.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#35 2014-02-09 14:41:02

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

hai deno ca scapati voi si de asta ...inca o data sunt alaturi de tine cu sufletu' de mama !

janis ,nici nu-ti doresc sa faca rares ce face fiimea acum ,dar stii cat de repede se intampla ? in 3 saptamani nu-mi mai recunosc copila ! nu e rea in sensul ca sparge ori tranteste  dimpotriva nu avem nimic stricat de mana ei ,trece cu o grija pe langa flori ca nici omul mare nu ar fi asa atent ...dar are pretentia sa decida in locul nostru ,vrea sa se impuna !

deno te santajeaza si pe tine cum vrea el smile
cand sunt mici sunt dragutei si ne lasam induplecate ,problema e cand se fac mari si continua..

hai ca sa ma si laud :azi a cerut  de doua ori sa faca pipi la olita      smile

Offline

 

#36 2014-02-09 15:44:17

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

ADA, așa e, m-a g?ndesc cu groaza ce va fi c?nd va fi mare ca acum m-a are la picioarele lui, doar ce e periculos nu i-l las, in rest ce vrea el poate sa facă..
Nu e bine, știu dar ce sa fac ca-l iubesc de mor.
Va fi un rebel, asta e, si eu am fost si acum sunt bine mersi la casa mea, cuminte..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#37 2014-02-09 16:05:16

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

deno  smile
m-am pricopsit azi smile ,s-a trezit din somn s-a dezbracat complet ,a dat scutecul jos si a facut pipi in patut ,uiuu uiuiuuuuuuuu .......

Ultima oara a fost editat de adrriana (2014-02-09 16:16:00)

Offline

 

#38 2014-02-09 17:01:01

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 30

Fetelor, am impresia ca C nu mai digera fructele. Le scoate nedigerate, si cu un miros ciudat, ca de alcool, sub forma de scaune moi.  Pana acum nu era asa...Mai curand era constipat, facea bobite...Aveti idee ce poate fi?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.