homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candida spp prezenta, simptome absente!


#1 2014-02-15 21:45:46

ladyandbirdy
Membru
Inregistrat: 2014-02-15
Mesaje: 4

Candida spp prezenta, simptome absente!

Buna seara!

Am luat cu entuziasm (in sfarsit!) hotararea de a face un copil, asa ca am inceput sa-mi fac analizele prenatale, printre care si examenul de secretie (+cultura) si PAP. La secretie mi-a iesit totul bine, mai putin fatidicul rand... candida spp prezenta! Problema este ca nu prezint semnele vreunei infectii (nu am mancarimi, scurgeri neobisnuite, disconfort de vreun fel...). Rezultatul PAP inca nu a venit. Problema mea este urmatoarea: imi doresc NEAPARAT sa concep la inceputul lui martie (intre 6 si 9) si as dori sa stiu daca pot sa concep fara sa ma tratez acum pentru candida, mai ales ca nu ma deranjeaza nimic. Din cate am inteles, oricum exista posibilitatea aparitiei acestei infectii dupa conceptie (sperma alcalina cica se face vinovata), asa ca exista tratamente mai putin nocive care se pot face si in timpul sarcinii.
Ce ma sfatuiti sa fac? Peste o saptamana oricum voi fi la menstruatie, asa ca nu vad cand as avea timp sa termin tratamentul...

Va multumesc anticipat pentru sfat!

Offline

 



#2 2014-02-15 21:57:18

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

Buna seara.
Tot mai bine e sa tratezi candidoza inainte de a concepe, doar mai ai timp pana-n martie pe 6-9.
NU vreau sa te descurajez, dar sa nu fii prea dezamagita daca nu reusesti ra ramai graviduta fix in acele 3 zile. Un cuplu sanatos poate incerca pana la un an sa obtina o sarcina.
Succes!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#3 2014-02-15 22:09:28

ladyandbirdy
Membru
Inregistrat: 2014-02-15
Mesaje: 4

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

Multumesc pentru raspuns! Dar.... cum de mai am timp? Din cate stiu, tratamentul se da pentru mai mult de o saptamana, iar eu voi fi la menstruatie peste o saptamana (pana pe 1-2 martie)... deci va trebui sa-l intrerup, daca il voi incepe luni (ceea ce nu cred ca se va intampla pentru ca trebuie sa ma programez la medic mai intai si cine stie cat mai dureaza; din cate stiu e foarte aglomerat la usa dumnealui). Of... Dar oare chiar e candidoza daca n-am simptome? Poate e doar prezenta, insa nu s-a inmultit excesiv incat sa dea in infectie... habar n-am... De-ar fi mai simplu sa ajungi la medic, in secunda 2 eventual, ar fi minunat.

Offline

 

#4 2014-02-15 22:14:46

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

exista si tratament de 3 zile, Canesten GYN parca
intr-adevar majoritatea tratamentelor sunt pe 10 zile. Ca si eu m-am luptat cu candida vreo 3 ani, aparea in fiecare luna si tratam si iar aparea..


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#5 2014-02-16 09:51:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

daca a iesit la analize inseamna ca s-a inmultit excesiv, deci infectie. exista tratament chiar si in doza unica pentru candida. daca tu n-ai avut de furca cu ea prea mult pana acum, e de asteptat sa raspunda bine si la un tratament de scurta durata. chiar si medicul de familie ar trebui sa-ti poata da un tratament.

faza cu "NEAPARAT" nu vreau sa o comentez prea mult. iti zic doar ca sa fiu in locul tau, nu mi-as propune sa obtin neaparat, la data fixa, lucruri pe care le putem controla atat de putin. mult succes iti doresc  goodluck

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-02-16 10:27:46

ladyandbirdy
Membru
Inregistrat: 2014-02-15
Mesaje: 4

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

Pe un site medical, tocmai am gasit asta:
"Este oare necesar tratamentul ?n lipsa simptomelor, dar la depistarea ciupercilor ?n frotiul din vagin?
?n cazurile ?n care analiza frotiului vaginal a depistat prezenţa ciupercilor de drojdie (candida), dar femeia nu are simptome ale bolii şi se simte perfect sănătoasă, nu este nevoie de niciun tratament. Ciupercile patogene pot fi găsite ?n vagin la aproape fiecare a doua femeie sănătoasă şi, după cum s-a menţionat deja, sunt omniprezente. Nu există nicio modalitate (sau necesitate) pentru a elimina totalmente ciupercile de drojdie din vagin, deoarece acestea sunt prezente ?n cantităţi mici ?n organele sexuale ale oamenilor sănătoşi şi provocă boala numai ?n cazul creşterii active pe fondul deteriorării florei vaginale.
cuprins
Este necesar să se aplice tratamentul pentru partenerul meu sexual dacă am candidoza?
?n cazul ?n care un partener sexual nu are semne de boală, tratamentul nu este necesar."

Este cazul meu, insa nu vreau sa risc, asa ca am fost la farmacie si am luat Lomexin ovule (doza unica, 600 mg), Clotrimazol crema si Tantum Rosa. Mi s-a recomandat ca dupa 4 zile sa mai pun unul, ca sa nu existe riscul sa recidiveze.

In legatura cu "NEAPARAT", stiu ca nu suna tocmai bine, avand in vedere ca nu tine de noi lucrul acesta. E clar ca nu am siguranta ca o sa concep chiar atunci, insa vreau NEAPARAT sa incerc atunci, de aceea voiam sa fie totul in regula, in cazul in care s-ar prinde. smile

Va multumesc mult pentru sfaturi! Sper sa fie totul bine!

Offline

 

#7 2014-02-16 11:09:22

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

Lady succes atunci! Sa functioneze tratamentul si sa vina si bebitul.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#8 2014-02-16 12:45:47

ladyandbirdy
Membru
Inregistrat: 2014-02-15
Mesaje: 4

Re: Candida spp prezenta, simptome absente!

Multumesc! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.