homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie neregulata


#1 2014-02-16 22:45:28

Loomy
Membru
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 3

menstruatie neregulata

Buna seara,
Am 27 de ani si menstruatie neregulata de cand ma stiu. Recent am fost la un control ginecologic deoarece am avut ceva dureri in timpul actului sexual. Conform controlului ginecologic am metroanexita bilaterala si candida. Am urmat tratamanet cu antibiotice, ovule si unguent. Ma simt mai bine acum si nu mai am nici secretie si nici dureri in timpul actului sexual insa am o problema cu menstruatia. In noiembrie 2013  nu prea am avut o sangerare ba chiar a lipsit, doar urme fine sesizabile dupa ce mergeam la toaleta. Atunci eram intr-o calatorie si am dat vina pe fusul orar. La fel este si acum. Luna trecuta am avut menstruatie normala iar acum lipsa. Dureri si simptome am insa la fel ca si data trecuta, sesize doar firicele fine de sange maroniu dupa ce merg la toaleta. Tratamentul l-am terminat acum o saptamana si urmeaza sa merg la un alt consult dar doamna doctor nu prea este comunicativa. Credeti ca exista vreo legatura intre metroanexita bilaterala si aceasta lipsa a menstruatiei?

Ultima oara a fost editat de Loomy (2014-02-16 22:46:39)

Offline

 



#2 2014-02-17 08:51:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: menstruatie neregulata

Sincer, nu prea cred.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-02-17 10:16:15

Loomy
Membru
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 3

Re: menstruatie neregulata

Ce ma sfatuiti sa fac?

Offline

 

#4 2014-02-17 21:19:35

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: menstruatie neregulata

eu una as merge la un endocrinolog ... pare o problema hormonala ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#5 2014-02-18 01:24:44

Loomy
Membru
Inregistrat: 2014-02-16
Mesaje: 3

Re: menstruatie neregulata

doctora mi-a recomandat anticonceptionale....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-02-18 11:32:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: menstruatie neregulata

Cel mai bine este, cand urmeaza sa iei anticonceptionale, sa faci mai intai cateva dozari hormonale (FSH, LH, estradiol, prolactina, testosteron - sper ca nu uit vreunul), care ar indica si daca problema ta e de ordin hormonal. Analizele astea (+ contextul clinic si alte informatii) cred ca ajuta si la alegerea contraceptivului potrivit pentru tine, indiferent daca ai sau nu o dereglare hormonala. Oricum, dozarile astea cred ca se recomanda doar cand pacienta are anumite simptome, nu asa oricum.
O data ce esti utilizatoare de AC, trebuie sa faci anual niste analize de ficat, de coagulare etc.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-18 11:38:31)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.