homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA


#1 2012-04-09 19:26:38

cristina1205
Membru
Inregistrat: 2012-04-09
Mesaje: 1

MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

Buna ziua,

Ma adresez cu mare disperare pentru ca de ceva timp ma sacaie urmatoarea problema: mancarimi, arsuri, intepaturi si fisuri in zona genitala. In urma controloului la ginecolog, mi s-a spus ca am candida si o vaginita bacteriana, pentru care am primit: ovule Macmiror, nistatin pastile si metronidazol. inainte de ajunge la doctor am lua canesten dar degeaba.
In momentul acesta nu mai am scurgeri, secretia pare normala, insa zona genitala este inflamata, am aceleasi mancarimi, si fisuri.
De cateva zile folosesc crema de galbenele si ma spal in exterior cu ceai din aceeasi planta. Simptomele sau mai atenuat, dar pielea este uscata, rigida si dupa emoliere ma mananca din nou. Am mai observat si niste umflaturi mici ca niste ganglioni sau cosuri sub piele. MNu stiu ce sa mai fac ca sa scap. Mai jos este rezultatul analizelor.

peste 2 zile am si programare la dermatologie.

In asteptarea raspunsului dumneavoastra,
Multumesc.

Cristina


Microbiologie
Test    Rezultat    Interval de referinta    Metoda
Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col    CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI PREZENT CANDIDA SPP FRECVENTE COLONII
SENSIBIL:
AMFOTERICINA B
CLOTRIMAZOL
ECONAZOL
KETOCONAZOL
NYSTATIN
INTERMEDIAR:
MYCONAZOL
REZISTENT:
FLUCONAZOL
Cultura
Citobacteriologie
Test    Rezultat    Interval de referinta    Metoda
Citodiagn. secretii vaginale    FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. FRECVENTE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN. FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE FLORA ANAEROBA. FRECVENTE LEVURI SI PSEUDOFILAMENTE MICELIENE. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS        Microscopie
Citologie
Test    Rezultat    Interval de referinta    Metoda
Citodiagnostic Papanicolau in mediu lichid     SISTEM BETHESDA 2001/FROTIUCITOLOGIE MEDIU LICHID
Metoda: NOVAPREP PROCESSOR SYSTEM 25 (NPS 25)

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.


Microscopie

Offline

 



#2 2012-04-09 21:57:00

Iepurici
Full member
Inregistrat: 2012-04-09
Mesaje: 133

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

mi-as dori din tot sufletul sa te pot ajuta..insa dupa ce am aruncat o privire pe acele analize..nu stiu daca poti gasi mare ajutor pe acest forum.. cred ca doar un medic iti poate spune cu exactitate ce ai si de ce inca mai prezinti acele simptome..sad de ce nu iti faci inca o programare,pentru a-i spune medicului de toate acestea? El sigur te poate ajuta muuult mai bine! Multa sanatate!!


Suntem doi si singuri,si-n loc de inima ne bate luna. – Nichita Stanescu

Offline

 

#3 2012-04-09 22:14:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

ai candidoza
n-am inteles daca analizele sunt facute inainte de tratament sau dupa

Offline

 

#4 2012-04-10 09:56:21

Iepurici
Full member
Inregistrat: 2012-04-09
Mesaje: 133

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

i s-a spus ca are candida,in urma consultului...iar analizele cred ca sunt facute inaintea tratamentului..si acum,prezinta acele simptome de care spusese mai sus... adica,inteleg ca nu reuseste sa scape..

Ultima oara a fost editat de Laura Isdraila (2012-04-10 09:59:23)


Suntem doi si singuri,si-n loc de inima ne bate luna. – Nichita Stanescu

Offline

 

#5 2012-04-10 14:22:56

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

cristina1205 a scris:

Buna ziua,

Ma adresez cu mare disperare pentru ca de ceva timp ma sacaie urmatoarea problema: mancarimi, arsuri, intepaturi si fisuri in zona genitala. In urma controloului la ginecolog, mi s-a spus ca am candida si o vaginita bacteriana, pentru care am primit: ovule Macmiror, nistatin pastile si metronidazol. inainte de ajunge la doctor am lua canesten dar degeaba.
In momentul acesta nu mai am scurgeri, secretia pare normala, insa zona genitala este inflamata, am aceleasi mancarimi, si fisuri.
De cateva zile folosesc crema de galbenele si ma spal in exterior cu ceai din aceeasi planta. Simptomele sau mai atenuat, dar pielea este uscata, rigida si dupa emoliere ma mananca din nou. Am mai observat si niste umflaturi mici ca niste ganglioni sau cosuri sub piele. MNu stiu ce sa mai fac ca sa scap. Mai jos este rezultatul analizelor.

peste 2 zile am si programare la dermatologie.

In asteptarea raspunsului dumneavoastra,
Multumesc.

Cristina


Microbiologie
Test    Rezultat    Interval de referinta    Metoda
Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col    CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI PREZENT CANDIDA SPP FRECVENTE COLONII
SENSIBIL:
AMFOTERICINA B
CLOTRIMAZOL
ECONAZOL
KETOCONAZOL
NYSTATIN
INTERMEDIAR:
MYCONAZOL
REZISTENT:
FLUCONAZOL
Cultura
Citobacteriologie
Test    Rezultat    Interval de referinta    Metoda
Citodiagn. secretii vaginale    FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. FRECVENTE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN. FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE FLORA ANAEROBA. FRECVENTE LEVURI SI PSEUDOFILAMENTE MICELIENE. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS        Microscopie
Citologie
Test    Rezultat    Interval de referinta    Metoda
Citodiagnostic Papanicolau in mediu lichid     SISTEM BETHESDA 2001/FROTIUCITOLOGIE MEDIU LICHID
Metoda: NOVAPREP PROCESSOR SYSTEM 25 (NPS 25)

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.


Microscopie

repeta analizele din nou si vezi ce zice si dermatologul. Ma gandesc sa nu fie tot candida si vaginita.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-04-10 20:20:21

didina88
Membru
Inregistrat: 2012-04-10
Mesaje: 1

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

Si eu am problema asta, de mult, de mai bine de un an...am perioade cand se atenueaza, alteori cand fisurile sunt atat de mari incat as sta sub dus toata ziua sa imi mentin pielea hidratata ... cat despre secretii am urmat tratament, se normalizeaza, apoi de la stres sau alte antibiotice orale fac iar insa pielea imi este foarte uscata, acum se descuameaza labiile , nu am fisuri deocamdata...ce am observat ca in perioada menstruatiei sunt ok ... nimeni nu mi-a spus ce am ! si tare as vrea sa scap de problema asta si eu. Ce ti-a spus dermatologul ?

Offline

 

#7 2014-02-25 12:31:01

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

Sambata am folosit in timpul contactului sexual un lubrifiant nou, pe care nu l-am mai folosit pana acum. Cel de la TIS. De asemenea, contactul nu a fost cu prezervativ (din noiembrie am inceput sa fol prezervativ). De atunci, la cateva ore dupa cotact am inceput sa am o senzatie tare ciudata in zona genitala, nici macar cu apa nu suport sa dau in zona. Ma simt inflamata, umflata, parca ma si ustura, mananca. O avea vreo treaba lubrifiantul (care nici macar nu lubrifia cred ca am fost destul de uscata) sau faptul ca nu am folosit prezervativ? Ce as putea folosi sa mai calmez zona pana sapt viitoare cand ajung la control?

Offline

 

#8 2014-02-25 12:50:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

tind sa zic ca de la lubrifiant, daca l-ai folosit prima oara
poti pune niste Bioclin gel, are efect calmant

Offline

 

#9 2014-02-25 12:58:54

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

Offline

 

#10 2014-02-25 13:23:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: MANCARIMI, FISURI, INTEPATURI ZONA GENITALA

da

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.