homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..


#1 2014-03-31 15:21:55

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

fetele..... in luna februarie am terminat folia de Stodette iar pe 18 am avut sangerarea de intrerupere (ca de obicei).. Dupa care am facut pauza o folie de pastile. Acum, in luna martie ar fi trebuit sa imi vina cam pe 25 asa dupa calculele mele.. ca sa pot incepe alta folie de pastile.. in schimb, de pe data de 28 martie am o scurgere maro inchis.. pe 28 a fost o simpla picatura maro si nu am considerat ca puteam incepe folia cea noua. Sambata (29martie) am avut la fel acea scurgere maro si cateva cheaguri sa le numesc asa, dar erau tot maronii.. si am zis sa incep folia, ma asteptam sa imi vina normal.. nici ieri (duminica) nci azi nu este nici o diferenta, la fel.. aceeasi scurgere maronie si acelesi cheaguri.. eu deja am luat 2 pastilute si ar trebui sa o iau pe a treia diseara.... Este posibil sa fie o sarcina sau o posibila dereglare hormonala? Ultimul contact sexual normal a fost pe data de 8 martie.. Acum un an am intrerupt pastilele cam 3 luni (am fost nevoita) si imi iesise pe maini (in partea de sus, sub umeri) si pe spate multe bubite rosii precum niste cosuri, dar nu erau cosuri. Atunci am inteles ca erau de la pauza de pastile si pauza de sex. (imi plecase iubitul in voiaj si 6 luni nu am facut nimic).. Dar acum, de ce dupa doar o luna mi-au aparut iar genul ala de bubite? Atunci mi-au aparut dupa 2-3 luni de pauza.. Ma ajutati va rog cu un sfat sau o parere? Astazi am sa imi iau un test de sarcina si il voi face maine dimineata pentru un rezultat mai sigur.. Dupa data de 8 martie de la acel contact (protejat cu prezervativ, care cred nu s-a rupt,agatat,etc), dupa o saptamana am avut un contact anal, neprotejat si o scurta introducere a penisului in interiorul vaginului (nu adanc) .. ma simt ciudat sa va dau atatea detalii, dar voi ce credeti? Este vreo sansa de sarcina? Eu as zice ca nu, dar atunci de ce nu mi-a venit normal? sad Va rog, ajutati-ma, sunt foarte speriata sad.. Sau sa fie o raceala jos? Of.. daca testul va fi negativ am sa merg la ginecolog, dar pana fac testul as vrea cateva pareri.. Pupici sad

Offline

 



#2 2014-03-31 15:27:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

eu cred ca asta e menstruatia, arata asa si fiindca ai inceput pastilele
pe viitr nu mai face pauze din astea, ca nu au niciun sens

Offline

 

#3 2014-03-31 15:32:17

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Eu nu cred asta, nu este normal.. Abia curge acea scurgere.. O data pe zi si foarte putin.. Stiu ca toata luna ar trebui sa am o scurgere maronie, insa dupa ce imi trece menstruatia.. Nnu este prima oara cand fac pauza la fiecare 6-7 luni si mereu era normal. Este prima oara cand mi s-a intamplat asa ceva, de aceea sunt asa speriata.. sad Si acea pauza o fac periodic, asa mi-a spus si doctorul si toate persoanele cu care am discutat despre anticonceptionale. Alte pareri? sad De fapt nu este nici macar o scurgere.. este aproape nimic..

Offline

 

#4 2014-03-31 17:08:03

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Alte pareri va rog? sad

Offline

 

#5 2014-03-31 17:31:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

eu cred ca se poate incadra la capitolul reactii normale ( normale in sensul ca sunt de asteptat sa se intample) de dupa intreruperea AC. da, este gresit sa faci pauza la 6 luni sau la 1 an cum se mai recomanda. nu faci decat sa bulversezi corpul. poate dura si luni de zile pana sa-si reintre in normal dupa ce opresti AC. faptul ca tu il lasi fara pastile o luna si apoi incepi iar numai bine n-are cum sa-i faca.
probabil ca este un ciclu anovulator sau oricum, un ciclu atipic din punct de vedere al functionarii hormonale de unde si aparitia sangerarilor altfel. si faptul ca ai inceput pastilele are darul de a diminua si mai mult fluxul menstrual.
parerea mea este ca nu ai de ce sa-ti faci griji.
si mergi si discuta cu un medic de planing. am mari indoieli ca medicul tau este de planing.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-03-31 22:19:52

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Multumesc frumos pentru raspuns puss Dar pentru linistea mea, am sa imi fac maine un test

Offline

 

#7 2014-04-01 08:43:08

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Am facut un test de sarcina Surecheck Streamer. Nu am mai folosit streamer pana acum.. La acest test trebuia tinut sub jetul de urina, nu sa il introduc in paharel sau sa pun cu pipeta cateva picaturi. Rezultatul este negativ. Este posibil sa fi iesit negativ ca nu am pus sufiecienta urina? Sau prezenta liniei C arata ca l-am facut bine? Eu sunt foarte negativista de fel si hiar daca rezultatul e negativ mereu ma agit degeaba.. asa fac mereu... Ce ziceti? P.S. inca nu mi-a venit normal..nici pe tampon nu mi-a mai curs secretia aceea maro, doar pe hartie la toaleta se mai vede putin.. sad

Offline

 

#8 2014-04-01 11:52:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Eu zic ca l-ai facut bine si e negativ

Offline

 

#9 2014-04-02 11:49:16

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Acum ca am facut pauza si am reluat pastilele, dupa primele 7 pastile sunt protejata, nu?

Offline

 

#10 2014-04-04 19:03:18

CristinaCristinaC
New member
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 33

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Un raspuns va rog?

Offline

 

#11 2014-04-06 20:45:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

esti protejata,da


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2017-02-16 00:34:57

alexutza
New member
Inregistrat: 2016-03-15
Mesaje: 15

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

Buna cine mă ajută și pe mine cu citirea unor analize hormonale? Nu mi-a venit menstruația din decembrie 2016 și bineînțeles că am dat fuga la analize.
Testosteron 0,45 mg/ml
Cortizol seric 384.420 mg/mL
Estradiol 164,910 pt/mL
TSH hormon tiroid stimulant 1,530 qUl/mL
Feritina 79,70 qg/L
LH 4,350 mlU/mL
TSH 2,440 mlU/mL
Progesteron 32,360 mg/mL
Prolactina 17.860 mg/mL


Va rog ajutati-ma cu interpretarea.

Offline

 

#13 2017-02-16 07:26:28

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: sarcina sau dereglare? daca se poate sa raspunda si doctoressa ..

nu ai si intervalele de referinta?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.