homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Credeti ca as putea fi insarcinata?


#1 2013-12-19 11:20:54

alexandra_05
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 15

credeti ca as putea fi insarcinata?

buna fetelor!am nevoie de o parere,daca se poate! luna trecuta pe data de 23 am avut un contact neprotejat cu prietenul meu(nu si-a dat drumul in mine) iar pe 29 mi-au venit problemele dar m-a tinut 2-3 zile si nu a curs foarte mult(mi s-a parut si culoarea putin mai inchisa)...eii inainte cu o zi sa-mi vina m-am trezit cu niste dureri groaznice de stomac dupa care au urmat durerile de burta pe care le am la menstruatie. Tin foarte mult sa zic ca de atunci,timp de o saptamana nu am putut sa mananc nimic,mi se facea greata de tot(am si slabit vreo 2 kg)...am ajuns la urgente intr-un sfarsit,mi-a pus o perfuzie,mi-a facut un test de sarcina care a iesit negativ si mi-a zis ca am o usoara infectie urinara.In fine,mi-a dat tratament pt asta si pt stomac dar in continuare am dureri in partea de jos,cand in stanga,cand in dreapta si uneori ma doare si spatele(cred ca de la rinichi).Am mai facut la 3 sapt de la contact un test si tot negativ a fost...DAR nu nu stiu de ce simt durerile astea(intr-adevar sunt suportabile) dar mi-e teama sa nu fie o sarcina ectopica...ati mai trecut prin asa ceva?va rog mult ajutati-ma!

Offline

 

#2 2013-12-19 12:20:05

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

nu esti insarcinata daca la 3 saptamani dupa contact testul a iesit negativ. este foarte posibil sa te doara de la infectia urinara. o ecografie abdominala joasa (ovare, uter) ai facut recent sau vreodata? un consult de baza ginecologic daca faci sex fara prezervativ sa elimini posibilitatea de a avea vreo infectie sau boala cu transmitere sexuala? (ele pot provoca astfel de dureri). ai terminat tratamentul pentru infectia urinara si ai repetat analizele (la 3 saptamani dupa incheierea tratamentului) sa vezi daca ai scapat de ea?

Offline

 

#3 2013-12-19 16:21:12

alexandra_05
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 15

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

eph a scris:

nu esti insarcinata daca la 3 saptamani dupa contact testul a iesit negativ. este foarte posibil sa te doara de la infectia urinara. o ecografie abdominala joasa (ovare, uter) ai facut recent sau vreodata? un consult de baza ginecologic daca faci sex fara prezervativ sa elimini posibilitatea de a avea vreo infectie sau boala cu transmitere sexuala? (ele pot provoca astfel de dureri). ai terminat tratamentul pentru infectia urinara si ai repetat analizele (la 3 saptamani dupa incheierea tratamentului) sa vezi daca ai scapat de ea?

nu am facut niciodata o ecografie..nu am repetat nici analizele..dar stiu ca am mai avut probleme cu "o usoara infectie urinara"(iar cand mi-a facut la urgente ecografie la rinichi nu a fost mare chestie) dar niciodata nu s-a manifestat asa..plus ca timp de o saptamana cat am luat tratamentul am simtit cel mai tare durerile(ca niste intepaturi asa)...ma gandesc sa nu fu fost mestra peste sarcina ca normal trebuia sa-mi vina pe 3 si mi-a venit pe 29 si mai putin si un pic schimbata..chiar nu stiu ce sa cred:(

Offline

 

#4 2013-12-19 16:29:18

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

mergi si reva urocultura sa vezi daca ai scapat de infectie, si daca nu e asta, sau oricum, eu iti sugerez, sa faci eco abdominala nu e nici scumpa, si un consul ginecologic uzual. o infectie netratata acolo provoaca dureri.

Offline

 

#5 2013-12-19 16:45:30

alexandra_05
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 15

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

multumesc mult pentru raspunsuri!..trebuie sa ajung pt ca nu mai suport sa traiesc cu teama asta! imi provoc si stari de voma si nu sunt bine deloc..!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-12-20 10:09:17

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

eu am crezut ca ma dor ovarele, ma panicasem, si dupa analize a reiesit ca am scolioza si ma durea spatele lol coloana. asa ca m-am apucat de sport si nu doare daca ma tin de el. ma durea asa jos ca inainte sa-mi vina, pe spate doar, nu pe fata, pentru ca am coloana deformata foaarte foarte jos.

Offline

 

#7 2013-12-23 20:09:02

Liliana807
Membru
Inregistrat: 2013-12-23
Mesaje: 3

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

Buna smile. Am si eu o intrebare . Luna aceasta mi-a venit menstruatia in 12 si s-a terminat in 17,iar in data de 20 seara (adica vinerea trecuta) am avut un contact sexual neprotejat fara ejaculare imediata,ea s-a produs la vreo 10-15 minute dupa. Un act sexual si o ejaculare anterioara nu au fost si nici dupa. Exista vreo sansa sa raman insarcinata?? Ma refer la acel lichid preejaculator care din cate am inteles eu si din ce am citit pe acest forum nu contine spermatozoizi doar daca ii ia din vecinatate ,ramasi pe canal dupa un act sexual anterior. Sunt intr-o relatie stabila de 3 ani si iubitul meu a spus ca nu crede ca ar fi vreo problema,dar totusi as vrea si alte pareri. Ce credeti? Multumesc smile

Offline

 

#8 2013-12-23 21:36:34

Liliana807
Membru
Inregistrat: 2013-12-23
Mesaje: 3

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

Deci e bine ce stiam si eu legat de un numar anterior big_smile...si cum spui tu,e ok adica sansele tind sa fie destul de mici,adica sa tinda spre nule??(stiu ca vorba americanului e "never say never" dar na  big_smile )...tinand cont si de perioada in care ma aflam,aproape de cea fertila..? Multumesc de raspuns subsum smile puss

Ultima oara a fost editat de Liliana807 (2013-12-23 21:39:35)

Offline

 

#9 2013-12-23 23:40:42

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

puss
da, americanu e american, si are dreptate lol
ele tind spre 0, dar nu-s exact 0.


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#10 2013-12-24 00:00:00

Liliana807
Membru
Inregistrat: 2013-12-23
Mesaje: 3

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

lol...pai daca stau bine sa ma gandesc,singura metoda in care sansele sa fie zero absolut e abstinenta ce-i drept. Buun,ne-am invatat minte. Mersi inca o data! puss puss

Offline

 

#11 2014-04-07 17:22:30

alexandra_05
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 15

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

Buna fetelor!..tin sa va anunt ca au trecut aproape 4 luni de la ultimul contact sexual,insa in tot acest timp menstruatia mea a fost redusa cantitativ si mai inchisa la culoare...am trecut cu vederea prima oara,a2-a oara dar si a3-a??..De aceea mi-am mai facut un test de sarcina azi(surecheck) si mi-a aparut linia de control si o linie putin albastra,subtire dar NU sub T ci mai spre sfarsit asa.. nu stiu ce sa cred cu liniuta aia!! voua vi s-a intamplat?o fi de la test sau vrea sa insemne altceva? plus ca dupa contact mi-am facut 2 teste-unul la 3 sapt si unul la 4 sapt si ambele au iesit negative..dar dc am menstruatia asa?? iar acum si testul asta suspect..offf  Va rog mult ajutati-ma!

Offline

 

#12 2014-04-07 18:01:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

la 4 luni de la ultimul contact nu avea cum sa iasa o liniuta "suspecta". probabil ca n-ai facut testul corect sau nu l-ai citit la timp. la medic ai mers?

Offline

 

#13 2014-04-07 19:15:01

alexandra_05
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 15

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

nu am mers..am vrut sa merg dupa toata intamplarea asta numai ca in acea dim mi-a venit menstruatia...si nu am mai reusit sa ajung pentru ca am intrat in sesiune,nu m-am mai dus acasa!...si am crezut ca totul s-a terminat. Dar acum a inceput sa ma ingrijoreze menstruatia mea! O sa merg acum cand merg acasa in vacanta,dar am zis sa fac testul asta si m-a dat de tot peste cap sad....

Offline

 

#14 2014-04-07 20:33:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: credeti ca as putea fi insarcinata?

repeta testul daca vrei, fa-l corect. asta ca sa te convingi tu ca nu-i nimic. daca zici ca e o schimbare majora a aspectului menstrei e bine sa mergi la medic pentru o echografie.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.