homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Va rog ajutati-ma cu un sfat! HPV


#1 2014-05-09 16:57:01

mimi22
Membru
Inregistrat: 2014-05-09
Mesaje: 3

va rog ajutati-ma cu un sfat! HPV

am fost despartita de prietenul meu timp de cateva luni, timp in care s-a intamplat intr-o noapte sa ma culc cu fostul.

fostul, dupa 8 luni imi spune ca a aflat de la o fosta partenera ca are HPV, si stiind ca se transmite chiar si daca contactul sexual a fost protejat, m-a anuntat.

uitandu-ma in urma, imediat dupa acel contact am facut niste vezicule care mie mi-au parut a fi herpes vaginal, mancarimi si usturimi insuportabile etc... au si cedat la tratament, mai avusesem cu mai mult timp in urma, insa atunci trecuse fara tratament (ginecologul mi-a spus ca sunt de la rasul cu lama neutral) nu am mai avut de atunci. negi nu erau.

ce ar trebui sa fac in cazul acesta? au fost singurii mei parteneri si nefiind o persoana prea aventuriera nici nu mi-am pus problema unei astfel de situatii... credeti ca ar trebui sa fac un test papanicolau? mentionez ca a fost si sex oral, deci nu ar trebui sa fac si un exsudat faringian sau ceva? va rog sfatuiti-ma... sunt in soc si nu prea stiu ce sa fac, nu mai spun de situatia cu totul si cu totul aiurea cu prietenul, care nu stie de mica mea scapare (cu toate ca eram despartiti).

Offline

 



#2 2014-05-09 17:34:35

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: va rog ajutati-ma cu un sfat! HPV

Virusul se transmite de la persoana infectata prin orice tip de sex (oral, vaginal, anal).
    Du-te la medicul ginecolog sa iti faci testul Papanicolau, nu are rost sa stai asa stresata si macar in felul asta afli daca ti l-a transmis sau nu, iar in cazul mai putin fericit macar ai aflat din timp si poti face ceva in legatra cu asta.  Testul nu costa nici exagerat de mult si gasesti foarte multe clinici pe internet unde poti suna sa te programezi.
    Iar iubitului ai putea sa ii spui ca ti-l faci de rutina.
    Multa sanatate! smile

Offline

 

#3 2014-05-09 17:45:23

mimi22
Membru
Inregistrat: 2014-05-09
Mesaje: 3

Re: va rog ajutati-ma cu un sfat! HPV

nu e vorba de ce ar spune iubitul, ci sa nu-i fi dat si lui, barbatii fiind purtatori asimptomatici. oricum era cazul sa mi-l fac si eu, nu l-am facut niciodata. in legatura cu sexul oral, ma refeream daca nu exista cumva vreun test special localizat

multa sanatate si tie si merci de raspunsul rapid!

Ultima oara a fost editat de mimi22 (2014-05-09 17:47:15)

Offline

 

#4 2014-05-16 17:00:20

mimi22
Membru
Inregistrat: 2014-05-09
Mesaje: 3

Re: va rog ajutati-ma cu un sfat! HPV

nu-mi spune nimeni ce fel de test as putea face pt hpv oral??

Offline

 

#5 2014-05-16 17:14:23

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: va rog ajutati-ma cu un sfat! HPV

ar trebui tot un test din ADN, dar sa fie prelevat din condiloame vizibile in gat, cred. Sau poate doar direct din mucoasa gatului (laringe sau ce organ se intampla sa mai fie, f rar, atacat de acest virus), daca nu exista condiloame vizibile. nustiu
ma gandesc ca nu se fac teste "de rutina" din ADN pentru zona gatului (cred ca nu ar oferi rezultate prea relevante). totusi, daca te testezi din ADN pentru genotiparea tulpinilor HPV la nivelul colului (acest test iti zice daca ai tulpini de HPV prezente in col si exact care sunt acestea), vei avea un raspuns mai sigur. daca iti ies cateva tulpini prezente, se poate ca iubitul tau sa le fi luat deja (in cazul HPV-ului - virus de piele si de mucoase - tulpinile virusului se iau chiar si cu prezervativ). daca amandoi aveti una sau mai multe tulpini de HPV in zonele inghinale si faceti sex oral, atunci va supuneti riscului ca acesta sa ajunga si in gat. Aici, la fel ca in patologia colului, conteaza daca tulpinile prezente sunt low-risk sau high-risk; in general, doar tulpinile high-risk ridica un semn de intrebare.
dar, cum spunea cineva pe aici pe forum, probabilitatea de a muri traznit de fulger este mai mare decat cea de a muri de hpv in gat.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-05-16 17:21:48)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.