homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale Logest !


#1 2008-02-07 21:45:40

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Anticonceptionale Logest !

Salutare tuturor!
E pt prima oara cand iau ac. Stiu ca trebuie sa incep in prima zi de ciclu dar nu stiu daca ziua in care sunt "insemnata" (o pata mica roz-maronie pe chilot) poate fi prima zi. Nu mai spun ca a venit pt prima oara in viata cu 8 zile mai devreme decat normal (trebuia sa vina pe 15.02). Poate sa afecteze tratam luate in ultimul timp pt cauterizare rana col + candida (care nu a trecut de tot...mai am usturimi usoare...am inceput de azi tratam homeopat) dereglarea ciclului? Va rog mult sa-mi raspundeti pt ca nu stiu daca pot sa incep din seara asta sa iau ac sau sa astept pana maine dimineata...asta in cazul ca se declanseaza mensytrutia k lumea.
Vreau sa va spun ca si luna trecuta ciclul a debutat f nashpa...o zi intreaba cu o secretie abundenta maronie f inchisa la culoare aproape neagra. Sa fi fost de la candida?
Poate am noroc sa fie cineva on-line.hmm

Am uitat sa va spun ca am facut trat si cu duphaston pt ovar polichistic 1 luna pauza 2 luni apoi 2 luni la rand cate 10 zile/luna cate 2 pastile/zi. pc Pauza a fost pt ca am fost la 3 medici diferiti. primul a recomandat 1 luna de duphaston dupa 1 luna m-am dus la altul care mi-a recomandat 3 luni dar daupa 2 cutii am fost la al 3 lea medic care mi-a recomandat ac si care mi-a spus ca nu mai e cazul sa iau duphaston pt ca isi fac si ac efectul. Scuze pt vorbarie....poate ma ajuta cineva care s-a confruntat cu astfel de probleme. Doctoressa esti pe aici ????hjarta

Ultima oara a fost editat de gentiana (2008-02-07 21:53:32)

Offline

 



#2 2008-02-07 23:19:48

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Anticonceptionale Logest !

doctoressa nu e la ora asta.maine dimineata va fi on.ciclul se poate deregla de la atatea tratamente si stres prin care ai trecut.eu zic sa iei acum prima pastiluta pt k pata aia, fie ea chiar si roz e menstruatia ta.mai poti astepta si alte pareri

Offline

 

#3 2008-02-07 23:29:55

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Anticonceptionale Logest !

eu zic sa astepti pana maine
si pe mine ma anunta asa cu cate o pata mica si se opreste ... dar de a 2 a zi incepe k lumea
si eu am fost sfatuita de medic sa incep de a doua zi mai ales ca la mine tine 3 - 4 zile cu totu si in cazuri de genu asta e recomandat sa incepi de a 2 zi folia
sfatul meu .... sper sa nu gresesc
vezi ca e posibil sa scrie si pe folie ca poti incepe din prima sau a 2 zi ... cu toate ca nu e obligatoriu ......dar crede-ma ca am luat ceva ani asa ceva si mereu incepeam din a 2 zi si nu am avut probleme

Offline

 

#4 2008-02-08 00:24:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale Logest !

gentiana a scris:

Salutare tuturor!
E pt prima oara cand iau ac. Stiu ca trebuie sa incep in prima zi de ciclu dar nu stiu daca ziua in care sunt "insemnata" (o pata mica roz-maronie pe chilot) poate fi prima zi. Nu mai spun ca a venit pt prima oara in viata cu 8 zile mai devreme decat normal (trebuia sa vina pe 15.02). Poate sa afecteze tratam luate in ultimul timp pt cauterizare rana col + candida (care nu a trecut de tot...mai am usturimi usoare...am inceput de azi tratam homeopat) dereglarea ciclului? Va rog mult sa-mi raspundeti pt ca nu stiu daca pot sa incep din seara asta sa iau ac sau sa astept pana maine dimineata...asta in cazul ca se declanseaza mensytrutia k lumea.
Vreau sa va spun ca si luna trecuta ciclul a debutat f nashpa...o zi intreaba cu o secretie abundenta maronie f inchisa la culoare aproape neagra. Sa fi fost de la candida?
Poate am noroc sa fie cineva on-line.hmm

Am uitat sa va spun ca am facut trat si cu duphaston pt ovar polichistic 1 luna pauza 2 luni apoi 2 luni la rand cate 10 zile/luna cate 2 pastile/zi. pc Pauza a fost pt ca am fost la 3 medici diferiti. primul a recomandat 1 luna de duphaston dupa 1 luna m-am dus la altul care mi-a recomandat 3 luni dar daupa 2 cutii am fost la al 3 lea medic care mi-a recomandat ac si care mi-a spus ca nu mai e cazul sa iau duphaston pt ca isi fac si ac efectul. Scuze pt vorbarie....poate ma ajuta cineva care s-a confruntat cu astfel de probleme. Doctoressa esti pe aici ????hjarta

incepi cand incepe menstra klumea...deci maine daca va fi cazul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-02-08 10:21:17

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

multumesc mult pt raspunsuri....of deja am luat aseara pt ca venise mai rosu si am zis ca asta e...gata a venit !!!
s-ar putea sa fie de la stres...aproape ca picasem in depresie cu toate problemele astea si nu numai...din sept anul trecut ma chinui.....in ultimul timp plangeam in fiecare zi si eram tot timpul nervoasa....
farmacista care mi-a dat tratam homeopat s-a speriat cand i-am povestit ca am facut spalaturi cu cloramina B...cica asta mi-ar fi distrus toata flora de unde si problemele aparute (la sfatul medicului de planning)......imi venea sa-mi dau palme.....am intuit eu ca e cam prea dur tratam dar speriata cum eram de rana pe col am zis hai sa respect ce zice doctorul ca el stie mai bine....
va rog nu faceti ca mine...daca aveti indoieli in ceea ce priveste tratam mai bine consultati si alt doctor....mergeti si pe intuitia voastra ...nu ascultati intotdeauna orbeste sfatul unora...poate nu este cel mai pertinent sfat...vezi cazul meu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-02-08 16:07:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale Logest !

gentiana, nu are nimic daca ai inceput de aseara
e la fel de bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2008-02-09 11:23:52

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

multumesc doctoressa ....ai mai intalnit un caz ca cel descris de mine ? ce d-zeu poate sa fie asta...vulvita? oare cand se va vindeca? deja ma simt mai bine dar nu ma risc cu un contact sexual...imi este frica sa nu apara din nou usturimile....nu stiu sigur daca s-a vindecat complet....de cand ma tot analizez cu oglinda nici nu mai stiu cum este aspectul normal al partii de jos...mi se pare ca inca sunt portiuni de un rosu mai inchis si ca nu este vindecata pielea complet....senzatii usoare de usturime si f rar mancarime inca mai apar dar diminuate....
mentionez ca acum sunt la ciclu dar inainte de asta nu aveam secretie doar usturimea chinuitoare...mai poate fi candida daca nu sunt scurgeri sau e altceva? hmm

Offline

 

#8 2008-02-09 14:13:29

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

ma ajuta si pe mine cineva ??? pleaseee...

Offline

 

#9 2008-02-09 14:15:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Anticonceptionale Logest !

nu te mai studia cu oglinda! eu zic ca ai candida mergi dupa menstra si fa o analiza la secretie.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2008-02-09 14:22:17

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

ms evilpink....acum fac un trat homeopat....daca o sa fie bine la sfaritul tratam crezi ca mai e cazul sa fac o analiza?....adica as putea sa am in continuare candida chiar daca nu o sa mai am nici un fel de simptome neplacute?
imi pare rau ca va bat la cap dar as vrea sa scap de controalele astea...m-am saturat...

Offline

 

#11 2008-02-09 14:24:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Anticonceptionale Logest !

dap se poate fa analiza aia la secretie.eu nu prea am incredere in tratamentele astea homeopate pt. candida poti sa nu mai ai simptome si ramane asa netratata si se cronicizeaza.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2008-02-09 15:03:40

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

ms mult ... asa o sa fac ... of de-as scapa  odata grater

Offline

 

#13 2008-02-16 13:12:55

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

pentru doctoressa :
revin la subiectul cu logest care mi-au fost recomandate dupa cauterizare in ideea ca un timp pot ramane f usor insarcinata...
intrebarea mea este cat timp trebuie sa iau logest ca sa depaseasca aceasta perioada ?
vreau neaparat sa intrerup acest tratament si sa revin la vechea mea metoda de contraceptie...prezervativ numai in perioada fertila ...
nu ma incanta deloc ideea sa iau pilule pana la menopauza...
pana la cauterizare totul a fost bine...acum am o grija in plus de cand mi-a spus medicul ca sunt perosane care nu au ramas insarcinate de 10 ani si dupa cauterizare au rams imediat....
va rog mult sa-mi raspundeti la acest subiect.....cu medicii la care am fost eu pana acum parca vb singura....2-3 luni e suficient?
mentionez ca iau logest si pt un chist pe ovarul stg care s-a redus simtitor dupa tratam cu duphaston...
multumesc anticipat
week-end placut !!!

Offline

 

#14 2008-02-16 13:24:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale Logest !

nu am mai zuit asta cu f fertila dupa cauterizare...daca sunt pt chist ia le 3 luni...dar dupa aceasta perioada VEI FI foarte fertila...caci pot aparea ovulatii multiple...deci protectie cu prezervativul tot timpul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-02-16 14:32:18

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

aceeasi problema...cu fertilitatea....cat timp o sa am ovulatii multiple...cand revine organismul meu la normal dupa 3 luni de AC ?pc
ms crys atenta ca intotdeauna:X

Ultima oara a fost editat de gentiana (2008-02-16 14:34:55)

Offline

 

#16 2008-02-16 14:34:56

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Anticonceptionale Logest !

daca le iei o perioda scurta pot sa apara asemenea ovulatii multiple cam in primele 3 luni cum bine zice crys


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2008-02-16 14:36:43

gentiana
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 40

Re: Anticonceptionale Logest !

in primele 3 luni dupa ce le intrerup ? daca le iau o perioada mai indelungata 1 an de ex si intrerup apare aceeasi problema?hmm
sorry inca nu m-am lamurit:f?rv?nad:

Ultima oara a fost editat de gentiana (2008-02-16 14:38:24)

Offline

 

#18 2008-02-16 14:47:35

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Anticonceptionale Logest !

dap daca iei 3 luni si le intrerupi sunt sanse mari sa apara ovulatii multiple.daca iei mai mult timp se poate sa ovulezi mai greu,dar nu este obligatoriu depinde de la organism la organism


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2008-02-16 15:02:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale Logest !

deci in concluzie dupa ce le intrerupi atentie mare cu protectia...caci nu poti folosi metoda calendarului decat dupa cel putin 3 luni de la intreruperea lor...caci nu va ma coincide cu cea de dinaintea administrarii lor...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.