homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nu am avut niciodata o prietena


#1 2014-07-03 09:00:42

cosmiin13
New member
Inregistrat: 2014-07-01
Mesaje: 6

Nu am avut niciodata o prietena

Buna fetelor!

Nu cu mult timp in urma am citit doua topicuri pe acest forum si am vazut ca ati fost FOARTE FOARTE DRAGUTE si RABDATOARE cu initiatorii chiar daca nu acceptau niciun sfat (era vorba despre 2 virgini) si am fost incurajat de atitudinea voastra si de unele sfaturi.

Am 20 de ani si ce ma deprima mult este faptul cu nu am avut nicio prietena, dar nu numai ca nu am avut, de fapt am zero experienta cu fetele (gen nu am tinut de mana o fata sau nu am sarutat niciodata, ceea ce este cam nasol pt mine!). Nu vreau sa caut alinare sau sa i se faca(,)cuiva mila de mine, ci as vrea sa stiu daca mai exista fete carore le plac baietii timizi, cuminti (niciodata nu voi fi in stare sa fiu genul badboy) si care sunt in situatia mea sau  raman o cauza pierduta si ar trebui sa imi vad mai departe de facultate (macar in domeniul acesta excelez)?

Ultima oara a fost editat de cosmiin13 (2014-07-03 09:02:06)

Offline

 

#2 2014-07-03 13:24:37

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Cosmin, esti inca tanar, nu esti o cauza pierduta, nu trebuie sa gandesti asta despre tine. sunt o multime de fete care prefera baietii linistiti, nu toate prefera genul "badboy". e ok cata vreme nu esti ""prea" baiatul mamei (adica: nu ai avut niciodata o prietena pentru faptul ca n-ai vrut tu, te simti timid dar nu ca ai fost prea constrans de parinti sa stai retras si au avut un comportament "prea bolnavicios, prea dependent" fata de tine). timiditatea se rezolva in timp, iar cu faptul ca esti linistit nu vad care-i problema. nu toata lumea e agitata. in viata conteaza mult sa sti ce vrei (chiar daca esti timid intr-un final reusesti), sa ai caracter. dar, ma repet, nu toate fetele cauta "badboys". fetele cauta si baieti linistiti si "devreme" acasa dar nu dependenti de mamica. ai incredere in tine.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3 2014-07-03 14:41:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Sunt multe fete carora le plac baietii timizi.
Pentru persoanele timide in general e mai greu sa isi gaseasca jumatatea sau pur si simplu sa aiba o interactiune cu sexul opus, in general din cauza dificultatii de a comunica si deseori pentru ca nu se multumesc cu primul/prima persoana care le iese in cale.
Pot sa iti spun ceva ce poate ai mai auzit: "ce-i al tau e pus deoparte". Pana atunci, esti tanar, meriti si tu sa te distrezi ca tot omul. Sunt o gramada de fete care cauta si ele o simpla distractie. Poti sa incerci sa le intalnesti de exemplu intr-un club.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-05 09:30:15)

Offline

 

#4 2014-07-03 16:01:04

cosmiin13
New member
Inregistrat: 2014-07-01
Mesaje: 6

Re: Nu am avut niciodata o prietena

@jeanine Chiar ca am mai auzit expresia si ma incurajeaza dar as fi naiv sa o cred. Hmm treaba cu clubul...nu prea sunt genul. Adica am fost de cateva ori, de fapt mai mult tras de colegii de grupa dar nu prea agreez atmosfera, si in plus nu stiu cum sa dansez.

@just_me29 Ideea este ca eu chiar am fost baiatul mamei pt o lunga perioada de vreme, dar cum am ajuns la facultate si am gustat ce inseamna a fi independent si a inceput sa imi placa tare mult sa stau pe banii mei si sa iau propriile decizii si incet-incet incerc sa numai fiu "baiatul mamei" .

Oricum, va multumesc pt sfaturile voastre!

Ultima oara a fost editat de cosmiin13 (2014-07-03 16:05:43)

Offline

 

#5 2014-07-03 17:33:36

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Cosmin, deja e un pas inainte ca incerci sa stai pe picioarele tale. O sa fie bine. nu trebuie neaparat sa iesi in cluburi daca nu-ti place atmosfera, dar poti sa iesi la terase, la tot felul de activitati in grup si incet-incet "o sa te maturizezi" vis-a-vis de relatiile cu fetele, cu grupurile in general.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-07-05 20:25:25

cristina.r
New member
Inregistrat: 2008-07-04
Mesaje: 71

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Eu iti spun sa profiti de anii studentiei si sa realizezi ca la facultate este mediul cel mai bun sa iti faci o prietena. Poti sa iti faci, de asemenea, si cont pe diferite site-uri de socializare gen badoo sau twoo.
Ai putea sa citesti si  depre cum ai putea sa scapi de aceasta timiditate (Jeff Keller - Atitudinea este totul, Nathaniel-Brandon-Cei-6-stalpi-ai-increderii-in-sine, Cele 5 limbaje ale iubirii, Gary Chapman etc -le gasesti pdf pe internet) si poti sa vizionezi si videoclipuri de pe siteul ted.com.
Succes!

Offline

 

#7 2014-07-07 11:20:42

cosmiin13
New member
Inregistrat: 2014-07-01
Mesaje: 6

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Problema este ca nu prea as putea sa imi fac o prietena la facultate caci sunt la Politehnica si mai ales la mine la facultate si in camin fete cam putine; si ele fie au prieten, fie nu se uita la de-al de mine.

M-am bucurat pe deplin de primul an de facultate: distractii, colegi nebuni, bani pe teme. Marea mea teama este ca din anul 2, cand voi face numai materii de specialitate, sa imi placa asa de mult incat sa renunt si la putina mea viata sociala pe care mi-am creat-o numai ca sa aflu cat mai multe legate de domeniul electric si electronic, caci pana la urma daca am creier si potential (cum mi-au zis profesorii) sa il folosesc la maxim.

So...in concluzie cred caci cu timpul chiar ca voi deveni o cauza pierduta, un hapless engineer grater Insa voi incerca, nu voi sta degeaba...cine stie:D

Offline

 

#8 2014-07-07 11:57:41

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Cosmin, poti sa ajungi in acelasi timp si partener bun si inginer bun. nu renunta la viata sociala. nu trebuie sa te epuizezi maxim invatant, in viata ai nevoie si de un suflet langa tine cu care sa imparti si bune si rele. o sa vezi ca ai timp sa le imbini armonios pe ambele.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#9 2014-07-07 14:12:48

cosmiin13
New member
Inregistrat: 2014-07-01
Mesaje: 6

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Multumesc just_me29, voi tine cont de ceea ce ai spus. Totusi, sa ajung sa imbin armonios cele doua aspecte, cum spui tu, imi va fi foarte greu daca nu chiar imposibil. Cum am m-ai spus,eu nu am avut nicio experienta cu agatatul/intalnitul si daca ar fi sa intalnesc pe cineva, sincer sa fiu nu voi sti cum sa ma comport. Cam asta ar fi adevarul de care imi este foarte teama.

Offline

 

#10 2014-07-07 14:33:35

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Nu am avut niciodata o prietena

nu va imposibil. eu sunt un exemplu concret lol, om de stiinta cu prea multa scoala la activ, dar nu-mi lipsea viata sociala si nici baietii lol, inceputul e mai greu.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#11 2014-07-07 15:02:48

cosmiin13
New member
Inregistrat: 2014-07-01
Mesaje: 6

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Bine atunci, daca spui tu, te cred si voi incerca! Insa la tine a fost mai usor caci esti fata.

Ultima oara a fost editat de cosmiin13 (2014-07-07 15:03:33)

Offline

 

#12 2014-07-07 20:06:34

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Sunt eu fata nimic de contestat, dar n-am asteptat doar sa fiu curtata lol, mi-a placut, am actionat lol, acum nici mama nu ma m-ai recunoaste, din copilul timid care am fost (tare demult, ce vremuri frumoase totusi...) acum sunt prea bataioasa si actionez direct cand vreau ceva.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#13 2014-07-07 20:58:30

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Nu am avut niciodata o prietena

Nu esti o cauza pierduta,Doamne fereste,ci nu ai gasit persoana potrivita! wink
Esti tanar,nu ai timpul pierdut,esti student si fete sunt. Sincer,nici fetele nu mai sunt ce erau,nu apreciaza ceea ce este frumos si pur si inocent,daca ai avea BMW si un cont bastan in banca ar fi fetele garla pe langa tine,dar,mai exista si fete care nu cauta doar asta si din pacate sunt rare. Nu dispera,decat una cu figuri care nu asteapta decat sa te jupuiasca mai bine una care sa te iubeasca sincer si curat!
Ai rabdare,partenera ta e pusa deoparte,ca o vei intalni maine,azi,peste o luna sau un an,o vei intalni si vei sti ca aia e si vei actiona fara sa iti dai seama oricat ai fi de timid


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#14 2014-07-07 22:17:27

cosmiin13
New member
Inregistrat: 2014-07-01
Mesaje: 6

Re: Nu am avut niciodata o prietena

@johanne Ceea ce doream sa spun prin faptul ca sunt o cauza pierduta este ca mai toti prietenii/colegii au prietene si uneori imi povestesc de ele si eu am ajuns sa ma simt ca un extraterestru, de ar fi sa ies undeva mai tot timpul eu sunt ala singur, pana si pe pustanii de la mine din sat ii vad cu fete langa ei. Pt mine mi-ar fi mult mai usor sa iau toata matematica, fizica si programarea de la un capat la altul sa le invat decat sa abordez o fata. Cateodata ajung sa cred ca a fi destept si timid sunt doua defecte majore pt mine...grater Dar decat sa stau sa ma plang si sa ma intreb ce e rau cu mine mai degraba imi vad de facultate si apoi vad eu, cred ca nu voi fi singurul care nu a avut pe cineva vreodata. Dar fraza aia "partenera ta e pusa deoparte" ma cam incurajeaza.

Offline

 

#15 2014-07-16 14:14:06

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Nu am avut niciodata o prietena

solutii concrete: inscrie-te intr-un ONG studentesc si mergi la activitatile organizate, implica-te activ in activitati extrascolare (ia initiativa mergi la sesiuni de comunicari, la traininguri, scoli de vara - le poti cauta pe internet) si pe langa experineta foarte utila pe care o vei capata (inveti sa comunici sa lucrezi in echipa sa interactionezi cu oameni de tot felul ...) probabilistic vorbind big_smile ai sanse foarte mari sa iti gasesti perechea! nu astepta sa vina ea sa te caute, iesi in lume, invata si altceva in afara de scoala, nu fii strasat (ai incredere in tine - esti baiat destept si de treaba din ce imi dau eu seama) si incet incet o sa vezi ca te vei deschide mai mult!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.