homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rezultate test Papanicolau contradictorii


#1 2014-07-19 10:26:27

adariadna
Membru
Inregistrat: 2014-07-19
Mesaje: 2

Rezultate test Papanicolau contradictorii

Buna ziua. As dori sa cer parerea Dotoressei in legatura cu rezultatele analizei Papanicolau. Luna trecuta la un control de rutina plus analiza Pap am primit rezultatul ASC-H cu recomandare pt colposcopie si biopsie. Medicul ginecolog mi-a dat tratament 10 zile cu ovule si mi a spus ca daca e cazul voi face si colposcopia. Luna aceasta am facut din nou analiza Pap ,la un laborator de cito patologie din Cluj. Rezultatul este negativ pentru leziuni intraepiteliale, Pap II ,usoara infectie, celule metaplaziale imature prezente cu recomandare de a fi repetata analiza la 6 luni. Va rog sa mi spuneti ce ar trebui sa fac? Sa astept cateva luni si sa fac inca o data testul  sau sa mi fac o colposcopie? Ma sperie formularea aceea de celule metaplaziale-sunt pre canceroase sau nu?

Offline

 



#2 2014-07-20 09:16:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rezultate test Papanicolau contradictorii

sunt celule de regenerare.
fa colposcopia eventual, ea va elucida dilema.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-07-20 11:21:52

adariadna
Membru
Inregistrat: 2014-07-19
Mesaje: 2

Re: Rezultate test Papanicolau contradictorii

Asa o sa fac. Multumesc pentru raspuns.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.