homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96-9


#153 2014-07-23 00:20:18

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Cris, stiu exact ce spui. Cu cativa ani inainte de a ma apuca de copil vazusem la tv despre FIV si povestea unei tipe care in urma unui Fiv nereusit nu.si mai dorea sa incerce a doua oara. M.am gandit atunci ca e o fraiera, ca daca i se ofera sansa ar trebui sa profite si sa lase mofturile deoparte si la fel si eu ma gandeam ca noi nu o sa avem probleme. Viata in schimb ne.a rezervat altceva si cand am fost pusa in fata fiv.ului, efectiv nu am putut accepta ideea. M.am pus pe plans instantaneu si ma gandeam doar ca dupa un an de incercari sunt nevoita sa ajung la ultima solutie si care in sufletul meu, aveam impresia ca va fi un esec. Am inteles atunci ce era invsufletul acelei femei si cat de greu e sa treci prin astfel de momente.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 



#154 2014-07-23 08:30:33

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Neata dragele mele.Nu uitati: suntem insarcinate , da? Asa ...prin gandire pozitiva vom reusi smile
Cris, cred ca o sa ma duc si eu la promed, poate facem si o spermograma acolo, asa de comparatie , de curiozitate ...apoi om vedea.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#155 2014-07-23 08:42:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

neata,

Blue, uite de aceea zic eu ca cine nu s-a confruntat cu problemele astea nu ne poate intelege, pt ca nici eu nu intelegeam altadata. Aveam impresia ca inteleg, dar nu era deloc asa. Nici nu banuiam cat de mult doare, cat te schimba lupta asta, cum iti da peste cap intreaga existenta.

Rozi, eu de Mitroi nu stiu nimic...cand mergeam eu la Promed nu era la ei. Oricum, nu toti medicii de acolo sunt buni, pe ecografii am dat si de medici care nu prea mi-au placut, mi se parea ca nu prea stiu ce fac. De aceea le recomand doar pe dna dr Predoi si dna dr Bolintineanu.
Pt spermograma puteti merge cu incredere, au embriologi buni, insa cea mai buna e Andreea Mustata (pe ea am avut-o eu la FIV, e super instruita, e embriolog acreditat ESHRE) asa ca e de preferat cand faceti programare sa intrebati in ce zi e dna dr Mustata ca vreti sa va lucreze dansa spermograma.

pup fetele puss
si vorba lui rozi: suntem insarcinate, daa??? punk


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#156 2014-07-23 09:16:18

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

neata fete!
Rozi, pe mine sa ma sariti cu sarcina vre-un an chicot Vreau doar sa aspir deocamdata lol
Cris, in final exista si avantaje la chinul nostru. Vb cu al meu aseara si ii ziceam ca daca am fi avut copilul din prima, n-as fi stiut sa apreciez multe si sigur mi s-ar fi parut cresterea ei un chin. Acum de cate ori imi este greu, ma gandesc doar ca prefer de 10 ori greul nesomnului decat chinul de a stii ca nu o pot avea.
Eleny, stiu o tipa care a fost la Budapesta pt FIV. I-au dat ca pt prima faza un tratament de fertilitate cu indicatia ca in 3 luni sa faca Fiv.ul daca nu ramane gravi. Ea in schimb din a doua luna a ramas. A fost multumita de serviciile de acolo si zicea ca au preturi f mici comparativ cu noi, iar rata de succes f mare.
Fete, hai ca vreau sa va vad fara silueta mai repede!


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#157 2014-07-23 10:33:48

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Buna dimineata!

M-am gandit sa ma duc la Budapesta, ca doct astia de la noi m-au speriat, nu mai stiu ce sa zic. Insa e mai complicat, in primul rand nu stiu cate deplasari acolo presupune. dar, asa cum tot zic in ultimul timp, om vedea...nu-s deloc stresata, eu accept si ideea ca nu se poate. De fapt, cam de la asta plec, daca ceva in plus, cu atat mai bine.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2014-07-23 11:10:05

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Bluemoon a scris:

neata fete!
Cris, in final exista si avantaje la chinul nostru. Vb cu al meu aseara si ii ziceam ca daca am fi avut copilul din prima, n-as fi stiut sa apreciez multe si sigur mi s-ar fi parut cresterea ei un chin. Acum de cate ori imi este greu, ma gandesc doar ca prefer de 10 ori greul nesomnului decat chinul de a stii ca nu o pot avea.

Exact asta am scris si eu odata pe forum! smile Noi apreciem absolut totul legat de copil, chiar si noptile nedormite, absolut orice, indiferent cat de greu mi-a fost, mereu ma gandeam ca mai grea a fost durerea de a nu o avea pe fata mea.
Nu stiu daca aveam asa multa rabdare cu ea daca as fi ramas gravi fara probleme.. si eu ma mir uneori cata rabdare pot sa am, indiferent de situatie.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#159 2014-07-23 11:28:04

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Buna dimineata la amiaza dragele mele  coffestudiu
Mai intru sa va citesc,nu prea scriu ca mi s a cam dus netul pe telefon ca il am limitat si am o viteza de rahat dar va urmaresc
Va trimit pupici dulci de la mare si care vrea si putin bronz....nu prea mult ca mai tin si pentru mine...


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#160 2014-07-23 11:30:25

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Kris,sa veniti trei


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#161 2014-07-23 11:38:26

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

neata

Offline

 

#162 2014-07-23 11:48:51

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Eleny, e bine ca ai scapat de stres si asta e un pas mare. Din cate am inteles treaba cu Budapesta nu implica mai mult de 2-3 drumuri si plus de asta poti sa o consideri o vacanta. E f frumoasa B si intre timp poti sa o vizitezi. Eu chiar abia astept sa mai fac un drum acolo cand imi va creste fata si sa o duc la gradina zoologica si la tropicarium, eu am ramas vrajita de ele.. lol
Cris smile ai spus exact ce gandeam si eu. Dr. meu ma intreaba mereu cum ma descurc si ii spun simplu, f bine, e usor de crescut un copil smile e totul f natural. Mi-a zis ultima data ca bucuria lui cea mai mare e ca mi-a putut oferi sansa de a avea un copil si ca nu m-a auzit niciodata ca ma plang ca mi-e greu sau ca am depresie, avand in vedere ca am avut parte de niste clipe urate inainte cu cateva zile de nastere si dupa si cunostea toata povestea. I-am spus ca viata merge inainte, indiferent de obstacole, ca atata timp cat copilul e langa mine, nimic nu ma doboara smile Am dat-o bine in filozofii, dar in final asta e adevarul.
Kristi puss io, io vreau niste bronz!! La noi e innorat si visam la o plaja..nah nu chiar, mai degraba la o balaceala zdravana in mare big_smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#163 2014-07-23 11:48:57

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Rozi nu prea cred,dupa parerea mea luna asta e pierduta....cel putin asa cred dupa simptome....


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#164 2014-07-23 12:18:02

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

neata dragelor!
e z32 si nimic pana acum...parca mi-e si frica sa ma gandesc la ceva. cel mai lung cm din viata mea a fost de 29z. am fost la cateva farmacii de aici din constanta si nu am gasit teste minut, doar barza si inca unul no name...ajung azi acasa si imi cumpar. parca am dureri usoare de burta ca si cand mi-ar veni dar le-am avut si in zilele trecute...nu stiu...ma rog incontinuu sa fie bebe.
va pupic si o zi frumoasa!


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#165 2014-07-23 12:35:06

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Blue, asa am inceput sa ma gandesc si eu, s-o iau ca pe o plimbare, am fost la Budapesta, e absolut spectaculos.
Alex, bafta! asteptam vestea cea buna, e ceva vreme de cand nu am mai auzit-o.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#166 2014-07-23 12:36:17

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

blue, du fata in viena sau berlin la gradina zoologica. e mai mult decat superb
cea din berlin din cate stiu e nr 1 in lume. eu am stat 14 ore acolo si n-am vazut tot.
alexandra, sa fie bine si sa fie bebe smile

Offline

 

#167 2014-07-23 13:24:02

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Ionela puss si la sarbi am auzit ca e superb si intr-adevar si de viena si berlin auzisem acelasi lucru. Cred ca o sa avem mult de umblat de l o vreme chicot


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#168 2014-07-23 13:49:01

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

la sarbi am stat o noapte in zlatiburg. atat de frumos!!!! dar nu stiu nimic de vreo gradina zoologica pe acolo. oricum, noi unde mergem si exista zoo, '' sacrificam;; o zi pentru ea. e prea frumos ca sa ratezzi. si da, ai mult de umblat de la o vreme. noi umblam de vreo 2 ani, sper anul asta sa fie ultimul, apoi sa luam o pauza si peste cativa ani sa reluam ce am inceput smile.

Offline

 

#169 2014-07-23 16:13:17

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

wave Fetele!
Sonia iti multumesc! Eu iau multivitamine pentru sarcina+acid folic lichid impreuna cu B12 si 1-2 gelule de primrose oil (dar numai pana pe data de 12-15 aug o sa iau aceste gelule). "Lucrez" si la dieta caci mananc destul de multe prostioare. Si, vorba lu Rozi, gandit pozitiv!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#170 2014-07-23 18:28:45

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Drept sa zic de reo cateva luni sunt in toane bune...si vreau sa fiu asa ..nu e bine sa ma intristez...un copil nu se cuibareste in burtica mea intristata si nu se poate apropia, iar Iustinica mea din cer nu este fericita daca eu ma dau cu capul de toti peretii.
Fete nu mai am nimic de pierdut...am pierdut..am pierdut copilul meu ...care nu se compara cu nicio pierdere...dar datorita copilului am aceasta casuta care am gasit-o cu multi ani in urma si pe care nu am cumparata-o pt ca nu aveam copil...si datorita copilului am aceasta casa.Nimic nu e intamplator..a fost un inger care a trebuit sa-mi deschida ochii smile
Asa ca sa gandim pozitiv....sa mergem inainte ...
Cris am mai spus si eu..cand am ramas insarcinata m-a sunat bluemoon....care a fost reactia mea?Am inceput sa plang ...si am zis Doamne s-a terminat chinul asta...si plangeam ca sa ma eliberez de toata durerea acumulata in ultimii trei ani...nu se uita niciodata...pentru ca durerea infertilitatii este identica sau poate mai rau...decat daca ai avea cancer..iar lupta e  cam pe-acolo....eu asa cred.Dar nu ma las...eu lupt..noi luptam si vom reusi
rugaciune  rugaciune  rugaciune  rugaciune  rugaciune  rugaciune


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#171 2014-07-23 20:34:16

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-96

Rozi puss
Eu mi am facut unghiutele, il astept pe al meu sa vina de la munca. Is ff obosita, ziua alerg pana pe la 4, apoi acasa, fac mancare, calc, curatenie, si se face 8-9 seara cand pic rupta. Nu mi arde a nimic, tot zic ca luna asta raman insarcinata, ca m am reglat dupa anticonceptionale, si menstruatia tot vine. Asa m am saturat...nu pricep de ce nu poate fi treaba asta un lucru natural si firesc, atunci cand ne dorim un copil. Mi e si frica de acum ca se apropie octombrie si trebuie sa facem anslize, mi e frica de rezultate, de umblatura pe la medici. Mi e frica ca nu dau peste un medic priceput...mi e frica de toate.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.