homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme stomatologice


#1 2014-07-18 11:52:35

Rosia
Full member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 517

Probleme stomatologice

Buna,
ieri mi-a aparut un mic cos nedureros intre canini care a disparut dar gingia e un pic umflata si nedureroasa.
ce poate fi ? inteleg ca abcesele sunt dureroase

Offline

 



#2 2014-07-18 15:21:14

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Probleme stomatologice

cum adica "intre canini"? ca nu-s unul langa celalalt. intre canin si premolar? sau intre canin si incisivul lateral? sau pe gingie, la baza dintelui?
avea puroi, era o basicuta? ma tem ca nu prea inteleg...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#3 2014-07-18 15:54:38

Rosia
Full member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 517

Re: Probleme stomatologice

habarnista ;-))

Alinda, te pricepi ?

Intre un canin si un premolar. E un pic umflat si rosu. Nu doare nici gingia si nici dintele.  nu e la varfului dintelui, ci la gatul lui ...

Sunt si alte cauze in afara de bacterii...de ex. menstruatie , stres, alimente ?

Ce sa fie oare, doar un pic umflat si nedureros?

M-ai astept un pic pana sa ma duc la doc.

Ultima oara a fost editat de Rosia (2014-07-18 15:56:05)

Offline

 

#4 2014-07-20 09:41:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Probleme stomatologice

sa nu fie o afta ceva....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2014-07-20 13:13:29

Rosia
Full member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 517

Re: Probleme stomatologice

s-a restras ;-) 
sper sa nu mai apara... e asa stresant cand trebuie sa merg la stomato

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-07-24 15:36:39

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Probleme stomatologice

Buna, in ultima luna am tot avut probleme cu eruptia maselelor de minte inferioare, mi se infecteaza gingia de deasupra lor. Acum 3 saptamani mi s-a infectat si inflamat gingia de la cea dreapta si cum ma durea foarte rau, am luat antibiotic. De joi de acum, mi s-a inflamat partea stanga, cu tot cu obraz, a celeilalte. Iarasi am luat antibiotic 3 zile, obrazul nu mai e asa umflat, insa pe interior gingia e inflamata si tare si cand apas iese si puroi. Nu stiu ce sa mai fac, antibiotic nu mai vreau sa iau. Acum cateva luni am fost la stomatolog si mi-a facut o incizie la gingia maselei stangi, dar a crescut la loc si imi face probleme iar. Maselele sunt sanatoase, dar m-am saturat sa ma indop cu antibiotice. Mai iau si anticonceptionale si trebuie sa am grija sad Ce-as putea sa iau sau sa fac, exceptand antibioticele, ca sa scap de inflamatia actuala? Apoi ma duc la dentist, poate-mi face o decapusonare...

Offline

 

#7 2014-07-24 15:41:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme stomatologice

poti lua numai antiinflamatoare daca nu e infectie, sunt suficiente, sa pui comprese cu apa rece si sa mergi la medic sa-ti mai curete zona... daca a iesit deja maseaua nu mai e nevoie de incizie, dar iti pun o solutie antiseptica si un pansament
si eu am patit la fel, si in continuare am momente cand mai cresc cate putin si mi se umfla ganglionii pe partea respectiva  neutral

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-07-24 15:41:48)

Offline

 

#8 2014-07-24 15:49:21

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Probleme stomatologice

Pai avand in vedere ca daca ma apas pe obraz intr-un anumit loc, simt ca iese puroi, mai e infectie... De-asta e si zona inflamata in continuare. Si mie mi se inflameaza ganglionii cand au episoade din astea.. m-am saturat, sincer. Maselele sunt iesite ambele doar pe jumatate. Doar cea din stanga mi-a provocat inflamatia inclusiv a obrazului, e mai nenorocita. N-am luat in viata mea cate antibiotice am luat in ultima vreme din cauza maselelor astora. Si tot erup de cativa ani..

Offline

 

#9 2014-07-24 16:22:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme stomatologice

la mine nu s-au infectat niciodata, dar fara exagerare, de 10 ani imi tot cresc, unele sunt mai inalte decat molarii de langa ele si tot nu se opresc din crescut  bang

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.