homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Usturime in vagin


#1 2014-06-27 13:02:51

elennnna
New member
Inregistrat: 2009-07-19
Mesaje: 21

Usturime in vagin

Buna fetelor, de ceva timp, mai exact de la inceputul anului ma confrunt cu niste usturimi si dureri pe partea dreapta a vaginului. Prin februarie am fost si mi-am facut niste analize de secretie si pap, la secreţie mi-a iesit cervicita si in pap doar o inflamatie, am facut tratament pentru cervicita si am revenit la analize, rezultatul fiind bun, insa in continuare aveam usturimea aceea si durerea ciudata asa ca mi-am facut si o analiza de urina in care mi-a iesit infectie urinara, am tratat-o si pe aceasta cu antibiotic, usturimea a mai disparut insa am in continuare o durere ciudata pe partea dreapta a vaginului, chiar nu stiu ce sa mai fac, ma simt foarte inconfortabil. Mi-e teama sa nu fie o rana pe acolo care sa-mi dea simptomele astea.

Offline

 



#2 2014-07-20 09:39:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Usturime in vagin

Durerea e constanta sau apare doar uneori?
Realitatea e ca zona intravaginala nu e una cu sensibilitate prea mare la durere, cum nici colul nu e, de asta ranile din zona nu dor si trec neobservate daca nu faci consult. Cauza e cel mai probabil in afaca vaginului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-07-20 09:39:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Usturime in vagin

Durerea e constanta sau apare doar uneori?
Realitatea e ca zona intravaginala nu e una cu sensibilitate prea mare la durere, cum nici colul nu e, de asta ranile din zona nu dor si trec neobservate daca nu faci consult. Cauza e cel mai probabil in afaca vaginului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2014-07-28 16:17:58

astridutza
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 18

Re: Usturime in vagin

Pentru intretinerea florei vaginale mie mi s-a spus sa folosesc un detergent intim, nu saun obisnuit Este ok?

Offline

 

#5 2014-07-29 09:32:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Usturime in vagin

astridutza a scris:

Pentru intretinerea florei vaginale mie mi s-a spus sa folosesc un detergent intim, nu saun obisnuit Este ok?

e de dorit sa folosesti doar apa, nu sapun nu gel(ma refer acum la spalaturile intravaginale care oricum e de dorit sa fie cit mai rare)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-07-30 16:09:05

astridutza
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 18

Re: Usturime in vagin

Multumesc. Da, asa mi-a spus si mie ginecologul, spalaturi vaginale deloc, daca am o viata intima regulata cu partener unic, iar pentru exterior mi-a recomandat Lactacid gel, un produs cu ph acid sau care favorizeaza colonizarea vaginului cu lactobacili pentru a asigura echilibrul local vaginal.
Si intr-adevar se pare ca lucrurile merg spre ameliorare.
Multumesc inca o data petnru raspuns.

Offline

 

#7 2014-07-30 17:48:17

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: Usturime in vagin

Doc daca vezi te rog raspunde-mi si mie. sau fetele mai experimentate. caci niciodata n-am stiut cum e mai bine. dupa actul sexual cu ejaculare inauntru, sunt indicate spalaturile inauntru, sa cureti ce a ramas pe acolo? sau nu sunt indicate deloc? eu mai mereu obisnuiesc sa ma spal in vagin dupa, deci mi-ar fi de mare ajutor un sfat. puss


par

Offline

 

#8 2014-07-30 17:49:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Usturime in vagin

doar cu apa si cu degetul te poti spala dupa contact, nu cu irigator sau altceva

Offline

 

#9 2014-07-30 17:55:07

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: Usturime in vagin

mersi heim. asa fac intotdeauna, doar cu apa si cu  degetul. N-am folosit niciodata nici geluri nici irigator, mi se pare suficienta apa. doar ca am tot citit pareri pro si contra despre igiena intima in interior si ma gandeam ca poate procedez eu gresit sau ca ar trebui sa le mai reduc.


par

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.