homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-60


#1122 2014-08-01 11:54:38

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

neatza fetele.
garga .. offf .. iar mutare...
deno  puss  ca nu este foarte rau.
likeit e bine ca macar un pui nu are nimic.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#1123 2014-08-01 12:12:40

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata!

Sunt demoralizata total, leziunile aparute ieri se extind cu rapiditatea de dinainte sad e clar ca rezultatele nu apar peste noapte, il las asa inca azi si maine si mergem iar daca nu regreseaza.
Am increde in medic, insa am vazut ca si el era nedumerit ca daca asta nu e, nu isi da seama ce poate fi. Seamana exact cu boala asta, si cu nicio alta. Pe care drum s-o apuce si el?
Trebuie rabdare, si in momentul asta, fix asta imi lipseste mie cu desavarsire..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1124 2014-08-01 13:24:15

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, acrodermatita enteropatica nu se face doar in caz de deficienta de zinc. sunt cazuri investigate cu aceasta afectiune unde zincul era doar putin redus si deficitul major era de isoleucina...deci, parerea mea, si altul nu mai stresez, este asa, cariotip genetic, teste de tot felul si vazut care-i deficitul copilului. am inteles ca de zinc are un deficit mic si erupe din nou in timpul tratamentului. daca vrei sa-mi dai o adresa valabila de mail iti trimit doua articole de specialitate unde gasesti observatii si conduite...nu am cum sa le atasez pe mail, link-ul nu-ti va merge acasa, trebuie IP de universitate ca sa ai acces.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1125 2014-08-01 13:56:04

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, se extinde la fel de repede chiar dupa ce i.ai dat doza marita de zinc? cesafac


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1126 2014-08-01 16:11:17

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

fetele am scapat si noi de gips. manuta imi pare ca este insa putin stramba ... ne-a zis ca dureaza 1 an sa se refaca locul complet.
exclus sa mai cada pe ea ca daca isi mai rupe inca o data mana tot in locul ala atunci trebuie operatie.

ne-a mai chemat la control la 3 luni. nici nu imi vine sa cred ... cand am auzit si eu si tac-su ca nu e complet vindecata si nici complet dreapta .. sa innebunim.. sper sa se refaca cat mai repede.
o sa o pazim sa nu cada, sper sa nu mai dea ghinionul iar peste noi.
puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-08-01 17:37:24)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1127 2014-08-01 16:29:11

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

offf cara, multa sanatate sa se faca bine manuta, o foloseste?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1128 2014-08-01 16:40:11

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Carra, cam asa mi-a luat si mie pana am simtit mana la fel ca pe cealalta. Nu stiu cum sa explic, parca nu nu era mana mea. Si un timp a fost stramba in sensul ca nu o puteam indrepta de tot din cot, nu puteam sa aduc bratul si antebratul la 180 de grade. Si, pt. ca eu am avut-o cu tot cu umar, nu o puteam ridica nici din umar pana sus.
Era o senzatie tare ciudata, mi se parea asa de grea.
Plus ca se atrofiasera muschii, era mai subtire decat cealalta. Si mai paroasa. chicot
Am avut o sensibilitate la ea cam doi ani dar nu stiu cat de reala a fost, e posibil sa fi fost si teama mea de a o forta...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1129 2014-08-01 17:03:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Just, multumesc mult de informatie! Ma ajuta tare mult. Asa are si el, deficitul mic de zinc, dar totusi eruptia lui este identica cu cea din acrodermatita enteropatica. Si nu seamana deloc cu vreo alta boala.
O sa comunic dr de isoleucina asta, sa vedem.
Oricum, fara sa mergem cu tratament macar o luna, nu stiu daca imi mai recomanda acum imediat ceva.
Ii voi spune de cariotip sa vedem ce zice, el inca nu mi-a indicat asta. Se face la synevo?
Trimite-mi ce ai la bereskid@yahoo.com multumesc mult!

Maje, pana acum da, insa doar de ieri primeste zinc dublu fata de pana acum.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-08-01 17:14:42)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1130 2014-08-01 17:38:39

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

nu prea o foloseste inca. o tine tot in pozitia in care era in gips.
sper ca mai uite de ea, dar nu vreau sa o fortez nicicum.
mi-e groaza sa nu cada iar te mai miri pe unde mai ales ca sta toata ziua cat este de lunga fara mine.
sad


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1131 2014-08-01 18:09:43

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, expediat


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1132 2014-08-01 18:36:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Multumesc just, acum verific.
Just esti o minune, nu alta! Cred ca si isoleucina aia e problema, sau problema principala, pentru ca daca ai vazut pozele, fetita cu deficit de zinc avea leziunile sub forma de placi asa, si baietelul cu deficit de isoleucina, avea leziunile sub forma de bubite-vezicule, fix fix cum are yannick.
Iti trimit inapoi o poza cu el, sa compari si tu.

Ma interesez de izoleucina cum se da supliment.

Le: n-am gasit mare lucru. Just, sti daca si unde se poate doza si izoleucina?

Le2: am gasit. La synevo, se fac aminoacizii(toti) din plasma sau urina. 610 ron.
Oare e diferenta intre analize, sau e la alege, ori plasma ori urina, care ti-e mai la indemana? Ca prefer urina in cazul asta desi tare greu i-o voi recolta, dar decat sa il intep iar..

De cariotip nu stiu ce sa zic, daca am motive sa il fac. Nu cred ca mi-ar elucida nimic, la simptomele lui. Nu are retard de niciun fel, si doar pentru ca nu vorbeste(multe) nu am motiv sa cred ca are retard. Iar alte probleme pentru care se recomanda cariotipul chiar nu are.
Mai degraba m-ar tenta sa ii fac aminoacizii astia, seamana povestea cu cea a baietelului din studiu.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-08-01 19:18:47)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1133 2014-08-01 19:16:36

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

si asta, dar si cariotipul genetic al cromozomilor. ca sa vezi exact toti cromozomii si bratele lor. daca e de zinc apare eroarea aceea despre care scrie in articole. suna la genetic center, in zorilor si fa o programare la un genetician acolo. sunt super draguti si profi. o sa stie exact ce sa-ti recomande.
http://www.geneticcenter.ro/Cerere_de_a … ale_GC.pdf

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-08-01 19:18:19)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1134 2014-08-01 19:21:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Just, zincul i-a iesit 64,9 si limitele sunt 65-118. Ca in bataie de joc. E drept ca luase zinc inainte si sigur a crescut putin, dar putin, nu avea cum sa fie valoarea 30 si in cateva zile de zinc sa ajunga la limita inferioara.
De-asta zic.. Ca daca nu e zincul problema mare si e isoleucina cum zici tu? Macar in prima faza, sa aleg una din ele, sunt o caruta de bani amandoua.
Am editat s mai sus, poate nu ai apucat sa vezi.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1135 2014-08-01 19:31:48

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

cariotipul nu tine de retard sau nu. sunt anumite probleme, gen cum are el care nu tine de retard. nu stiu cum sa-ti explic. daca un brat al unui cromozom nu are informatia corecta da o anumita boala. nu vorbim de retard aici, nu vorbim de trisomii cand apare un cromozom in plus. vorbim de studiul in amanunt a structurii unui cromozom ca sa vedeti exact cu ce boala va luptati. cariotipul nu s-a inventat pentru retard...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1136 2014-08-01 19:35:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Inteleg just. Vom face toate, cand cum putem. Ti-am raspuns inapoi si la mail.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1137 2014-08-01 21:36:47

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, iti doresc sa se vada rezultate de cand i.ati marit doza de zinc!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1138 2014-08-03 15:49:03

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna. ce faceti?
puss
fetele am o intebare: mie mi-a venit CM in 22 iulie. am inca serilet, nu l-am scos desi incep sa ma gandesc din ce in mai serios la a il avea si pe bebe II.
acuma, dupa 12 zile mi-a venit din nou si nu stiu de ce ... nu mi s-a mai intamplat asta de fff  mult timp.
mentionez ca din cauza steriletului imi vine lunar f putin, am mirena care are si eliberare de hormoni.
ce s-o fi intamplat? ori am racit ma gandesc la piscina in concediu la bulgari, ori ce sa fie?
e posibil sa fie cumva o sarcina care se elimina pentru ca nu a avut cum sa se implanteze din cauza steriletului?
ma tot gandesc ce ar putea fi ..
maine aveam programare la gineci sa imi faca papa nicolaul anual, in conditiile astea am aminat controlul.
puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-08-03 15:49:56)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1139 2014-08-03 23:13:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna, mamici.

carra, poate fi orice, mai putin sarcina, zic eu. daca steriletul a fost montat imediat dupa nastere, atunci ar avea mai bine de 4 ani, deci te apropii de data la care trebuie scos. din cauza asta poate nu mai da randament, hormonii nu mai sunt eliberati ca la inceput si de aici sangerarile... desi cred ca sunt garantate 5 ani, totusi.
mie mi se pare un motiv in plus sa mergi la control acum, de ce sa amani? ginecologii vad sange toata ziua, sper ca nu de jena nu te duci.

Offline

 

#1140 2014-08-03 23:34:28

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

ba da... de jena nu ma duc.
am gasit pe 20 alta programare, am sa astept pina atunci.
multumesc mult pentru raspuns.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.