homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Novynette


#1 2014-07-10 17:55:17

lilianaa
Membru
Inregistrat: 2010-04-28
Mesaje: 4

Novynette

Buna! Am luat anticonceptionale novynette aproale doi ani de zile, prescrise de medic. Nu am avut efecte adverse, m-am simtit bine cat le-am luat. De la sfarsitul lunii februarie le-am intrerupt, insa de atunci nu am mai avut menstruatie normala. Nu e regulat, vine in cantitate foarte mica, e vascos si negru. S-a intamplat in luna aprilie sau mai sa imi vina de doua ori. Am mai citit pe forum si probabil am o derrglare hormonala. Exista sansa sa fiu insarcinata? ( m-am protejat cu prezervativ mereu dupa ce nu am mai luat pastilele )
Multumesc !

Offline

 



#2 2014-07-11 09:09:02

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Novynette

Nu sunt foarte avizata sa dau sfaturi, dar si eu am patit asa. Catave luni dupa ce am renuntat la Ac, menstruatia era in cantitati mici, consistenta diferita..  Scapi foarte usor de stres daca faci un test de sarcina, gasesti si la 7 lei la farmacie. cand ai avut ultima mestruatie? Cand ai avut ultimul control ginecologic?

Offline

 

#3 2014-07-14 08:33:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Novynette

lilianaa a scris:

Buna! Am luat anticonceptionale novynette aproale doi ani de zile, prescrise de medic. Nu am avut efecte adverse, m-am simtit bine cat le-am luat. De la sfarsitul lunii februarie le-am intrerupt, insa de atunci nu am mai avut menstruatie normala. Nu e regulat, vine in cantitate foarte mica, e vascos si negru. S-a intamplat in luna aprilie sau mai sa imi vina de doua ori. Am mai citit pe forum si probabil am o derrglare hormonala. Exista sansa sa fiu insarcinata? ( m-am protejat cu prezervativ mereu dupa ce nu am mai luat pastilele )
Multumesc !

daca ai protejat corect cu prezervativ fiecare contact sexual e putin probabil sa fii i sarcinata.
dar cum bine s-a spus aici, scapi usor de stres daca faci un test de sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2014-08-09 13:54:53

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Novynette

Buna ziua,
Eu am luat 10 ani anticonceptionale Marvelon si Desorelle. Anul acesta m-am decis sa ma las de pastile. Ginecoloaga mi-a spus ca daca ma decid sa reincep pastilele pana la urmatoarea vizita cu ea, imi recomanda sa iau Novynette. Am avut 3 menstruatii fara AC pana acum. Dar acum mi-a venit ciclu cu 3 zile mai repede decat ma asteptam si astfel mi-a dat toate planurile de concediu peste cap. Astazi fiind prima zi de ciclu m-am gandit ca as putea sa incep sa iau novynette pentru a-mi putea controla ciclul in concediu. Asta ar insemna sa iau de azi o folie intreaga, de 21 si apoi sa mai iau fara intrerupere inca 10 pastile din urmatoarea folie, ca sa nu imi vina ciclu in concediu. Dar apoi planuiesc sa ma las din nou de ele, deci le-as folosi doar ca si metoda de intarziere a ciclului. Eu m-am inteles bine cu pastilele si nu am prea avut probleme. M-am lasat doar pentru ca am considerat ca 10 ani sunt prea multi pentru a lua pastile AC. As dori si sfatul vostru daca se poate. Ce spuneti? Sa imi intarziu ciclul cu aceasta metoda, sau stiti voi vreo alta metoda? Problema este ca am muncit atat de mult in ultimii ani si asteptam vacanta asta demult, mergem cu masina 1000 de km, la mare si apoi sa ma trezesc ca acolo dupa 2 zile imi vine ciclu, nu ar fi deloc frumos si relaxant. Astept sfaturile voastre. Va multumesc!

Offline

 

#5 2014-08-09 13:56:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Novynette

poti face asta, dar nu inteleg de ce sa iei novynette si nu marvelon sau desorelle, din care ai mai luat si stii ca sunt ok pentru tine
evident, fiind prima folie dupa pauza asta mai lunga te poti astepta si la spotting

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-08-09 13:57:22)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-09 14:31:38

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Novynette

Ginecoloaga mi-a spus ca imi propune astea pentru ca au concetratia mai mica de hormoni. Pe langa faptul ca luamd e 10 ani anticonceptionale, i-am spus ca vreau si sa vad daca fara ele reusesc sa slabesc, pentru ca in ultimii 4 ani, m-am ingrasat 16 kg, si asta in conditiile in care nu cred ca mancam prea mult. Apoi am incercat sa slabesc prin sport si mancand sanatos, dar nici macar 100 de grame nu dadeam jos. Si pofta de sex a disparut aproape complet. Atunci ea mi-a spus ca pot sa incerc o vreme sa vad cum ma simt fara pastile, dar daca cumva o sa doresc sa revin iarasi la pastile, ea imi recomanda sa incerc novynette care au concentratie mai mica. Metoda asta la care m-am gandit eu, credeti ca este ok? In conditiile in care dupa aceea, doresc sa ma las din nou de pastile, pentru ca a trecut prea putin, doar 3 luni si eu mi-am propus sa incerc un an si sa vad cum ma simt fara ele, si daca reusesc sa slabesc (inainte era mult prea slaba si nu ma ingrasam orice as fi facut..)

Offline

 

#7 2014-08-09 14:36:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Novynette

pai e ok, voiam sa zic ca pentru o luna conteaza mai putin concentratia de hormoni, cat sa-ti fie tie bine cu ele

Offline

 

#8 2014-08-09 15:04:26

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Novynette

Da, ai dreptate. La asta nu m-am gandit. Poate ca ar fi mai bine sa iau desorelle, cu care eram deja obisnuita, avand in vedere ca iau numai pentru o folie si un pic.
Multumesc pentru ajutor smile

Ultima oara a fost editat de shimmy (2014-08-09 15:04:48)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.