homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila uitata. va rog ajutor !!


#1 2014-08-02 11:24:54

rita_r
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 16

pastila uitata. va rog ajutor !!

Buna ! Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutați. Iau Marvelon de ~6 ani. Am uitat sa iau pastila a2a din blister, pe care o luam normal la 22:00. Am avut contact sexual neprotejat in acea noapte la ora 3 dimineata. Mi-am dat seama de pastila uitata urmatoarea seara la 22:00, cand am luat pastilele nr 2 si 3. Mi -am sunat medicul care m-a sfatuit sa nu iau Postinor, insa sunt nelinistita. Voi ce parere aveti?
Intre timp am citit nenumarate articole...ma gandesc ca atata timp cat in pauza de 7 zile dintre folii, protectia se mentine, sper sa gandesc corect si sa nu se intample nimic. Sunt ingrijorata, numai la asta ma gandesc...

Offline

 



#2 2014-08-02 11:50:57

rita_r
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 16

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

De ieri adică dupa aprox 1 saptamana de la incident, am observat firicele de sange si astazi o durere usoara de ovare. Sa fie de la ?nt?rzierea acelei pastile sau ovulatie ?

Offline

 

#3 2014-08-02 15:22:46

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Nu mai deschide topicuri pentru aceeasi problema. Heimdall iti raspunsase la topicul celalalt smile am observat ca in celalalt topic ai spus ca iei de 7 ani in acesta de 6 ani.
Nu cred ca se pune problema de o sarcina, iar aceea sangerare sigur este de la pastila uitata.
Daca nu vine menstruatia, fa un test la 21 de zile de la acel contact cu risc.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#4 2014-08-02 15:24:15

rita_r
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 16

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Multumesc mult pt raspuns !

Offline

 

#5 2014-08-06 23:41:41

Crina
New member
Inregistrat: 2014-01-20
Mesaje: 13

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Am si eu o problema asemanatoare. De 10 luni iau Artizia, iar pastila o iau in fiecare seara in jurul orei 22 (desi de multe ori se intampla sa o iau cu o ora sau chiar doua mai tarziu). Joi seara am uitat-o, si mi-am amintit abia a doua zi pe la 10-10:30, cand am si luat-o. Fiind penultima pastila din folie, am urmat indicatiile de pe prospect si vineri am luat ultima pastila, iar sambata am continuat cu o alta folie fara sa mai fac pauza. Pe prospect scria de asemenea ca in acest caz nu e nevoie de protectie suplimentara (mai ales ca la mine au trecut exact 12 ore, nu mai mult), asa ca am avut mai multe contacte neprotejate de atunci. Am vazut totusi ca multe fete de aici spun ca si in cazul asta trebuie folosita 7 zile protectie suplimentara. E posibil sa fiu insarcinata?

Ultima oara a fost editat de Crina (2014-08-06 23:42:19)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-07 07:54:28

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Crina a scris:

Sambata seara am luat pastila la ora 22, iar intre orele 1 si 5 am avut 3 scaune moi, spre apoase. La ora 7 am luat o alta pastila, iar la 8 am mai avut un scaun moale. Dupa nu am mai avut nici o problema, iar ieri la 22 am luat iar pastila. In dimineata aceasta am facut sex neprotejat, pe la ora 11 am mai avut 2 scaune moi, iar mai tarziu am mai avut un contact neprotejat. Mentionez ca iau Artizia de 10 luni. Din moment ce pastila de aseara a fost absorbita, e cazul sa imi fac probleme? Sau trebuia sa iau ieri inca una? Sa iau totusi Postinor pentru a fi sigura?

Joi..adica saptamana trecuta ? Si apoi sambata ai avut problema??
Ca nu inteleg smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#7 2014-08-07 11:44:18

Crina
New member
Inregistrat: 2014-01-20
Mesaje: 13

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Da. Eu nu imi faceam atunci griji pentru pastila de joi deoarece in prospect scria ca sunt protejata. Am vorbit si cu Doctoressa si mi-a spus la fel, sa nu imi fac griji.

Offline

 

#8 2014-08-07 13:55:40

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Nu cred ca e sarcina..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#9 2014-08-07 18:47:17

Crina
New member
Inregistrat: 2014-01-20
Mesaje: 13

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Asta sper si eu.. Astept putin stresata sa imi vina menstruatia, desi mai e pana atunci. M-a linistit oricum doamna doctor, si ma gandesc totusi ca nu ar scrie in prospect informatii false.

Offline

 

#10 2014-08-12 12:08:56

rita_r
New member
Inregistrat: 2012-04-02
Mesaje: 16

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

12 ore mai tarziu nu ridică probleme. Am patit si eu asta dar a fost ok.
Si eu astept cu sufletul la gura simptomele menstrei care trebuie sa apara duminica.
Sunt f panicata pentru acea mica sangerare si stare de caldura care au aparut la o sapt de la contact ...ma g?ndesc sa nu fie nidare.
M-ar ajuta o parere de la doctoressa daca se poate, te rog !

Offline

 

#11 2015-11-17 15:29:57

LauraLouise
New member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 5

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Buna fetelor. Vin si eu cu o intrebare, desi sunt destule pe aici smile
Dar citind o mare parte din ele, nu am reusit inca sa dau de o intrebare sau situatie asemanatoare cu a mea.

Deci, problema mea este urmatoarea: Iau Yasmine de 6 ani.
E a doua oara din cei sase ani cand uit sa iau o pastiluta. 

S-a intamplat astfel:  In saptamana a treia, am uitat sa iau Joi, pastiluta.
Mi-am amintit abia Vineri seara, cand le-am si luat pe amandoua o data.
Am continuat sa le iau in mod normal pe celelalte pana duminica, ultima zi din blister.

Dar, Luni... in saptamana de pauza, am avut un contact intim neprotejat cu sotul meu .

Intrebarea este daca am avut acoperire, daca am fost protejata Luni sau sunt in risc de sarcina?

Intreb asta, desi pare banal dupa 6 ani de tratament sa mai am intrebari,  dar e prima oara cand sunt in situatia asta.

Stiu clar ca se spune ca daca uiti o pastila in ultima saptamana, fie intrerupi administrarea si vine menstruatia, fie nu intrerupi deloc si continui cu un nou blister , fara pauza.

Eu nu am facut nici una nici alta, de ce?   Nici eu nu stiu!

Cand m-am dezmeticit, era prea tarziu, adica ... Ziua de ieri fiind Luni, nu am luat pastila, am zis ca sunt in pauza....si uite asa nu am continuat cu un nou blister.

Desi am mers azi la medic, si I-am explicat situatia, mi-a zis ca ar trebui sa fiu protejata, pt ca a fost doar o pastila uitata si luata cand mi-am amintit.  Si ca trebuie sa astept menstruatia de-acum, sa  nu mai incep un nou blister decat dupa saptamana de pauza.

Totusi avand informatiile din prospect, stau putin in dubii.

Voi ce parere aveti, vi s-a intamplat asa ceva?
Ce credeti, ar trebui sa-mi fac griji sau nu?

Va sunt recunoscatoare pt orice raspuns si informatie.

Offline

 

#12 2015-11-17 17:52:47

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Nu stiu ce sa iti spun. Logica imi spune ca fiind in pauza teoretic daca ti-a venit menstruatia nu sunt sanse. Daca nu ti-a venit mentruatia e la noroc. Protectia clar a scazut dupa ce ai uitat pastila. Si oricum dupa ce incepi un nou blister trebuie sa ti protectie suplimentare 7 zile.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#13 2015-11-18 08:00:41

LauraLouise
New member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 5

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Multumesc pt răspuns.

In seara aceasta sau maine seara, ar trebui sa apară menstruatia.

Sper sa fie asa cum ?mi doresc eu, si de nu, nu voi fi disperata, poate doar asa putea veni si o fetița, dupa doi băieței pe care ii am deja. smile

Ar fi bucurie generală la mine in casa daca s-ar intampla asta.  (Mai putin eu) lol

Mai revin, sper cu vestile bune !

Va pup!

Offline

 

#14 2015-11-18 08:30:53

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Bafta, sa fie cum iti doresti ! big_smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#15 2015-11-18 08:47:43

LauraLouise
New member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 5

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Doresc doar sa expun c?teva din informațiile primite de la medicul meu din Anglia, (eu locuind aici de aproape 9 ani)  despre uitarea pastilutei antibebe smile

? What if I miss or forget to take one or more pills?

- If one pill is missed, anywhere in the pack, take the missed pill now.
This may mean taking two pills in one day. You should take the rest of the pack as usual.  No extra contraception is needed.
You should have the seven-day break as normal.

- If two or more pills are missed anywhere in the pack, take the last missed pill now.
This may mean taking two pills in one day.
Any earlier missed pills should not be taken.
You should take the rest of the pack as usual.
You should also use extra precautions ( use a condom or don't have sex) for the next seven days.

Si mai sunt cateva situatii expuse care nu are legatura cu problema mea.

Deci asa mi-a zis doctorul meu ca, pt ca am uitat doar o pastiluta, ar trebui sa fiu protejata si ca nu trebuie nici o protectie aditionala, trebuie acum doar sa astept menstruatia.

Si asa voi si face lol

Voi fetelor, ce parere aveti despre asta?

Oricum va tin la curent, daca a avut sau nu dreptate medicul meu, si trec invingatoare prin situatia asta. 😃

Zic, ca am dubii pt ca am citit si prospectul de pe cutia Yasmin !

Sa aveti o zi linistita si parte doar de zambete sincere si luminoase . 😘

PS: informatiile de mai sus le-am extras din carticica de informatii, pe  care mi-a dat-o medicul  meu !

Ultima oara a fost editat de LauraLouise (2015-11-18 08:51:20)

Offline

 

#16 2015-11-18 09:42:33

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Parerile sunt impartite. Pe unele prospecte scrie de schema pe saptamani, adica: saptamana 1 dupa pauza, protectie data de pastile. Sapt 2 protectie mecanica, sapt3 protectie data de pastile, sapt 4(pauza) protectie mecanica. Deci rezulta ca daca uiti o pastila in sapt 1&3 trebuie protectie suplimentara.
Eu nu stiu ce sa zic. Au fost cazuri cand o sarcina a aparut cand a fost uitata o pastila random din blister. Si cazuri cand nu s-a intamplat nimic.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#17 2015-11-19 21:03:12

LauraLouise
New member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 5

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Buna din nou.
Asa dupa cum am promis ca revin, iata-ma. smile

Astazi mi-a revenit menstruatia, deci am scapat, am iesit invingatoare prin nelinistea si stresul ce l-am avut.

Cu siguranta intamplarea aceasta mi-a fost invatatura ! smile

Va doresc o seara linistita alaturi de cei dragi !

Offline

 

#18 2016-07-29 09:26:21

mihaela485
Full member
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 170

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Buna,
Aseara eram foarte obosita si nu imi amintesc cand am luat pastila (marvelon), eu zic ca am luat dar nu sunt sigura. In afara de cea de aseara mai am ultimele 7 pilule din folie. In aceasta perioada pana le termin oricum nu voi avea contact sexual ma intalnesc cu prietenul meu dupa ce termin folia, in pauza. Sa presupunem ca aseara nu am luat-o, e vreo problema daca le iau pe ultimele 7 si am contact neprotejat, in pauza? Nu as mai lua una acum (sa zicem cea uitata)

Ultima oara a fost editat de mihaela485 (2016-07-29 09:26:51)

Offline

 

#19 2016-07-29 09:32:19

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: pastila uitata. va rog ajutor !!

Daca pana incepi pauza apuci sa inghiti corect 7 pilule nu sunt probleme,esti protejata in pauza.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.