homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semnele cancerului de san


#1 2013-12-16 21:34:49

ionela1987
New member
Inregistrat: 2013-08-01
Mesaje: 39

semnele cancerului de san

buna seara la toata lumea fetelor daca stiti va rog sa ma ajutati de astazi ma macina o mare problema .....! care sunt semnele cancerului de san ?? eu am de la varsta de 14 ani puncte negre pe sani ..oare este primul semn al cancerului de san ?? mentionez ca sani nu ma dor decat atunci cand ating pe romaneste spus sfarcurile sunt ff sensibile la atingere !

oare am cancer de san cum ar trebuii sa procedez sa descopar ?? va multumesc

Offline

 



#2 2014-01-01 19:20:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: semnele cancerului de san

Ionela, cred ca exagerezi gindindu-te la cancer. Daca ai totusi angoase, cel mai corect e sa mergi la medic, cred ca la medicul de familie e un bun inceput, si sa vorbesti cu el despre panicile tale.
Imi pare rau sa iti spun dar nu netul e rezolvarea de data asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-01-01 19:50:19

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: semnele cancerului de san

Sanii pot fi durerosi de la o structura a lor f. densa si fibroasa (asa ceva). Cred ca de asta se si spune ca sanii mici ("neinveliti") sunt mai sensibili; desi am vazut ca exista si exceptii.
Daca se pune diagnostic de mastoza fibrochistica, trebuie sa faci periodic o ecografie a sanilor; chisturile benigne au anumite insusiri, dar trebuie oricum urmarite in timp si ele. Sunt curioasa daca aceasta investigatie li se recomanda si fetelor care iau anticonceptionale (la fel cum li se recomanda ecografia pelvina).
Legat de punctele tale negre, cred ca o idee f proasta ar fi sa le storci, pentru ca ti s-ar inflama ganglionii si ar deveni sanii durerosi cu totul.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-01 19:56:26)

Offline

 

#4 2014-01-02 10:19:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: semnele cancerului de san

jeannie a scris:

Sanii pot fi durerosi de la o structura a lor f. densa si fibroasa (asa ceva). Cred ca de asta se si spune ca sanii mici ("neinveliti") sunt mai sensibili; desi am vazut ca exista si exceptii.
Daca se pune diagnostic de mastoza fibrochistica, trebuie sa faci periodic o ecografie a sanilor; chisturile benigne au anumite insusiri, dar trebuie oricum urmarite in timp si ele. Sunt curioasa daca aceasta investigatie li se recomanda si fetelor care iau anticonceptionale (la fel cum li se recomanda ecografia pelvina).
Legat de punctele tale negre, cred ca o idee f proasta ar fi sa le storci, pentru ca ti s-ar inflama ganglionii si ar deveni sanii durerosi cu totul.

Ecografia de sin este o investigatie recomandata a fi facuta periodic de catre toata lumea, consumatoare de contraceptive sau nu, ca fiind o metoda destul de buna de screening pentru cancerul de sin. Evident, frecventa cu care va fi efectuata depinde de rezultatele sale si de virsta femeii...adica, la femeile tinere unde ecografia nu releva modificari se va recomanda mai rar, urmind ca frecventa sa creasca odata cu inaintarea in virsta sau/ si. Cu aparitia modificarilor la nivelul sinului.
In privinta ecografiei pelvine la utilizatoarele de contraceptive....nu vreau sa comentez decit atit: utilizatoarele de contraceptive responsabile sunt cele ce merg periodic la medic. Sta deci  la luminile acestuia daca recomanda doar analizele/investigatiile absolut necesare sau profita ca a prins pacienta si scoate tot beneficiul pe care il poate scoate.
Ecografia de rutina la utilizatoarele de contraceptive nu are indicatie mai mult decit la femeile care nu utilizeaza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2014-03-02 18:34:21

analu25
Membru
Inregistrat: 2014-03-01
Mesaje: 2

Re: semnele cancerului de san

Buna,
Am auzit pareri foarte bune despre dl Dr Lesaru Mihai, stie cineva daca poate fi gasit si la o clinica privata? Din discutii mai vechi pe diverse forumuri, am vazut ca poate fi gasit la clinica Image Vision Medical, insa momentan site-ul nu mai functioneaza. Stie cineva daca mai lucreaza si acolo, aveti un numar de telefon de la clinica? Stiu ca poate fi gasit la Fundeni, insa mi-ar fi mai usor sa ajung la o clinica privata cu programare.
Si eu am un fibroadenom la sanul drept care a fost descoperit de aproximativ 7 ani. Am 25 de ani, iar medicul ginecolog la care merg constant de 3 ani mi-a spus ca nu prezinta probleme si ca se recomanda doar ecografia la interval de 1 an. Uneori am insa intepaturi scurte in zona respectiva, desi la ultima ecografie din octombrie totul parea in ordine. Credeti ca aceste intepaturi ar putea indica altceva sau se asociaza mai degraba cu o mastoza fibrochistica de exemplu?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-03-02 20:18:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: semnele cancerului de san

Intepaturile cu pricina nu sunt semn de vreo evolutie nedorita daca asta te intrebi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2014-07-03 14:43:46

RinaTina
Banat
Inregistrat: 2012-05-29
Mesaje: 16

Re: semnele cancerului de san

reclama

Offline

 

#8 2014-08-12 15:15:33

Adela Baicu
Membru
Inregistrat: 2014-08-12
Mesaje: 1

Re: semnele cancerului de san

Si eu tot la Gynecoland m-am tratat. Acum deja merg la ei doar pentru control ginecologic de rutina. Sunt foarte multumita de medici, dar si de calitatea serviciilor, nici nu se compara cu ce gasim la spitatele de stat. Plus ca cei care se tem de preturile mult prea mari, pot veni cu trimitere de la medicul de  familie pentru a beneficia de o serie de decontari la anumite analize sau alte servicii. Daca sunteti in cautare de clinica specializata pe ginecologie, chiar recomand cu incredere.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.