homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere si foliculi putini...


#1 2014-08-25 20:23:53

Olivia LEG
New member
Inregistrat: 2014-07-09
Mesaje: 8

Intarziere si foliculi putini...

Buna ziua, va rog mult lamuriti- ma si pe mine... Am 42 de ani si luna aceasta mi-a intarziat ciclul pentru prima oara in viata mea.  Intarziere de 20 de zile deja. La ultima ecografie facuta acum 3 luni scrie ca mai am 2 foliculi pe ovarul drept si cativa pe cel stang...
Poate fi legata aceasta intarziere de premenopauza sau menopauza? La ce sa ma astept? Menopauza asa devreme?
Nu pot sa intreb pe nimeni caci femeile de 50 de ani din jur considera asta un subiect tabu. Mentionez ca ma dor sanii nonstop, ca am uneori dureri ca si cum mi-ar veni dar am doar o scurgere foarte firava rosiatica fara sa pot spune ca e sange.
Este fara indoiala o dereglare hormonala?
Am luat si in greutate vreo 7 kg dar am si mancat mult, ca in vacanta...
Multumesc daca aveti timp sa-mi raspundeti

Offline

 



#2 2014-08-25 20:27:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere si foliculi putini...

Eu zic ca cel mai bine e sa intrebi medicul, sa faci niste analize hormonale, nu trebuie sa te gandesti neaparat la menopauza, poate fi o simpla dereglare... rezultatele analizelor ar trebui sa te lamureasca
Inteleg ca de sarcina nu poate fi vorba

Offline

 

#3 2014-08-25 23:33:38

Olivia LEG
New member
Inregistrat: 2014-07-09
Mesaje: 8

Re: Intarziere si foliculi putini...

Nu, am facut teste de sarcina...

Offline

 

#4 2014-08-26 07:06:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere si foliculi putini...

Premenopauza cam acum incepe...dereglarile de ciclu menstrual si restul semnelor si'simptomelor pot dura ani. Menopauza in sine se instaleaza in jurul virstei de 45-50 ani.
O vizita la medic, cu dozari hormonale si tot tacimul poate fi lamuritoare.
Insa varianta premenopauzei e extrem de plauzibi.a.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.