homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Informatii avort + primele sapt de sarcini


#1 2013-12-07 16:20:17

miax17
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 6

Informatii avort + primele sapt de sarcini

Salut,

Azi am aflat (cu ajutorul unui test de sarcina) ca sunt insarcinata, momentan nu pot pastra copilul.
As dori sa stiu daca pot face un avort cu pastila avortiva avand in vedere ca eu sunt sub tratament dostinex (am prolactina mare).
De asemenea as dori sa stiu daca este normal sa ma doara burta/ sa am crampe ca la menstruatie.

Astept raspunsul vostru.

Trebuie sa mentionez ca luni voi merge si la un consult dar as vrea sa stiu si parerea voastra.


Multumesc,

M

Offline

 



#2 2013-12-07 20:50:04

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Cam in cate saptamani esti ? Din ce stiu de pe net si de la medicul meu, avortul medicamentos este nesigur, pentru ca oricand poti ajunge la chiuretaj. Si se recomanda tot cel "clasic"..
Crampele sunt normale. Dar mergi la consult si ia cea mai buna decizie .


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2013-12-07 20:54:13

miax17
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 6

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Nu stiu exact cum se calculeaza, de la ultimul contact cu risc (desi nu mai eram in perioada fertila) au trecut aproape 4 saptamani dar conform calculatoarelor de pe net am 5 spre 6 saptamani.

Nu stiu, o sa mai fac teste de sarcina maine iar luni ma duc la doctor, poate este un fals pozitiv...

Offline

 

#4 2013-12-07 21:25:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

miax17 a scris:

Nu stiu exact cum se calculeaza, de la ultimul contact cu risc (desi nu mai eram in perioada fertila) au trecut aproape 4 saptamani dar conform calculatoarelor de pe net am 5 spre 6 saptamani.

Nu stiu, o sa mai fac teste de sarcina maine iar luni ma duc la doctor, poate este un fals pozitiv...

Se calculeaza in saptamini de amenoree...deci numeri saptamini.e incepind cu prima zi a ultimei menstruatii.
Insa daca ai prolactina mare, sarcina asta e o binecuvintare....sigur, tu decizi insa sper ca stii ca nu iti va fi simplu sa obtii alta si chiar ar merita tinuta asta....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2013-12-07 21:31:51

miax17
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 6

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Stiu ca din cauza prolactinei marite am sanse mici de a ramane insarcinata de aici si uimirea mea. Dar din pacate sunt pregatita doar din punct de vedere al unei relatii stabile in rest nu sunt pregatita din nici un alt pct de vedere: emotional, financiar, psihologic... nici macar nu am reusit sa ma mut impreuna cu prietenul meu, desi amandoi avem 22 de ani si suntem angajati.

Va multumesc pentru sfaturi, voi mai repeta testul de sarcina maine iar luni voi merge la ginecologie sa vad ca imi spune doctorul...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-12-07 22:07:46

miax17
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 6

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Buna seara,

as mai avea o intrebare, avand in vedere situatia in care sunt (posibil sa fiu insarcinata) este normal sa am scurgeri de culoare alb/alb-galbui destul de abundente?

multumesc inca o data smile

Offline

 

#7 2013-12-08 19:50:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Da, e normal


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2013-12-09 22:52:06

deea_20
New member
Inregistrat: 2013-07-01
Mesaje: 35

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Eu am facut avort medicamentos cand aveam 5 saptamani, din pacate. Durerile au fost asemanatoare cu cele de menstra, un pic mai rau. In schimb la mine perioada de refacere a fost grea, fiind singurica.

Offline

 

#9 2014-08-29 13:35:19

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

buna ziua/ As dori sa stiu si eu cam cat costa un avort?


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#10 2014-08-29 14:19:26

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

Depinde la ce clinica il faci si cate săptăm?ni de sarcina ai. La spitalul din orașul tau e mai ieftin dar la privat te sfătuiesc sa te duci.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#11 2014-09-29 21:39:59

divexx
Membru
Inregistrat: 2014-09-29
Mesaje: 2

Re: Informatii avort + primele sapt de sarcini

sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.