homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-88


#1654 2014-08-29 15:38:47

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona  puss  ai fost si tepoasa ca ariciul?  big_smile
In rest te simti bine? Cum sunt contractiile?
Multam mult pentru info menajera. Cred ca si eu am sa gasesc cu greu, un pas l-am facut ca aveam o retinere cu persoane necunoscute in casa (plus ca mie mi se pare ca nimeni nu face ca mine) dar incerc sa depasesc treaba asta pt ca nu am incotro .
Treaba cu casa la periferie am studiat-o si noi, eu si sotul, si am luat o pauza din motivul copil:
- gasesti greu bona dispusa sa vina pana acolo
- cand incepe gradi/scoala esti obligat sa mergi cu masina sa-l iei si sa-l duci + daca ramai o perioada fara masina carnet/service (unul dintre soti) depinde toata casa de celalalt  big_smile
Acum depinde si unde la periferie va permiteti voi, ca noi ieseam in ilfov. Am un coleg care sta in Corbeanca, exceptand perioada concediilor face cel putin o ora si doua zeci pana la birou (servici in centru) + ca la comanda nu ii vine taxi  dumbom 
Tu ai ochit vreo zona? ca eu spre corbeanca ma uitam

Nu am renuntat la visul de a sta la casa, ma vad cu ochii deschisi servindu-mi cafeaua pe terasa plus ca am suferit teribil cand Anastasia abia a inceput sa mearga si culegea de pe jos tot, iar pe jos erau numai rahati de caine. Atunci sa ai curtea ta e tot ce-ti poti dori.

Offline

 



#1655 2014-08-29 15:39:22

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ronaaa par  casutaaaa hjarta  hjarta  hjarta .E incomparabil modul de viata mai ales cand ai copii si totusi nu e "la tara" e la periferie deci  smile .
Anna puss pup dulce S-nei  hjarta ... eu ce sa fac hai sa ma vait lol  . Am picioarele si mainile umflate ingrozitor ... ma doare piciorul drept ca de reumatism ... aici sunt in casa 30 de grade si zici ca sunt in sauna ... ca sa nu mai spun ca abia ma pot odihni...In rest din ce in ce mai multe dureri pelvine.. sau/si contractii .. eu inca nu-mi pot da seama cum sunt contractiile alea asa ca nu bag de seama lol .Si partea buna e ca mai e putin dar de pe acum incepe greul.. drag de mine sa fac miscare dar .." e grele" lol . In rest marti merg sa vad pe bubu  hjarta ... misca de zori ... si sughite de nu se mai opreste hjarta
Acu te-ai invatat mine sa ma mai intrebi ce fac rotfl ... voi cum sunteti ' V-ati acomodat , totul bine ? ... laptic , somnic, colici .... hjarta
Blue pupici voua  hjarta .. ce face Alexa par .
Deno ma bucur ca e bine Y si ca Inoke "are grija de tine" lol 
Lasa Ioana kram  analize de sange acum HCG ...e acolo , e al tau ... e bine  hjarta

Eu merg sa pregatesc pranzul ca in ritmul meu de melc .. ajunge sa fie cina rotfl2


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1656 2014-08-29 15:50:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

rona, si eu votez pt casuta la periferie.
daca mai esti interesata de scutece, din ce au pe beaming baby, cel mai mult imi plac scutecele bambo. sunt subtirele si se incheie si asaza cel mai bine pe bebe. restul sunt cam scortoase, imi ia mai mult sa le inchid. cand am primit pachetul, tocmai de scutecele bambo eram cel mai putin incantata pt ca am impresia ca nu e 100% natural stratul care vine in contact cu bebe, pare mai plastifiat decat la celelalte scutece. deci una calda, una rece, dar overall le prefer.

Offline

 

#1657 2014-08-29 15:57:34

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionica, am facut si tepi, ca e tot mai greu cu epilatul... rotfl2  Parca fac yoga, cand trebuie sa ma rad. Nu stiu cu pedichiura cum o sa rezolv, m-as duce la salon, dar nu cred ca ajung pana acolo... lol
Contractiile sunt dese si incep sa doara.
Ma doare burtica jos, nu stiu cum sa explic, parca sub burtica. Tu ai patit asa ceva? sad  Si degetele de la maini nu le mai pot misca de durere, dimineata.
Cris, si pe mine ma dor oasele ca la reumatism, ma trezesc noaptea de cateva ori, fac putina miscare si trec.

Ioana, asa e, orice menajera ai avea, tot tu faci cel mai bine.
La corbeanca ma uitam, dar si la mogosoaia...Avem niste prioeteni care stau un green city, superb acolo, dar departe.
De fapt, nici nu stiu cum sa facem.
Ai dreptate cu dezavantajele astea... Noi acum stam langa 2 parcuri, trec strada si intru in care vreau. Am aproape scoli, magazine..teatru, ce vreau eu.
Nu stiu cum ne-am descurca afara din Bucuresti. Nuy e vb numai detimpul petrecut pe drumuri...Ma gandesc cum vor socializa copiii..si noi cred ca ne rupem de toti prietenii.
Eu sincer as vrea ap cu 4 camere in Buc..si o casuta de vacanta la breaza sau cornu.. big_smile

Anca, multumesc. Pe bambo eram oricum decisa. Sunt mai bune decat babylove? puss

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-08-29 15:59:25)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1658 2014-08-29 16:06:44

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

GreenCity e frumos dar are 2 dezavantaje pentru mine:
1 - daca vrei vreodata sa vinzi o sa vinzi foarte greu in zona aia, adica tot corbeanca se va cauta mai bine
2. eu nu am inteles exact cum e treaba acolo in complex cu contractul electrica  nustiu
si chiar ca e departe, Dar nici cu corbeanca nu mi-e rusine

Prieteni mai rar in vizite e adevarat sau mai des ca sa stati la gratare, depinde  chicot
dar cand o sa ai bulinutele de 1-2 ani si or sa fie 40 de grade in apartament o sa tanjesti dupa o curte fie ea si departe de bucuresti unde sa lasi copilasii la umbra pe iarba.


Rona eu am avut niste dureri sub burtica in saptamanile 15-16 la prima sarcina (cam ca la mestra) si am avut tratament cu gyprinal si nospa vreo 14 zile, nu stiu daca aceleasi dureri.
Acum simt niste taieturi pe sub burta dar cica sta bebe cu capul in fosta cezariana si de-asta.
Nu-mi zice de epilat ca ma apuca plansul si rasul in acelasi timp.   visslar

Nici nu esti pretentioasa cu casuta de vacanta  lol

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-08-29 16:07:25)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1659 2014-08-29 16:18:19

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona daca te referi in zona inghinala..  pelviana si eu am dureri, intepaturi . Eu de umflata abia pot dormi .. ma "tine carnea 2 firar sa fie si cu caldura asta e mai rau .

Va pup.. sutn pe la bucatarie


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1660 2014-08-29 16:18:44

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

noi ne construim o casuta la saftica, daca lucrezi in nordul capitalei e ok...altfel nu stiu cum va fi...oricum mai e destul pana o vom finaliza, ca nu mai avem finante...cateodata ma gandesc si eu la faza cu copilul , cu socializatul, dar ma gandesc si la sanatate, ca m-am saturat sa nu vb tare ca aud vecinii, sa nu scutur ca iese vecina, sa nu fac galagie gen o prajitura ceva cu mixerul dupa 10 seara, sa nu pun masina de spalata seara tarziu, in fine multe....visez la momentul cand voi sta pe terasa, cand voi planta flori si ma voi rasfata intre ele, cand voi petrece craciunul in livingul cu semineu cu toti la masa, eheheh, vise taica, vise lol lol


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1661 2014-08-29 16:18:48

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ioana, da, stiu ca e ceva tare complicat cu Electrica in Green. Oricum nu m-as duce sa locuiesc acolo, dar am fost de cateva ori la gratare si mi-a placut tare mult. Nu stiu cum e sa stai zi de zi.
Corbeanca e clar peste. Dar e si mai scump.
Chiar acum citeam un post de-al Simonei Tache si am studiat toate comentariile pro si contra.
http://www.simonatache.ro/2011/06/13/cu … a-orasului

Deocamdata, nu avem bani sa ne luam casa gata facuta acum. Ne gandeam sa luam teren si sa construim casuta pana cand bebeii mai cresc putin. Dispunem in jur in 40 de mii de euro. Apartamentul asta nu vreau sa-l vindem. Este foarte frumos. Tare luminos, este tot alb, mobila parchet  totul alb  smoke2 etc si ne simtim extraordinar de bine in el. Eventual ne gandeam sa-l inchiriem.
Oare cat poti sa stai cu copiii intr-un ap de 2 camere?? nustiu Pana la ce varsta?

Deci ori luam teren acum, ori tinem banutii inca vreo 2 ani, pana mai starngem ceva si trecem la 4 camere.
Eu n-as vrea sa tinem banii in banca, as vrea sa-i investim in ceva.

Durerile alea le resimt de vreo 2 zile.  Parca sunt crampe menstruale, doar ac ma dor mai rau, ami ascutit asa...Gynipral nu-mi da doctoprita, a zis c a ma face super zombie. Ma tine tot pe Adalat.

Adina, frumos si la Saftica. Ati bagat multi banuti? Cat teren aveti? puss

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-08-29 16:21:10)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1662 2014-08-29 16:28:07

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

40 mii sa iei si teren si sa faci casuta??
Oau! Ieftin, sa zic..am auzit de niste sume
Casutaaa, ma ia plansul grater si noi vrem!! Sper aa reusim, deci nu'i nevoie se 130 de mii ca sa faci o casa, decenta, nu?
Mai povestiti mi va rog, ca eu nu s acasa de mult ai familia numa prostii ne spune ca sa mergem sa stam soacramea si sa ne controleze

Offline

 

#1663 2014-08-29 16:28:33

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona nu stiu ce sa zic de crampele alea. Sunt continue asa sau au legatura cu contractiile?
In 2 camere o sa fie ok ca nu alergi asa mult dupa ei  lol . Sincer nu stiu pana la cati anisori poti, fratele meu are o fetita de 5 ani si sta la 2 camere si de vreun an se vaita ca nu e prea confortabil.  nustiu
Oricum daca il inchiriezi se alege praful  sad  cat de ingrijiti ar fi chiriasi tot nu pastreaza ca tine, dar nu il poti tine nici gol ca e pierdere.
Poti sa iei terenul si sa faci credit pt constructie daca nu esti impotriva creditelor, doar ca e mare bataie de cap si cu construirea unei case + timp.

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-08-29 16:32:55)

Offline

 

#1664 2014-08-29 16:30:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

asa si asa, de abia urmeaza grosul, ca lucram la interior, mai sunt si o parte de geamuri de pus, instalatie sanitara, incalzirea, ehehe multe...nu avem mult teren, dar ne incadram in ala, adica e o portiune in fata si ceva in spate , putin oricum.

nu-i tine clar in banca, nu primesti mai nimic.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1665 2014-08-29 16:32:17

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Adina, si asa, cam cati mp? Cati banuti, daca vrei sa scrii si sa stergi.. Aveti echipa?

Offline

 

#1666 2014-08-29 16:33:42

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionela, e posibil ca doctorita ta sa fi vazut activitatea cardiaca. Eu la prima eco tot intrebam de inimioara si doc mi-a zis ca nu poate prinde sa ascultam ca e prea mic bebe, dar ea vede cum pulseaza cordul si mi-a aratat si mie. Daca nu intrebam, nu stiu daca imi arata. nustiu Si tot asa mi-a scris pe scrisoarea medicala catre medicul de familie "sarcina 6 saptamani (desi dupa UM era 7 si 5 zile) in evolutie".

Cat despre varsta, 5s3z dupa calculele doctoritei sau ale ecografului? Ca ecograful nu-ti da varsta dupa UM, ci dupa dimensiunile lui bebe.
Nici eu nu am avut test pozitiv in ziua 28 si stiu sigur ca am ovulat in ziua 16-17. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1667 2014-08-29 16:46:09

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Jq, ma gandeam la 40 de mii doar terenul. Ca e scump rau terenul in Buc. Apoi sa ne apucam de construit cand mai strangem bani.
  Adina, lasa ca incet incet e gata casuta voastra. Si va ganditi sa pastrati si apartamentul??

Ioana, durerile astea nu au legatura cu contractiile. Acum de pilda nu ma doare nimic. Dar azi noapte m-au mutilat de durere.. sad
Asa zice si sotul meu, c-o sa se aleaga praful de ap asta..cand il vom inchiria.
N-am nimic impotriva creditelor, daca sunt dobanzi bune.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1668 2014-08-29 16:52:10

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Bun, eu nu stau in capitala smile
Ii bun ca aveti banuti, noi avem pamant mostenit, la tara dar, de acolo suntem..deci oricum am orasul la 10 min cu masina big_smile si altu' mai mic la nici 5

Offline

 

#1669 2014-08-29 16:55:16

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Jaq, in cazul asta nici n-as sta pe ganduri. In provincie mi se pare ideal sa iei pamant la 10-15 km de oras, in sat. Pai iti faci acolo nene o super casa cu 30 de mii de euro. Adica sa ai tot ce trebuie. Nu faci mult nici pe drum. Ai muuuult teren, normal. Si poti sa ai conditii ca la oras.

Cristi, ce mancare faci/? coffestudiu  coffestudiu

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-08-29 16:56:59)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1670 2014-08-29 16:57:26

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

jacgui e complicat cu banutii ca nici eu nu ii stiu clar, o parte sunt imprumutati,....
mp sunt putini, dar nu am avut alta posibilitate....echipa a fost la ridicare, dar sunt 5 case lipite deci e complicat, acum lucreaza sotul cand poate.
e bine ca aveti terenul, la 10 min e perfect...poti baga si 130000 euro daca vrei ultima fita de gresie cu cristale lol ...
rona apart cred ca il vom vinde caci e luat pe credit, si vrem sa scapam de credit, oricum probabil va trebui sa facem altul sa terminam casuta, dar na casuta/ apart  aleg casuta clar.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1671 2014-08-29 17:00:38

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Adina, dar nu poti inchiria ap ca sa platesti rata la el? Si sa-l tineti pana creste Ana, poate va vrea sa stea la ap, nu??
Sau nu mai puteti face alt credit atata timp cat il aveti pe asta?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1672 2014-08-29 17:04:16

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Kate, dupa  dimensiunile lui bebe mi a spus varsta.
E posibil sa fi vazut ceva si sa nu fi spus dar eu eram asa aeriana si imi tremurau picioarele si nu m a dus capul sa intreb. Mi a zis ceva de nu stiu ce lichid si de nu stiu ce vezicula, ca is ok.  m am dus bou si am venit vaca, asta e. Tura viitoare nu mai am alte intrebari decat de inimioara.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.