homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-16


#286 2014-09-14 14:26:44

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Adelina la 1,5 ani..sau dupa a inceput sa doarma doar o data..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#287 2014-09-14 14:43:28

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamici puss

Adelina, al meu de la fix 8 luni are doar un somn pe zi, acum are 2 ani si nu a mai dormit niciodata de la 8 luni si pana acum, de 2 ori pe zi. Doar o data sau deloc.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#288 2014-09-14 14:46:23

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

pfuu..nici nu stiu ce sa cred. el acum a descoperit si mersul de-a busilea si cand il pun la 10 la somn, numai asta face in pat, se ridica in 4 labe, da sa mearga, se agita, s epune in cap si maraie. ma gandesc sa nu fie o regresie datorata achizitiilor. il mai urmaresc o perioada. noaptea doarme bine deocamdata.


2 ani +

Offline

 

#289 2014-09-14 14:52:15

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Pai nu e regresie, este progres smile asa evolueaza lucrurile, de la 3 somnuri la 2, apoi la 1, apoi deloc. Ca unii copii o fac mai repede si altii mai tarziu, e alta poveste. Daca s-ar intoarce la 3 somnuri ar fi regres smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#290 2014-09-14 15:10:18

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

A meu nu face gaze si adica de la radacina aia nu faci? cesafac

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2014-09-14 15:36:01

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

cand am zis asta ma gandeam ca a avut o perioada similara pe la 5 luni cand a invatat sa se rostogoleasca si era cam la fel, inclusiv noaptea. adoarmea ff greu, se trezea des si exersa rostogolitul. nu ii iese si plangea de mama focului. dupa ce s-a obisnuit a revenit la boiceiurile de somn anterioare.

stiu ca e un progres smile offf.. ma tot gandesc ca nu ii ajunge unul singur. azi l-am lasat cu un somn. s-a trezit la 8 si deja la 12.00 nu ma mai intelegeam neam cu el, abia am reusit sa il tin treaz ca sa ii dau la 12.30 sa manance.

nici nu pot sa il oblig sa doarma, face cum vrea.

Ultima oara a fost editat de adelina_1985 (2014-09-14 16:18:34)


2 ani +

Offline

 

#292 2014-09-14 16:39:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

hello wave

Offline

 

#293 2014-09-14 18:13:08

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Hello!
Ne-am intors si noi de la mare...Stau cu mari emotii, ca am venit in masina cu un bebe racit cobza care a tusit incontinuu...mare, mare minune sa nu ia si al meu.
Mai, ziceti si voi: noi am fost la mare cu matusa si nepotelul, cu masina noastra. Am plecat vineri si tb sa ne intoarcem asta seara. Ieri nepotelul a racit, asa ca am zis ca ne intoarcem in cursul diminetii ( renuntand , deci la o zi de mare, care de facpt reprezenta 50 % din timpul petrecu).  Am plecat pe la 12 pentru ca : ne-am trezit, a mancat C laptele, am fost noi sa mancam (pe rand, fireste), apoi i-am facut fructele lui C, pt ca el mananca lapte la 8 si micul dejun la 10, apoi am spalat toate ustensilele si am facut bagajele. Matusa-mea era cam suparata ca nu am plecat IMEDIAT si ne tot bodoganea ca mai bine il chema pe tatal copilului sa ii ia, ca plecau mai repede ( pai trebuia sa-l cheme, ca sa nu ii dea si la al meu virusul!!!) Asta in conditiile in care astea 2 zile la mare reprezinta SINGURUL concediu pe anul asta cu sotul. Voi cum ati fi prcedat?
In alta ordine de idei, Elena, de ce ii dai patrunjel? Tu ai putea sa mananci patrunjel GOL? Morcovul nu constipa, ci REGLEAZA scaunul, daca vrei poti sa incepi cu morcov simplu, iar daca nu, cu supa de morcov, patrunjel si pastarnac, care-i o chestie mai omeneasca. Mie asa mi-a zis doctorita, mi-a zis ca asta e teoria, si ca treaba asta cu inceputul cu supa dintr-o singura leguma e o exagerare, deoarece riscul de intoleranta la morcov, patrunjelsi pastarnac este minim. Ulterior, celelalte alimente se introduc separat, cate unul, dar astea 3 radacinoase sunt oarecum similare si merg impreuna.

Va rog sa mai imi ziceti si mie schema aia de antitermice cu panadol, nurofen alternate nu stiu cum si novocalmin , sa o am pregatita in caz de nevoie...

Ultima oara a fost editat de Rose (2014-09-14 18:19:11)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#294 2014-09-14 18:30:23

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

rose, nu stiu sincer cum as fi procedat dar chiar nu mi-ar fi convenit sa plec cu o zi mai repede de la mare
doar panadol la 8 ore sau
doar nurofen la 8 ore sau
alternate acestea doua la 4 ore, acum nurofen, peste 4 ore panadol samd
novocalmin doar in caz de urgenta, parca se poate da la 1 ora dupa alte antitermice, nu stiu sigur, n-am folosit pana acum


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#295 2014-09-14 21:31:58

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

eu dau asa, in caz de febra mare
panadol alternat cu ibalgin la 4h, si , eventual novocalmin combinat cu una dintre cele doua siropuri
la novocalmin febra scade ceva mai greu dar scade sigur, dc ai sup cu paracetamol nu-l combini cu panadolul , doar cu ibalginul/nurofenul


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#296 2014-09-14 23:11:00

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

mamici wave

Katey, cand erau mai mici, dormeau si singuri.aveau perioade,  acum  se trezesc daca nu ma simt langa ei, uneori,  si prefer sa ma pun sa dorm langa ei .

Rose nici mie nu mi ar fi convenit, mai ales ca ati stat atat de putin.

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-09-14 23:15:03)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#297 2014-09-14 23:48:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Rose aiurea rau cu matusa..
Cu febra nu te gandi ca vine..ca o chemi smile


Noi la un party f frumos de copii....loc de joaca mare, supraveghetori, animatori, face painting
Rares e cel mai minunat copil ever. S-a jucat frumos singur pe acolo, a cantat la microfon lol a fost f dulce
Cred ca a fost scump, eu n-as face...la Dumbolino a fost. Meniul nu prea ok pt copii, dar in mare ok. La parinti pizza, la bar comandai ce vroiai..misto

Abia astept sa scap cu nunta. Mai tb sa imi scurtez rochia un pic, si pantalonii lui Rares, sa ma vopsesc, sa ma.pensez..nu stiu cand ca am si o gramada de treaba la serviciu...plus ca sapt asta astept cm..o fericire.
Dar gata, duminica scap de povara.


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#298 2014-09-15 00:13:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Hello

Jac, pai astept sa treaca iritatia si trec la morcovel. Au trecut 2 zile si nu da semne de vindecare.

Janis, pai nu crezi pt ca nu ai trecut prin asta. Scaderea lactatiei este foarte evidenta la mine, din pacate...si se intampla mereu inainte de menstra. Cand e totul normal simt valul de lapte si il aud pe cel mic cum inghite. Papa 5-10 minute, se opreste cand se satura. Inainte de menstra insa, sint valul de laptr si din el nu reuseste sa ia decat cateva gurite  eu doar ii aud fiecare inghititura. Apoi suge in gol o peripada si cand vede ca nu iese nimic lasa sanul. In jumatate de ora cere iar papa si la fel, valul ce vine dupa stimularea mamelonului se termina dupa cateva gurite. As vrea eu sa fie doar in mintea mea.

Rose, pai am inceput separat ca sa descopar eventualele intolerante.. si din cate vad nu ii prieste patrunjelul..daca ii dadeam mixt si se irita nu stiam de la ce e... cat deapre mancaruri mai bune, el din prima arefuzat categoric lingurita, fara sa stie ce contine, asa ca daca ii dau cv bun tot tre sa il fac cumva sa descopere ca e bun...

Scuzati d greseli, scriu de pe tel si il manevrez greu


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#299 2014-09-15 00:18:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna seara!

rose, noi am avut recent nevoie de schema asta, asa ca iti zic ce ni s-a recomandat:
paracetamol supozitoare alternat cu nurofen sirop, la 4 ore cat febra e mare. duap ce scade, alternezi la 8 ore inca vreo 2 zile dupa ce nu a mai facut febra.
la peste 38.5 se pune novocalmin supozitor, nu mai mult de 1.5 supozitoare pe zi. daca febra se mentine ft ridicata (aproape de 39 sau peste), se fac impachetari cu apa statuta, la temp camerei.
nu te gandi insa asa departe, sper sa nu ajungeti sa fie nevoie de tratament. nepotelul a facut febra?

eu stiu ca morocvul fiert constipa, cel crud e insa ft bun pt tranzit, il regleaza.

elena, nu am apucat sa citesc din urma, de la ce s-a iritat iustin? crezi ca de la un aliment anume?

Offline

 

#300 2014-09-15 00:28:38

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Anca, am inceput cu radacina de patrunjel...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#301 2014-09-15 00:41:24

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Elena, ajuta ft mult violetul de gentiana. Pui pe o o bucata de vata/ pansament steril si ii dai 1-2 ori pe zi. In doua zile numai are nimic.
Ai zis ca nu ai auzit de el...este cel care se da pe bubitele de la varicela, varsat de vant, etc. Si albastru de metil ajuta, la noi mai eficient a fost violetul.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#302 2014-09-15 04:13:27

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mno, eu o iau logic, e naspa patrunjelu' taica
Mai, nu poti zice din prima, gata, a refuzat! Cat ai incercat? Dai sa o verifice, eu am colorate pt bebei
Si iti spun din putina exp care o am ca daca are gust bun, papa smile
Eu cand i am dat si primele fructe, ii scurgeam din mana direct in gurita, fructe papa?
Ca sa vezi ca se zice ca abis, sa incepi cu legume ca daca nu le refuza, eu i am dat mult fructe, biscu' fara gluten, si dupa la aproape 7 l cand am inceput cu legumele, era super happy lol




I am facut testu care il facuse em, ala cu varstele motorii bla bla

neutral Se pare ca E e ff rapid, mi a iesit iq 158 si restu varstelor mult mai mari ca a lui, adevarul ca face ff multe, el singur eu nu l pun, si de la pa-pa acu zice papa legat, doar asta zice legat, restu' in silabe si zice ff multe silabe rotfl
Doar n am mintit la testu ala, ce rost avea?

Offline

 

#303 2014-09-15 09:13:22

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Neata,

adelina, la 1 an si 5 luni a renuntat fata mea la cel de-al doilea somn. Insa in cele mai multe cazuri am vazut ca la 1 an ramaneau copilasii cu un singur somn.
Am vazut ca ai scris ca abia l-ai tinut treaz intr-o zi pana la 12,30 ca sa ii dai pranzul. Pai de ce sa il tii treaz?? Nu mai face asta, culca-l daca ii e somn, mananca el cand se trezeste, nu e nicio problema. Asa daca a obosit prea tare nu mai adoarme si nici nu te mai intelegi cu el, plus ca fata mea nici nu mananca cum trebuie daca e obosita.

Rose, ti-au zis bine fetele schema pt febra, doar ca mie toti medicii la care am ajuns pt febra mare (inclusiv cand am chemat salvarea)  mi-au zis ca Novocalminul se da la febra peste 39,5. Sub 38,5 sa nu ii dau nimic, la 38,5 abia incep cu norofen/panadol. Iar la febra peste 39,5 Novocalminul se da CONCOMITENT cu Nurofen sau Panadol. Tocmai in combinatia asta scade febra mare.
La nevoie impachetarile fac minuni, adica un prosop inmuiat in apa calduta ( apa sa aiba cu 2-3 grade mai putin decat temperatura corpului copilului) si impachetat copilul dezbracat in acest prosop pana la brau.
Eu am mare experienta cu febra mare din pacate, fata mea a facut de 3 ori peste 40.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#304 2014-09-15 09:25:10

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neata

adelina , noi am trecut la un singur somn / zi , definitiv la 1 an si 5 luni, tin minte .
janis smile si noi o sa trecem prin aceeasi poveste ca suntem nasi la cumnat, fratele sotului peste 1 luna. dar nu ma prea stresez


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.