homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4-35


#647 2014-09-16 23:10:17

ayana_a
New member
Inregistrat: 2014-09-16
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna! iau anticonceptionale belusha, sunt la prima folie si dupa doua saptamani de cand le-am inceput m-au durut putin ovarele pentru o jumatate de ora, ca si cum ar fi fost tensionate. Stiu ca la anticonceptionale ovarele nu functioneaza, de aceea ma cam panicheaza ca pastilele nu si-au facut efectul sau ca am ovulat. este normala aceasta durere, totusi sau sa ma panichez?

Offline

 



#648 2014-09-17 08:15:14

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna dimineata! de pe la 3 dimineata ma luat un rau, imi venea sa vomit, ma lua ba cu friguri ba cu calduri.acum cand am ajuns la munca am luat un metroclopramid.acesta scade efectul pilulelor?va rog mult ajutati-ma.stiti ca eu sunt foarte paranoica.imi este foarte frica atunci cand trebuie sa iau o alta pastila.multumesc!

Offline

 

#649 2014-09-17 09:03:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu, nu il scade

Offline

 

#650 2014-09-23 12:20:37

ayana_a
New member
Inregistrat: 2014-09-16
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna! De 3 zile am terminat prima folie de anticonceptionale. Din a treia saptamana de folie am avut spotting (scurgere maronie inchisa la culoare.. care parea sa aibe si cheaguri sau bucati de endometru cum mai aveam in unele zile de menstruatie). De obicei in a2a, a3a zi de pauza de la pilule (am mai luat si acum un an) menstruatia aparea, dar acum nu pare sa fie decat aceeasi scurgere maronie cu niste bucatele de endometru si mai mari. Mentionez ca am luat pastilele corect si nu am facut nimic sa diminueze efectul.. doar ca am sunt foarte panicata ca ceva nu e in regula si ca nu am fost protejata din moment ce nu apare menstruatia cum trebuie. E prea devreme pentru un test de sarcina, daca am avut ultimul contact sexual acum 10 zile?

Offline

 

#651 2014-09-23 12:24:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

poti face test de sarcina insa va iesi negativ.
esti protejata, poti sta linistata....stiu ca e foarte deranjanta singerarea asta insa nu are nici o semnificatie proasta.
evident ca dupa ce ai singerat o luna intreaga intr-una, chiar daca in cantitati mici, e greu de presupus ca ai mai avea de unde sa singerezi si in pauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#652 2014-09-23 12:35:47

ayana_a
New member
Inregistrat: 2014-09-16
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Ma simt panicata mai ales ca acum un an c?nd luam karissa deși aveam spotting menstruația venea și ea.. ?nsă acum c?nd vad ca intarzie ma g?ndesc ca ceva nu a funcționat cum trebuie.. C?nd as putea face cel mai devreme un tst de sarcina sa fie concludent? De asemenea, dacă ?mpreună cu spotting acum am și bucatele de endometru poate fi vorba de o sarcina?

Offline

 

#653 2014-09-23 14:51:11

ayana_a
New member
Inregistrat: 2014-09-16
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Imi cer scuze ca postez de doua ori consecutiv dar sunt destul de speriata.. doctoressa, ati spus ca este normal sa se intample asta daca am sangerat o luna intreaga, dar eu am avut spotting cam 7 zile inainte de pauza, si se manifesta cam la 3-4 ore dupa ce inghiteam pastila (nu stiu daca are legatura). Care este cauza spottingului in general la anticonceptionale, de ce are loc, chiar si in primele 3 luni de pastile?

Ar trebuie sa ma linistesc cu ce se intampla?

Multumesc mult si sper sa imi puteti raspunde!

Offline

 

#654 2014-09-23 15:22:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da, ar trebui sa te linistesti, nu e nimic anormal in ceea ce ti se intampla
testul, daca tii neaparat, il poti face la 3 saptamani de la contact, dar eu zic ca nu e cazul

Offline

 

#655 2014-09-23 16:02:49

ayana_a
New member
Inregistrat: 2014-09-16
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Multumesc pt raspuns! Si e ok si daca nu mai apare menstruatia in zilele de pauza si e doar acest spotting? Intelesesem ca menstruatia poate ajunge sa lipseasca dupa mai multe luni de anticonceptionale, nu chiar din prima.

Offline

 

#656 2014-09-23 16:06:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da, e ok
cand iei AC chiar si 2 picaturi se considera menstruatie, iar uneori poate chiar lipsi cu desavarsire fara sa fie o problema

Offline

 

#657 2014-09-24 17:24:32

ayana_a
New member
Inregistrat: 2014-09-16
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

hello! Revin din nou cu o intrebare.. daca astazi, a4a zi de pauza si ultima (caci la Belusha am doar 4 pastile placebo), am avut o scurgere ceva mai multa (putin maronie-rosiatica) pe langa acel spotting, cat sa umplu jumatate de protej slip se poate considera menstruatia cu pricina?

Offline

 

#658 2014-09-24 17:41:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da, se poate, de fapt ti-am zis ca si spottingul cu pricina, daca e in pauza, se poate considera menstruatie

Offline

 

#659 2014-10-03 19:25:26

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna !!

Am revenit la AC dupa o pauza de 6 luni si ceva (no sex...deci nu avea rost). Am o intrebare mai ciudata. Stiti cumva daca taratele de ovaz influenteaza efectul AC ? Tin o dieta si am o cantitate de 2lg/zi de tarate de ovaz (gatite in diferite preparate). Am intebat si pe grupul de dieta, si fetele recomanda sa nu se manance taratele in interval de 2 ore inainte sau dupa luarea AC, sau a vitaminelor, pentru ca efectul acestora este scazut.


"Taratele de ovaz sunt o excelenta sursa de fibre solubile si insolubile ce au capacitatea de absorbi odata cu apa si grasimile si zaharurile alimentare de la nivelul tubului digestiv. Fibrele nu sunt digerate de organismul nostru, si sunt eliminate odata cu grasimile si zaharururile in exces dar si o parte din toxinele rezultate in urma digestiei, reusind astfel  sa reduca numarul caloriilor ingerate. Cand mananci tarate de ovaz in timpul mesei, fibrele formeaza un gel, o "capcana" pe care corpul tau o produce ca sa evacueze in mod direct, fara a trece prin sange, grasimile si zaharurile.

Taratele de ovaz isi pastreaza proprietatile in timpul prepararii termice. Deasemenea pot fi adaugate cu success in fabricarea painii.

ATENTIE. Tăr?ţele de ovăz diminuează absorbţia grăsimilor şi a zahărului. Dar, pe acelaşi principiu, ele permit absorbţia vitaminelor şi a altor elemente nutritive valoroase pentru organism. Dacă vi se recomandă să consumaţi ?n mod curent aceste tăr?ţe, este indicat să le asociaţi cu un supliment de vitamine pentru a compensa ceea ce pierdeţi."

Daca ne este recomandat suplimentul de vitamine, totusi inseamna ca si acestea se pierd...si e normal sa gandim in ideea ca daca se absorb substantele din stomac in momentul in care acestea se intalnesc cu taratele, nu la fel functioneaza si pentru substantele din AC ?

Incerc sa nu mai mananc taratele in intervalul de timp de 2ore inainte si dupa ce iau AC, dar este foaaaaarte greu sa fiu sigura pe aceasta, pentru ca taratele fac parte din majoritatea preparatelor pe care le mananc zi de zi. Si ar inseamna sa nu mai mananc deloc seara. AC le am la ora 22:30, sa le mut oare la 23:30, cand stiu sigur ca nu mai mananc ? (Desi de multe ori si la ora aia iau ceva de rontait..ora mea de somn fiind la 2-3 am)

Offline

 

#660 2014-10-03 19:28:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu, taratele nu afecteaza efectul AC

Offline

 

#661 2014-10-22 19:03:10

lexiale
New member
Inregistrat: 2012-09-12
Mesaje: 24

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna! Am si eu o nelamurire : am luat acum ceva timp diane 35 si nu am avut nici o problema cu ele dar medicul mi le-a schimbat cu karissa. Cu cele din urma nu m-am inteles, iar acum medicul mi-a recomandat desorelle. A spus ca se aseamana cu diane. Stiu ca diane 35 nu se utilizeaza drept contraceptiv, deci sa merg pe desorelle?

Offline

 

#662 2014-10-22 21:34:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

de ce ai luat Diane-35? Desorelle nu se aseamana mai deloc cu Diane sad
Ce inseamna ca nu te-ai inteles cu Karissa?
Ai dreptate, Diane-35 este tratament antitestosteronic si nu se utilizeaza doar cu scop contraceptiv


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#663 2014-10-23 16:27:54

lexiale
New member
Inregistrat: 2012-09-12
Mesaje: 24

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Am luat diane 35 prescrise de medicul ginecolog. Ulterior am aflat de cabinetele de planning si acolo mi-au fost prescrise karissa doar ca am avut sangerari de la ele desi trecuse perioada aceea de 3 luni. Acum medicul de la planning mi-a recomandat desorelle. Sunt mai puternice decat karissa?

Offline

 

#664 2014-10-28 21:16:03

timi_gabi
New member
Inregistrat: 2008-11-11
Mesaje: 22

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna seara
Asi dorii sa imi dati un sfat acum doua saptamani mi-a venit ciclul in accea zii am inceput asa cum scrie in prospect sa iau anticonceptionalele Desorelle insa am luat 4 pastille dupa 4 zile mi sa oprit sangerarea dupa 2 zile iar am inceput sa sangerez si  de atuncea nu mi se opreste sangerarea mai am 8 pastile pana termin toate pastilele oare cand mi se opreste sangerarea si de ce tine atat?
Am mai folosit acest medicament si nu sa mai intamplat asa!

Offline

 

#665 2014-10-28 22:14:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

se cheama spotting, e un efect secundar normal al pastilelor care poate aparea oricand in primele 3 luni
chiar daca ai mai luat si altadata, daca acum le-ai inceput e ca si cum le-ai lua prima oara, deci nu e ceva iesit din comun

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.