homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-15


#267 2014-09-15 17:57:30

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ms sonia.

Offline

 



#268 2014-09-15 18:15:42

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rozi puss multumesc la fel!

Rona, eu cred ca 2 mil dau la neonato, ca sa vina sa o vada zilnic. Desi am auzit de povesti de mamici ce au dat bani la neonato si le-a facut o singura vizita, altele care nu au dat nimic si le vizitau zi de zi.
Depinde si pe cine nimeresti.
Ideea cu datul la dr si la anestezist, e aiurea sa umblu cu banii la mine. Pai intri in sala in ca,asa de noapte, fara chiloti. Culmea, trebuie sa ne cautam camasi de noapte cu buzunare? Ca sa ai unde tine banii pana la sala? Doar nu te fluturi pe-acolo cu ei in mana...
Si acolo sunt multi, sunt asistente, intra ies doctori, usile sunt deschise, toata lumea se invarte pe langa tine, tu te pisi pe tine de frica si te incearca n sentimente, numai de bagat in buzunare nu ai chef..

Pe y l-am nascut in ro, dar la privat, si am platit factura la sfarsit. Toata lumea s-a purtat exemplar, n-a trebuit sa ma rog de nimen cu nimic, toata lumea draguta, nu acrituri, nu nimic. In fine. Nu va fi la fel, dar pentru 4 zile, scutesc f multi bani si in momentele astea avem nevoie, asa ca nu ma mai uit ca dau peste acrituri.
De dr sunt tare multumita, si mi-a promis ca n-o sa am parte de clisma si sonda mi-o va pune dupa anestezie.

Cat despre bagajel, eu la 34 vreau sa il am pregatit, mai ales cu contractiile.. Cu y n-am avut nevoie, dar totusi mi-am pus o camasa de-a mea de acasa, niste lucruri la bb, incarcator, telefon, servetele, de-astea. Si nu am facut bagaj dinainte, l-am facut atunci pe loc, adica mi l-a facut mama si sotul, si a fost neplacut, eu tot tipam din baie ce sa mai puna, sotul ma tinea sa nu cad la dus ca aveam dureri si tremuram f tare, mama panicata la 2 noaptea umbla ca o gaina fara cap prin casa si nu stia pe ce sa puna mana.
Mai ales pentru bagaj la stat, ca iti trebuie de toate de acasa, eu zic ca ideal este sa fie facut, si pe langa asta o lista scrisa cu chestii de ultim moment (telefon, incarcator, chestiile tale de igiena personala, bani) ca sa sti exact pe ce sa pui mana in momentul cand trebuie sa pleci.
Eu asa o sa procedez.

Pisi, eu cand am nascut primul copil, am nascut cu 101 cm in talie. Si am avut o burta mare.
Azi m-am intalnit cu o graviduta de 37 sapt si are burta jumatate cat a mea, a zis ca toata lumea ii zice ca vaiii ce burta mica, avea ceva largut pe ea si nici nu se vedea ca e gravida, si ea e la termen, iar copilul are 3,300 deja.
N-are treaba marimea burtii cu marimea copilului.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#269 2014-09-15 19:11:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Eu am dat banii ?nainte.

La noi veneau neonatologii zilnic la vizită, iar eu i-am dat 150. Aveam 100 pregătiţi dar mi-a plăcut cum ne-a tratat. Oricum abia a treia zi de la naştere mi-a acceptat plicul. Doar ei i-am dat după naştere.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#270 2014-09-15 20:32:06

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hello

Ionela, e greu prin ce ai trecut dar trebuie sa fie bine pana la urma, ai sa faci profilul de trombofilie si vine si bebe iubit  kram

Rona rugaciune sa mai stea puiutii un pic in burtica. Imi imaginez ce presiune simticu fetita apasand asa tare pe colul tau.
cat despre bani la dr, sotul i-a dat dupa nastere iar la neonatolog nu am dat nimic.

va pup


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#271 2014-09-16 09:12:02

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

elena, puss si pt iustinel puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2014-09-16 09:16:57

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna dimineata fetelor  puss 
Rona multumec pt urari, si ma bucur ca tu esti ok. Fiecare zi conteaza, strange bine  wink  sa ti bebelusii acolo cat mai mult
Deno bine ca s-au mai linistit contractiile, imi pare rau pt episodul cu varsaturi  puss
Ionela ma bucur ca nu e nevoie de chiuretaj asta ar fi fost un chin in plus.
Sonia  puss
Loth  puss  de cand nu te-am mai vazut
Ana bebelina e superba  par
Any sa-ti traiasca bulinuta mica.  hjarta
Eu am fost la eco ieri, totul ok, m-a trecut iar pe 3 nospa pe zi ca ramasesem la 2, mi-a zis sa stau linistita ca daca ma protejez o sa ajung la termen + ca mi-a zis sa nu-i fac surprize ca el e plecat din tara intre 28 - 08.10. Termen inceputul lui noiembrie  wow , macar daca zicea 31 octombrie psihic mi-era mai ok, imi parea mai aproape  big_smile . Bebelina 2.000 kg cu caputul pe cezariana si vezica (de adolo si pipi vesnic) si cu piciorusele la ficat  big_smile . Astazi am fost la recoltari culturi col si restul analizelor de trim III. In rest nimic sa stau linistita  visslar  pe cat posibil cu picioarele in sus cand stau intinsa, da sigur si pe Anastasia i-o dau lui in grija eventual  tongue

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-16 10:07:45)

Offline

 

#273 2014-09-16 10:37:34

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata puss
Si cu banutii dati,fiecare da cat are si in functie de dr cu care naste,cel putin asa e la noi,era o tipa cand am fost internata si spunea ca nu are si ca nu o sa dea...si ma intreba p mine ce sa faca....pai daca nu ai...de unde sa dai??? Depinde si de dr,de asistente,sa ai putin noroc...eu nu am nici o operatie,nu am stat o zi in spital decat acum cu sarcina...dar inca nu ma gandesc asa tare la operatie ca sa ma sperir gandul taieturii si recuperarea de dupa...cum o vrea Dumnezeu...sper sa am putere si sa depasesc durerea fizica cand o sa o am aproape
ioana felicitari puss
O zi buna,pupici

Offline

 

#274 2014-09-16 10:55:45

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata, fetele! par  puss

Ioana, e maricica bebelina. puss hai ca n o sa nasti  cand e dr in concediu. Cand Intri in prenatal?
Elena si Iustin, multumim puss
Pisi,puss mie mi e un pic frica de ceza...
Ionela, si eu am facut tot profilul 2 la synevo, in plus mutatia gena pai, care e si aia 300 de ron, plys inca vreo 2, 3 analize tot de coagulare, dar mai ieftine.
Deno, sa stii ca ai dreotate... Cred ca incept si eu sa pun in sacosa. Fac una pt mine si alta pt bebei, nu?puss

Kate, thx! puss Tu unde ai nascut? In Buc?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#275 2014-09-16 11:51:19

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey fetelor
da rona, una pt tine, una pt bebei
ioana puss chiar, cand intri in prenatal/
ionela puss puss

Offline

 

#276 2014-09-16 11:56:29

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

anna, pup si eu fetita scumpa puss
rona, mie atat mi-a zis sa fac deocamdata, ca cica doar astea dau avorturile spontane. in fine. am incredere in dr si merg pe mana ei.

Offline

 

#277 2014-09-16 12:02:30

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona da e maricica  hjarta
Nu stiu nici eu cand intru in prenatal, cred ca de la 01.10 dar nu m-am hotarat. Ma omoara scarile ca noi avem birouri la etajul 1 si baia la parter dar inca fac fata, cand stau acasa simt si mai abitir toate durerile si contractiile ca am timp sa le dau atentie. Eu am munca de birou acum, stau jos incontinuu, de acolo cred ca si hemoroizii pt ca eu constipata nu sunt, acasa de exemplu nu stau atata ca mi-e imposibil.   nustiu
Legat de bagaje eu cred ca e ok sa le faci deja daca nasti la stat ca ma gandesc ca atunci cand se declanseaza nasterea nu mai esti bun de nimic de la panica.  disperat
Apropos am intrebat ieri dr daca stie cat de pregatiti sunt cei de la Sanador pt nasteri premature daca Doamne freest va fii cazul (ca eu acolo nasc), si mi-a spus ca atata timp cat nu vorbim de o prematuritate sub 34 de saptamani si cat bebe e in grafic conform saptamanilor de sarcina este ok, sunt pregatiti dar te omoara spitalizarea la costuri. roll

Offline

 

#278 2014-09-16 14:00:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Ionela, sa iasa bine analizele!

Ioana, chiar e mare bebe. Asa mi s-a zis si mie ca la privat au aparatura mai performanta, dar nu isi permite oricine sa plateasca saptamani de spitalizare in caz de...

Rona, asa fac si eu una pentru mine una pentru fetita. La y am facut una mica pentru amandoi, dar acum ar trebui sa stau sa scotocesc dupa lucruri daca ar fi amestecate.
Si o sa pun separat fiecare categorie, in pungi. In una produse de igiena, creme, ser, comprese etc. In alta pampersi si aleze. In alta hainute de spital, facute seturi. In alta hainutele de mers acasa, in alta pompa biberon mameloane de silicon.

Of, asa ma trec niste fiori gandindu-ma la ce va urma hjarta  abia astept!
Deja ma apuca temerile ca si la y... Aseara mi-a venit in cap ca, daca va fi cheala si urata rotfl2 ?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#279 2014-09-16 18:19:44

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hola fete puss
V-am citit in mare puss .. am intrat sa o felicit pe Rona bis  applause .... 34+ saptamani .. hai inca una cel putin! ... sau smile mai multe rock
O seara frumoasa.

Lil esti bine????? kram


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#280 2014-09-16 19:24:04

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fetelor sunt de pe tel. Am o intrebare urgenta, ce inseamna fibrinogen marit adica 599 si maxim e 450. Ma panichez degeaba?
Inteleg ca poate fi o react a org la aspirina , eu iau aspenter, si la sarcina ?!?!

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-16 19:38:00)

Offline

 

#281 2014-09-16 19:45:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

fetelor  puss scuze ca intervin
Ioana, e normal sa creasca fibrinogenul in sarcina, nu e motiv de ingrijorare

Offline

 

#282 2014-09-16 19:47:19

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Heim  puss  multam mult.

Offline

 

#283 2014-09-17 11:33:40

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata, fete puss

Cristiii, puss yuhuuuu,daaa,  34+, Doamne ajuta-ne inca putin.
Ioana, eu am avut fibrinogenul crescut toata sarcina. Are dreptate heim. puss
Lil, unde esti???? Felicitari pt 36+!!!!!   puss
Deno, hai la cafeaaa! puss

Pupici la toate!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-17 11:36:15)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#284 2014-09-17 13:06:10

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

coffestudiu mmm Daca tot Deno nu intra la cafea am zis ca  e pacat sa se raceasca si m-am servit.... cam indrazneata deh chicot .
Buna ziua fete puss
O zi frumoasa de toamna sa avem , linistita si cu vesti bune hjarta


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#285 2014-09-17 13:19:54

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey fetelor cucuietelor
dreams, lil unde sunteti?
dar trio-ul rona, cris, pisi ce face?
rona ai cumparat carut?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.