homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analiza secretie


#1 2011-05-20 23:25:04

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

analiza secretie

am facut un test de secretie vaginala si mi-a iesit asa:
ex citobacteriologic-frecvente epiteliale,frecvente polimorfonucleare,flora lactobacilara bogata,flora de asociatie:bacili gram-pozitivi tip difteriformi.
Nu s-a izolat flora cu semnificatie patogena(staphilococcus spp, streptococus spp,enterobacteriacee,pseudomons spp).Pana sa merg la medic sa mi le interpreteze sincer nu mai am rabdare..nu lucreaza in weekend...asa stiu ca suna cat de cat bine analiza dar nu stiu daca "difteriformi" e de bine sau frecvente PMN.Eu de ctiva ani ma confrunt cu o secretie vaginala neobisnuita care si-a modificat culoarea in timp...am fost la ginecolog si in urma mai multor medicamente am fost diagnosticata cu o vaginita nespecifica pe care cica am sa o port toata viata.Asa zisa ginecolog a zis ca a incercat prea multe medicamente si m-a trimis la homeopat.Bineinteles ca nu m-am dus ca nu cred in asa ceva dar secretia a ramas..nu e tot timpul..sunt perioade cand e abundenta si e usor verzuie dar nu mereu..uneori e galbena sau uneori cu mici firisoare de sange.Am facut papanicolau acu 2 ani si am iesit bine ca sa nu mai zic de atatea secretii vaginale ok si ovule peste ovule.De exemplu la secretia din iarna a iesit streptococ beta hemolitic de grup B iar acum nu il mai am..potrivit analizei de mai sus.Nu stiu ce sa mai fac...chiar e o vaginita din asta nespecifica sau e altceva mult mai grav.Se intampla sa am uneori si dureri de spate in zona lombara dar dupa o zi mai grea..nu stiu daca o pot asocia ginecologic.

Offline

 



#2 2011-05-26 06:51:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: analiza secretie

ii las link doctoressei

Offline

 

#3 2011-05-26 09:04:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analiza secretie

Sa incepem cu durerile de spate:NU LE POTI ASOCIA GINECOLOGIC
Rezultatul la examenul de secretie e foarte bun...cuvintul difteriformi e o descriere a unui aspect, ca si cum ar zice cineva despre tine ca esti blonda(de ex)...daca citesti cu atentie, vezi ca scrie acolo: nu s-a identificat flora cu semnificatie patogena..asta inseamna ca nu e


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2011-05-26 21:16:37

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

Re: analiza secretie

eu inteleg ca secretia e ok si rezultatul e forte bun dar de ce eu am cele scurgeri in continuare asta nu inteleg...probabil mai trebuie sa fac investigatii in continuare..

Offline

 

#5 2014-09-09 09:46:09

miru26
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 82

Re: analiza secretie

As dori sa stiu ce inseamna aceasta analiza, este ceva grav? multumesc anticipat.

Celule epiteliale pavimentoase superficiale relativ frecvent izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase intermediare relativ frecvent izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase parabazale rare izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase bazale absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absente
Mucus absent
Flora microbiana - cantitate bogata
Flora microbiana - tip gram pozitiv bacili (doderlein) frecventi
                                                   coci izolati si in diplo rari

Levuri absente
Filamente miceliene rare
Trichomonas absent

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-09-09 09:50:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: analiza secretie

Se pare ca ai un inceput de candidoza, nimic grav

Offline

 

#7 2014-09-09 09:58:45

miru26
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 82

Re: analiza secretie

Multumesc frumos! smile

Offline

 

#8 2014-10-02 22:15:43

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: analiza secretie

Este ok sa faci testul de secretie cu cateva zile inainte de ciclu dupa 7 zile de lactobacili? Si ce examen cer pt candida si ca sa vad dacs s-a refacut flora bacteriana?

Offline

 

#9 2014-10-03 19:09:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analiza secretie

and7 a scris:

Este ok sa faci testul de secretie cu cateva zile inainte de ciclu dupa 7 zile de lactobacili? Si ce examen cer pt candida si ca sa vad dacs s-a refacut flora bacteriana?

e ok. nu trebuie sa ceri un examen anume, examenul de secretie uzual iti lamureste aceste probleme..


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2014-10-04 23:37:25

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: analiza secretie

doctoressa a scris:

and7 a scris:

Este ok sa faci testul de secretie cu cateva zile inainte de ciclu dupa 7 zile de lactobacili? Si ce examen cer pt candida si ca sa vad dacs s-a refacut flora bacteriana?

e ok. nu trebuie sa ceri un examen anume, examenul de secretie uzual iti lamureste aceste probleme..

Multumesc!

Offline

 

#11 2015-05-24 17:30:38

crr
New member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 15

Re: analiza secretie

Buna!
Am cateva nelamuriri in legatura cu o secretie de care reusesc sa scap doar pe perioade scurte...
Am facut o analiza a secretiei in Septembrie si mi-a iesit ca am Leptrothrix Clasa II. Ginecologul mi-a prescris ovule Tergynan, spalaturi cu Tantum Rosa, Lomexin crema si Nistatina timp de 10 zile. Am facut tratamentul, am fost ok cam pana la Craciun, dupa care mi-au revenit simptomle, in cantitati mult mai mici si continua sa fie asa, cu pauze de cate o saptamana, doua...
Avand in vedere ca sunt aceleasi simptome, dar in cantitati mici, este necesar sa ma duc sa fac un test nou si sa iau tratamentul de la capat, sau ar ajunge daca m-as reapuca de Lomexin? Exista vreun tratament naturist pentru asa ceva?

Multumesc anticipat!

Offline

 

#12 2020-01-17 11:06:35

Elena Constantinescu
Membru
Inregistrat: 2020-01-16
Mesaje: 0

Re: analiza secretie

Buna, as dori si eu o interpretare a secretiei vaginala pana ajung la medic . CELULE EPITELIALE POLIGONALE-RELATIV FRECVENTE , CELULE EPITELIALE ROTUNDE -rare, CELULE DE TIP CLUE CELLS-absente ,LEUCOCITE PMN-relativ frecvente ,ERITROCITE-absente, FLORA MICROBIANA -relativ frecvenți lactobacili rari coci Gram.pozitiv, LEVURI -absent ,TRICHOMONAS VAGINALIS - Nu se observa.  Multumesc

Offline

 

#13 2020-01-17 11:47:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: analiza secretie

e bun rezultatul, e totul ok

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.