homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pete de sange


#1 2014-09-25 11:44:22

butterflypink
New member
Inregistrat: 2013-06-20
Mesaje: 16

Pete de sange

Buna fetelor! Imi cer scuze ca postez gresit dar sunt foarte ingrijorata !!! Astazi , m-am trezit cu cateva pete de sange, la inceput maronii, apoi intensificandu-se intr-un rosu normal, in conditiile in care , ultima mea menstruatie a fost pe 8 septembrie ( a durat 7 zile). Nu am mai patit niciodata asa ceva si sunt bulversata rau de tot! Mentionez ca nu am facut sex neprotejat!

Offline

 



#2 2014-09-25 11:47:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pete de sange

e posibil sa fie ovulatia, daca nu e abundenta sangerarea

Offline

 

#3 2014-09-25 11:53:04

butterflypink
New member
Inregistrat: 2013-06-20
Mesaje: 16

Re: Pete de sange

Din cate imi calculasem, ovulatia a trecut si am avut si niste stari ciudate..greata, lipsa poftei de mancare, care imi sunt specifice cand sunt la ovulatie. De asta sunt asa ingrijorata.

Offline

 

#4 2014-09-25 12:06:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pete de sange

cam cand crezi ca s-a produs ovulatia ? ar mai fi si ipoteza sa fi venit menstra mai devreme

Offline

 

#5 2014-09-25 12:11:42

butterflypink
New member
Inregistrat: 2013-06-20
Mesaje: 16

Re: Pete de sange

Pe 20 imi calculasem. La nici 2 saptamani nu am avut niciodata, sa zic asa , cam cel mai devreme mi-a venit cu maxim 5-6 zile inainte de data oficiala. Saptamana asta m-am simtit rau..greturi, lipsa poftei de mancare, oboseala.. Ma gandeam totusi sa-mi fac si un test de sarcina, desi eu zic ca nu cred ca e cazul sa fie vorba de asta sad...

Ultima oara a fost editat de butterflypink (2014-09-25 12:12:34)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-09-25 12:13:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pete de sange

pai nu sunt "nici 2 saptamani" prima zi de ciclu = prima zi de menstruatie, deci ar fi la 18 zile
daca nu ai facut sex neprotejat, de unde sarcina ?

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-09-25 12:13:36)

Offline

 

#7 2014-09-25 12:54:55

butterflypink
New member
Inregistrat: 2013-06-20
Mesaje: 16

Re: Pete de sange

Am zis sa fac si testul din cauza greturilor si ca sa elimin si varianta asta, desi eu zic ca nu are cum. Oricum e f ciudat, imi cunosc organismul si ma cam sperie schimbarea asta de situatie.

PS: Sangerarea vad ca persista..tot rosiatica e

Ultima oara a fost editat de butterflypink (2014-09-25 13:10:37)

Offline

 

#8 2014-09-25 19:41:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pete de sange

un lucru e sigur: test de sarcina degeaba faci, ca nu afli nimic din el acum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2014-09-25 20:27:43

butterflypink
New member
Inregistrat: 2013-06-20
Mesaje: 16

Re: Pete de sange

Multumesc pt raspuns, doctoressa!
Se pare ca este menstruatie...dar ma ingrijoreaza ca a venit prea devreme..

Offline

 

#10 2014-10-12 19:21:08

fatimah
New member
Inregistrat: 2012-01-24
Mesaje: 5

Re: Pete de sange

Buna seara,

As avea nevoie de cateva lamuriri intr-o problema.
Ieri, am chemat o femeie sa imi faca curatenie in casa. Nu e prima data cand ma ajuta.   La un moment dat, spre sfarsitul curateniei (care a durat 7 ore) mi-a cerut putin spirt, mi-a zis ca si-a facut pedichiura aseara si ca a taiat adanc, si i-a dat sangele aseara. Mi-a zisca are zona aceea coapta, ca are puroi si ca o doare.
Nu am avut si nu i-am dat spirt.
Mentionez ca a umblat desculta in casa, iar cand mi-a sters geamurile s-a suit cu talpile pe pervaz si glaful din interiorul camerei, iar dupa aceea a sters cu o carpa, pe care a folosit-o pentru suprafata mai extinsa nu doar pe locul unde a calcat. Si-a atins si degetul acolo, cu mana.
Ulterior a pus mana pe mobila, suprafete etc pentru a le curata.
Am observat spre finalul curateniei, pe unul din scaunele pe care s-a asezat cu picioarele ca era o pata mica intarita, de culoare rosie. M-am gandit ca poate e sange. Am sters eu acolo, aveam manusi de menaj in maini, dar imediat dupa mi le-am scos,  accidental am atins pielea mainii cu una din manusile cu care am sters acea zona unde era pata.
La scurt timp i-am zis de pata aceea, dar a zis ca nu stie daca o fi sangerat sau nu.
Nu stiu ce sa cred acum, daca era pata de sange, daca nu era....scaunul ala nu fusese folosit inainte de cateva luni.
Daca ar fi fost sange de la ea, si avea la deget, la unghie copt si a atins cu mama, iar ulterior a pus mana pe mobila etc, eu as putea sa contactez vreun virus cu hepatita B, C si HIV daca am atins carpele pe care le-a atins ea si suprafetele pe care ea le-a atins? Avea si calcaiele crapate.
Mentionez ca eu la mana am o pielita luata la un deget si ma ustura, iar din cauza curateniei si a detergentilor mi-a crapat putin pielea si mi s-a inrosit si ma ustura, nu am sange, dar am cateva punctulete rosii de la apa fierbinte in combinatie cu detergent, iar la picior culmea am si eu acelasi lucru cum avea femeia aceasta...de la pedichiura pe care mi-am facut-o ieri la un salon,de la o pielita smulsa mi s-a inrosit langa unghie si am putin puroi, iar eu am calcat desculta pe o suprafata mica, unde ea stersese inainte si calcase cu picioarele goale,  vroiam sa-mi schimb sosetele , nu eram spalata pe maini cand mi-am schimbat sosetele, am atins si acea zona unde aveam inflamatia care prezenta putin puroi, iar carpele pe care ea le-a atins le-am atins si eu inainte si au luat contact si cu zona unde am acele crapaturi la piele, unde ma ustura, m-am scarpinat si la nas, am bagat si mana in gura in acest timp cat am facut curat si am atins suprafetele si carpele pe care acea doamna le-a atins.

M-as fi putut infecta cu virusi hepatici sau HIV din ceea ce v-am relatat?
Suprafetele atinse ulterior de ea, dupa ce si-a atins zona aceea unde spune ea ca ii copsese ar putea fi contaminate acum? Sangele ala de pe scaun eu l-am sters cu un servetel umed special pentru curatenie, dar nu stiu daca e suficient, pentru ca din cate stiu eu virusii se distrug doar prin sterilizare la cald sau la rece cu substante speciale pt Hiv, hepatite...
Acum nu stiu ce sa fac....ma gandesc ca eu am atins tot ce a atins ea, am mers desculta pe unde a mers ea ....trebuie sa stau sa dezinfectez toata casa si toate suprafetele pe unde a pus talpa si mana cu substante speciale pt hiv si hepatite daca a avut acea rana la deget si daca am gasit si pata aia pe scaun? Mentionez ca pata era foarte mica, cam cat un bob de orez, chiar mai micuta si era uscata, cand am sters cu servetelul ud s-a intins putin.
Si am mai observat ceva...inainte sa o duc acasa, la plecare, a vazut pe jos o scama, si-a pus degetul pe limba sa si-l umezeasca cu saliva si a luat acea scama de pe parchet, dupa care a pus mana pe clanta si automat am pus si eu mana pe clanta sa incui usa.
Femeia nu stiu cat de serioasa e, nu o cunosc foarte bine, i-a mai facut unei rude curatenie in casa, stiu doar ca este singura de ceva vreme, are un nepotel si ea de vreun an jumate e bona, nu stiu daca are boli infectioase grave sau nu. Mi s-a parut putin suspect ca imi povestea ca iese la un local unde se aduna vaduvi, vaduve, pensionari, oameni fara pereche si danseaza si mi-a zis ca acolo se pot si cupla oamenii....nu stiu in ce ape se scalda.
Vreau sa stiu daca e vreun risc din acest caz relatat.

Multumesc

Ultima oara a fost editat de fatimah (2014-10-12 19:24:30)

Offline

 

#11 2014-10-12 22:15:27

fatimah
New member
Inregistrat: 2012-01-24
Mesaje: 5

Re: Pete de sange

Imi poate raspunde si mie cineva, va rog?

Offline

 

#12 2014-10-13 09:05:25

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Pete de sange

oooook, cred ca exagerezi muuult prea mult cu grijile.
Daca stiai ca te ingrijorezi din cauze de genul, trebuia sa ii platesti si un set de analize, sa fi tu singura ca totul e ok.
Oricum, din ce relatezi, eu personal sunt de parere ca nu patesti nimic si ca iti faci griji degeaba. Ideea e sa ai grija pe viitor daca sti ca te panichezi asa tare si sa ii impui doamnei care te ajuta conditii, gen, sa poarte manusi de menaj, sosete sau papuci de casa, stiu eu?! masuri de precautie pentru bunastarea tuturor celor implicati.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#13 2014-10-13 12:13:19

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Pete de sange

eu nu stiu cum de nu stii ca de la pedichiura se ia hepatita B si C.nu de la carpele folosite de altii infectati.sau de la atingerea salivei.nu stiu cati ani ai,dar ne-ai amuzat,multumim!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#14 2014-10-13 13:53:56

fatimah
New member
Inregistrat: 2012-01-24
Mesaje: 5

Re: Pete de sange

Eu nu am decis sa scriu pe un forum, in ideea de a se face haz de necaz pe mesajul meu.
Din moment ce eu am vazut acea mica pata uscata rosie pe scaun, iar doamna aceea avea la deget la picior infectie, puroi si nu stiu daca si sange....si a umblat prin casa desculta, iar ea si-a pus mana pe deget dupa care cu mana daca a venit in contact cu puroiul sau sangele si a pus mana pe suprafete, pe carpe, iar eu am pus mana pe unde a atins ea, avand si eu o mica crapatura la pielea de la mana care ma ustura....mi-am pus probleme in legatura cu transmiterea acestor boli.
Si mai ales ca stiu ca o data ce exista sange undeva, aceste virusuri pot trai foarte mult....
Nu e nevoie sa fiu luata peste picior, eu i-am dat doamnei papuci, nu e vina mea ca abia la finalul curateniei mi-a zis de degetul ala si nici vina mea nu e ca si-a mai dat jos papucii.

Offline

 

#15 2014-10-13 15:09:28

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Pete de sange

eu zic sa iei sa te linistesti. daca ar fi sa fie asa sumbru cum crezi tu atunci toti ne-am contamina din mijloacele de transport in comun (acolo pun mana milioane de oameni, de diverse conditii si cu n-boli), de pe banci, etc. virusul nu traieste el chiar asa oriunde. pentru linistea ta sufleteasca peste 6 luni poti sa-ti faci un test de Hiv, hepatitele cred ca se pot face mai repede. (peste ceva timp timp poti sa donezi sange, faci si un bine cuiva si iti fac si analize (gratuit) pentru sifilis, hepatite, hiv)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.