homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere si sangerari


#1 2011-06-06 18:04:18

deea.pis
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 5

durere si sangerari

buna. am si eu o intrebare pentru voi. mi-am inceput viata sexuala in urma cu aprox 4 luni si iau anticonceptionale yasmin de 3 luni. la fiecare contact sexual ma doare putin la inceput si destul de tare dupa, dar de ceva timp a aparut si o sangerare la final pe care nu o aveam. nu stiu daca trebuie sa ma ingrijorez si daca aceasta sangerare arata vreo afectiune. Doctoressa, te rog, daca poti sa imi raspunzi si mie ca nu stiu ce sa cred. sunt cam nedumerita daca trebuie sau nu sa imi fac un control ginecologic. multumesc! va pup!

Offline

 



#2 2011-06-08 01:41:09

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: durere si sangerari

da, clar trebuie sa faci un control ginecologic! trebuia sa-l faci la inceperea vietii sexuale. iar medicul de planning trebuia sa-ti prescrie anticonceptionalele.
sangerarea aceea de la contact poate indica o rana pe col, deci mergi urgent la medic.

Offline

 

#3 2011-06-08 18:20:43

deea.pis
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 5

Re: durere si sangerari

mersi mult de sfat..doar ca imi e foarte frica de un control ginecologic.. credeti ca e vorba de o rana pe col? si totusi sa fi aparut atat de repede de la inceperea vietii sexuale? ... de la ce se fac ranile pe col? va pup

Offline

 

#4 2011-06-13 23:39:37

oanaonuta87
New member
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 51

Re: durere si sangerari

Buna ziua!
Am si eu o problema si nu stiu ce sa cred. Nu am mai avut viata sexuala de ceva timp, iar acum am folosit Contracept M in momentul in care am avut actul sexual. Ceea ce m-a ingrijorat pe mine a fost faptul ca mi-a curs ca un fel de pielita cu foarte putin, dar putin sange. Ce poate sa fie? Iar menstruatia mi-a venit cu 10 zile inainte de cat trebuia sa-mi vina normal.
As putea avea vreo rana datorita contactului (care a fost unul destul de intens timp de o saptamana de zile).


Multumesc!

Offline

 

#5 2011-06-14 16:48:46

deea.pis
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 5

Re: durere si sangerari

despre o rana nu cred ca e vorba..poate fi din cauza contraceptului o mica reactie..atata tot..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-15 19:29:38

dark_shadow
New member
Inregistrat: 2013-03-04
Mesaje: 32

Re: durere si sangerari

De aproximativ o luna, ma doare inauntru, dupa cum am vazut pe net, cervixul m-ar durea, am fost la medic, mi-a dat ovule, supozitoare, si ceva antibiotice, mi-a mai trecut durerea dar nu de tot, acum mi-a dat injectii Tramadol, dar am inteles ca sunt foarte puternice, si e un analgezic, e pe moment, ma ingrijoreaza durerea asta a mea, nu pot merge nici la WC, doare rau, mentionez ca am renuntat la anticonceptionale de o luna, si am un chist la ovarul drept de 3x3 cm. Va multumesc.

Offline

 

#7 2014-10-17 07:14:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: durere si sangerari

deea.pis a scris:

buna. am si eu o intrebare pentru voi. mi-am inceput viata sexuala in urma cu aprox 4 luni si iau anticonceptionale yasmin de 3 luni. la fiecare contact sexual ma doare putin la inceput si destul de tare dupa, dar de ceva timp a aparut si o sangerare la final pe care nu o aveam. nu stiu daca trebuie sa ma ingrijorez si daca aceasta sangerare arata vreo afectiune. Doctoressa, te rog, daca poti sa imi raspunzi si mie ca nu stiu ce sa cred. sunt cam nedumerita daca trebuie sau nu sa imi fac un control ginecologic. multumesc! va pup!

Contactele sexuale nu trebuie sa fie dureroase. Cel mai adesea la debutul vietii sexuale nu este vorba despre vreo infectie ci despre excitatie ineficienta, aceasta fiind cauza durerilor. Problema e ca daca insisti sa faci sex in felul asta, viata sexuala va tinde sa devina de evitat(marea majoritate a oamenilor nu se bucura sa aiba dureri ba mai mult tind sa le evite).
Singerarea e un motiv in plus de ingrijorare. Asa ca a venit vremea sa mergi la un consult ginecologic(despre ce frica poate fi vorba, nu iti ia nimeni capul)! Insa vreau sa iei in calcul serios si o vizita la cabinetul de planning sau la psiholog specializat in sexologie ca sa incerci sa rezolvi problema contactelor sexuale dureroase(care aproa
e niciodata nu se rezolva la ginecolog)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.