homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-73


#1369 2014-10-22 13:43:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamici puss

Eu sunt stoarsa de toate puterile si energiile. Yannick e tare scump dar cu enorm de multa energie, ia totul in ras si nu coopereaza la nimic important, mancat, spalat, schimbat, imbracat. Rade si fuge intruna de mine, pentru el totul e joaca si mai rau e ca nu se stie opri si nici n-am metoda sa il opresc, cu vorba buna nu sta, cu tipat nici asa, cu o palma la pampers nici asa, dar ma duce la capatul rabdarii si puterilor.
Nici macar tinut cu forta, cum sa-l si tin imobilizat si sa ii si bag bluza pe cap, sosete in picioare, ca n-am numai 2 maini.
Sa nu ma zic cad daca reusesc sa ii dau ceva pe el, isi da imediat jos razand supa
Cu mancatul, e rupt de foame dar cum merg cu furculita catre el cum rade si fuge sau impinge. Sa il las nemancat nu e solutie, ca am incercats a nu umblu dupa el si sa ii spun ca va manca la masa urmatoare daca acum nu mananca, dar cand il ajunge foamea rau, urla tranteste, nimic nu pot face cu el, il mai apuca si pe afara de am impresia ca nu ma ajungem in casa de cat urla.

Nu stiu cum sa mai procedez, este extrem de energic si poznas, in afara de joaca, nu il intereseaza nimic. Vrea intruna gadilat si aruncat pe sus, face prostii doar ca sa ne ratoim la el si el sa se prapadeasca de ras. Nu il induioseaza nimic niciodata, la el e o distractie continua.
Ceva idei ca eu nu mai fac fata sad desi na.. La 2 ani ce pretentii sa am de la un copil? Normal ca vrea sa se joace si sa se distreze. Dar chiar sa nu reusesc deloc sa il fac sa constientizeze ca sunt si lucruri importante de facut, pe langa joaca.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1370 2014-10-22 14:54:19

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna mamici:)
in primul rand sanatate va doresc,lil mai ales am citit ca ai probleme:( rabdare pentru tine denorah, am facut un exercitiu foarte placut de memorie:love: sa-mi aduc aminte cum era fetita mea la 2 ani, al tau pui e foarte energic.
adina, si eu am dus-o pe fetita mea la dr Thierry, foarte profesionist,si f scump dar face toti banii cand exista o problema si dansul are rabdare si explica ce e de facut.
eu ma pregatesc de petrecere , peste cateva zile sarbatorim 6 anisori party cei mai fericiti din viata mea alaturi de minunea mea!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1371 2014-10-22 15:39:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Deno nu am idei cum ai putea sa il mai domolesti pe Y dar iti spun ca mi-ar placea energia lui si nu plansete de...domnisoara: nu vreau bluza aia, nu vreau fustita, vreau rochitica. Pregatitul pt scoala este pur si simplu un calvar.

Am spus ieri ca revin si nu am reusit; de o luna de zile bolesc continuu. Am zis ca este numai o simpla raceala, medicii au zis ca este un virus ciudat care rezista mai mult. Insa la mine este din ce in ce mai rau; am o tuse uscata, continua, stare subfebrila si ma doare rau in zona plamanilor. Cand tusesc, suier.
Am avut si febra mai mare, m-a mai lasat. Aiurea rau tare! Ma duc la medic astazi, peste vreo cateva ore. Credeti ca se poate trata si fara sa mai fac raze? Pt ca razele la noi se fac la Sfantul asteapta; chiar daca imi da azi trimitere, ma vor programa peste 2 saptamani sa mi le faca.
Eu am gresit sad. Am fumat, m-am luat cu unul-altul si s-a agrvat. asta-i si motivul pt care ieri am spus stop tigarilor (plus banii; sunt foarte scumpe).




Spuneam ca am de facut o lucrare. MI-e rusine, efectiv d eprofesori si de toata lumea sa cer mereu amanare dar nu am avut ce sa fac. De vreo trei saptamani continuu primesc telefon de la scoala  copilului ca este bolnava. A fost o data, intr-adevar. Apoi, daca o durea ceva spunea si cele de acolo ne sunau pe noi. Dar si daca era o simpla crampa tot ne sunau. Va dati seama ca sotul nu putea veni sa o ia caci ucreaza departe de casa si totul a cazut pe mine. Am ajuns sa cred (si este si un sambure de adevar) ca incearca sa ne manipuleze caci are dimineati cand plange ca nu vrea la scoala.
Capac l-a pus un telefon de luni. Nu apucasem sa ies pe usa, sa plec la serviciu si ma suna secretara ca are C. ceva pe fatza, niste pustule. Aveam si febra, tuseam ingrozitor si m-am dus asa pana la scoala cu o vecina care avea masina acasa. Am strigat la copil si mai aveam un pic si nu stiu ce ii faceam caci arata bine si am crezut ca vrea acasa si ne minte. Dupa aceea mi-a spus ca ea nu s-a plans de nimic ci ca secretara a decis ca este bolnava si a sunat acasa.
Este stresant rau sa te sune mereu de la scoala. Sau sa planga dimineata ca nu vrea sa se mai duca acolo, ca vrea acasa.



Voi aveti mame "competitive" pe langa voi? Adica, mame care sa se ofuscheze cand copilul vostru face ceva ce al lor nu face? Cum reactionati cu asa mame?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1372 2014-10-22 15:57:42

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

buna flow,

sanatate multa,
de mame competitive ce sa zic, da sunt, cred ca sunt peste tot
eu, una ma amuz de ele , pt ca ele isi forteaza copilul sa faca una alta in materie de scoala si ma refer la numere si alfabet, dar nu stiu sa umble unde trebuie
ca de ex.  copilul este un increzut, se crede cel mai tare, mare etc, ei ii sustin acest comportament
este ofticos, aici nu sustin dar li se pare amuzant
eu nu ma bag prea mult in seama cu ele, ca ai lor copii sunt cei mai cei si mie una mi se rupe smile nu le dau atentie
dar daca se intampla sa ma confrunt cu vreo intrebare indiscreta, sunt expeditiva si neinteresata de subiect
eu stiu ce poate si nu poate face al meu copil, important este ca el sa nu fie stresat si sa se bucure de copilarie


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1373 2014-10-22 16:05:37

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

flower, noi suntem scolaritele pe aici sa inteleg smile
mie nu mi-au placut niciodata comparatiile intre copii, fie ele de nivel intelectual, fizic etc. Cand sunt discutii de genul asta sunt destul de  diablo si le-o retez, nu exista 2 oameni la fel, nu? plus ca oricum cerintele la copii sunt atat de mari:f�rbryllad:, nu sunt oarba sa nu observ diferentele intre copii, de exemplu uneori ma mai scap si eu la fiimea si-i zic sa nu mai fie asa de sensibila, era cam plangacioasa,  s-a mai domolit un pic, dar zilele trecute plansete de mama focului ca ea nu primeste bulinuta cu smile de la dna invatatatoare ca  a facut bine lectiile cu bastonase, etc. si ca mereu dna lauda doar anumiti copii. i-am explicat ca nu conteaza notele calificativele, e ambitioasa , ca mine big_smile, dar cadrele didactice, imi pare rau sa spun nu stapanesc bine psihologia copilului, daca de la clasa pregatitoare se poarta asa, nu vreau sa stiu ce ma asteapta.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2014-10-22 16:25:35

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ce bine ca ai venit aici, Samy ca eram singura cu copil mai mare. Restul de fete a plecat sau citeste dar nu posteaza.

Plec la medic acum si cand revin acasa o sa va spun despre acesti parinti competitivi. Stiu sigur ca o sa va izbiti de asa ceva cand o sa mearga copii vostri la scoala.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1375 2014-10-22 16:55:48

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

te asteptam cu raspunsurile samy.
puss  puss  puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1376 2014-10-22 17:02:39

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamaaa flower, ifosele de domnisoara nici asa nu le-as suporta, mi se ridica parul in cap, fata mea va avea rau de suferit cu mine daca o ia pe calea aia lol
Deci nici la 5 ani nu e usor? sad
Nici eu nu cred ca exista metoda de domo,eala la Y, ideea este ca sunt eu epuizata acum pe finalul sarcinii care n-a fost si nu este usoara, iar bietul copil nu are nicio vina ca sunt eu gravida.
Problema este ca dupa ce nasc aceasta energie a lui nu ne va ajuta deloc, si mai ales stilul lui de a lua totul in joc, mi-e ca-i va scoate ochii neutral

Referitor la parintii competitivi sau cei ai caror copii sunt cei mai buni si restul copiilor sunt jale, nici eu n-am cuvinte.
Nu te intalnesti cu ei la scoala, ci din primele zile de viata, ba chiar din sarcina!!!
Daca ai sti de cate ori am auzit "aaa, pai eu am avut burta mai asa, mai mare si mai speciala" lol
Avea Y vreo 2-3 sapt si ne intalnim cu un tatic de baiat cu 3 luni mai mare ca al meu. Deci avea atunci aproape 4 luni. Si ne intreaba ca asa cuminte sta copilul nostru in carucior si numai doarme? Ca al lui zburda de mama focului si vrea numai in fund si zice ma-ma si ta-ta, urmat de remarca "bine.. Dar al meu e mai avansat cu 3 luni decat ar trebui" rotfl
Il compara pe al meu nou-nascut cu al lui imediat diversificat, ca sa se simta el bine ce copil are lol

Acum aud de prin familie: referitor la copilul unei cunostinte care este f linistit si cuminte, cica: "aaa, pai copilul ala te obliga sa-l iubesti, asa cuminte e, dar cu Yannick... Si dau din umeri" neutral doar pentru ca zburda mereu si e un copil iubit si fericit.
Al meu ii obliga probabil sa-l urasca, pentru ca nu sta icoana unde-l pui roll

Am intalnit si genul de parinti care isi injoseau copilul de 1 an jumate ca nu stie sa dea cu piciorul in minge cum o face Y. "Fa si tu asa, uite baiatul cum face, de ce esti bleg?" yikes

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-10-22 17:14:03)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1377 2014-10-22 19:57:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Deno este si mai greu cand creste copilul. Si fetitele au perioada lor de "domnisorie"...a mea, un an de zile numai cu margele a umblat oriunde am fost ca si acum o intreab alumea de ele. Se dadea cu oja, se parfuma etc. Acum ne spune ca vrea sa fie naturala...nu vrea anumite haine si cu asta basta. Nu o scoti din egari (noroc ca o lasa la scoala cu ei). Sufera si de o uscaciune a pielii si asa a fost si tata. Si am avut si eu aceeasi problema. Din cauza asta nu sta cu ciorapi sau papuci de casa. Insa la 5 ani incep pretentiile, stiu excat ce vor si iti explica si de ce vor X sau Y.

Am fost la medic. Bronsita sad. Mi-a dat o gradama de chestii sa iau. Si un antibiotic pe care trebuie sa il ridic ma itarziu de la farmacie si un sirop de tuse care cica te amateste rau de tot. Adio incercare de bb pe luna asta smile.

Si vorbind de parintii competitivi: eu am ajuns sa ma izbesc de doua categorii - cei ai caror copii sunt cei mai buni; copii lor sunt genii, ce mai tura-vura, nu au termen de comparatie. Nu vin in contact mult cu astfelde specimene si sper sa nu fie cazul nici pe viitor (ei erau la clasa de balet de anul trecut. Nu mai merge la balet, nu mai vad acei parinti).
Categoria a doua ma termina pe mine: cei ce si-au inscris copii la tutoring: citit si matematica. Si, pe langa asta, la: karate, innot, balet, fotbal, desen. Daca, copilul tau nu merge la nimic sau numai la o activitate extr-scolara (ex. inot), se uita parintii la tine de parca ai lepra. Daca le spui ca profesoara copilului tau iti spune clar, in fata, ca nu este nevoie de pregatore la engleza si matematica si tu nu faci fie ca nu vrei sa iti termini copilul, fie ca nu te dau bani afara din casa si preferi sa dai $100/sapt. pe altceva, o piesa de teatru, un mizeu ceva unde copilul sa vada noutati, atunci parintele competitiv tace si te uraste pe fatza. Daca le mai spui unuor astfel de parinti ca prof. iti trimite carti acasa sa lucrezi cu copilul, atunci esti terminat smile.

Si acum caz concret: eu si vecina (desi reactii din astea am luat de la multe mamici din clasa lui Carol).
C. a avut 3 sapt. in care fie i-a fost rau de la virusul asta care ma termina si pe mine, fie a mimat nuami ca sa vina acasa, dar in fiecare zi am adus-o acasa mai repede ca urmare a telef. primite de la scoala. Va dati seama ca ceilalti copii (sau unii dintre ei, prieteni cu a mea) vor si ei acasa. Si se plang la parinti asa cum o face copilul vecinei mele. Vecina ma suna. Ce s-a intamplat? ii spun mereu ce este. Ca luni seara, dupa ce am fost la o sedinta de consilul cu parintii si directorul scolii, sa se intalneasca parintii intre ei si sa se laude: a mea merge zilnic, dupa scoala, la activitatile astea. A mea face pregatire la X su la Y. Eu nu zicem nimic ca nici la inot nu am mai fost desi am platit pt ca a fost bolnava. Le-am zis ca uite ce este cu noi, ne dam boala unul de la altul si ma intreaba: pai daca vine mai rpd acasa pierde o gramada din invatat. Le-am raspuns ca imi da niste carti speciale sa fac eu acasa cu Carol. Din acel mom. vecina nu a mai discutat cu mine smile. Mai mult, ma aude ca din decembrie, de pe 1, nu o mai las pe C. la programul de before-after school si o pun pe autobuz si o astept la bus cand vine acasa. Asta nseamna ca in loc sa stea 9 ore/zi la scoala, o sa stea 6. La varsta lor, 3 ore departe de vacarm inseamna mult. Am aceasta posibilitate din dec. pana in Iunie si profit de ea caci dupa aceea voi lucra full time si nu mai pot sa stau cu ea. Si cu asta mi-am dat foc la valiza. Este suparata de mine si nu pricep de ce...s-a intalnit cu sotzi si lui i-a spus ca daca C vine cu busul atunci copiul ei o sa fie in depresie.

Ea a ales sa lucreze mai mult, sa castige mai mult (ca sa dea castigul la before-after school). Eu am ales altceva.

Toate pregatirle astea suplimentare cu copii pun o presiune mare pe mine care nu vreau, nu vreau sa apas prea mult pe copil acum. Cand ma gandesc cum o sa fie de la anul, ma apuca groaza. Vor parintii sa nu le mai lase pauza de pranz de o ora in care alergau si sa le aduca nu stiu ce preparatori; adica ai pauza de la clasa, dar ia sa lucram noi la obiectul asta, sa fie in plus. Am votat ca NU dar restul de parinti au votat Da.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1378 2014-10-22 22:00:16

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

flow, din pacate asta este trendul , cat mai multe optionale
ma crezi ca uneori ma simt preistorica, eu pe al meu nu l-am dus la nici un curs, desi uneori l-as duce, dar parca nu-l simt pregatit sau poate o fi
uite, azi am lucrat pe niste fise  , mai avem cam 20 de fise pentru 3-4 ani, interesante, usoare si pe intelesul copilului, chiar el a cerut sa lucram pe ele, cred ca am stat 1h maxim, a invatat sa numere pana la 3 , sa recunoasca cifrele, eu puteam sa ma chinui mult si bine,ideea este ca a fost o chestie naturala, maine mai am un caiet care te invata sa faci diverse chestii, un fel de lucru manual cu decupat, lipit, colorat, prevad ca il da gata si pe asta in cateva zile, nu zic ca sa ma laud, nu ma intelegeti gresit, ma vait ca dp ce terminam cu astea trebuie sa caut sa cumpar altele lol si sotul zicea ca imi ajung toata iarna , nici nu i-am zis rotfl2


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1379 2014-10-22 22:32:43

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

hello


am citit si eu in mare ce s-a scris, crap de somn, zi grea la munca...


Ginuta, ai dreptate, educatoare ii poate stapani cu adevarat daca isi doreste. DAR< caz concret: merge sotul sa-l ia azi la 16 si tocmai atunci Fi-miu si ceilalti 2 de care am tot zis , stateau intr-un colt. Unul din ei se aseaza pe un scaun si fix atunci si fi-miu si celalalt se duce ca vor ei sa stea fix in momentul ala pe scaunul ala. si dupa ce vad ca nu merge cu vorba, incep sa se imbranceasca. Nu ai cum sa stai paravan la 20 de copii 2 cadre. In fine, sper sa rezolvam

Deno, meciuri d-astea avem si noi mereu. Inchipuie-ti ca ne face crize zilnic : ba ca vrea sa-l spele unul sau altul si cand venim cere pe invers, ba se dezbraca in putza goala si nu vrea sa se imbrace, ba nu manaca intr-o camera si vrea in cealalta, ba ca brea alte haine si tot asa. De dimi am experimentat prima oara dusul la gradi singura si plecatul la serviciu care e destul de departe (si nu-mi permit sa iau taxi pana acolo). a fost tare naspa , m-am incadrat in timp ce-i drept, dar am ajuns leoarca de transpiratie pt ca fi-miu de dimineata a avut chef sa lalaie masa juma de ora si sa-l alerg alte 10 min sa-l imbrac. pe drum a vrut ba pe jos sa se agate de tot, ba in brate, etc. te cred ca tie ti-e mai greu cu burtica la inaintare...

Flower, mie mi se par foarte multe activitati pentru un copil asa mic. Serios, timp de copilarie ii mai ramane?

Eu faza cu comparatiile o las la partea dorsala smile . Adica unuii sunt socati de cat de bine vorbeste si cat de inalt e pr varsta lui, altii si mai uimiti de cat e zurliu si strengar. Toti concluzioneaza ca e razgait si alintat si ca i-ar mai merge niste palme pe la cur. Fix unde raman si vorbele lor.

Si ca sa-l laud maxim azi: constat ca stie toate poeziile de la gradi; uneori dimineata ma pomenesc cu el ca incepe sa le recite hjarta , dar eu nu prea le stiu (mai citesc dupa telefon ca le pozeaza sotul, dar nu mai am timp sa le si invat). Parca nici nu-mi vine sa cred ca deja am baietel mare si ca peste nu mult timp, voi merge la prima mea serbare de mama!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1380 2014-10-22 22:46:13

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

bv smart

am uitat sa scriu, Deno sa vezi figuri de domnisoara ce are a mea
schimbat incaltamintea din 5 in 5 min , o face singura rotfl
neaparat sa fie rochie si zice: eu moasa si isi pune palmele pe obraji si se balngane
deja a inceput cu alesul hainelor si plange cand nu ii convine
parul sa fie lasat liber,, nu-l mai vrea in cozi
unghii facute, ar vrea ea, le mai face cu carioaca
sa o dau cu crema
este o cersetoare, dc ma vede ca imi fac ceva, repede vrea si eu

la haine, inca , nu se cere schimbata si nu face nazuri mereu, dar are timp
dar la crema, n-am nici o sansa, sta ca o cersetaoare si plange pana ii dau si ei un pic
dar, este o scumpete si o diferenta enorma intre ea si D
sa va mai zic ca a inceput sa cante sa danseze

si la rele, off deja rad
il bate de D, il cearta
face pipi in pat, ca se tine inainte de cullcare si nu vrea neam sa faca si dp 2-3 h o aud cum plange, am inebunit cu atata spalat, la anu cred  ca trebuie sa cumpar alte asternuturi
dc nu vrea sa faca ceva, pai sa te tii ca nu o scoti din ale ei
ma cearta
dc o vezi cum face cand se supara mori de ras, se pune cu capul jos pe podea si curu sus, se mai tranteste si pe jos

hai ca m-am lungit si de incheiere , este o iubareata


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1381 2014-10-22 22:47:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ginuta este foarte, foarte aiurea...si frustrant! Pana si sozti meu, care este un tip rational si nu pune la inima faze din astea, a ajuns sa spuna, aseara, ca "cum sa facem?". Ca vin ceilalti in clasa si incep sa povesteasca si copii care nu merg la asa de multe, care nu au profi particulari, se framanta ca nu pot sa faca fatza fara asa profesori.
De dus sigur NU o duc! Nu acum...este mica, are tip sa invete si ma duce minte sa lucrez cu ea.

Ma bucur ca voi "lucrati" acasa. Sunt niste carti si fise superbe pe care mi le-am luat si eu (editura Gama). Si apoi gasesti pe net multe tare. La engleza -citit- ii explic regulile, cate una la cateva zile cu repetare zilnica. Iar la matematica facem din carte/carti fie la masa ei, fie pe jos, unde vrea ea. Am cateva sute de fise, facute de mine, cu cuvinte si faceam doar cateva pe zi dar acum vrea mai multe si am ajuns sa facem cate o suta, cel putin, odata. Are si zile intregi in care nu face nimic altceva decat sa se joace. Ma credeti ca nu as vrea sa lucrez cu ea prea mult dar ma forteaza cei din jur, parinti din acestia disperati. Sunt total deacord ca trebuie inceput sa faci ceva cu copilul de la o varsta cat mai frageda dar cand este prea mult deja ai efecte opuse.

Incerc sa nu mai discut cu parintii astia si sa nu ma mai necajesc atata.

Nu va mai zic ce imi povestesc foste colege care au ramas in tara, in orasele de provincie, deci mai mici, cu posibilitati mai putine. Pe la cate pregatiri isi pun copilul. Sau cum se lupta pt scolile private...sper sa nu o afectec pe C. cu deciziile mele de inapoiata (?!)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1382 2014-10-22 23:02:13

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

flow, eu am sa fiu cat se poate de directa
eu pe oameni astia ii consider niste fustrati, nu ma bag la amanunte, de ce cred ca sunt asa
dar mie una cand imi aduc aminte de copilarie as vrea sa fiu iar copil, de verile alea lungi si frumoase, de jocurile noastre
este drept acum jocurile sunt pe tableta, ok ma adptez trendului, dar sa-mi transform copilu intr-o epava nici gand
eu am facut pregatire doar la mate 2 ani cls 7-8 , sunt bata la mate, il urma pe ala cand il vedeam la usa,pt bac am invatat singura si am luat pe merit, fara copiat , am facut si facultate si cursuri si dc nu faceam copii acum eram plina de bani, dar am ales copii si nu am nici un regret
ce vreau sa subliniez este ca cine vrea sa invete , invata si ajunge departe, cine nu gaseste alte cai sa faca bani


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1383 2014-10-23 09:00:09

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neata


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1384 2014-10-23 09:19:49

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neatza
noi am ratat iar consultatia la thierry, de data asta din cauza dr, nu a mai putut veni.prima data nu am putut noi , in sept, ca era bolnaviaora, acum el, offf, simt ca nu mai ajungem sa ne intalnim...ne-a reprogramt la inceput de dec.

sunt multe de spus pe seama competitivitatii...insa clar sunt parintii care vor tot timpul sa faca comparatie si sa-si puna copilul intr-o lumina proasta...in fine, si eu poate as vrea mai multe activitati pt copilul meu, insa pe de o parte ma gandesc la timpul lor , ca ii trece copilaria super repede si nu apuca sa se joace suficient si de pe alta parte sunt destul de costisitoare.Copilul meu spre ex nu stie literele cum am vazut la alti copii de varsta lui, sau cifrele, sa recunoasca, asta e, le va invata cand va vrea ea sau la scoala.Spre ex zilele trecute lucram eu la o chestie hand made cu litere si m-a intrebat de litera i, apoi a doua seara deja imi spunea care este.Invata in ritmul ei, prefer sa fac cu ea mai mult chestii gen: lipit, decupatat(ar decupa tot ce prinde, ii place mult), decat scris&co.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1385 2014-10-23 09:43:39

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neatza
Adina, stai linistita ca nici D nu sie literele, iar de cifrele le mai bungheste, de numarat nu ii iese mereu, cred ca nu se concentreaza

vroiam sa te intreb, cat dureaza piesa de teatru si este liniste in sala, adica copilul se poate uita in liniste


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1386 2014-10-23 10:47:24

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

aprox 1h, la tandarica ca acolo am fost, 50min-1h ...cu linistea mai greu, depinde de public, poti fi copii care vorbesc , intreaba, e asa si asa...la Zurli e interactiv, adica ii intreaba mereu, intre nu prea vorbesc...si aici tot cam 1h tine cu tot cu muzica de dinainte si dupa.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1387 2014-10-23 11:42:14

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

si noi am mers la tanadrica la toate spectacolele...daca iei bilete din timpul saptamanii si prinzi locuri in fata e ok, noi am mai stat si pe mijloc inghesuite..la zurli  e ok, saptamana trecuta am fost ultima oara, mai merge inca la 6 ani, dar e o caldura acolo...plus mamici care calca prin pernute doar ca ajunga la copilul ei sa vada ce face, daca ii e sete, mie pare prea mare zapaceala aici la antipa, parca dincolo cand erau cat de cat era mai mult spatiu....acu' asa nimeriram noi:|


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.