homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Violenta in relatie, un subiect tab??


#1 2014-10-20 18:35:08

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Violenta in relatie, un subiect tab??

Mi se pare interesant si in acelasi timp surprinzator ca nu se vorbeste deloc despre un subiect care este la ordinea zilei in foarte multe relatii...in schimb sunt topicuri de "ce ati mancat azi"  kapitulation  sau " metode de epilare"  majoreta care au peste 1400 de raspunsuri!!!smile

Desi, daca intrebi fetele/femeile direct...e un subiect tab?, nimeni nu vorbeste, nimeni nu recunoaste, nimeni nu vrea sa comenteze... ca exista si se intampla chiar in relatia lor...sau au vazut la parinti, unchi, rude, frate, sora...
De ce nu se vorbeste despre asta intr-un forum in care aproape 99% din useri sunt fete/femei...? Nu aveti curaj sa vorbiti despre asta? sau credeti ca nu exista si nu merita efortul...?smile Credeti ca nu se poate face nimic?
Sau credeti ca, pentru "binele" relatiei fata sau femeia trebuie sa rabde si sa "inghita" pentru ca e "mai bine asa"??

Eu am "ascultat" multe povesti ... anonime de la fete...smile  de violenta in relatii, de violenta verbala/psihica sau fizica si chiar violuri .... care sunt inghitite de fete si femei fara sa comenteze; si chiar sunt privite ca ceva  "normal" si se merge mai departe... punish popa
Voi ce parere aveti despre asta, chiar daca nu vi se intampla voua ( smile )...ati cunoscut cazuri, vi s-a intamplat asa ceva? cineva din familie sau prieteni au patit asa ceva? Cum ati reactionat...?


fucking perfect...

Offline

 



#2 2014-10-21 16:33:25

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

Nu mi s-a intamplat, dar cunosc cazuri destule,insa din pacate nu prea poti da sfaturi intr-o tara in care depindem unii de altii financiar ca sa avem unde locui,degeaba ii spui unei femei sa divorteze daca nu are bani sa plece, asa ca asa cum ai spus multe femei rabda ca oricum nu au ce face si nici cu ce sa fie ajutate pe termen lung si  in mod real.

Offline

 

#3 2014-10-22 08:27:35

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

mai, ai meu au perioade de violenta (verbala ce-i drept, dar tot violenta e), deobicei cand tata e baut si mma il sacaie.... atunci se dezlantuie iadul amintirilor neplacute pana si de acum 20+ ani... detestam sa vad si sa aud chestia asta. De lovit, nu s-au lovit decat 1 singura data (din ce stiu eu), si atunci eu aveam vreo 3-4 ani... tata era baut si au ajus l asta din cauza ca era 1 TV in casa si fiecare vroia sa se uite la atceva...in max 1 saptamana au cunparat un TV nou (atunci se bagase cablu si aveai la ce sa te uiti).


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#4 2014-10-22 12:30:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

eu chiar nu am dat vreodata peste astfel de cazuri.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-10-22 12:31:15)

Offline

 

#5 2014-10-23 17:35:47

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

te felicit, anca...smile
dar chiar credeti ca nu se poate face nimic si ca o femeie este "condamnata" sa rabde...? Nu e adevarat ca daca o femeie rabda...si va avea un baiat si o fata, cei doi se vor obisnui cu asta si baiatul va fi agresiv si fata "toleranta" la violenta ?? ..


fucking perfect...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-10-23 23:50:07

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

nicio femeie nu e condamnata sa rabde, nu exista asa ceva. rabda de fraiere, nu ca n-au de ales, cum mai spun unele


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#7 2014-10-24 09:54:57

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

Subsum, nu e chiar asa simplu cum zici tu. Sunt femei hartuite, femei carora le sunt furate actele si nu au cum sa plece, femei amenintate etc. Unde mai pui ca legislatia are lipsuri la capitolul asta. Violenta in familie e reglementata abia din 2003.

Intr-adevar, de multe ori fac o greseala ca stau cu sotul agresiv "pentru copii". Copiilor nu le face bine in niciun fel sa creasca intr-un mediu toxic, violent, stresant.

Offline

 

#8 2014-10-24 10:15:50

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

pai exista politie pentru toate chestiile astea, din cate stiu eu. adica.. chiar nimeni nu te "apara" in tara asta?

Ultima oara a fost editat de sub (2014-10-24 10:16:25)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#9 2014-10-24 10:33:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

ai fi uimit, sub... du-te la politie ca te bate barbatul, in cel mai bun caz nu te baga nimeni in seama, daca nu cumva sunt si de partea lui

Offline

 

#10 2014-10-24 11:09:07

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

Subsum, si coafeza impuscata la Perla acum 3 ani de sotul pe care il parasise facuse plangeri la politie impotriva lui. Si handbalista de 17 ani injunghiata mortal acum 2 saptamani de fostul iubit facuse plangeri impotriva lui... Sunt multe exemple. Nu prea te apara nimeni.

Offline

 

#11 2014-10-27 18:22:15

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

heimdall a scris:

ai fi uimit, sub... du-te la politie ca te bate barbatul, in cel mai bun caz nu te baga nimeni in seama, daca nu cumva sunt si de partea lui

rotfl
sau poate te mai iau si la politie la p..la, ptr ca esti curva...si sigur esti vinovata daca te-a batut barbatul!!!rotfl2
sm
big_smile


fucking perfect...

Offline

 

#12 2014-10-27 19:54:25

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

da.. e aiurea, nu stiu.
la copii exista protectia copilului. la adulti.... nimic


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#13 2014-10-28 08:32:38

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Violenta in relatie, un subiect tab??

Stiti, eu cred ca in politie (si nu numai) sunt barbati care au ramas cu mentelitatea de "pot sa-mi bat femeia bla bla bla", mai ales din generatiile old school, cand...hai sa fim seriosi, violenta in familie nu ea bagata in seama nici cat e acuma; si barbtii aia nu te baga in eama, ca femeie, ca deh, sunt foarte e acord cu asta si li se pare un lucru normal. Am ma auzit de-astea gen "Stie ea de ce-o luat-o; n-o luat-o ea degeaba", chiar daca femeia era super ok si barbatul era paranoiat degeaba.
Stiu femei care nu erau lasate sa iasa din casa si care erau sunate din 5 in 5 minute e iubit/sot, ca tipul era paranoiat degeaba; stiu familie (fosta famlie) in care femeia si copilul erau incuiati in casa cat timp barbatul lipsea (daca lua foc casa sau exploda ceva, ce naiba faceau?)
Niste situatii crunte; si-s mai multe decat pare, lucru observat de putina vreme de mine... nu siam ca e posibil asa ceva in zilele noastre; si ar trebui infiintate mi multe fundatii si locuinte pentru femeile si copiii abuzati; sunt foarte putine si foarte multe persoane care n-au unde merge, asa ca se complac in situatiile crunte.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.