homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza 2-193


#3649 2014-10-31 13:17:09

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: candidoza 2

nu-I ok de prescris medicamente pe forum. poti lua o cutie de gynozol 400, sunt 3 ovule cu miconazol, au actiune buna si sunt usor tolerate de organism si sunt f ieftine (gen 6 lei). dar sa mergi din nou la medic sa-ti dea si ceva intern, gen cateva zile cu nistatina sau flucovim. nu sta asa, trateaza problema cum trebuie si lucreaza un pic la alimentatie (fara fainoase, dulciuri, sucuri acidulate, mai multe iaurturi, legume, fructe, fara prajeli, etc.). lenjeria sa fie de bumbac, evita spalaturile interne, la exterior te poti spala cu apa cu un pic de bicarbonate (nu exagera). apa goala cu un sapun destinat zonei. umbla un pic la imunitate si va fi totul bine. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#3650 2014-10-31 14:12:38

renata79
Membru
Inregistrat: 2014-10-31
Mesaje: 2

Re: candidoza 2

Multumesc pentru raspuns. Nici unul dintre medici nu mi-a dat pastile ci numai tratament local. Lomexin nu ar fi bun? Sau nu contine substantele la care a iesit din analiza ca ar fi sensibila candidoza mea? Pentru imunitate deja fac tratament recomandat de medicul de familie

Offline

 

#3651 2014-10-31 14:38:35

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: candidoza 2

incearca cu 3 ovule de gynozol 400. nitratul de fenticonazol din lomexim nu e pe lista ta. si era bine daca primeai si ceva intern mai ales ca ai in doua locuri.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3652 2014-11-18 16:35:05

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: candidoza 2

Saluuut! pur si simplu nu mai stiu ce sa fac cu candida. tot citesc pe aici, dar...am avut mancarimi groaznice inainte de menstruatie. am bagat 3 ovule de cervugid, si cu pastilele de nistatin..1-2 zile ca apoi le-am uitat. toate bune si frumoase, pana acum cand mi a trecut perioada..si terminand anticonceptionalele am zis sa ma protejez totusi, sa imi pun absorbant de zi, cand nu sunt acasa. si a inceput sa ma manance din nou. vulva o simt imflamata. nu pot sta pe fund drept, simt ca stau pe "intrumentul" din dotare. m am dat local cu nidoflor , si aseara si azi, dar parca degeaba. ceaiul de musetel mai calmeaza. dar daca incep sa ma scarpin catusi de putin incepe calvarul. am luat tot felul de pastile si ovule, iar dupa o perioada, (sa zic 6 luni) am descoperit ca a mea candida a vedenit rezistenta. mai la toate(am facut cam 3 analize in ultimul an jumate).  nu mai merge klion, lomexin, mai erau pastile cu o singura capsula ce costa 25 lei si am uitat cum le spune. la ultima analiza de secretie..acum...8-10 luni cred,   mi a iesit ca as mai putea o trata cu nistatina. nidolforul nu ma calmeaza momentan deloc. abia dupa ceaiul de musetel si apoi crema, pot sa mai sper la o ameliorare. Cu ce Dumnezeul Sfintilor ma mai pot da, ce sa mai iau, (exceptand partea cu iaurtul... pt ca mi se pare putin cam scarbix)????.. de cand cu sezonu rece, tot ma chinuie. (candida mea recidiveaza undeva la 2 luni, o luna da o luna nu, maxim 2 luni. nu stiu daca am ajuns si la 3 luni fara candida) dar, si acum si inainte de menstra m a mancat de m a nenorocit si doar caut sa ma abtin de la scarpinat. .........

ps:am gasit ultimul buletin de analiza din aprilie. imi scrie clar ca e  sesibila la nistatina. si rezistenta la clotrimazol, ketoconazol, itraconazol.(pe analiza de anu trecut erau invers:rezistent la nistatina si sensibil la restu). Nu mai pot sta deloc pe fund..grater doar cu picioarele sub mine..secretia parca nu am. si nu e cum era pana acu..branzoasa..ce pot sa mai fac/iau?

Ultima oara a fost editat de cargoo5 (2014-11-18 17:12:34)

Offline

 

#3653 2014-11-18 19:38:43

daenarys
Vizitator

Re: candidoza 2

cargoo,incerca cu gynozol 400 ovule smile

si pt refacerea florei daca nu vrei iaurt sunt tot felul preparate ce se pot administra local pr refacerea florei de exemplu http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=4150
incearca sa folosesti lenjerie din bumbac,nu mai pune protej slip zilnic,nu mai manca dulciuri paine alba si stresul poate favoriza reaparitia ei la fel si schimbarea partenerului smile

 

 Publicitate


loading...

#3654 2014-11-18 23:41:18

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: candidoza 2

ultima data am facut reactie alergica la gynozol de m am trezit din somn si mi ardea...baubaul:( e inflamata zona intre..."aripioare""labute" si destul de rosie..acolo ma  omoara... cand am fost la control mai recent, pe la mijlocul sau sfarsitul verii, doctora mi a zis ca e si un fel de vulvo vaginita parca. pt ca era super umflat si parca avea "papile"lol + candida. nu stiu ce sa i mai fac..parca am si o secretie dar nu multa.. cu tanga ma urc pe tavan, chit ca o gasesc foarte practica. lenjeria e toata din bumbac, majoritatea are 95%bumbac 5 elastic in compozitie sau ce naiba o fi. despre stres..e des..avand ceva probleme in casa, iar despre schimbatul partenerului nu incape discutie. e acelasi. dulciurile in ultima perioada sunt cele care ma mai ridica putin, cand ma intristez, depresez(stiu ca nu exista cuvantul, dar mi se pare simpatic cum suna). am o teama cu perioada pana mi se regleaza menstra din nou.. am terminat 8 luni e AC luate pt chist... si acum astept..am auzit ca e foarte posibil sa imi vina de doua ori pe luna. ceea ce sper ca nu tocmai peste 2 sapt..cand vreau sa plec putin.  mai exista vreo alta varianta? la dicarbonat ultima data m a usturat de m a uscat..
am primit de la farmacie acum ceva timp, un spray de la lady health. din cate am citit, e mai mult un moft, ma poate ajuta oare cu ceva in cazul mancarimilor?
ma tot uit la ceea ce mi ai dat. poate da reactii adverse? n am auzit de asta pana acum. intreb de reactii adverse pt ca am comis o si la klion, canesten..gynozol...

Ultima oara a fost editat de cargoo5 (2014-11-18 23:46:04)

Offline

 

#3655 2014-11-19 08:28:34

daenarys
Vizitator

Re: candidoza 2

poti sa incerci spray ul ala si vezi ce se intampla...
incerca gynofort(crema in doza unica)

 

#3656 2014-11-19 10:49:25

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: candidoza 2

e obligatorie spalarea in interior dupa cele 5 zile de cand pun gynofort? (pt ca stiu ca nu e recomandata spalarea inauntru.. plus n am facut asta pana acum si nu ma tenteaza:))) nu iese crema singura apoi? ori ceva de genul asta? O.o

Offline

 

#3657 2014-11-19 12:34:29

daenarys
Vizitator

Re: candidoza 2

cargoo eu 7 zile nu as face spalaturi dupa crema si dupa astea 7 zilea m as spala doar cu degetul si apa nu cu irigator smile

 

#3658 2014-11-19 13:53:14

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: candidoza 2

Salut!

o prietena de-a mea a avut candida si s-a chinuit cu ovule si tratamente si tot recidiva. in final a gasit un tratament dat de un doc ginecolog. ideea e ca in tratarea candozei sunt doua faze: tratamentul propriu-zis si refacerea locului asa cum era inainte de boala

1. Tratament: lomexin 1000 un ovul. In acelasi timp se ia Golden Seal (comprimate) - o  luna
2.  Dupa ce se pune ovulul, la 3 zile, se incepe refacerea organismului cu probiotice (comprimate - min 25 miliarde de culturi s contina obligatoriu Lactobacillus cidophillus) si Colostru (comprimate) -2 luni
3. Tot pentru refacere, dupa ce se pune ovulul lomexin, la 3 zile, se pun ovule GynieL timp de 7 zile.

Reguli de igiena: lenjerie de bumbac 100% fara tanga, pantaloni de preferat din bumbac 100% mai largi, nu se sta picior peste picior la birou ca sa nu transpirati, pijamale din 100% bumbac si fie purtati chiloti noaptea fie schimbati pijamaua in fiecare seara, lenjeria se spala la 60 grade si 800 de turatii cel putin, fara spalaturi in interior de nici-un fel (doar la exterior cu un gel pe baza de sapunarita in niciun caz cu sapun).

Alimentatie: hidratare corecta (2 l apa min), mai putine chestii cu zahar

Ea s-a chinuit cu candida ca un an (are si un serviciu stresant ... mananca ok dar sare peste mese) si iata ca dupa acest trataement nu au mai fost pb (au trecut 8 luni si s simte bine)

De fiecare data cand se urmeaza tratament cu antibiotic sau antiinflamatoare se vor lua concomitent probiotice comprimate (25 mld culturi) si GynieL pe toata durata tratamentului si inca 7 zile dupa

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-11-19 13:55:50)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#3659 2014-11-25 20:27:37

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: candidoza 2

Sunt nelamurita la maxim...ar treilea tratament ineficient iar dupa fiecare din ele candida devine rezistenta la substanta pe care am luat-o...Ce se intampla???

Offline

 

#3660 2014-11-27 08:20:53

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: candidoza 2

Nu stie nimeni nimic despre subiectul asta?

Offline

 

#3661 2014-11-27 11:29:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

in general asa se intampla cand un tratament nu are efect, jivina devine rezistenta... acum intrebarea e de ce nu a avut efect, ai respectat doza si durata tratamentului ? de multe cand tratamentul e facut incomplet problema nu se rezolva si agetul patogen devine rezistent la substanta

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-11-27 11:29:49)

Offline

 

#3662 2014-12-06 16:40:22

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: candidoza 2

Buna din nou smile dupa multa vreme in care am facut tratamente interminabile, am dat peste un medic care a propus o alta abordare decat cea clasics: tratament si atat. Din cate am inteles candida e o ciuperca natural prezenta in vagin, care se multiplica si da simptome atunci cand echilibrul vaginal este perturbat si devine acid. Nu este o boala cu transmitetere sexuala adica nu infectezi partenerul (care si el are candida im organism) ci ii perturbi si lui echilibrul florei permitand candidei sa se inmulteasca. Pentru a opri inmultirea mi s-au dat o serie de sfaturi:
1. Fara lenjerie tanga sau sintetica
2. Prezervativul perturba flora vaginala asa ca dupa contact sexual trebuie facute spalaturi cu bicarbonat ca sa alcalinizezi zona (la fel si la partener)
3. Spalaturi odata la 3-4 zile
4. Posibil un ovul dupa contactul sexual ca sa stabilizeze
5.Igiena se face ori cu apa simpla sau geluri intime specifice, fara sapun

E ceva nou in toate informatiile astea?

Offline

 

#3663 2014-12-10 15:43:44

simona_25
Membru
Inregistrat: 2014-12-10
Mesaje: 2

Re: candidoza 2

Buna fetelor! am facut candidoza prima data anul trecut in noiembrie..1 an si o luna de atunci...8 episoade...am impresia cae  serialul tanar si nelinistit...in fiecae zi alt episod..am vizitat 2 medici...8 analize de secretie..si 2 papa nicolau...rezultatul secretiei acelasi: CANDIDA. am luat sub indrumarea medicilor de fiecare data flucovim/fluconazol pastile si ovule ( lomexim, gyniel, cervigid + tantum rosa spalaturi, softygin, ginizol, etc...nici nu le mai stiu numele ) + creme clorttimazol. folosesc lenjerie din bumbac, folosesc sapun fara ph...sunt f atenta la igiena, beau pete 2 litrii de apa pe zi..ceaiuri..si de trei zile iar ma chinuie, aceleasi simpome. ce pot sa mai fac? va cer un sfat...o alta vizita la doctor...pierd timp, energie si bani..macar daca as avea un rezultat...

Ultima oara a fost editat de simona_25 (2014-12-10 15:44:27)

Offline

 

#3664 2014-12-19 13:31:41

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: candidoza 2

Heim, fetelor, inteleg ca e candida, dar mai e si ceva bacteriuta pe acolo? ca nu inteleg exact ce e cu cocii aia. multu' puss
EXAMENE DIN SECRETII VAGINALE
Examen microscopic - preparat nativ si colorat
ANALIZE
   
REZULTATE
   
INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Celule epiteliale poligonale     relativ frecvente     
Celule epiteliale rotunde     absente     
Celule cu aspect de clue-cells     absente     
Leucocite     relativ frecvente     
Hematii     absente     
Trichomonas vaginalis     nu se observa     
Levuri     relativ frecvente [unele inmugurite]     
Flora microbiana     predomina flora lactobacilara;
rari bacili Gram-negativi incurbati (Mobiluncus-like);
rari coci Gram-pozitivi izolati si in perechi.

Offline

 

#3665 2014-12-20 01:16:09

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: candidoza 2

multumesc pt raspuns daenarys. nu m am spalat..mi a dat doctora macmiror..am facut tratementul 9 zile si dupa 3 m a luat naiba... am luat o de la capat si cand am dat cu crema, mi s au inflamat "labutele" tare...si a curs sange din "papilele" respective.
acum am nevoie de o lamurire va rog.. am inceput tratament pt candida cu ovule cervugid 10 zile (am luat doar 4 pana acu) si din cauza unei infectii la masea trebui sa iau augumetin(5zile). mai are rost sa continui tratamentul cu ovule? le pot combina? le pot lua in acelasi timp (si ovule si antibiotic?) stiu ca n au treaba "gaurile" dar tinand cont ca augumentul ar fi un antibiotic tare... daca bag ovule in continuare, pot sa ma feresc de o noua recidiva a candidei?

Offline

 

#3666 2014-12-20 07:11:50

daenarys
Vizitator

Re: candidoza 2

cargoo,merg combinate....
idee e sa iei un antimicotic(in cazul tau in fluconazol de 150 cred ca e de luat in calcul)si ceva probiotice de mai buna calitate http://secom.ro/produse/portofoliu/jarro-dophilus-eps/

 

#3667 2015-01-07 13:39:56

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: candidoza 2

Nu am reusit nici eu sa scap de candida,s-a facut un an jumate..mi-am cumparat formula Candida si jarro-dhophillus probiotice de la Secom..astazi imi vin...si vroiam sa va intreb,care stiti cum se administreaza..de formula Candida stiu,dar probioticele..le iau o data cu formula sau dupa?si vaginal sa bag tot jarro dhophillus?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.