homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-91


#1711 2014-10-31 16:14:13

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Happy, nu in gurita, LA gurita i-am dat cu albastru de metil. In gurita cu glicerina boraxata. Infasuram degetul in fasa sterila si o stergeam atat cat ma lasa.
In rest, exact acelasi tratament am avut doar ca Hexoral in loc de Tantum si Zyrtec in loc de Aerius, ca il aveam in casa.
Si sa stii ca i-am dat Isoprinosine dizolvat in apa cu zahar pt. ca altfel nu il lua sub nicio forma, e amar ca naiba.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1712 2014-10-31 16:17:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Reina, nu stiu de ce i-au facut vaccinul cand era bolnavior..si cine stie cum erau vaccinurile acu 24 de ani


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1713 2014-10-31 16:29:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

E bine si 100 ml happy. Dar daca face febra ar trebui mai multe lichide. Nu e atrasa de sucurile la cutiuta cu pai? Eu lui yannick cand face febra si nu bea nici lapte, ii dau de la timbark. Ii plac mult si nu prea le refuza atunci. Doar ca bea ca nesatului si s-a intamplat sa il vomite. Dar decat sa ajunga cu perfuzii mai bine ii dau suc de-ala daca il bea, ca e lichid.
Incearca tot mereu sa ii dai cate o gurita mica de apa daca vrea, ajuta mult. Sau ceai.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1714 2014-10-31 16:44:32

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Nu i-am dat niciodata deno, nu stiu cevsa zic, dar decat perfuzii...

Kate, cand a avut herpqngina i.am dat in gatut dar nu mai stiu cum se chema recipientul

Offline

 

#1715 2014-10-31 16:57:45

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Nu-i dadusem niciodata nici eu happy, pana ce a facut febra aia mare in vara cand am venit aici. I-am luat atunci si tedi si toate porcariile posibile ca facea 39,8-40 la 2 ore de la supozitoare. Atunci am stat mai mult cu el in dus decat in pat.
Dar eu sunt iripilata de ajunsuk la perfuzii, asa ca i-as da orice accepta. Dar tu sti mai bine puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1716 2014-10-31 17:11:34

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Da pai deno drept sa-ti zic numai de ajuns cu ea la urgente nu-mi arde. O sa-i zic sotului sa-i ia, poate poate, desi sucurile facure in casa n-o dau pe spate

Offline

 

#1717 2014-10-31 19:31:01

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Nici yannick nu ia nicio gura de suc facut in casa. Incercati orice va vine in cap, daca face asa febra mare si nu bea nici lapte mult.
Cum mai e acum?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1718 2014-10-31 19:55:23

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

o dam din una in alta. acu au inceput s-o manance rau si i-a aparut si o iritatie urata rau la fundulet. iar a adormit desi nu a mai crescut febra
f ciudata boala, nici nu stiu ce sa mai cred, bubitele de ieri aproape au disparut si au aparut mai multe, pe partea inferioara a picioarelor

Offline

 

#1719 2014-10-31 19:56:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Probabil asa evolueaza happy. E bine ca nu mai face febra. Sa vedeti la noapte ce-o mai fi.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1720 2014-10-31 20:02:02

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

face Deno si febra dar nu asa mare. asta dupa cum imi dau eu seama ca de aseara n-am mai reusit sa-i pun termometrul

Offline

 

#1721 2014-10-31 20:04:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Ai incercat la subrat? Eu asa ii iau lui Y si coopereaza. In somn mai ales, nici nu simte.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1722 2014-10-31 22:10:54

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

hello\

n-am mai intrat demult, aglomeratie si stres maxim la serviciu, nu am avut timp de nimic, ajungeam la 8 acasa, sunt franta. Maine merg ias=rasi, teoretic 5 ore, practic stiu sigur ca voi sta peste program. Sper ca sunteti bine. Fi-miu e mucios iarasi destul de rau, are niste muci de ma sperie, a terminat o sticla de prospan si una de eurespal si el tot tuseste, cam greu, imi vine sa fug in lume


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1723 2014-10-31 23:44:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna seara!

Happy, deci voi sunteti la al doilea episod de herpangina? Off sad
Nu s-a uitat in gat dr? Pediatra la care am fost cu baiatul meu cand singurul simptom era febra mare (nu aparusera inca bubitele - la Sara au aparut concomitent cu febra?) s-a uitat in gat si a pus fara dubii diagnosticul - la herpangina, apar bubite de herpes (ca cele de pe buze) in gat. Durerea e cumplita! Nu se compara cu durerile in gat de la raceli. E atat de atroce incat ti-e frica sa iti inghiti propria saliva - un proces de care nici nu esti constient cand esti sanatos. Blochezi involuntar inghititul si cand se aduna saliva, te tii de gat, inchizi ochii si inghiti. De asta refuza lichidele, o doare ingrozitor, saraca sad. Parteabuna e ca in 2-3 zile se amelioreaza. Noua ni s-a recomandat sa nu-i dam sucuri pt ca aciditatea ii face tare rau la gat. Mai bine apa. Baiatul meu mai bea cate putin cu paiul -ii puneam tot alta cana, alt pai, sa-l atraga modelele.
Nu e regula ca bubitele sa apara pe palme si talpi. Baiatul meu le-a avut micute, pe dosul mainilor si genunchi. Eu clasic, pe palme si talpi (si cum, la o luna, inca mi se exfoliaza talpile dupa bubite neutral) si doar acelasi virus a fost.
Mancarimile sunt si ele groaznice, eu n-am putut inchide ochii in noaptea cand au aparut, m-am scarpinat in continuu (nu aveam Fenistil in casa; apoi mi-am luat, dar nu avea efect).
Sper sa nu iei si tu, cred ca febra mare nu e ok in sarcina cesafac.
Multa, multa sanatate!

Pass, nu toate sursele antivaccinare sunt bloguri ieftine - cum de altfel mi se pare cel referit de tine (no offense). In "wir impfen nicht" (un documentar ce se gaseste si pe youtube), vorbeste, de exemplu, un medic german.

Adina, tu nu ai vaccinat fetita?

Offline

 

#1724 2014-11-01 10:21:29

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Anca, dar acum Sara nu are herpangina. Oh, herpangina a fost floare la ureche ptr ea pe langa ce are acum.
E posibil sa fie boala gura-mana-picior, care e cauzata de acelasi virus, dar nu e acelasi lucru cu herpangina.
La herpangina febra a aparut inainte de bubitele din gura, iar bubitele au fost in gura si atat.
Acum febra mai mare, aparuta concomitent cu eruptia. Iar eruptia nu e doar la nivelul gurii ci pe tot corpul, mai ales pe picioare ( nu doar talpi) si pe maini. Dar a avut inclusiv pe fata.

Offline

 

#1725 2014-11-01 11:12:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

happy, nu stiam ca sunt boli diferite, acum am aflat. sunt cauzate totusi de acelasi virus. cred ca baiatul meu a facut herpangina iar eu gura-mana-picior. la el nu aratau ca la mine eruptiile - erau mai mici, fara lichid si nu parea sa-l manance. nu a avut nici una in palma ori pe talpi, ori la mine numai acolo au fost.
cum mai sunteti cu febra? eruptiile alea sunt tare pacatoase daca sunt basicute ca la herpes. mananca ingrozitor si o sa traga saraca mult timp cu ele pana trece mancarimea, apoi pana se cojesc sad. sanatate!

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-11-01 11:13:29)

Offline

 

#1726 2014-11-01 11:27:58

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna!
Anca , ce ciudat ca tu ai facut acum boala. Ca ma gandesc ca probabil te-ai mai intalnit cu virusul asta in viata ta. Si eu am prins o gramada de raceli. De abia mi-a trecut una, ca m-a luat alta, total neobisnuit. Si am o colega care la fel , a luat herpangina de la fi-sa. E epidemie, se pare. Cred ca noi,mamele, suntem foarte slabite...
Carol e iar cu muci. Cred ca nu a mai iesit afara de aproape o luna...Cum ii trece putin si il sct, cum iar raceste sau se agraveaza simptomele...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1727 2014-11-01 11:51:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Asa e, Rose, suntem slabite. Eu nici nu ma mir, la cat de prost mananc si dorm. Plus stresul...
La herpangina si gura-mana-picior, cica ar fi mai multe tulpini ale aceluiasi virus, deci ca la gripa - chiar daca ai facut o data, poti sa mai tot faci sad.
Stai sa vezi cand vor intra in colectivitate ce va fi de capul lor si al nostru - mi-e tare teama.
Of, imi pare rau de mucisori... cred ca e o reactie alergica daca spui ca se intampla cum il scoti afara. Si baiatul meu a avut o saptamana si tare rau a fost ca nu putea respira bine (pe langa problema polipilor care ma macina cu zile). Ati incercat cu Zyrtec sau pediatrul ce spune?
E pacat sa nu-l poti scoate afara. Eu l-am scos si cand avea mucisori, doar cand a avut febra mare nu l-am scos. Dar si atunci, daca reuseam sa-l aduc la putin peste 38, il imbracam bine si ieseam 10 min cu el. Traiesc cu impresia ca aerul curat e sanatate pura si in caz de boala te ajuta sa te pui pe picioare.

Offline

 

#1728 2014-11-01 12:45:51

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Nu sunt besicute cu lichid dar oricum o mananca rau.
Nu mai face febra de aseara deloc dar nu poate manca mititca si se supoara rau, plus ca se enerveaza de la mancarimi. Sper sa scapam curand.

Rose, sanatate. Ce mai faceti voi?

Offline

 

#1729 2014-11-01 13:26:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Neata!

Happy, ma bucur ca sunteti mai bine fara febra. Sa treaca rapid! Tu cum te simti?

Am fost si noi pana la cimitir, ce s-a mai minunat Yannick de fiecare lumanare aprinsa chicot

Fetelor daca aveti habar, exista masinute de jucarie in comert, lovite? Adica sa fie ca si cum ar fi avut accident, dar sa fie ele asa din fabricatie?
Y este innebunit dupa masinile accidentate reale, daca vede una, nu il mai putem lua de langa ea cu orele.
De cand se trezeste si pana adoarme cere "bumba poc" - duba care a facut poc. Sa il ducem la masini lovite, sau sa ii punem emisiuni gen streptease piesa cu piesa, sau imagini cu masini lovite pe net.
Sotul i-a lovit cu ciocanul cateva masinute si se mira intruna de ele, dar am vrea de craciun sa ii luam una facuta asa din fabrica. Oare exista?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.