homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis


#1 2012-02-03 16:41:16

boiteanu
New member
Inregistrat: 2012-02-03
Mesaje: 14

gardnerella vaginalis

buna ziua! tocmai am aflat ca m-am ales cu o frumoasa gardnerella vaginalis,mi s-au prescris antibiotice metronidazol si mie si partenerului si ovule macmiror.Am avut niste simtome mai putin placute de mancarimi si secretie mai dubioasa pana la menstruatie,dar vad ca dupa menstruatie au disparut complet.Cred ca am o imunitate mai scazuta ca din cand in cand ma aleg cu cate o asemena bacterie.Mi s-a spus de catre doctora ca se scapa mai greu de ea si vreau sa stiu ce pasi pot urma ca sa ma vindec complet?o sa luam amandoi tratamentul prescris,dar mai vreau sa stiu daca sunt indicate si spalaturile vaginale cu irigator si ceai cum am mai facut si in trecut.Si daca partenerul meu nu doreste sa ia antibioticele si fac numai eu tratamenul,ce se intampla?imi retransmite bacteria?eu am inteles ca aceasta bacterie nu se transmite pe cale sexuala si nu inteleg de ce trebuie sa urmeze si el tratamentul.Va multumesc pt.ajutor!!!!!!!

Offline

 



#2 2012-02-03 16:43:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: gardnerella vaginalis

cel mai probabil de la spalaturi te-ai ales cu ea, ca distrug flora normala, de asta nu sunt indicate
faceti tratamentul si gata
a primit si el tratament fiindca daca faceti sex inainte ca tu sa te vindeci el o poate lua si sa ti-o dea inapoi mai tarziu si sa te reinfectezi, el fiind doar purtator

Offline

 

#3 2012-02-03 17:04:05

boiteanu
New member
Inregistrat: 2012-02-03
Mesaje: 14

Re: gardnerella vaginalis

ideea e ca nu obisnuiesc sa fac spalaturile acestea doar la recomandarea medicului si cand este cazul....de vreo infectie ceva cum am mai patit si in trecut.Nici antibiotice nu am luat pt.ca nu sufar de fel pastilele si stau si ma gandesc de unde am capatat-o.Sper sa scap definitiv de probleme si sa reusesc sa ma imunizez mai mult sa nu mai capt nimic de genul....este destul de jenant!!!!

Am omis ceva destul de important:pe rezultatul analizei scrie ca am si VAGINOZA BACTERIANA......asta inseamna ca deja s-a inmultit si ca intr-adevar cum a spus dn-a doctor voi scapa greu de ea?????mai trebuie facut ceva in plus pe langa acest tratament????

Ultima oara a fost editat de boiteanu (2012-02-03 18:23:58)

Offline

 

#4 2012-02-03 20:45:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

vaginoza bacteriana se refera la gardnerella, nu este un alt diagnostic.
nu stiu de ce a presupus doc ca vei scapa greu de ea. faceti tratamentul si la 1-2 saptamani dupa aceea repeta analiza. sunt sanse sa scapi si din prima.
era bine daca dupa tratament foloseai si niste ovule cu lactobacili, pentru refacerea florei.

Offline

 

#5 2012-02-04 08:58:15

boiteanu
New member
Inregistrat: 2012-02-03
Mesaje: 14

Re: gardnerella vaginalis

multumesc din suflet...!!!m-am mai linistit ca tare ma speriase doctora asta a mea!!!!! si-mi poti recomanda ceva anume????

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-02-04 11:44:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

te referi la lactobacili? ideal ar fi sa-ti recomande medicul. daca nu, intreaba la farmacie. exista multe feluri.

Offline

 

#7 2012-02-04 11:55:41

boiteanu
New member
Inregistrat: 2012-02-03
Mesaje: 14

Re: gardnerella vaginalis

multumesc din suflet pt.sfaturi!!!! sper sa nu mai fie nevoie sa repetam tratamentul si sa scap din prima ca este f.costisitor!!!!!si nici multe antibiotice nu fac bine la organism,deja consumam din alimente destule zilnic!!!!eu sunt impotriva lor,dar in cazul acesta nu am ce face!!!! DOAMNE AJUTA!!!! sa fie bine pt.toata lumea si multa sanatate.....

Offline

 

#8 2012-06-19 14:04:45

andreeeea
New member
Inregistrat: 2012-06-19
Mesaje: 6

Re: gardnerella vaginalis

buna ziua! am si eu o intrebare, daca iau ovule gynophilus pentru gardnerella iar daca in timpul administrarii imi vine menstruatia ce ar trebui sa fac sa continui sa le iau in continuare sau sa astept sa imi treaca si sa le iau dupa?

Offline

 

#9 2012-06-19 15:29:00

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

mai bine asteapta dupa menstra. si incearca sa faci tratamentul asta 3 luni dupa fiecare menstra. sanatate!

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-06-19 15:29:49)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#10 2012-08-23 19:00:03

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: gardnerella vaginalis

Am si eu o intrebare legata de gardnerella. Am facut o analiza de secretie si mi s-a prescris antibiotic clindamicin si ovule macmiror. Am vazut mai sus ca ar trebui ca si partenerul sa faca tratament. In conditiile in care noi ne-am protejat mereu cu prezervativ tot trebuie si el sa ia ceva? Ca nu mi-a prescris nimic medicul pentru partener


par

Offline

 

#11 2012-08-23 19:19:26

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

Daca te-ai protejat mereu , nu e cazul sa ia si el tratament.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-08-23 19:19:43)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#12 2012-08-24 15:31:02

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: gardnerella vaginalis

Am inteles. As mai avea o nelamurire. De ieri dimineata am inceput sa iau clindamicin si nizoral. De atunci am un gust amar de nu stiu ce sa fac sa scap de el. S-a mai confruntat cineva cu astfel de reactii? Am mai patit asa cand am luat Klabax dar scria si in prospect ca da reactii de genul asta. La clindamicin nu prea am gasit. Ar trebui sa vb cu medicul?


par

Offline

 

#13 2012-09-20 01:22:08

tynka
Membru
Inregistrat: 2012-09-20
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna ,am si eu o intrebare,mi sa depistat si mie  gardnerella vaginalis , si din cite citesc pe forumuri tratamentele par mai simple,insa mie mia prescris 8 medicamente :pastile ,unguent,supozitorii,injectare in vena si chiar si nishte vitamine,este normal asa tratament?pentru aceasta infectie ?Flucanozol,Venflox,Candizol,Bytadin,Unguent Clotrimozol s.a. , mi sa spus ca unele din ele is pentru candidoza ,si nu inteleg daca am doar aceasta infectie de ce mi-a prescris astea,nustiu cum sa procedez...

Offline

 

#14 2012-09-20 10:58:01

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: gardnerella vaginalis

gardnerella vaginalis se trateaza cu metronidazol , fiind un anaerob , metronidazolul merge perfecti. 
. Inteleg ca ti-a prescris un antimicotic pt prevenirea candidozei dat fiind ca urmezi si trat cu antibiotic.  trebuiesc evitate si spalaturile vaginale , ele ditrug si mai tare flora. Esti din romania ?candizolul nu este la noi in romania. Candizolul si fluconazolul au aceasi substanta activa, nu inteleg cum a putut prescrie 2 antimicotice cu aceasi substanta activa??? e o schema ciudata de tratament , in romania medicii nu prescriu aceasta schema. sanatate!


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#15 2014-11-07 03:34:08

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: gardnerella vaginalis

m am ales cu o vaginoza dupa sex cu un partener nou, si am presupus ca am luat infectia de la el.
eu am facut imediat tratament cu klion, mi a trecut. el nu a putut lua metronidazol atunci.

apoi, am facut sex din nou, ma asteptam din nou la infectie , si am zis ca asta e , o sa iau inca o data klion si el metronidazol.. insa mie nu a mai aparut. nu prea inteleg cum.
el oricum a luat acum metronidazol  just in case.

ma intreb daca sa mai iau si eu o tura de klion tot just in case ca sa nu ne pasam infectia din nou ?

Offline

 

#16 2014-11-07 08:20:24

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: gardnerella vaginalis

eu zic "just in case" sa faci o vizita la ginecolog. nu-i ok sa presupui tu ca ai vaginoza si nici sa tratezi dupa ureche.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#17 2014-11-07 21:02:18

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: gardnerella vaginalis

Nu am presupus ca am avut asta. Am zis ca am presupus ca am luat infectia de la el pt ca mi a aparut dupa contactul cu el.
Eu am fost la gineco si mi a dat klion mie medicul, si metro pt el. Nu dupa urehe. El nu a putut lua antibiotic atunci cand am luat eu klion si a luat antibioticul mai tarziu.
Eu nu sunt in tara acum si nu ma pot duce eu la ginocolog acum. Era doar un intrebare, nu aiurea in vant....

Offline

 

#18 2014-11-07 21:24:03

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: gardnerella vaginalis

scuze, nu se intelegea din mesaj ca ai fost la doctor.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#19 2014-11-07 23:49:09

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: gardnerella vaginalis

Nu e nimic, vroiam doar sa spun ca tratamentul nu a fost chiar asa de capul meu. Doar ca daca el n a putut sa ia antibiotic cand am facut eu tratamentul si a luat antibiotic mai incolo... Nu stiam cum sa fac eu. Nu sunt in tara si ncici nu pot merge nici la medic si nici sa l sun sau ceva

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.