homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col


#1 2006-04-20 18:30:48

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Rana pe col

V-am povestit de infectia mea pe care am tratat-o cu antibiotice si ovule si in urma controlului la lama totul a fost in regula.. doar un nr mare de leucocite care nu stiu din ce cauza e. Ceea ce m-a speriat e ca mi-a spus ca am o rana pe col urata care va trebui cauterizata. Mi-am facut PAP-ul si acum astept rezultatul. Vreau si eu lamuriri asupra a ceea ce inseamna o rana pe col... din ce cauza apare.. ar trebui sa simt ceva... ce presupune cauterizarea... care sunt urmarile pe viitor?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#2 2006-04-21 11:06:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Rana pe col poate aparea din mai multe motive...Cred ca la un moment dat a fost o intrebare de acelasi fel pusa de cristina_i, daca nu ma insel(la care am raspuns).Nu trebuie sa simti nimic...de regula aceste rani pe col nu dor si nu deranjeaza nicicum, asadar sunt descoperite cel mai adesea in urma unui control de rutina.Cauterizarea este practic o cicatrizare a acestei rani cu electro-cauterul, manevra ce nu ar trebui sa fie dureroasa si dupa care se impune o perioada de vreo 6 sapt. de abstinenta sexuala.Odata tratata, rana asta nu implica nici un fel de probleme viitoare....netratata insa poate evolua in sensul agravarii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-04-21 16:25:11

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

si de ce unele fete zic totusi ca le-a durut in timpu cauterizarii....eu una sunt foarte speriata de durere de orice fel.....daca ma duc si pt o injectie am emotii..nu stiu ce am sa fac cand o sa nasc big_smile

btw..pt doctoressa:am spus eu intr-un post ca de ce am dureri de "ovare" mereu pe la jumatatea foliei..ei bine..numai am aceste dureri...aproape deloc....vroiam doar sa va anunt!

Ultima oara a fost editat de cristina_i (2006-04-21 16:30:26)


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#4 2006-04-25 11:43:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

cristina_i, ma bucur foarte mult ca nu mai ai acele dureri.
In ceea ce priveste durerea de la cauterizare....cred ca depinde de maiestria medicului care executa procedura


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-04-25 11:46:15

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Rana pe col

Mie mi-e tare groaza de cauterizarea aia. As mai avea o intrebare legata de aceasta rana.. pana la vindecare cu ramane cu activitatea sexuala? E voie nu e voie? am inteles ca dupa urmeaza abstinenta dar acum e in regula sau nu?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-04-25 11:54:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

pai acum poti avea, daca nu a zis medicul altfel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2006-10-06 22:20:18

micheline
New member
Inregistrat: 2006-01-30
Mesaje: 19

Re: Rana pe col

Buna! Am fost ieri la un control ginecologic si am aflat astfel ca am o rana pe col, care trebuie cauterizata dupa spusele doctorului. Am mai citit eu pe net, am incercat sa ma mai informez, am inteles ca nu sunt probleme viitoare daca aceasta rana este tratata la timp, dar ce nu am inteles este cauza aparitiei acestor rani pe col....


Daca vrei sa-ti realizezi visul, trebuie mai intai sa te trezesti!

Offline

 

#8 2006-10-07 12:04:22

Qiss
New member
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 64

Re: Rana pe col

Am si eu o curiozitate: care sunt cauzele aparitiei unei rani pe col?

Offline

 

#9 2006-10-08 12:33:37

ancu
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2006-09-30
Mesaje: 28

Re: Rana pe col

Si eu am fost acum cateva zile la ginecolog pentru un control si mi-a zis k am o rana pe col !! Dar dupa spusele lui nu este nevoie de nimic , este inofensiva ! Crede-ti ca este nevoie sa cer si o a doua parere , sau pot sta linistita ? Multumesc mult

Offline

 

#10 2006-10-08 12:38:48

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Rana pe col

ancu, cel mai  bine este sa mai ceri o parere si sa mergi la cauterizare. nu o sa mori din asta! tratament dupa aceea, grija (fara sport sau efort o luna) si ai scapat.
daca o ignori si o lasi de capul ei poate "evolua" spre ceva mai urat. e spre binele tau sa scapi de ea.

Offline

 

#11 2006-10-09 15:38:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Ranile pe col pot avea mai multe cauze, printre care: infectie vaginala netratata, prezervativ, spermicide, diafragma, contactul sexual in sine produce microtraumatisme la nivelul colului uterin


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-10-09 19:43:25

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

Uau, poti face rana pe col de la prezervativ? Pe asta nu o stiam.. Am si eu o intrebare, tot legata de rana pe col, (am si eu asa ceva).. ce se intampla daca nu o tratez? (stiu k e posibil sa dai in cancer, dar nu cred k e cazul sa fiu ipohondra, am doar 18 ani, ce naiba.. cancer de la varsta asta? cum sa cred?) Am un program f incarcat cu facultatea si am inteles k ar vrea sa imi cauterizeze acesta rana, sincer ma tem.. Am inteles k nu doare, doar pisca putin.. Ce imi recomandati? Stiu ca probabil sanatatea sa fie pe locul intai, desi eu sincer ma gandesc .. facultatea pe primul loc.. De exemplu, daca o las pana in decembrie netratata ma afecteaza asa de mult? (atunci voi avea vacanta).. Astept pareri..


You think you know but you have no idea

Offline

 

#13 2006-10-10 10:53:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Intr-adevar, ranile de col uterin netratate pot,uneori evolua spre cancer(indiferent de virsta) insa pot evolua si spre vindecare spontana, daca a fost indepartata cauza aparitiei lor....
Amina pina in decembrie, daca vrei.....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-10-11 20:50:16

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Rana pe col

daca stiam iti spuneam. nu te lasam sa te rogi de noi. sad


Nobody home

Offline

 

#15 2006-10-12 10:09:35

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: Rana pe col

la inceputul anului am facut un avort d care nu sunt deloc mandra dar care era necesar...s face doar k in timpul lui doctorul m-a inceput d 2 ori pt k nu avea ustensilele necesare, efectul anestezicului s-a dus si p langa asta mi-a mai provocat si o rana p col,despre care a zis la un control urmator k s vindeca frumos...ranile astea p col s simt in vreun fel?eu nu am deloc incredere in doctorul acesta,pt k la primul meu control ginecologic s-a purtat f urat cu mine si doar l-am platit

Offline

 

#16 2006-10-12 13:22:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

adyna, am raspuns, habar nu am de ce nu ai vazut raspunsul meu....
Intr-adevar, ranile de col uterin netratate pot,uneori evolua spre cancer(indiferent de virsta) insa pot evolua si spre vindecare spontana, daca a fost indepartata cauza aparitiei lor....
Amina pina in decembrie, daca vrei.....
ankutza, schimba medicul daca nu ai incredere in el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2006-10-13 11:46:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Nu sunt periculoase 2 cezariene, sunt absolut permise....mai mult de 2 insa sunt periculoase. E ntr-adevar posibil sa nu poti naste pe cale normala, insa e la fel de posibil sa poti.....ai dreptate, la asta nu ti-am raspuns, iertare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2006-10-13 21:34:41

anckusha
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 147

Re: Rana pe col

la urmatorul control o sa ma duk in alt orash...sunt navetista si circul zilnic p acolo...poate voi gasii si o doamna doctor dragutza...

Offline

 

#19 2006-10-14 14:47:02

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Rana pe col

ba da e mai bine sa nasti pe cale naturala. dar din cate stiu eu daca copilul este prea mare tot te taie (in vagin cred, nu am priceput prea bine) asa k mai bine faci cezariana si "nu te doare capu"


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.