homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza +infectie urinara ?


#1 2011-07-01 12:13:50

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Candidoza +infectie urinara ?

Buna

Luna trecuta am facut pauza de anticonceptionale pentru ca m-a luat o criza de rinichi ,am urinat cu sange si aveam usturimi f mari cand urinam si am luat antibiotice si tot felul de pastile,dar fara sa iau ceva ca sa nu fac candidoza.
De vreo 8 zile m-am apucat sa reiau anticonceptionalele si cred ca am facut si candidoza,mi-am luat ovule gynozol de 400 si deja sunt la al doilea si nu observ niciun efect.Vreau sa ma dcu la farmacie sa iau nistatin pt mine si partenerul meu.
Imi fac analizele regulat,iar in noiembrie nu mi-a iesit absolut nimic.Problema este ca ma doare si burta la fel ca inainte de menstruatie si ma luase iar usturimile la urinat si ma gandesc ca poate e vreo legatura intre candidoza si infectia urinara...?
Este ok sa iau nistatin timp de 10 zile?

Ultima oara a fost editat de IceBody (2011-07-01 12:15:21)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 



#2 2011-07-01 15:29:40

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Candidoza +infectie urinara ?

IceBody a scris:

Buna

Luna trecuta am facut pauza de anticonceptionale pentru ca m-a luat o criza de rinichi ,am urinat cu sange si aveam usturimi f mari cand urinam si am luat antibiotice si tot felul de pastile,dar fara sa iau ceva ca sa nu fac candidoza.
De vreo 8 zile m-am apucat sa reiau anticonceptionalele si cred ca am facut si candidoza,mi-am luat ovule gynozol de 400 si deja sunt la al doilea si nu observ niciun efect.Vreau sa ma dcu la farmacie sa iau nistatin pt mine si partenerul meu.
Imi fac analizele regulat,iar in noiembrie nu mi-a iesit absolut nimic.Problema este ca ma doare si burta la fel ca inainte de menstruatie si ma luase iar usturimile la urinat si ma gandesc ca poate e vreo legatura intre candidoza si infectia urinara...?
Este ok sa iau nistatin timp de 10 zile?

nu, nu este ok. nu te poti diagnostica singura. mergi la medic, fa analizele si pe urma o sa primesti si tratament.

Offline

 

#3 2011-07-01 22:38:30

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Ideea este ca pana luni nu am cum sa merg la medic..Am fost la medic,imi fac analizele periodic ,dar nu mi-a iesit absolut nimic.


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#4 2011-07-01 23:08:40

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Candidoza +infectie urinara ?

IceBody a scris:

Ideea este ca pana luni nu am cum sa merg la medic..Am fost la medic,imi fac analizele periodic ,dar nu mi-a iesit absolut nimic.

inteleg. dar tot nu poti sa iti prescrii tu singura tratament...asta cred eu. cum nu poti tu, nu pot nici eu, pentru ca desi sunt medic, nu esti pacienta mea...si ar insemna sa iti spun prostii, ceea ce nu vreau.

pentru problemele tip infectie urinara eu de exemplu iau urinal akut, e destul de eficient...

sfatul meu este sa mergi la medic.

sanatate.

Offline

 

#5 2011-07-02 06:54:44

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Multumesc.Momentan iau cistynol  akut...Am facut tratament cu ovule gynozol 400 ,dar nu observ nicio schimbare,inainte aveau efect de la primul ovul...Crede-ma ca nu am cum sa stau asa pana luni inclusiv,mai am si examen f important luni.


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-05 15:27:56

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Buna IceBody smile

In cazul meu a existat o mare legatura intre candidoza si infectiile urinare, si eu am urinat cu sange in mai multe randuri si eu credeam ca am probleme cu rinichii, am mers la medic imi spunea ca nu am nimic, pana cand am dat de o doctorita care m-a trimis la ginecolog. Asta se intampla acum 4 ani, de atunci candidoza imi apare cel putin 1 pe an, dar fara complicatii urinare. Pentru a o tine sub control eu folosesc Bioclin dupa menstruatie si fiecare contact sexual, daca nu la 3 zile (e destul de scump 40 de lei cutia dar ma tine 3-4 luni), daca mai iei antibiotice ia-le cu biotics-prptejeaza flora intestinala si din cand in cand poti sa faci o cura cu zinc-ajuta la intarirea sistemului imunitar. Nu in ultimul rand incearca sa mananci in fiecare zi un iaurt natural.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Offline

 

#7 2011-07-05 23:30:44

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Multumesc Oana !


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#8 2011-08-25 18:07:45

Diviana
New member
Inregistrat: 2006-12-19
Mesaje: 22

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Salutare!
Va deranjez si eu cu o problema! Azi am mers la medicul meu ginecolog dar este in concediu asa ca am mers la o farmacie sa iau neaparat ceva. De vreo 2, 3 zile simt o durere in interiorul vaginului, care e asociata cu urinari dese si dureroase. Mi-a zis farmacista ca s-ar putea sa am o cistita acuta, si mi-a dat Urinal Akut, Rubifen si Nolicin. Tin sa precizez ca am si o usoara senzatie de disconfort, si o usoara mancarime in interiorul vaginului. E posibil sa am pe langa aceasta infectie urinara si o candidoza? Eu am mai avut probleme cu candida, am tratat-o dar de fiecare data reapare. Oare am sanse sa imi revin cu aceste pastile pana se intoarce doctorita mea din concediu?

Offline

 

#9 2011-08-27 18:09:07

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Nu putem stii cu certitudine daca e ok tratamentul sau nu,tu poti incerca,si vezi apoi cum te simti..eu zic totusi dupa ce iei tratamentul sa faci o urocultura si o analiza la secretia vaginala..dar dupa o saptamana dupa ce ai terminat tratamentul,pt un rezultat sigur..a,si sa mai iei si nistatina cu antibioticul,este un antimicotic,ca sa nu agraveze candida,daca o ai sau sa previna aparitia ei..


pc

Offline

 

#10 2014-11-13 10:38:38

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Am facut o infectie urinara cu ecoli pt a treia oara anul asta, nu stiu ce sa mai fac. Am luat de fiecare data antibiotic, acum am inceput si urovaxom si iau si activit imuno forte. Am facut o urocultura la cateva zile dupa terminarea antibioticului si mi-a iesit bine insa eu ma simt rau in continuare. Poate fi o problema ginecologica care are simptome asemanatoare cu cele ale infectiei urinare? Am facut si candida desi am luat antifungic, mai am si o sinuzita groaznica... am avut un an groaznic din punct de vedere al sanatatii, nu-mi vine sa cred... Am inceput recent sa fac electro acupunctura, sa vad cat ma va ajuta sad

Offline

 

#11 2014-11-15 09:17:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Candidoza +infectie urinara ?

sushi a scris:

Am facut o infectie urinara cu ecoli pt a treia oara anul asta, nu stiu ce sa mai fac. Am luat de fiecare data antibiotic, acum am inceput si urovaxom si iau si activit imuno forte. Am facut o urocultura la cateva zile dupa terminarea antibioticului si mi-a iesit bine insa eu ma simt rau in continuare. Poate fi o problema ginecologica care are simptome asemanatoare cu cele ale infectiei urinare? Am facut si candida desi am luat antifungic, mai am si o sinuzita groaznica... am avut un an groaznic din punct de vedere al sanatatii, nu-mi vine sa cred... Am inceput recent sa fac electro acupunctura, sa vad cat ma va ajuta sad

Desi anatomia regiunii predispune femeile in general femeile la infectii urinare, adesea cu simptomatologie usoara, totusi, 3 infectii urinare intr-un an sunt poate prea multe si ar merita de cautat mai atent cauza(sa ne intelegem, aceeasi anatomie e valabila pentru toate femeile, totusi, marea majoritate nu fac sau fac ocazional infectii urinare...si e valabil si pentru cele vaginale).
Nu imi e clar ce inseamna ca te simti rau. Oare eventualitatea unei litiaze(pietre) a fost luata in calcul si investigata? Adica, te vede un medic sau te ingrijesti singura?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2014-11-15 21:00:41

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Candidoza +infectie urinara ?

Ma simt rau in continuare adica am toate simptomele specifice unei infectii urinare (uneori usturimi, urinat des, si o senzatie suparatoare in general - ii zic asa pt ca nu-i nici usturime, nici durere). Nu, nu iau medicamente de capul meu.

Litiaza renala am crezut multi ani ca am, asa imi spusese un medic internist in urma unei ecografii, insa urologul la care am mers ultima oara a spus ca nu am asa ceva...

Offline

 

#13 2014-11-16 01:18:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Candidoza +infectie urinara ?

aparent, conform cu ultima urocultura nici infectie urinara nu ai.
urologul cum explica recurenta in fectiilor urinare si prezenta simptomatologiei in continuare?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.