homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34-25


#457 2014-11-22 15:35:57

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

erdomedul cam 5 zile se da.

ecp se numeste (proteina cationica a eozinofilelor) - e destul de scumpa analiza si se recomanda mai rar plus ca a fost trimisa proba in germania in cazul nostru pt analiza. am gasit pe net asta:  procente crescute pot fi intalnite in boli alergice, parazitare, dar si reumatice. sunt ff curioasa ce indica in cazul dariei valoarea marita pt ca igE total si igE specifice au iesit ff bine. insa totodata am gasit si asta: Un nivel normal de IgE nu excude existenta fenomenelor alergice  disperat

ma enerveaza si ca e weekend si nu are rost sa il bazai pe dr la telefon pana luni pt asta

Ultima oara a fost editat de sanca (2014-11-22 15:38:04)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#458 2014-11-22 15:38:04

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Saru` Garga, faza e ca nici nu stiu parola la mail lol vai de capu meu rotfl

Offline

 

#459 2014-11-22 15:49:11

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Jacq, zi un mail care e ok si iti trimit acolo.

sanca, exista si alergii mediate non IGE caz in care IgE urile ies in limite normale. eu nu stiu nimic despre analiza asta. sper sa nu fie nimic serios! multumesc pentru raspuns puss

Offline

 

#460 2014-11-22 15:50:47

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Garga si eu tocmai am luat erdomed dar pastile. Am facut ordine si le am gasit pe aici. Eu zic ca e bun si siropul. Eu data trecuta m am tratat cu eurespalul lui.
Sirop i a dar si lui A dar nu l a putut lua, e destul de urat. Eu ii dau rinathiol acum lui. Inainte sa rupa tusea ia dat doc rofedex. Banuiesc dupa denumire ca ar fi cu cortizon(??)... oricum a fost bun pt tuse seaca.

Eu azi l am scos afara ca e alb ca varul si a slabit cam un kg in 2 luni.

Elena acum am bagat de seama, ca ai zis tu smile


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#461 2014-11-22 15:52:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

multumin, cmin!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2014-11-22 16:11:42

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Garga pe asta care l am scris aici, care mi l ai trimis ultima data

Offline

 

#463 2014-11-22 20:50:49

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

wave
Va intreb ceva.
Fetelor cum sa procedez la tantrum ca sa ii fie lui bine in viitor? Sa.i fac voia mereu si sa nu se declansseze criza de plans sau atunci cand consider ca sunt lucruri puerile sau anapoda sa zic nu si il las sa planga?
Intreb nu pentru comfortul nostru cat pentru devzoltarea lui.
Va dau exemple:
-bea apa inainte cu max 2 min de laptele de seara, dupa lapte vrea iar apa. Eu nu.i dau, ii explic de ce, si hop! crizuta;
-mataie ca vrea sa plece la vot (era seara) in papuci :spraneana: Bineinteles ca l.am incaltat fortat in ghete, hop! ditamai criza roll
-mataie ca iesim azi afara cu palarie de vara yikes hop!i.am facut voia si nu a mai crizat.
Si exemplele sunt multe, insa cum scriu cartile ca e bine pt psihicul lor de mai tarziu:facute toate voile sau e ok sa li se zica nu?

Cmin chicot Eduard a dormit 3 somnuri consecutive cu un tractor smile

Am inteles Garga cu mosul. Nu stiu ce sa zic.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#464 2014-11-22 21:02:23

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Maje, astept si eu raspunsul, ca si noi incepem sa ne confruntam cu asta. Azi, de exemplu, a facut prima criza mai urata, a vrut sa plece afara imbraacat cu o vesta de fas, in loc de canadiana. Asta nu am putut sa il las, dar la intoarcere a vrut sa stea in casa imbracat in vesta aia, desi era foarte cald. In cazul asta l-am lasat, si pana la urma a renuntat la ea. As vrea si eu sa stiu cum tb procedat.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#465 2014-11-22 21:45:43

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

am sa va raspund eu prima, sper sa ma fac inteleasa
este un subiect destul de delicat
1 daca le faceti tot timpul ce vor ei, chiar si tot ce inseamna periculos, mai tarziu cand vor fi mari nu vor stii ce inseamna sa li se refuze ceva (fiind obisnuiti sa primeasca totul)
ei ca si indivizi trebuie sa stie ca in viata, societate avem reguli, care ne place sau nu trebuie sa le respectam

ideea este ca noi ca si mame trebuie sa stim cand sa ne tinem tari si sa nu cedam

am sa vin si cu niste exemple
la faza cu laptele, eu nu as ceda daca stiu ca ii face rau, dar as proceda asa, inainte sa ii dau laptele i-as explica ca nu  va mai primi apa dupa, eventul si cu mami sau tati nu beau apa dupa lapte, eventual as bea intr-o zi oarecare fara legatura cu evenimentul de seara si i-as sublinia:uite vezi mami nu bea apa dupa lapte , deoarece.....

la faza cu geaca, cand pleaca tatl la serviciu as remarca uite tati si-a luat geaca groasa ca este frig afara si sa nu ii fie frig, hai sa ii ducem noi geaca

asa ei vor incepe sa proceseze informatiile si le va fi mai usor sa treaca peste crize

ideea de baza este ca voi sa nu cedati daca ati impus o regula ca se va intoarce impotriva voastra, ii ve-ti bulversa

sper ca v-am lamurit, cat de cat
astept completari


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#466 2014-11-22 22:30:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

buna seara!

cmin, din ce descrii, ar putea avea anemie. parca a fost si bolnavior. in calitate de patita, te sfatuiesc sa-i faci niste analize, macar hemoleucograma, e mai usoara.

rose, abia acum au inceput crizele?
si eu stiu ca e bine sa le impunem reguli (exact ce a explicat ginutza, ca in societate exista reguli si ei trebuie sa se familiarizeze cu asta), insa nu ma lasa inima sa-l vad plangand si cedez usor sad.

Offline

 

#467 2014-11-22 22:54:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Buna seara!

Mie imi vine sa plec in lume cand face cate-o criza din asta. sad
Nu stiu, in ultima vreme sau sunt eu mai nervoasa sau face ea din ce in ce mai multe crize. Cateodata am impresia ca din timpul petrecut cu ea maimult de jumate bazaie dintr-un motiv sau altul. sad Ca sa nu mai zic ca de o saptamana fiecare somn de seara e cu circ ca atat se foieste si se muta din patut in pat si invers, ma loveste cu picioarele in gura, se propteste cu cotul pe sanul meu, ca ma scoate din toate rabdarile. Bine, ultimele neintentionta dar daca nu s-ar suci si invarti atat nu s-ar intampla. Eu ma enervez, ma intorc cu spatele la ea si ea incepe sa urle de ne aude tot blocul.  disperat

Sanca, la noi a functiont mereu mai bine Dexa decat Flixotide. Plus ca Flixotide se gaseste greu. Noi il avem lunar pe reteta (impreuna cu Montelukast si Ventolin) si niciodata nu il au la farmacie. Mereu luam reteta fara el. De Ventolin in schimb avem stoc. In perioada asta chiar facem aerosoli cu Ventolin si Flixotide, iar fiolele pe care le folosim le avem de anul trecut. Stiind ce greu se gaseste cand am gasit la farmacie o data am luat 2 cutii ca sa nu mai alergam dupa el la nevoie.

A, am fost ieri la medicul de familie. N-a vrut sa ne dea aviz pt. luni ca a zis ca inca mai tuseste si sa-i mai dam antibioticul (ala pe care noi nu i l-am dat) inca 3-4 zile, ca e mai bine, nu se mai aude mare lucru la plamani, dar ceva tot mai e acolo.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#468 2014-11-23 00:23:23

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Da, Ginuta si eu ca tine procedez..si cand plang  ii las si sa planga cand stiu ca nu se poate acel lucru, dar sunt langa ei si le spun daca vor sa vina in brate sunt langa ei. cel putin la A. nu am avut asa de multe crizute pana acum poate pentru ca stie ca daca zic nu, ramane nu chiar daca urla de ne stie tot blocul. poate par mai dura dar mai bine asa pentru mai tarziu. Si chestia e ca cand ii las sa planga de ex la luatul gecii afara si nu a  vestei, ea cel putin se opreste din plans si sare in brate la mine si se opreste nu dureaza mult. eu o pup si incepe sa rada...deci cred ca sunt pe drumul cel bun.

Nici nu vreau sa ma gandesc cand vor avea si ei varicela, vor lua de unul la altul...


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#469 2014-11-23 00:26:56

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Anca, crize din astea nasoale, sa vrea neaparat un lucru, si sa nu ii pot schimba gandul, acum au inceput, iar azi a fost cea mai rea. Pana acum se mai enerva, dadea din manute, dar ii trecea repede. Si el bazaie mare parte din timp, de fapt ar vrea sa fiu la dispozitia lui, daca as fi, nu ar bazai...Incontinuu o tine in - Batze, Sus, Zos, Aia ( inseamna da-mi) pe un ton poruncitor. E si dragalas, ca daca mergem la plimbare vrea sa mearga cu noi amandoi de manute si ii porunceste lui taica-su "Man?!" apoi mie "Mana!". Ieri s-a plimbat 30 de minute in papucii mei, imi era ca isi sparge capatzana, daca incercaam sa ii iau papucii urla "Puciuuuuuuu!".


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#470 2014-11-23 00:31:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

ce dulce trebuie sa fie, Rose! hjarta eu nu-l cunosc; ai pus odata poze cu el, dar n-am apucat sa-l vad sad.
intr-adevar, noi reusim sa-i distragem atentia acum, dar tot dureaza cateva minute o criza. am uitat ca vin crize si mai urate, la care plange zeci de minute ca nu mai poti sa-l distragi cesafac.

Offline

 

#471 2014-11-23 00:45:41

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Rose hjarta

Si A. se plimba cu papucii noastri si incearca sa se incalte cu toate incaltarile mamei mele ca sunt mai cu toc rodnar  si in general cu toate incaltarile lui D. lol
cand se demachiaza mama mea, sau se aranjeaza trebuie si ea sa fie musai prezenta si sa i dea si ei un disc demachiant cu care se  plimba pe fata...bine ca nu cere si sa se machieze. e foarte hotarata fata, nu e timida( ca D. si M.), vorbeste si afara pe limba ei sau unde mergem, canta " la , la, la"   . e  hjarta

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-11-23 00:51:22)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#472 2014-11-23 01:09:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Rose, N azi alerga prin casa cu un singur papuc si, evident, s-a impiedicat si a dat cu capul de un dulap de bucatarie...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#473 2014-11-23 03:21:18

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Pana la urma i-am facut aerosoli cu dexa, nu aveam la ce medic sa apelez acu in weekend.... acu se trezeste foarte des, tuseste latrator f des....si e lunga tusea. Daca pana luni nu va fi mai ok o sa o sun pe pediatra...

Vorbeati de crizute... si iustin face scandal la imbracat, dezbracat, luat orice medicament dar plange, se zbate si atat... imi imaginez ca mai tarziu o sa aiba mai mult control asupra lucrurilor...adica acu plange 1 minut la pus caciula si merge mai departe...apoi o sa scoata singur caciula si sa vad eu cum mai reusesc sa i-o pun lol


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#474 2014-11-23 11:07:23

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

A, Elena nu se compara PROTESTELE cu CRIZELE. smile
La crize stie ce vrea, nu uita si nu se lasa!


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#475 2014-11-23 14:12:16

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 34

Neata wave

Mda, eu am intrebat si apoi am iesit din peisaj repede roll numa' ca am iesit cu prietenii in oras, nu era loc de telefon.

Am inteles, Gi. Multumesc! Asa ne gandeam si noi, sa refuzam ferm chestiile aiurea.

Ah, Ele, Anca, o sa le recunoasteti imediat crizele astea cand o sa apara wink


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.