homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretii maronii in loc de menstra


#1 2014-11-04 22:30:44

deiaa21
New member
Inregistrat: 2014-07-12
Mesaje: 10

Secretii maronii in loc de menstra

Buna seara fetelor, am nevoie de parerea voastra kapitulation  kapitulation .
Iau Yaz de 5 luni. Inca dinainte sa incep acc-urile, inainte de menstra aveam secretii maronii care tineau 1-2 zile. Doctorul a spus ca unul din ovarele mele este mai mare ca dimensiune si mai lenes si din acest motiv debuteaza asa.
Problema este ca in aceasta luna, secretiile au durat 4 zile( precizez ca in prima zi petele erau mai rosiatice). Azi am inceput un nou blister si de menstra n-am avut parte. Contacte sexuale neprotejate au existat, insa am luat Acc-urile in mod corespunzator zilnic.
Sa imi fac griji pentru o posibila sarcina? sau alta sa fie problema mea?

Multumesc anticipat. wave  wave

Offline

 



#2 2014-11-04 22:35:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretii maronii in loc de menstra

eu zic ca nu e nicio problema, poti considera acele "secretii" ca fiind menstruatia, cand iei AC se poate reduce considerabil si chiar si 2 picaturi se considera menstruatie

Offline

 

#3 2014-11-17 18:25:36

deiaa21
New member
Inregistrat: 2014-07-12
Mesaje: 10

Re: Secretii maronii in loc de menstra

Buna seara. Va multumesc pt raspunsul de mai sus. A doua zi mi-a venit menstra. Acum sunt la jumatatea blisterului si am avut  spotting dupa un contact sexual. E normal? Nu am uitat nicio pastila.

Offline

 

#4 2014-11-23 12:28:21

jstlaurita
New member
Inregistrat: 2011-07-19
Mesaje: 15

Re: Secretii maronii in loc de menstra

Buna ziua, am si eu o problema!!
Iau mercilon de aproape 7 ani, nu am avut niciodată probleme cu toate ca am avut luni in care am tot uitat sa le iau la ora fixa si le luam a doua zi. Luna aceasta am avut următoarele probleme:
- la analize mi- a ieșit candidat si am făcut tratament cu cervugid si tantum rosa.....nu mi- a dispărut.
- la fel ca in alte luni am cam ratat ora exactă si am luat cam cum mi-am adus aminte
- la sf?rșitul blisterului am calculat ca trebuie sa vina intr-o zi in care eu trebuia sa vin cu trenul si cu multe bagaje vreo 10 ore si am decis sa mai iau c?teva pastilute sa aman.
- trebuia sa ?mi vina miercuri dar mi-a curs doar ceva maronii abundent ce e drept
- vineri seara am ?nceput sa sangerez iar s?mbăta seara mi-a trecut
- am avut dureri de burta cam cum aveam in aceasta perioada dar si senzației de mandarine probabil de la candida
- astăzi am vărsat, nu știu dacă de la aceeași problema sau ca am m?ncat cu pofta usturoi.
Așteptăm răspunsurile voastre, multumesc anticipat de ajutor!

Offline

 

#5 2014-11-23 13:09:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretii maronii in loc de menstra

pai care sunt intrebarile, mai exact ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-11-23 13:24:44

jstlaurita
New member
Inregistrat: 2011-07-19
Mesaje: 15

Re: Secretii maronii in loc de menstra

Dacă trebuie sa ?mi fac griji de ceva anume? Gen sarcina....

Ultima oara a fost editat de jstlaurita (2014-11-23 13:25:43)

Offline

 

#7 2014-11-23 13:41:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretii maronii in loc de menstra

daca nu ai intarziat mai mult de 12h cu pastila nu ai de ce sa-ti faci griji referitoare la sarcina

Offline

 

#8 2014-11-23 13:46:22

jstlaurita
New member
Inregistrat: 2011-07-19
Mesaje: 15

Re: Secretii maronii in loc de menstra

Nu, deci răm?ne sa rezolv problema cu candida care durează de ceva Timo, am ?nțeles ca anticonceptionalele pot fi cauza dar nu pot sa renunț la ele ca ?mi este foarte rău in perioada menstruației. Acum am observat ca se simte si un miros foarte urat ca si cum am făcut gardnerella, eu am imunitatea foarte scăzută si sunt predispuse la infecțiil. Dacă ?mi puteți recomanda ceva?

Offline

 

#9 2014-11-23 13:50:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretii maronii in loc de menstra

data viitoare cand faci examenul de secretie sa ceri si antifungigrama ca sa vezi exact la ce e sensibila candida
si grija la alimentatie, daca esti predispusa la candida incearca sa renunti la dulciuri, fainoase, alcool, fiindca ele intretin candida

Offline

 

#10 2014-11-23 13:52:50

jstlaurita
New member
Inregistrat: 2011-07-19
Mesaje: 15

Re: Secretii maronii in loc de menstra

Mi a ieșit sensibilă la nistatina, dr mi-a zis ca singurul ovul care conține nistatina este cervugidul si am făcut tratament.

Offline

 

#11 2014-11-23 19:58:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Secretii maronii in loc de menstra

e extrem de simplu sa decidem ca anticonceptionalele sunt de vina pentru existenta candidozei vaginale. in realitate insa doar un mic procent dintr-e utilizatoarele de contraceptive au unul/mai multe episoade de candidoza. asa ca eu va sugerez sa va concentrati mai mult pe mentinerea echilibrului florei vaginale(in principal printr-o igiena sexuala corecta).
adesea e util ca dupa tratamentul antifungic sa utilizezi citeva zile un produs probiotic cu rolul de a reface populatia ce bacili Doderline din vagin. dupa asta, e important sa eviti imputinarea lor in mod repetat.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.