homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist endometriozic


#1 2013-10-12 13:58:47

hlln88
Full member
De la: heaven
Inregistrat: 2009-09-19
Mesaje: 103

chist endometriozic

Am facut o eco si am primit urmatorul raspuns:
La nivelul canalului cervical se vizualizeaza o imagine 1.22/0.55 cm sugestiva pentru polip endocervical.
ovar drept 3.78/2.24 cu foliculi maxim 10 mm.
ovar stang 3.80/2.67 cu foliculi aproximativ egali, in aria de proiectie a ovarului se vizualizeaza o imagine cu continut fin ecogen 2.45/1.80 cm, sugestiva pt CHIST ENDOMETRIOZIC. Perovarian stang se vizualizeaza o imagine hipoecogena 1.64/0.72 sugestiva pt colectie inchistata periovarian.


Planurie de tratament au fost urmtoarele, avand in vedere ca vreau sa raman insarcinata:
1. duphaston 2/zi + eco in a 14 zi.
2. yasmin 3luni fara pauza
3. operatie.
Ceea ce am citit pe net m-a cam speriat si nu stiu ce solutie sa adopt, nu as vrea sa mai aman mult, desi dna dr a spus ca nu ar vrea sa intervina chirurgical din prima.
Voi ce stiti despre asta?
Va rog ajutati-ma sa inteleg mai bine ce e mai corect sa fac.
Multumesc


Senzatia de autenticitate rezulta paradoxal....inventand amanute

Offline

 



#2 2013-10-12 14:16:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: chist endometriozic

urmeaza mai intai tratament hormonal, ca o prima incercare de a trata afectiunea. apoi, daca nu trece, operatia se face in zilele noastre laparoscopic. oricum, chiar daca chistul respectiv dispare, o asemenea afectiune va trebui monitorizata la ecografie la un interval stabilit de medic. am o curiozitate: ai dureri menstruale puternice? am citit ca exista cazuri de endometrioza incipienta care dau dureri mari menstruale si, pe de alta parte, cazuri mai rele care dau dureri usoare - deci nu exista neaparat o direct proportionaitate in ce priveste durerea menstruala (una dintre manifestarile endometriozei).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-10-12 14:26:32)

Offline

 

#3 2013-10-12 14:29:28

hlln88
Full member
De la: heaven
Inregistrat: 2009-09-19
Mesaje: 103

Re: chist endometriozic

da, am dureri mari, dar nu au o regularitate. intr-un an s'a intamplat de 3 ori sa fiu aproape de lesin din cauza durerilor, iar in perioada menstruatiei am dureri cat sa iau 2 pastilute de nospa


Senzatia de autenticitate rezulta paradoxal....inventand amanute

Offline

 

#4 2014-12-01 22:50:14

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: chist endometriozic

Hlln...ai reusit sa ramai insarcinata?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.