homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-13


#229 2015-01-27 10:26:58

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!

Timi puss

Si yannick e cu negru lol acum nu stiu daca ii place culoarea, sau creionul. Este un creion gros cu o mina ffff moale si scrie tare usor.
Oricum, cand e de scris cere "negu" sau isi ia el.

Happy, eu l- am dus pe y la oftalmolog la 4 luni la o clinica specializata pe bebelusi si copii mici, i-a facut o singura scanare unde a vazut tot, un aparat care apoi i-a dau cateva foi unde scria toate datele despre ochii lui. A durat o secunda.
Dar trebuie sa o observi tu, yannick avea o la varsta ei, o faza de genul, uneori se oprea din ce facea si clipea des, apoi relua. Facea asta si la tv. I-am scos tv-ul o perioada si l-am observat bine si facea asa cand obosea. Aveam grija atunci sa il tin mai linistit, sa isi revina. Si a trecut, nu a mai facut asa de luni bune.
La ortoped, eu n-am lasa dupa 3 ani, nici n-am lasat de fapt, am fost si acolo la 1,10 ani cand brusc a inceput sa calce cu piciorul stang mai rau, adica ii mergea calcaiul intr-o parte. La el nu a fost prblema, desi asa calca si acum, a zis ca nu e tal valg, ci. Laxitate specifica bebeilor la incheieturi si din cauza ca toata greutatea corpului apasa pe glezne, ii merge calcaiul asa, dar isi revine odata cu varsta si intarirea ligamentelor.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#230 2015-01-27 10:44:41

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#231 2015-01-27 10:52:32

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

garga le pun pe fb , nu le recunoaste pe forum

Ultima oara a fost editat de ginutza (2015-01-27 10:55:00)


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#232 2015-01-27 11:02:50

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata
si eu am fost cu fata mea la ortoped cand avea vreo 3 ani, tal valg ne-a zis si noua dr Thierry Alexandru, ne-a recomandat doar incaltaminte flexibila, sub nicio forma talonet , sport , defapt orice fel de miscare specifica varstei...mie mi se parea calcatura un pic de rastusca la un piciorus. cu aceste recomandari acum la 6 ani totul e asa cum trebuie.
la oftalmolog am dus-o la 1 an si 2 luni cand am vazut ca ii fuge un ochisor. si asa era, chiar daca primul dr, dealtfel celebru, dr Burloiu, ne-a trimis acasa ca vezi doamne e mica si piramida nazala nu e formata, bla bla, eu am mers mai departe si disgnosticul era intra-devar de strabism. de la 1 an si 4 luni a purtat ochelari de corectie, de pe la 3 ani a facut si exercitii ortoptice si suntem pe drumul cel bun. din fericire e un copil extraordinar, i-am explicat prin joaca care-i treaba cu ochelarii si a acceptat usor sa-i poarte...deltfel este super simpatica chicot  cu ochelarii ei roz....mandretea mea hjarta
asa ca nu va luati dupa dr care spun ca sunt copii mici, cu cat mai repede se incepe un tratament cu atat vindecarea e garantata


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#233 2015-01-27 11:20:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!

Si eu o nelamurire legata de mers, de fapt de alergat: N alearga cu mainile in toate directiile, in general tine o mana un pic in sus, nu stiu cum sa explic, ca si cum ar vrea sa-si tine echilibrul. Nu alearga asa, simetric. La inceput mi se parea amuzant, dar incep sa ma intreb daca n-o fi vreo problema? nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2015-01-27 12:10:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

salutare! puss

nico , alaptez de 4 ani si 2 luni. 2 copii crescuti doar cu san. la pompa nici acum, dupa atata vreme de alaptat, nu scot nici macar 10 ml. pompa electrica. si totusi, copiii au crescut mai mult decat bine, in primele luni de viata luau 1500grame. Daca ma luam dupa pompa, ii intarcam instant si ii treceam pe formula, ca de, nu scot cu pompa. dar cantarul vorbeste. fa i proba dupa ce suge , lasa biberonul si tine-o acolo la san mereu, pana se invata cu suptul si pana se regleaza si fluxul de lapte.
de ce zici ca nu are putere sa suga? e prematur? 

si noi am fost la oftalmo si la ortoped, la stomato nu e nevoie ca au dinti superbi, sper sa nu avem probleme nici in viitor. dar nu e vb de demineralizare, reina?
la oftalmo l-am dus la 1 an si jumatate, pe cel mare, clipea des si se freca la ochi si cand il intrebam de ce clipeste asa, imi spunea ca il deranjeaza si ustura ochii.  l-a dus la particular si a stat f mult dr pe el, l-a verificat pe toate partile, probabil la stat ii facea rapid un fund de ochi si la revedere. mi-a spus ca e absolut normal, nu sunt probleme, era o mica alergie locala.
la ortoped avea tal valg, am mers la dr Thierry care e cel mai bun ortoped din ce am citit, si la fel, ne-a spus ca se corecteaza de la sine, era o forma f usoara si doar la un piciorus, i-a masurat unghiul la ambele picioare si la unul era ok iar la al 2lea un picut stramb. s-a corectat de la sine si acum e ok.
nici eu nu stau pe ganduri daca mi se pare ceva suspect.

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-27 12:11:41)

Offline

 

#235 2015-01-27 12:13:19

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Buna mamici,
Vreuna din voi a avut sangerari/scurgeri maronii in timpul sarcinii?
Eu am 13 saptamani si de la 12 a inceput. Nu curge abundent, asa, ca de final de menstra, de culoare maro. Am fost internata 3 zile, bb e bine, placenta nu s-a dezlipit, nu se stie cauza scurgerilor. Am luat Utrogestan ovule intravaginal dar nu le-am suportat decat 3 zile pt ca am avut o reactie alergica locala cu umflatura si pruruit si mi s-au dat oral. Sangerarea s-a oprit vreo 2-3 zile acum de ieri a reaparut. Ce parere aveti?


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

#236 2015-01-27 12:16:15

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

nody, mergi din nou la doctor smile


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#237 2015-01-27 12:23:28

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Ma duc azi, dupa servici, dar nu stiu ce poate sa imi faca mai mult. In spital nu am facut in plus decat injectii cu no-spa.
Acasa iau Utrogestan, antibiotic Cefuroxin pt o infectie urinara persistenta si recurenta, acid folic si probiotice.


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

#238 2015-01-27 12:44:58

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nody tin pumnii sa fie bine.  puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#239 2015-01-27 13:12:49

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!

Nu am mai intrat aseara, ca m.au luat frisoanele si pe mine de racita, si m.am bagat in pat.

Multumesc fetelor puss

Kate, e un clei lichid, asa pot sa ti.l descriu, insa dr a zis ca de la raceala ii curge. A, si il mananca. La cealalta ureche e timpanul rosu, deci e mai bine asta.
Sa stii ca l.a curatat de multe ori, eram toti uimiti cat ii scoate de acolo, insa il curata acolo, inauntru de tot, unde noi nu putem sa ii curatam. Eduard a stat linistit, nu am avut pb cu el.
Daca nu esti impacata cu N legat de urechiusa iti recomand orl.ist, ca se uita cu aparatura corespunzatoare, dr fam si ped se uita ca si noi, doar la suprafata.

Rei, asta mi.o reprosez si eu, ca nu l.am aspirat in dec, ca de acolo i se trage. Si nici acum nu l.am aspirat. Ne.a parut rau de el insa nu e bine pt sanatatea lui sa nu.l aspiram.

Adina, e foarte racit, d.aia ne.a dat injectabil. Si pe deasupra, Eduard fiind banuit ca e alegic la amoxicilina, se tot gandea ce antibiotic sa ii dea sa actioneze unde trebuie si cat trebuie. Pana la urma am zis ca.l mai intepam o data sa vedem daca e alergic sau nu, ca se pare ca asta cu amoxicilina e perfect pt raceala asta la urechi si nasuc. In gat a zis ca nu e grav nustiu

Nody, succes! Sa fie bine!

Nico, laptele matern e pe principiul cerere-oferta. Adica cat suge la san cu atat lapte o sa ai. Pompa nu intra in discutie.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#240 2015-01-27 13:30:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna!

nico, te-au sfatuit bine mamicile.

getaway a scris:

Pe tine te dor sanii si tu te plangi ca nu ai lapte?

flowerpot a scris:

nu exista sa nu ai lapte, nu exista asa ceva. Numai niste muieri de 50-60 de ani pot gadi asa ceva sau femei mai tinere si total neinformate.

applause
despre pompa, ti-am zis si eu ca nu e relevant cat scoti, ca eu nu scoteam nici acei 40 ml, ci cateva picaturi care se rataceau in drumul spre rezervor.

nico_leta a scris:

scot 20ml de lapte din sani si am tras de ei din toate puterile ,ea nu are cum sa traga asa

nu o subestima. orice consultant in alaptare din lumea asta iti va spune ca bebelusul tau goleste sanul mai bine decat orice pompa. numai el poate sa stimuleze lactatia la nivel optim.
pass, time tummenupp. la partea cu alternatul sanilor nu sunt intru totul de caord. daca intr-adevar productia e mica, atunci nu e indicat ca fiecare san sa fie stimulat o data la doua mese, ci la fiecare masa. dar da, nu schimbi sanul dupa 5 minute, ci doar cand il lasa bebe.
bebelusii alaptati fac caca moale. daca nu e lichid, sa se absoarba in scutec, e normal.
subscriu si la ce a spus katey: fara ceaiuri, fara mucialgiu.
depresie am avut toate, e foarte greu. trebuie sa fii puternica kram

Offline

 

#241 2015-01-27 14:14:21

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

e un pic de furca la inceputul alaptarii dar nimic pe lume nu se poate compara cu asta  hjarta  , nici un biberon. oricine orice ar zice!  wink 
cheia e relaxarea.
daca stiam la primul bebe ce am stiut la al 2lea, ar fi mers si la mine alaptarea din start asa usor. dar la primul m-am stresat si eu ca nu intelegeam notiunea de colici si arcuit picioare si bagat minute in gurita, orice scancet de-al bebe;lusui il traduceam ca "mi-e foame!" si cum el tocmai supsese, nu intelegeam de ce ii e foame iar, dupa 10 minute, si credeam evident ca sanii mei sunt neproductivi.
DOAR 2 la suta dintre femei nu au suficient lapte!!!!! restul sunt doAR NEINFORMATE.  mergi la topicul despre alaptare si citeste. Plus, poti oricand sa suni la nr 07ALAPTARE si vei vorbi cu un consultant, la orice ora, orice problema ai avea. Totul e sa iti doresti f mult sa alaptezi.

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-01-27 14:15:15)

Offline

 

#242 2015-01-27 15:27:59

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Mamici multumesc de pareri.

Deno, la cateva luni am dus-o si eu la oftalmolog, dar acum e altceva.

Oricum a vazut-o azi un stomatolog, atat cat i-a permis sa se uite si concluzia e ca nu sunt carii. Dar trebuie sa renuntam la biberoanele din timpul noptii neaparat. Are nevoie de un periaj profesionist dar nu e cazul acum, nu sta.

Offline

 

#243 2015-01-27 16:02:14

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

mamici,

voi cand ati introdus cina la copii? al meu inca nu o are introdusa si ma gandeam ca e cazul (dr-ita ped spune ca nu). ma gandeam sa o introduc pt ca se trezeste inca o data pe noapte sa mai manance.

prog lui e asa:

5-6 dimineata se trezeste pt biberon. dupa ce il bea adoarme la loc. Se trezeste la 8.30

9.30 - mic dejun. o perioada au fost doar fructe cu lactate, apoi am introdus  paine cu unt/gem/humus/pate de casa, ou fiert, omleta etc. cam ce se mananca dimineata

12.30-13.00 pranzul cu doar  un sg fel, pt ca atata mananca. de obicei mananca 200 de g

16.30 - gustarea de dupa amiaza. iarut cu fructe, mancare usoara de legume, sufleuri de fructe etc.

20.00 - biberon si culcare.

dr-ita spune ca o sa se mai trezeasca o perioada dimineata la 5 pt ca se culca devreme si pana in 2 ani se regleaza. oare daca introduc pe la 6.30-.7.00 seara mancarea de la 16 si dau la 16 ceva usor, un fruct, stickuri, ii tine mai bine de foame?


2 ani +

Offline

 

#244 2015-01-27 16:08:05

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Happy, la varsta ei nici Yannick nu coopera la nimic. Daca iti zic ca pana si vaccinul de 1 an i l-am facut vineri si nu a scos un sunet, a ras cu doctorita, este incredibil ce mult s-a schimbat. De ieri cu laringita, am am fost iar la cabinet si mi-a zis ca acolo i-a facut vaccin, si cand l-am intrebat daca ii e frica, mi-a raspuns raspicat NU! Si a stat sa il asculte si sa il vada in gat, ca un om mare. El ar sta si la ochi, daca ar fi. Ia absolut orice medicament, sirop, pastile, le inghite ca un adult, cu apa. Mananca singur singurel orice. Nimic din toate astea nu a facut pana acum o luna.
Si, la ce voiam sa ajung... Cu dintii. Stii disperarea mea cu dintii lui ca ii avea negri pe toti. L-am dus nu la unul ci la 4 stomatologi pentru copii si concluzia era ca trebuie sa il adormim. Pana la urma nu am facut asta, l-am lasat in pace. De vreo 2-3 sapt a acceptat sa il spalam cu periuta electrica si cu pasta de dinti. Zilele trecute ma uitam la el si mi se parea ceva tare schimbat in bine dar nu imi dadeam seama ce. Pe cand ma uit mai bine, dintii lui albi ca laptele, doar incisivii laterali de sus mai au ceva depuneri, minore, abia se vad. Este incredibil ca i s-au curatat asa. La fel a patit si verisoara mea cu fetita ei, pana la 3 ani jumate i-a avut negri, de cand a spalat-o cu pasta si periuta rotativa i s-au curatat complet.
Eu eram sigura ca nu are carii, cand ai zis(dar nu am vrut sa pun diagnostice din burta). Mai ales pe interior. Cele de biberon se fac cel mai adesea proximal, pe interior aproape niciodata, acolo saliva(care are enzime ce curata dintii) are cel mai mare acces.

Daca e sa te sfatuiesc ceva cu dintii, incearca reteta asta, periuta electrica si pasta de copii. Daca nu accepta, mai las-o si mai incearca oeste un timp. Daca yannick care tremura de frica atunci cand vedea periuta, ma lasa si cate 10-15 min sa il spal, cred ca orice copil o accepta intr-un final.
Eu il pun in pat si se uita la masha, eu stau langa el turceste, cu un deget ii ridic buza si il spal, pun pasta si de cate 3-4 ori la un periaj, si fac asta de cel putin 2 ori pe zi, pana i se vor curata conplet. Apoi dimineata si seara un periaj normal o sa ii fac.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2015-01-27 16:09:54)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#245 2015-01-27 16:13:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

pass, asa este. regret enorm ca n-am stiut la inceput ce stiu acum si as face orice sa dau timpul inapoi. acele prime luni sunt minunate daca esti bine informata si tratezi cu calm fiecare situatie. eu am inceput cu stangul, m-am stresat si deprimat si inca mai car cu mine aceste stari negative sad.

happy, ieri ma gandeam ca n-am vazut-o deloc pe amalia... nici pe sara nu o mai stiu. nu mai pui poze la topic?

adelina, noi de la un an avem 3 mese. pediatra ti-a spus bine. nu cred ca masa de seara ii va anula trezirea de la 5, dar poti incerca.

deno, cum procedezi sa il speli si in spatele dintilor? al meu de cele mai multe ori inclesteaza gura. trebuie sa il distram, sa il facem sa rada ca sa ajung si acolo.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-01-27 16:16:28)

Offline

 

#246 2015-01-27 16:16:30

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

anca, cum mananca baiatul la cele 3 mese? mananca bine, consistent?

oricum, al meu nu oboseste cine stie ce ziua. duce lipsa de efort, merge inca tinut de mana, asadar nu consuma energie.

a avut in toamna o perioada cand se culca la 8, se mai trezea dimineata la 8, fara trezirea de lapte. atunci chiar facea efort sa mearga de-a busilea, statea afara la tara ff mult.


2 ani +

Offline

 

#247 2015-01-27 16:18:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

da, el mananca bine, e mancacios. insa au fost si zile cand a sarit cate o masa, daca a cerut la san si nu i-a mai fost foame.
al meu nu merge deloc, doar in 4 labe. nu vrei s astii de cate ori se trezeste noaptea big_smile. cu tot cu masa de seara la 7:30-8 smile si tzitzi la culcare (11-12).

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.