homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor! cancer vezica urinara


#1 2014-12-17 14:24:34

elenag2014
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 4

ajutor! cancer vezica urinara

Buna ziua.
Am fost operata in urma cu 3 luni de polip in vezica urinara. Din biletul de iesire din spital reiese ca polipul a fost de 1, 5 cm. Rezultatul biopsiei este: neoplasm papilar urotelial cu potential malign scazut G1, pTa. Am dus polipul si la inst. Babes pentru imunohistochimie. Rezultatul este: Fragmente tumora vezica prelevate transuretral prezintaaspect histopatologic de neoplasm papilar uroterial cu potential malign scazut (PUNLMP) fara elemente de invazie stromala.
CK34Beta12 pozitiv difuz in celule tumorale ; Ki67 pozitiv 10% in celule tumorale; P53 pozitiv 40-60% in celule tumorale; Ck20 negativ. Testele IHC sustin diagnosticul de neoplasm urotelial papilar cu potential malign scazut vezical, noninvaziv.
Examinarea CT abdomen-pelvina, native si dupa administrarea i.v. a substantei de contrast iodate, evidentiaza:
-    Ficat cu forma, pozitie si dimensiuni in limite normale, cu structura si iodofilie omogena, fara procese focalizate intraparenchimatoase decelabile CT;
-    Fara dilatatii de cai biliare intra-sau extrahepatice;
-    Colecist cu continut fluid, alitiazic;
-    Glanda suprarenala stanga cu aspect hiperplazic adenomatous difuz-de corelat cu consult endocrinologic;
-    Splina, pancreas, rinichi, glanda suprarenala dreapta fara prize patologice de contrast;
-    Ambii rinichi cu functie in limite normale, fara dilatatii de SPC, fara imagini lacunare la nivelul sistemului collector urinar;
-    Vezica urinarain repletie, cu pereti regulate, fara imagini lacunare;
-    Fara prize de contrast patologice la nivel perineal decelabile CT;
-    Uter in adversie, dimensiuni in limite normale (diameter longitudinal de 8, 5cm/antero-posterior de 4 cm/transvers de 5 cm), cu miometru omogen, fara prize de contrast patologice decelabile CT;
-    Ovare cu dimensiuni in limite normale, cu incluziuni chisti-like prezente, imposibil de individualizat prin absenta prizelor parietale (posibil chiste foliculare); ovarul stang prezinta imagine pseudonodulara polilobulata, cu prize periferica de contrast si zona central neiodofila, cu densitati lichidiene, posibil corp luteal- de corelat cu consultul gynecologic;
-    Fara adenopatii abdomino-pelvine patologice;
-    Fara lichid de ascita la nivel abdomino-pelvin;
-    Baze pulmonare libere;
-    Examinarea in fereastra de os nu deceleaza leziuni suggestive pentru determinari secundare osoase in regiunile examinate.
Concluzii:
-    Hiperplazie adenomatoasa difuza suparenaliana stanga- de corelat cu consultul endocrinologic.
-    Fara modificari suspecte pentru un substrat oncologic decelabile CT.

Examinare pentru TV OP TURV.
Examinarea scintigrafica osoasa corp intreg.
Minime modificari cu aspect degenerative la nivelul coloanei vertebrale lombare si articulatiilor: sterno-claviculare, scapula-hemurale, coxofemurale si genunchilor.
RF: 99m Tc-HDP
Active. Adm.: 593MBq;
D.ef.: 3, 38mSv
Concluzii:
Fara focare de fixare patologica suggestive pentru determinari secundare osoase.

Va rog frumos sa-mi spuneti parerea dumneavoastra , cat de grav este diagnosticul si daca necesita tratament.
Mi-a fost recomandat BCG, dar fiind vorba despre imunoterapie, prefer sa-mi intaresc sistemul imunitar altfel.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Offline

 



#2 2014-12-18 13:32:11

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: ajutor! cancer vezica urinara

Parerea mea este ca ai avut acolo o formatiune de tranzitie: ceva intre formatiune benigna si cancer...avea sansa sa evolueze spre un cancer dar ai descoperit-o la timp. Pentru astfel de formatiune, de regula, se practica excizie cu limite de siguranta (se taie formatiunea respectiva plus ceva tesut sanatos din jur) si cam atat. Nu exista leziuni (cancer) in alte parti, conform analizelor. Sfatul meu este sa monitorizezi periodic plus sfaturile medicului urolog, oncolog. (nu am foarte multe informatii despre schema exacta). Sanatate multa!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2014-12-23 15:38:29

elenag2014
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 4

Re: ajutor! cancer vezica urinara

Multumesc mult pentru raspuns. Sarbatori fericite!

Offline

 

#4 2014-12-28 23:19:29

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ajutor! cancer vezica urinara

In plus fata de ce s-a raspuns mai sus, o precizare: imunoterapia cu bcg nu e o practic o intarire a imunitatii generale a organismului, ci un tratament, de altfel singurul cu rezultate chiar bunicele. deci, pe langa intarirea imunitatii prin sucuri, ceaiuri, yoga, masaj sau orice altceva, sfatul meu este sa urmezi si tratamentul, ca asta e pana la urma.

Priveste cele doua aspecte complementar. Nu exista metoda prin care tu sa poti sa faci ce face bcgul la nivel local, dar exista multe metode prin care poti ajuta. Trebuie evaluate si efectele adverse etc., eu doar sunt de parere ca e bine sa iei decizii informate.

Daca nu am fost clara sau ai alte nelamuriri, le astept.

Sanatate!

Offline

 

#5 2015-01-21 16:47:18

elenag2014
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 4

Re: ajutor! cancer vezica urinara

Multumesc pentru mesajul trimis. Am citit despre acest BCG care mi-a fost recomandat de medicul urolog care m-a operat. Terapia se numeste imunoterapie si am inteles ca acest BCG are in compozitie si ciuperca de tuberculoza. Acest tratament ar fi trebuit sa-l urmez timp de un an de zile. Medicul oncolog mi-a recomandat doar supraveghere. Alte pareri au fost deasemeni catre supraveghere. Din cate am inteles BCG este indicat pentru tumorile high-grade. Ceea ce am eu se pare ca este low-grade. Acum ce sa zic.. am facut o alegere si cu Dumnezeu inainte! Daca poti sa-mi dai alte sfaturi.. regim alimentar, regim de viata, etc le astept cu mare drag!

Sa auzim numai de bine!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-01-21 20:30:40

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ajutor! cancer vezica urinara

elenag2014 a scris:

Multumesc pentru mesajul trimis. Am citit despre acest BCG care mi-a fost recomandat de medicul urolog care m-a operat. Terapia se numeste imunoterapie si am inteles ca acest BCG are in compozitie si ciuperca de tuberculoza. Acest tratament ar fi trebuit sa-l urmez timp de un an de zile. Medicul oncolog mi-a recomandat doar supraveghere. Alte pareri au fost deasemeni catre supraveghere. Din cate am inteles BCG este indicat pentru tumorile high-grade. Ceea ce am eu se pare ca este low-grade. Acum ce sa zic.. am facut o alegere si cu Dumnezeu inainte! Daca poti sa-mi dai alte sfaturi.. regim alimentar, regim de viata, etc le astept cu mare drag!

Sa auzim numai de bine!

Buna!
Nu este o ciuperca, e o bacterie care e atenuata, deci nu functioneaza ca o infectie normala, ci mai degraba stimuleaza raspunsul local, impotriva tumorii. Nu e lipsit de riscuri, dar poate fi o optiune. Medicii tai stiu cel mai bine cazul tau si sunt in masura sa iti recomande un tratament.

In rest, sfaturi sunt poate mii... Important e ce ti se potriveste tie. Eu cred ca putin sport, mult optimism, o dieta echilibrata, pe cate posibil evitand alimentele de origine animala si prostiile in general, fructe si legume proaspete, ceva care sa iti intareasca imunitatea (alegerea ta, sugerez propolisul, de pilda) si controale regulate pot face o treaba foarte buna...Totul e sa alegi si sa filtrezi ce ti se potriveste tie.

Sanatate  multa si cu orice pot ajuta, nu ezita!

Offline

 

#7 2015-01-23 20:21:41

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: ajutor! cancer vezica urinara

colostru poti incerca smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#8 2015-01-27 16:21:36

elenag2014
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 4

Re: ajutor! cancer vezica urinara

Va multumesc mult! Sunt extrem de optimista. Nu am o alimentatie bogata in produse animale, dar sincer abia astept legumele proaspete de gradina, nu cele din import pe care le gasesc acum. Fac un tratament pentru intarirea sistemului imunitar (prescris de un doctor) bazat pe produse apicole si plante amestecate pentru ceai. Am inclusa in tratament si tinctura de propolis. Tratamentul l-am inceput in luna noiembrie. In decembrie am avut primul control (cistoscopie). Momentan totul este in regula! Ce sa spun, Cu Dumnezeu inainte si sunt sigura ca va fi bine! Va doresc sanatate si sa auzim numai de bine!

Offline

 

#9 2015-01-27 22:46:23

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: ajutor! cancer vezica urinara

Sanatate multa! Optimismul e cel mai important in situatii care ne pun la incercare! Si chiar nu zic doar asa, chiar sunt studii care arata asta..Deci cotinua pe calea asta!

Daca te pot ajuta cu ceva, da-mi un semn, cel mai bine pe mail, caci nu prea intru pe aici.

Sanatate si ai grija de tine!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.