homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rezultat ASC-US ?


#1 2014-11-18 20:51:53

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

rezultat ASC-US ?

Buna seara, imi cer scuze daca nu am postat unde.trebuie dar as dori sa va intreb daca stiti cumva despre acest rezultat al testului papanicolau.
Acum o luna fost la control ginecologic,precizez k in ultimii 2 ani am mers regult la 3-4 luni. Inainte de ecografie am rugat doctorul sa i recolteze.si pentru testul Papanicolau. Zis si facut....am asteptat o luna dupa rezultate si azi au venit....dupa cum urmeaza:
1.se constata prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare
2. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale

CONCLUZIE: celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata ( ASC-US)

doctorul m-a cam speriat si m-a pus sa fac de urgenta un.test HPV.....mi-e tare teama pentru ca am citit numai prostii despre asta si sunt tare.speriata. a.mai avut cineva acest rezultat ASCUS la test???
Precizez k anul trecut am facut un papanicolau normal so mi-a iesit PAP 2.......iar la niciun control nui-a iesit nicio rana pe col sau ceba de gen. Exact in ziua cand mi s-a recoltat am aflat ca am si un chist pe ovar de 3 cm.oare si ala putea influenta??am probleme cu ovarele demulta vreme am mai avut si anexita dar....

VA rog daca cineva ma poate ajuta cu un sfat caci sunt foarte speriata:(

Offline

 



#2 2014-11-18 21:53:07

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

Nimeni?sad

Offline

 

#3 2014-11-19 08:24:12

daenarys
Vizitator

Re: rezultat ASC-US ?

erika,chistul nu are nici o legatura.
fa testul HPV ca nu strica.eu as mai repeta testul papanicolau la alt laborator si as face si o colposcopie sa ma lamuresc clar ce se intampla...
daca esti din bucuresti si se confirma rezultatul papanicolau o recomand pe doamna doctor Dinca Gabriela pt investigatii suplimentare.

 

#4 2014-11-19 09:26:26

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

Sunt din constanta.analiza a fost trimisa la laboratorul micomi in bucuresti. Doctorul mi-a spus sa fac intai hpv apoi sa fac colposcopia dak e.numai stiu ce sa fac sunt disperata:((((

Offline

 

#5 2014-11-19 09:30:24

daenarys
Vizitator

Re: rezultat ASC-US ?

eu tot as mai repeta testul papanicolau si in alt laborator smile
citeste si aici mai multe http://www.contraboli.ro/interpretarea- … panicolau/

trebuie sa ai grija de tine,si nu te panica nu e o situtie peste care nu se poate trece sau care nu are rezolvare
bafta multa si capul sus puss

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-11-19 09:38:57

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

Da eu sunt tare panicoasa de fel deja ma vad cu cancer si gata.....aleluia:(((
Mi-e tare teamaaa:(((doctorul mi-a spus k poate k nu fie asa ceva ci doar o inflamatie dar vrea sa stie sigur inainte de tratament. Iti multumesc pentru ca.mi-ai raspuns:(
App eu iau ac si azi si maine iau ultimele pastile apoi imi va veni menstruatia....pot face hpv sau trebuie sa astept dupa menstruatie???
incerc sa ma linistesc spunandu-mi k nu o sa fie grav dar nu reusesc:(

Offline

 

#7 2014-11-19 09:45:37

daenarys
Vizitator

Re: rezultat ASC-US ?

ericka,mai bine asteaptab dupa menstruatie smile
capul sus o sa fie totul bine.se rezolva printr o cauterizare daca e cazul.
incerca sa gandesti pozitiv conteaza f mult atitudinea in situatii de genul asta smile

 

#8 2014-11-19 09:48:13

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

de curiozaitate ca la cat am citit m-am zapacit de tot....ASCUS este mai grav decat LSIL HSIL  sau alea CIN I II III???
k numai stiu? asa de grav e sau e mai putin grav decat alea?

Offline

 

#9 2014-11-19 09:59:42

daenarys
Vizitator

Re: rezultat ASC-US ?

Cin reprezinta modificarile (trebuie biopsie ca sa vezi ce fel de cin exista daca exista)
Rezultatul pe care il ai tu la papanicolau nu e asa de speriat.si ar corespund ept un CIN II sau CIN III
dar nu prea vad de ce sa te stresezi inainte sa ai toate datele.fa si o analiza de secreti si culturi din col poate e o infectie care ti a provocat modificarea asta smile

 

#10 2014-11-19 10:19:43

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

asa sunt eu panicoasa toata lumea imi spune k nu trebuie sa ma sperii k nu este asa grav dar ca trebuie tratament si ca sa stiu tratamentul trebuie sa vad ce imi iese la analize:(

Offline

 

#11 2014-11-19 10:45:43

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

citisem undeva k modificarile de tip ASCUS sunt exact inainte de cele 3 CIN....acum nici numai stiu ce sa cred.sunt tare speriata si deja....paranoica:(

Offline

 

#12 2014-11-20 07:56:17

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

Neatza!va scriu pentru ca .....nu ma pot linisti.imi vin in minte tot felul  de idei  tampite si nu ma pot calma:( offff:((((o saptamana cred k o sa mor d teama:((

Offline

 

#13 2014-11-20 08:04:25

daenarys
Vizitator

Re: rezultat ASC-US ?

ericka,vb cu cineva.cu mama ta cu o prietena
te asigur ca nu o sa se intample nimic grav si o sa fie totul ok smile

 

#14 2014-11-20 08:18:27

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

Mama e mai speriata ca mine....offf sunt atat de panicoasa si mi-e atat d teama incat nu pot sa fac nimik.si la munca aunt varza si tot.pr mele imi spun sa stau linistita k nu are cum aa fie asa ceva dar....grater((

Offline

 

#15 2015-01-31 17:39:15

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

buna seara.nu am mai postat de ceva vreme insa am revenit cu niste vesti si intrebari totodata.
dupa cum scriam mai sus am avut un test pap ASCUS si am zis ca lumea mea s-a terminat cand doctorul meu m-a pus sa fac testul HPV. am facut acest test si a iesit POZITIV LA TULPINILE cu grad inalt 51 si 68. am zis k mor si am fugit cu rezultatul la domnul doctor in care am mare incredere.el vazand iar testul pap si uitandu-se peste testul HPV a zis sa stau linistita.k 80% din femei au acest virus si ca tulpinile care le am nu sunt chiar atat de periculoase insa pentru a vedea ce este de facut a spus sa fac o colposcopie.
zis si facut m-a programat peste o saptamana la aceasca colposcopie insa el a zis sa fiu linistita si sa nu ma sperii.va dati seama k imi batea inima cabd am ajuns acolo zici k era ceasul din Londra. rezultatul colposcopiei a fost col curat fara rana si infectii...pui mei mai zicea acolo ceva de iod etc....doctorul mi-a zis k sunt o purtatoare sanatoasa de hpv si m-a trimis la un medic homeopat pentru a lua tratament de imunitate. el a zis k paba elimin tulpinile fac pap la 5-6 luni.......
intrebarea mea: am tot citit pe internet si peste tot se spunea k au primit tratament cu cervugid si cu imunoprinusine(intr-adevar inntoate cazurile era prrzenta si rana pe col,care la mine nu este)mie dc nu mi-o fi dat el nimik???trebuia sa.ii cer eu sau....
cand ma linistesc putin incrp iar gandurile iar dl doctor mereu imi zice sa ma linistedc k sunt oki si va fi si mai bibe dak intaresc imunitatea....

Offline

 

#16 2015-01-31 18:51:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rezultat ASC-US ?

mie mi se pare ca a procedat ok, daca nu aveai leziuni la nivelul colului de ce sa-ti dea tratament ? linisteste-te

Offline

 

#17 2015-02-01 11:14:18

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: rezultat ASC-US ?

asta mi-a zis si domnul doctor ca din punct de vedere ginecologic nu arde ce sa bage aiurea pastile in mine.si ps langa el toti imi spun asta.am inceput tratamentul homeopat dar a zis sa nu iau in paealel si imunoprinusine.....cu toate k stiu k ala e supur bun.va pup si multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.