homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize si leucocite, o parere va rog


#1 2015-02-04 18:16:35

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Analize si leucocite, o parere va rog

Buna fetelor. Am facut la doua laboratoare diferite (synevo si inca unul, singurele in care mai am incredere) analiza de secretie vaginala (cultura si lama), respective o urocultura si biochimie urinara.

Examen microscopic pe frotiu:
Celule epiteliale poligonale frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Leucocite relativ frecvente (aici vad eu problema)
Hematii absente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri absente
Flora bacteriana
Normala (flora lactobacilara).

Cultura din secretii vaginale
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius ( Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).

Cultura fungi
Pe mediul Sabouraud - nu s-au dezvoltat colonii de Candida spp.


In cazul analizei la urina, rezultatul e urmatorul
Biochimie urinara:
-Birubulina Absenta
-Corpi cetonici Absenti
-Densitate 1,025  [interval de referinta 1,010 - 1,025] deci, zic eu, am densitatea cam mare
-Eritrocite Absente
-Glucoza Absenta
-Leucocite Absente
-Nitriti Absenti
-PH 5,5 [interval de refeinta 5,5-7,0] deci sunt cam la limita cu aciditatea
-Proteina Absenta
-Urobilinogen Normal
- x.Sediment - Celule epitaliale - Rare
- x.Sediment - Leucocite - Relativ frecvente (aceeasi problema cu leucocitele ca in analiza de secretie)

Urocultura: L=6/MM < 1000UFC/ML  Infectie urinara absenta (Deci e bine, nu am infectie urinara)

Am mers la medic cu analizele si mi-a zis ca nu am nimic. Bineinteles, vad si eu ca nu am nici infectie urinara si ca nu a crescut nimic nici la cultura de secretie vaginala, si nici gardnerella nu e pentru ca sunt clue cells absente. Insa mi-a zis doctorul ca nu stie ce e cu leucocitele si apoi m-a trimis la plimbare.

Nu mai am la ce medic sa merg asa ca vin sa va intreb pe voi, ce inseamna aceste leucocite relative frecvente? Mentionez ca am ovare polichistice (gasisem pe internet ca ar putea avea vreo legatura). Stiu ca leucocitele sugereaza o infectie dar...ce infectie? Eu nu am absolut nici un simptom iar analizele nu indica nici o infectie. Putin ajutor va rog !

Offline

 



#2 2015-02-04 19:21:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analize si leucocite, o parere va rog

Mie absolut intotdeauna mi-au iesit leucocite frecvente sau relativ frecvente in lipsa vreunei infectii. Presupun ca ar fi normal sa existe, acolo nefiind un mediu steril ci un mediu in care exista oarece lupta intre lighioane benefice si lighioane mai putin benefice. Acum nu stiu cum o fi smile dar nu cred ca ai motive de ingrijorare; mie mi se par niste rezultate foarte bune.

Offline

 

#3 2015-02-04 19:40:57

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Analize si leucocite, o parere va rog

Am avut un istoric minunat in ultima vreme cu analizele [scapam de una, dadeam de alta], sunt in al 9lea cer acum ca am analiza asta atat de buna si vreau sa fiu sigura ca e bina inainte sa sar in sus. Aici (http://forum.anticonceptionale.ro/t4156 … nate-.html) e mica poveste, daca vrea cineva sa imi dea o parere si acolo.

Offline

 

#4 2015-02-04 20:24:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analize si leucocite, o parere va rog

Incearca sa nu-ti mai imprastii povestea pe la mai multe topicuri, te rog, E mai usor de urmarit daca scrii intr-un singur loc.

Offline

 

#5 2020-01-17 11:19:27

Elena Constantinescu
Membru
Inregistrat: 2020-01-16
Mesaje: 0

Re: Analize si leucocite, o parere va rog

Buna  ,as dori si eu o interpretare a secretiei vaginala pana ajung la medic . CELULE EPITELIALE POLIGONALE-RELATIV FRECVENTE , CELULE EPITELIALE ROTUNDE -rare, CELULE DE TIP CLUE CELLS-absente ,LEUCOCITE PMN-relativ frecvente ,ERITROCITE-absente, FLORA MICROBIANA -relativ frecvenți lactobacili rari coci Gram.pozitiv, LEVURI -absent ,TRICHOMONAS VAGINALIS - Nu se observa.  Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.