homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-3


#39 2008-02-05 20:00:23

adinush
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 27

Re: boli cu transmitere sexuala

Uok..multam mult..am o curiozitate(nu ca as pune la indoiala sfaturile voastre doamne fereste tillfreds)..sunteti medici ginecologi sau generalisti?toate 3(doctoressa,crys_ty_na si eu_vreau)?prea multa rabdare aveti si prea multe lucruri stiti..albert tongue

Ultima oara a fost editat de adinush (2008-02-05 20:01:55)


Nu face o femeie sa planga pentru ca Dumnezeu ii numara fiecare lacrima...applause

Offline

 



#40 2008-02-05 20:03:32

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: boli cu transmitere sexuala

eu sunt studenta in anul 5 la medicina generala, momentan in "concediu" prenatal big_smile

sincer e dubioasa faza cu anexita pe un pap. mergi si fa un control bimanual + echo dupa tratament.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#41 2008-02-05 20:08:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

iar eu sunt studenta la psihologie...si doctoressa e medic de planning familial...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#42 2008-02-06 10:59:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

adinush, fata de cum se reface flora vaginala si ce si cum cu spalaturile vaginale, fiecare isi face propriul punct de vedere, functie de experienta proprie(personala sau clinica)
la multiplele intrebari despre medicii din diverse locuri ma tem ca nu stiu sa iti raspund pentru ca si eu mi le pun si nu am gasit inca raspunsuri care sa ma multumeasca.
in ce priveste tratamentul punctul meu de vedere e urmatorul....e hazardat sa ne imaginam ca vom reusi sa scapam de toate cele 3 minuni dintr-un foc. si as incepe prin a-mi propune sa scap de trichomonas care le intretine pe celelalte doua. cum? exact cu tratamentul primit de tine(ovulele facind oarece protectie antimicotica pentru ca macar, daca nu dispare sa nici nu se accentueze). since, eu m-as spala in vagin seara inainte de a pune ovulul de clotrimazol, insa nu e obligatoriu neaparat.
ma rog, ideea e ca dupa ce scap de trichomonas, si eu si partenerul ca sa nu am de unde sa il iau inapoi, sperind ca a mai dat si in capul gardnerellei cu metronidazolul ala, ma apuc sa imi tratez candidoza.
Din pacate experienta mea zice ca flora vaginala distrusa cu simtul raspunderii nu se reface singura ci trebuie ajutata....ca vaginul are un sistem natural de autocuratare, e drept. Insa, eu cred ca, din vreme in vreme e bine sa il ajutam si noi. purtam lenjerie strimta si sintetica, ne punem ob-uri, etc....pe vremea in care femeile nu se spalau in vagin si nu aveau nimic niciodata(exagerata cugetare de altfel pentru ca si ele faceau candida...i se zicea poala alba) nu existau acesti factori de dezechilibru....moasele batrine recomandau iaurtul pentru restabilirea echilibrului.
pe scurt, eu cred in beneficiile instilatiilor intravaginale cu iaurt si mai cred cu tarie ca trebuie sa ne spalam in vagin ori de cite ori facem sex, sa indepartam sperma din vagin
Asta e punctul meu de vedere, format in ani de practica de cabinet de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#43 2008-02-06 14:50:57

adinush
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 27

Re: boli cu transmitere sexuala

ok..v-am inteles,si personal consider ca aveti dreptate atat timp cat aveti argumente solide.sa inteleg ca flora vaginala e distrusa cu simtul raspunderii prin aceste tratamente pe care le facem..si prin spalat in vagin e distrusa?e mai bine sa te speli cu ceai de pelin sau galbenele..cu apa simpla..sau cu femingin?care ar distruge cel mai putin flora dintre astea?va multumesc mult pentru atentie smile


Nu face o femeie sa planga pentru ca Dumnezeu ii numara fiecare lacrima...applause

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-02-06 14:58:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: boli cu transmitere sexuala

apa chioara e cea mai inofensiva


mami de minuni hjarta

Offline

 

#45 2008-02-06 15:01:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

sa inteleg ca ti se par suficient de solide argumentele mele?
distrugem flora in primul rind cu excesul de igiena, cu toate ceaiurile si solutiile antiseptice folosite si cu frecventa si constiinciozitatea exagerata a spalaturilor...cu apa e suficient...si nu cu rostul de a face vaginul sa scirtiie sub deget ci doar de a indeparta sperma(care ar curge si singura in timp, e drept, insa e bazica iar mediul vaginal trebuie sa fie acid deci nu avem de ce sa o lasam sa stea acolo).
mai distrug flora diversele infectii cu transmitere sexuala(de gen trichomonas)
tratamentele, facute corect si complet, ar trebui sa ajute la echilibrarea florei vaginale prin temperarea inmultirii in exces a tulpinilor conditionat patogene(gen candida si gardnerella)...daca insa bacilii Doderline sunt imputinati dramatic, uneori tratamentul nu e suficient


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#46 2008-02-06 15:36:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

mult mai de graba cred ca de la trichomonas
cum spuneam, sperma e bazica, nu acida...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#47 2008-02-08 01:34:23

adinush
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 27

Re: boli cu transmitere sexuala

cine imi zice daca stie...de 3 zile imi pun in fiekre seara cate un ovul de clotrimazol(fac un tratament pt tricomonas,candida si gardnerella) si simt o usturime asa..o jena cum e cand ai cistita si te ustura..e posibil sa fie de la ovule?sunt prea puternice?sau de la infectia p care o am deja?inainte sa iau ovulele nu ma ustura..


Nu face o femeie sa planga pentru ca Dumnezeu ii numara fiecare lacrima...applause

Offline

 

#48 2008-02-08 10:35:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

adinush, poate fi de la ovule, si eu ma cam irit de la clotrimazol, gandeste-te ca e si zona destul de sensibila acum

Offline

 

#49 2008-02-08 11:33:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

alexa, ai candida, tratamentul e pt candida. de asta vara pana acum poate ai facut din nou
nu inteleg daca ai sau nu trichomonas, ce scrie in dreptul lui, prezent sau absent ?

Offline

 

#50 2008-02-13 10:15:08

elena_bur
New member
Inregistrat: 2008-01-29
Mesaje: 7

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna, am si eu 2 intrebari: tratamentul cu ovule Klion-D 100 trebuie intrerupt pe timpul menstruatiei? mi s-a spus sa-l fac timp de cel putin 7 zile pt diagnosticul de colpita cu anaerobi si am apucat sa fac 6 zile din el si acum sunt la menstruatie... nu mi-e clar daca trebuie sa continuu sau sa intrerup si daca intrerup atunci cate zile fac dupa menstruatie? reiau si fac iar 7 zile?
a doua intrebare se refera la negii genitali, ce fel de teste se fac pentru a afla daca am virusul sau nu?

Offline

 

#51 2008-02-13 10:19:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: boli cu transmitere sexuala

pai curge tot o data cu menstra. deci intrerupi si reieiei dupa menstra atatea cate ti-au ramas.
faci tiparea hpv


mami de minuni hjarta

Offline

 

#52 2008-02-13 10:34:13

elena_bur
New member
Inregistrat: 2008-01-29
Mesaje: 7

Re: boli cu transmitere sexuala

aha, multumesc. tiparea hpv cum se face? adica se ia din sange, secretie...?

Offline

 

#53 2008-02-13 13:52:59

simonika20
New member
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 39

Re: boli cu transmitere sexuala

am fost la azi ginecolog si mi-a spus ca am tricomonas plus o usoara rana pe col:( mi-a dat klion-d100 comprimate vaginale.Nu asta e problema cea mare...trebuie sa adaug ca trebuia sa imi vina mentra pe 12 si nu a venit...e posibil ca aceasta infectie sa gazduiasca vreo sarcina?mentionez ca am folosit prezervativ in timpul contactelor sexuale(eram pe ovulatie atunci,iar acum ma dor sanii si sunt mariti)...inca dupa ce aveau loc aceste contacte ramaneam dezbracati unul in bratzele celuilalt.....suna cam copilaresc dar am citit o carte in care zicea ca pe timpul ovulatiei penisul nu ar trebui sa se apropie de vagin fara protectie....astept si eu un raspuns multumesc

Offline

 

#54 2008-02-13 15:21:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

simonika, in primul rind vreau sa stiu daca ti s-a facut un examen de secretie....
in al 2lea rind, tratamentul doar cu ovule clion si doar pentru tine nu e suficient ca sa fie tratat trichomonas care e boala cu transmitere sexuala(are si partenerul si il vei lua inapoi de la el)
in al treilea rind nici o infectie nu poate gazdui o sarcina...
daca iti pui problema unei sarcini solutia e sa faci un test de sarcina peste vreo citeva zile(5-6)...o singura zi de intirziere a menstruatiei nu e motiv de panica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#55 2008-02-13 15:59:02

simonika20
New member
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 39

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc doctoressa si da...examen de secretie mi-a facut si  a constatat ca e un microb prezent...acum cine stie...poate imi va mai da ceva....ca mai trebuie sa ma prezint,sper sa fie bine

Offline

 

#56 2008-02-14 04:18:41

simonika20
New member
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 39

Re: boli cu transmitere sexuala

tratamentul cu klion d-100 se intrerupe la menstruatie? dupa cat timp se reia dupa mentra?

Offline

 

#57 2008-02-14 07:42:26

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: boli cu transmitere sexuala

trebuie sa scrie pe prospect daca se pot pune in timpul menstruatiei.dar in general se opreste trat.si se eia dupa menstra


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.