homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nu mananca


#1 2008-02-13 15:29:49

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

nu mananca

Bebelinu meu nu mai vrea sa manance , asta de vreo luna de zile incerc de nustiucateoripezi sa ii dau sa manance dar degeaba ... infometarea, programul fix, schimbarea felurilor de mancare, am incercat sa-i nu-i mai dau cateva zile sa manance un anumit fel sperand ca dupa pauza va accepta... degeaba tot nu mannca. Intr-o luna a mancat piureuri de fructe/legume (diferite combinatii) de 4 ori . Acum numai cand vede lingurita incepe sa planga , daca reusesc sa-l conving sa deschida gurita urla cu mancarea in gurita si isi mai face si sila . Am fost cu el la dr si in urma unui consult a rezultat ca nu are nimic , rezultatul analizelor de sange il am peste 3 zile, si urmeaza sa ii duc si copro si urina  . In greutate a luat destul de bine 600 gr  (luna 7-8) .......... imi vine sa-l punish
Cum pot sa-l fac sa manance ?

Ultima oara a fost editat de ?! (2008-02-13 15:31:26)

Offline

 



#2 2008-02-13 15:52:23

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: nu mananca

eu ii distrag atentia cu ceva ... ma joc cu el sau ii dau o cutie cu diverse lucruri .. scoate din cutie tot , apoi pune la loc si tot asa pana terminam de mancat . Poate nu este bine cum procedez .. dar merita incercat

Offline

 

#3 2008-02-13 16:05:21

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: nu mananca

am incercat si cu distragerea atentiei ... dar a esuat si metoda asta . dar nu mi se pare normal sa fie alaptat exclusiv la 8 luni (pt ca asa vrea el 0

Offline

 

#4 2008-02-13 16:11:04

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: nu mananca

nici nu e sanatos la 8 luni sa primeasca doar lapte de mama!la aceasta varsta ar trebui sa suga doar de 2 ori!!!dimineatza si seara!~nu stiu,ai incercat altfel de mancaruri,mai bune la gust...carne,altceva...

Offline

 

#5 2008-02-13 16:23:27

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: nu mananca

Si Darian pana pe la 7 luni nu a vrut decat san!Si la 8 luni avea anemie!Dar usor,usor...a inceput si sa manance...acum mananca aproape cat mine!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-02-13 16:32:00

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: nu mananca

nu am bebe ... dar pot posta aici ceva in legatura cu alimentatia copiilor? am invatata multe la cursul de pediatrie. dintotdeauna mi-am dorit sa fiu asistenta medicala pe sectia de pediatrie.

Alimentatia diversificata:principiul, ordinea introducerii alimentelor de diversificare

Este alimentaţia care conţine şi alte alimente ?n afară de lapte.
Diversificarea alimentaţiei ?ncepe la v?rsta de 3?31/2 luni, moment ?n care laptele de femeie devine insuficient din punct de vedere al aportului proteic, vitaminic şi al sărurilor minerale.
Introducerea alimentelor de diversificare trebuie făcută lent, progresiv şi ?n cantităţi cresc?nde, ţin?nd cont de crearea gustului pentru aceste alimente şi de toleranţa digestivă a sugarului.
La 4 luni se introduc ?n alimentaţie făinoasele care aduc un aport important de glucide şi implicit, un aport caloric corespunzător nevoilor energetice ale sugarului la această v?rstă.
Cel mai frecvent se administrează gris ?n lapte (conc. de 5%) ?ndulcit cu 5% zahăr.
La 5,5 luni se poate administra gălbenuş de ou fiert tare bisăptăm?nal, la masa de pr?nz.
La 6 luni ficat de pasăre fiert sau ?năbuşit.
După 7 luni, se poate administra şi mămăliguţă cu br?nză de vaci, papanaşi, budinci, etc.
La v?rsta de 12 luni, c?nd procesul masticaţiei devine ?n general posibil, sugarului i se poate da o alimentaţie mai complexă, asemănătoare cu a adultului:
    - chifteluţe ?năbuşite,
    - supă cu tăiţei sau găluşte de gris,
    - ciorbă de pasăre sau de vită,
    - budinci de tăiţei,
    - lapte de pasăre,
    - compot,
    - prăjituri de casă proaspete,
    - p?ine cu unt, parizer, şuncă degresată, etc.

Sunt contraindicate condimentele, ceapa prăjită, afumăturile, ciocolata, fasolea şi varza acrită.

Ultima oara a fost editat de flrramona21 (2008-02-13 16:32:49)


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#7 2008-02-13 17:14:44

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: nu mananca

stiu ca nu e sanatos sa manace doar san l;a 8 luni dar daca nu mamanca nimic toata ziua trebuie sa ii dau , anemia incerc si eu sa o evit dar ... neutral
flrramona21 ianinte sa posetezi despe diversificare mai citeste despre subiect  wink
oms recomanda alaptatul exclusiv pana la 6 luni si inceperea diversificarii la 6 luni pt copii alaptati exclusiv si 5 luni pt cei alaptati artificial (lapte de tip formula)
diversificarea se incepe cu piureuri de fructe sau legume ,
fainoasele care contingluten se introduc dupa 8 luni
grisul nu  are nici un aport de vitamine sau altceva ... doar umfla copilul (exista cereale pt copii)
oul fiert se introduce dupa 7 luni
mamaliguta dupa 8 luni
papanasii sunt prajeli si se recomanda evitarea lor la varste asa de fragede
si parizer la copil mic ?  yikes

Ultima oara a fost editat de ?! (2008-02-13 17:15:05)

Offline

 

#8 2008-02-14 17:28:33

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: nu mananca

Robert are o problema mare cu fructele...nu le mananca!in schimb carne,cat incape!mereu incerc sa fie macar o zi fara carne,mi-e imposibil,rezista pana seara,apoi sera incepe...vreeeeauuuu suncaaaaa!!!!!!!!!In schimb aiz cred ca a vrut sa ma faca fericita de Valentine's...a papat un morcov mare crud,o gulie intreaga cruda,si un mar mare,si 200 ml de suc de clementine proaspat stoarse!Inca nici acum nu-mi vine sa cred,asta da!asta inseaman mancat sanatos...bine,ma rog pe langa asta a bagat si vreo 6 cremvursti si o farfurie imensa de gulas cu carne de vita,dar ma rog...

Offline

 

#9 2008-02-14 18:31:34

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: nu mananca

Dar carnita de purcel ii dai?Ca la noi...tata tot taie cate un purcel la 3-4 luni...si n-am cum sa nu le dau si lor..adica o data la 3-4 zile tot avem macar o masa cu carne de porc.Stiu ca nu este foarte sanatoasa pentru copii,dar oricum e carne macra si eu mai merg si pe premiza:"Parca mama ne mai cumpara doar piept de pui or something si suntem sanatosi tun toti fratii".Deci?

Offline

 

#10 2008-02-14 19:05:28

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: nu mananca

Robert din pacate mananca carne de porc de pe la 10 luni,bineinteles nu in cantitati enorme si nici nu f des,dar mananca!In general predomina carnea de pui,curcan si vita...dar in sarmale punem tocata din porc,mai cate o tocanita cu mamaliguta tot din porc....plus mezelurile,suncile...tot din porc sunt!a,ce sa mai zic de snitelele din cotlet de porc....

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2008-02-14 19:05:59)

Offline

 

#11 2008-02-14 19:05:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: nu mananca

?! nu te da batuta...si nu lasa dupa el cu alaptatul...stiu cateva cazuri in care au cedat...una dintre ele l a alaptat pana aproape la 3 ani iar acum copilul e f anemic...si nu mai spun ca nu sti exact ce impact dpdv psihic a avut acest lucru asupra copilului...asa ca fi tare si sper sa reusesti cu el intr-un final...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2008-02-14 19:43:23

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: nu mananca

A...si Darian al meu mai mananca si ceapa si usturoi (Bianca mai putin,mult mai putin).Si da,si lor le mai place sunculita cu mustar mai ales...Yami,yami,carnati,mici dar si fasole,varza etc...si spanac desi nu fac foarte des si stii ca si unii oameni mari nu suporta spanacul,dar daca le spun"vai,sa vedeti cata putere o sa aveti de la spanac,cum are si Popeye!" imediat termina farfuria.

Si apropo ?!  ,eu am facut greseala de a incerca sa il cresc pe Darian dupa carte,ii faceam mancare separat,de obicei un pic de supitza pe care o umpleam de vreo 7 ori,ca in final nu mai avea nici un gust!cand puteam bine-merci sa-i dau ciorbita din oala noastra "cea gustoasa".Si cum sa manance copilul?Smecheria a fost cand a dat de gustul ciorbitei acrisoare.wink Asa ca am invatat din propriile greseli iar Biancai stiu ca i-am dat sa guste la 4 luni si salata de vinete!

Offline

 

#13 2008-02-14 20:00:47

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: nu mananca

foarte bine ca mananca ceapa si usturoi!!!sunt f sanatoase.Tu,salata de vnete la 4 luni?macar sper ca n-au fost cu maioneza...si banuiesc ca i-ai dat cat sa guste...smile

Offline

 

#14 2008-02-14 20:13:56

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: nu mananca

Da,da..numai cat sa guste de 3-4 ori cu cate o faramita de paine! smile...ceea ce cu Darian nu as fi facut....

Offline

 

#15 2008-02-14 20:14:51

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: nu mananca

flrramona21 a scris:

nu am bebe ... dar pot posta aici ceva in legatura cu alimentatia copiilor? am invatata multe la cursul de pediatrie. dintotdeauna mi-am dorit sa fiu asistenta medicala pe sectia de pediatrie.

Alimentatia diversificata:principiul, ordinea introducerii alimentelor de diversificare

Este alimentaţia care conţine şi alte alimente ?n afară de lapte.
Diversificarea alimentaţiei ?ncepe la v?rsta de 3?31/2 luni, moment ?n care laptele de femeie devine insuficient din punct de vedere al aportului proteic, vitaminic şi al sărurilor minerale.
Introducerea alimentelor de diversificare trebuie făcută lent, progresiv şi ?n cantităţi cresc?nde, ţin?nd cont de crearea gustului pentru aceste alimente şi de toleranţa digestivă a sugarului.
La 4 luni se introduc ?n alimentaţie făinoasele care aduc un aport important de glucide şi implicit, un aport caloric corespunzător nevoilor energetice ale sugarului la această v?rstă.
Cel mai frecvent se administrează gris ?n lapte (conc. de 5%) ?ndulcit cu 5% zahăr.
La 5,5 luni se poate administra gălbenuş de ou fiert tare bisăptăm?nal, la masa de pr?nz.
La 6 luni ficat de pasăre fiert sau ?năbuşit.
După 7 luni, se poate administra şi mămăliguţă cu br?nză de vaci, papanaşi, budinci, etc.
La v?rsta de 12 luni, c?nd procesul masticaţiei devine ?n general posibil, sugarului i se poate da o alimentaţie mai complexă, asemănătoare cu a adultului:
    - chifteluţe ?năbuşite,
    - supă cu tăiţei sau găluşte de gris,
    - ciorbă de pasăre sau de vită,
    - budinci de tăiţei,
    - lapte de pasăre,
    - compot,
    - prăjituri de casă proaspete,
    - p?ine cu unt, parizer, şuncă degresată, etc.

Sunt contraindicate condimentele, ceapa prăjită, afumăturile, ciocolata, fasolea şi varza acrită.

ce an esti la medicina?

Offline

 

#16 2008-02-14 20:16:11

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: nu mananca

eu cred ca e la asistente medicale anul 3,dar mai bine sa iti raspunda ea.

Offline

 

#17 2008-03-23 01:13:14

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: nu mananca

si Christopher mi-o facut faze de astea ca nu vroia sa manance decit ceea ce-i place si aia in cantitati mici..ca nu mai vorbesc de iaurturi..erau zile in care era capabil sa inghita 12 danonino..si asta pe la 5 6 luni..ideea era ca da le manca dar peste vreo 3 urla iar  ai era foame si tot asa..daca veneam cu ceva nou..inchidea gurita sau scuipa..si eu bineinteles ca eram disperata...
asa ca dragul meu pui ajunsese sa fie anemic .ca nu mai vroia laptele formula nici legume nici nimic doar iaurturi care am impresia ca pacalesc stomacul ..nu il umpple
dar cu rabdare si perseverenta am trecut si de mofturile astea ale lui..
pot sa pun ca acum sunt multumit..recunosc ca am recurs la tot felul de pacaleli dar papa tot,si sunt multumita..fructele nu se prea omoara dupa ele decit banane..lear manca de dimineata pina seara dar nu prea doresc eu ca e constipat de la ele..iaurturile au ramas dragostea lui dar nu primeste mai mult de unul dau doua pe zi...aaa era sa uit cerealele,si alea le papa cu posta mareeeeee!!!!!!

Offline

 

#18 2008-03-25 00:59:27

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: nu mananca

robert a inceput sa manace mult mai bine , manaca supa de legume (care obligatoriu trebuie sa aibe in ea loboda rosie astfel nu o vrea ) carnea o manca numai facuta la gratar cu iaurt si diferite pireuri (urzici,spanac brocoli, conopida etc) pestele cu mamaliga si iaurt. Doar fructe nu vrea sa mance , dar incerc sa il conving sa manace si de astea . El nu are anemie in urma regimului pe care si l-a autoimpus (i-am facut analize si doar fierul a iesit aproape la limita , in rest sunt toate in valori normale... unele chiar mai crescute cu mult , cum ar fi calciul desi el a luat supliment de calciu doar de 2 ori pana acum). Dar eu nu as da unui copil mic danonino , eventual i-as da fructe pasate amestecate cu iaurt

Offline

 

#19 2008-03-28 00:49:26

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: nu mananca

am mai redus din cantitatile de iaurt,dar am o mare dilema..cum as putea sa-il fac sa pape in scaunelul lui de masa ca sa nu mai alerg ca nebuna dupa el prin casa?!ca de mancat mananca dar ma alearga prin toata casa de cand e cu premergatorul si a prins smecheria ca merge in toate directiile si prin toata casa..uite asa cu o alergatura doua nu mai trebuie sa fac nici gimnastica de intretinere..dar mi-ar placea sa pape in scaunel..pina atunci se misca intr-una ,vrea sa se iasa,a si alunecat din el,noroc ca l-am prins la timp..se plictiseste in el...care ar fi solutia?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.