homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-47


#875 2015-01-22 18:04:46

beauty23
New member
Inregistrat: 2014-08-14
Mesaje: 6

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna, fetelor! Am si eu niste intrebari...se poate transmite Chlamydia usor chiar si printr-o penetrare superficiala si scurta (fara ejaculare in interior)? Si prin contact oral cam cat de usor se transmite?

Offline

 



#876 2015-02-20 20:41:08

anna12
Membru
Inregistrat: 2015-02-20
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna! Am o mare dilema si am nevoie de un raspuns sincer, va rog! In urma cu 6 luni am facut control ginecologic, examenul papanicolau si secretie vaginala si mi-a iesit infectie cu bacili. Mi-a dat doactora tratament cu ovule si sotului unguent. Nu mi-a spus sa repet analizele. Luna aceasta am schimbat medicul si clinica si am facut din nou control, papanicolau si secretie si mi-a iesit ca am infectie cu trichomonas. Stiu ca aceasta se transmite doar pe cale sexuala de aceea ma intreb, oare e posibil ca una din analize sa nu fie corecta ( varianta fericita...)? Sau intre cele 2 analize sotul a luat infectia de la cineva ? Mentionez ca de 1 an jumate cand am renuntat la anticonceptionale ne-am protejat cu prezervativ pt ca am menstruatia neregulata si nu am vrut sa raman insarcinata. Si tocmai asta ma deruteaza....cum cu tot cu prezervativ in toamna nu aveam trichomonas si acum am? Iar eu nu am avut alt partener decat pe sotul meu....

Ultima oara a fost editat de anna12 (2015-02-20 21:19:08)

Offline

 

#877 2015-02-20 21:31:12

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: boli cu transmitere sexuala

Repeta analiza la un alt laborator de incredere si apoi tragi concluzii. Cat despre trichomonas, are o perioada de incubatie destul de lunga (6 luni-1 an) pana sa apara simptomele. Repeta analiza cel mai bine..


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#878 2015-02-22 13:27:08

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

eu stiu despre bacili ca, daca sunt Gram-pozitiv, nu reprezinta o infectie, ci flora buna a vaginului, care tocmai apara vaginul de infectii. doar bacteriile (bacili, cocobacili, coci) Gram-negativ indica infectii.

Offline

 

#879 2015-02-23 23:42:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

maryu a scris:

Repeta analiza la un alt laborator de incredere si apoi tragi concluzii. Cat despre trichomonas, are o perioada de incubatie destul de lunga (6 luni-1 an) pana sa apara simptomele. Repeta analiza cel mai bine..

perioada de incubatie este de maxim 1 luna.

pentru anna12: poti repeta analiza, dar asta nu ar anula analiza prezenta smile diagnosticul de trichomonas nu este unul foarte complex, ori vezi parazitul, ori nu, deci eu una plec de obicei de la premiza ca analizele sunt bune (posibilitatea ca ele sa fie gresite este totusi foarte foarte mica).

transmiterea trichomonasului e teoretic doar sexuala, dar s-au mai raportat cazuri implicand piscine, de exemplu (eu incluzandu-ma aici, chiar am facut analiza epidemiologica si singurul raspuns a fost piscina). daca va protejati cu prezervativ, sansele de transmitere se reduc, dar nu dramatic, e destul de "contagios".

In concluzie:
1. analizele trecute poate nu au inclus un examen care sa caute trichomonas si de aceea e posibil sa nu fi aparut pe rezultat. daca acest examen a fost inclus, posibil sa nu fi fost o infestare masiva si sa nu fi aparut. oricum, eu nu cred ca aveai infectia acum 6 luni, pentru simplul motiv ca desi de multe ori trece neobservata, totusi ai observat ceva simptome.
2. probabil analiza curenta este corecta, dar daca te simti tu mai bine sa o repeti, fa asta.
3. tratamentul se impune, de indata ce te vei convinge daca ai sau nu trichomonas.
4. despre modul de infestare...poate cel mai bine ar fi sa discuti cu sotul tau, nu poti afla raspunsul acesta pe un forum. sau daca nu consideri ca este cazul, poti fi una dintre pacientele pentru care sursa nu e cunoscuta.

sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2015-02-26 14:15:46

sunshine_szb
Membru
Inregistrat: 2011-10-17
Mesaje: 4

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua,

S-a intamplat sa am un contact sexual neprotejat, mentionez ca a durat doar cateva minute si el nu si-a dat drumul in mine. Este posibil sa fi luat ceva boli cu transmitere sexuala de la el? Spuneti-mi va rog toate analizele pe care ar fi indicat sa le fac.
Multumesc!

Offline

 

#881 2015-02-28 11:15:48

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

da, este posibil sa fi capatat vreo boala cu transmitere sexuala. pentru unele riscul e un pic mai mic in absenta ejacularii, dar nu absent.

pe rand:
1. hpv - nu esti protejata nici prin prezervativ, dar in situatia ta riscul este evident mai mare. nu as cauta hpv ul in mod activ, depinde si ce varsta ai, cred ca e suficient papu ul anual.
2. gonoree - astepti o vreme si iti faci un exman de secretie vaginala complet
3. trichomonas - la fel ca la 2
4. hiv - astepti 3 luni si iti faci testul
5. hep b - daca nu esti vaccinata astepti 3 luni si iti faci testul ag hbs
6. sifilis - astepti o vreme si iti faci un test
7. herpes - nu are rost sa iti faci analize, o sa iti dai seama daca or sa apara simptome smile

Lista nu e nici pe departe completa, e un pic concentrata pe ce ar fi un pic mai important. Bineinteles ca daca esti intr o relatie stabila, in care amandoi v ati facut analizele si va sunteti fideli, problemele de mai sus nu mai sunt probleme.

Sanatate!

Offline

 

#882 2015-05-10 20:31:10

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna. Am o infectie vaginala cu e-coli si fac tratament cu antibiotice. Nu e de la partenet pt ca nu e in tara si cand va veni eu voi fi avut deja 7 zile de tratament. In afara de prezervativ, cum il pot proteja pe el de contactarea bacteriei? Cat de usor se transmite prin secretia vaginala, chiar daca folosesti protectie? Multumesc anticipat!

Offline

 

#883 2015-05-11 07:50:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

Se transmite greu chiar și fără prezervativ. Cu prezervativ nu trebuie să vă faceți probleme.

Offline

 

#884 2015-05-11 08:01:06

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: boli cu transmitere sexuala

Super atunci. Multumesc mult pentru informatie smile

Offline

 

#885 2015-08-15 15:57:17

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

informatii despre cum infectiile sexuale ii afecteaza si pe barbati: http://www.menshealth.ro/sex-relatii/6- … ocazional/

Offline

 

#886 2018-08-01 12:40:07

momox
New member
Inregistrat: 2012-02-10
Mesaje: 18

Re: boli cu transmitere sexuala

Analizele pentru BTS se pot cere si la cabinetul de planning sau doar la ginecolog?
As mai vrea sa stiu daca sunt incluse in asigurarea CAS. Eu nu am asigurare momentan si vreau sa stiu daca se merita sa platesc la CAS sau sa le fac la liber, cum ar fi mai avantajos?
Sper sa ma puteti ajuta, sincer nici nu stiu cum sa le cer, nu am mai facut niciodata.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.