homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Alaptarea


#1 2008-01-30 21:52:52

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Alaptarea

de ce un subiect despre alaptare ?
deoarece cred in efectele benefice ale alaptarii atat asupra bebelusului cat si asupra mamei
deoarece cred ca alaptarea este unul din cele mai importante momente ale primului an de viata al bebelusului
deoarece laptele matern este hrana cea mai buna pentru bebelus
sanul tine loc de foame, sete (in primele sase luni)
alaptare creaza o legatura speciala intre nou-nascut si mama 
Si pt a informa mamicile cu privire la ce trebuie/nu trebuie  sa manance , bea in timpul alaptarii . Cum se poate stimula lactaita ... pastrarea laptelui de mam la frigider .... etc

Ultima oara a fost editat de ?! (2008-02-13 17:34:45)

Offline

 



#2 2008-01-30 22:51:16

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: Alaptarea

eu nu am fost alaptata...lapte praf frate...de pe vremea lu Ceausescu! rotfl
(si azi sunt cam sensibila la boli...)

Offline

 

#3 2008-01-31 00:09:18

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Alaptarea

am si eu o intrebare doare cand alaptezi? ca asa mi-a zis mama (bine ca ea a tinut sa imi povesteasca numai faze dureroase despre nastere.. nu de alta sa nu ma pun pe facut copii.. sau nu stiu oricum m-a cam speriat cu toate )  :f?rbannad:


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#4 2008-01-31 07:12:29

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Alaptarea

insuportabil nu cred ca doare.... cred ca oricum trece urgent senzatia cand vezi puisorul

Offline

 

#5 2008-01-31 09:52:42

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Alaptarea

doare doar daca ai ragade pe sfarcuri. altfel nu are de ce sa doara. crezi ca ar mai fi atatea femei fericite sa isi puna puiii la san daca ar mai si durea?


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-01-31 13:26:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Alaptarea

iar ragadele(ranile) sunt foarte simplu de capatat...si au risc mare de complicatii...
alaptatul la sin e minunat, sunt de acord, insa as vrea tare mult sa nu absolutizam


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2008-01-31 13:48:13

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Alaptarea

dar acum au aparut aparatoare de san din silicon...arata ca o tetina care se pune pe sfarc big_smile presupun ca nu e f placut ca puiul sa vrea sa pape si tu sa nu-i poti da ca ai rani...si nici de muls nu iti arde.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#8 2008-01-31 14:12:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Alaptarea

erau si pe vremea mea
mu e mare lucru sa te mulgi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2008-01-31 14:56:07

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Alaptarea

da  sunt silicoane dar sunt si tot feluri de creme care nu necesita sa speli inainte sa alaptezi de exemplu garmastan .pe baza de plante.Apropo de alaptat nu cred ca este ceva mai frumos ca sa vezi copilul tau adormind la san si mancand cu pofta .Eu am alaptat pana la 11 luni si imi pare rau ca nu a vrut mai mult,dar si acuma cand il adorm la 1 an 6 luni isi baga manutele sub bluza si ma prinde de cici si asa adoarme:soverlol


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#10 2008-02-01 11:08:46

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: Alaptarea

Eu i-am alaptat pe amandoi cate 1 an si 2 luni...si ar mai fi supt mult si bine si in continuare....Deja eram gravida cu fata si Darian tot sugea de zor.....

Offline

 

#11 2008-02-01 11:14:32

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Alaptarea

ce fine ramona gl ai nascut?si cat timp au copii?


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#12 2008-02-01 11:33:54

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: Alaptarea

Baiatul 4 ani si 6 luni si fetita 2 ani si 9 luni...si am fost o curajoasa si am nascut normal pe amandoi....iar fata a avut 4100 g. smile

Offline

 

#13 2008-02-01 14:52:59

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Alaptarea

oauuuu..........dar mare a fost fetita ,sa ti traiasca kapitulationkapitulationkapitulationkapitulation:kapitulation:eu am un baietel de 1 an si 4 luni la nastere am avut 3,400kg si 56 cm:bebe:bebebebebebebebe


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#14 2008-02-01 16:44:29

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Alaptarea

alaptat alaptat alaptat...sa alaptam cat de mult si cat de bine...pe bune acuma, eu numai asta aud la tv, pe strada, in familie...parca a innebunit lumea...

pediatra nici nu se gandeste sa intrerup inainte de 1 an in sensul ca 6 luni sa stau acasa dupa care, dimineata si seara..cand i-am spus ca eu vreau sa ma intorc la firma la 2 luni, urmand sa inlocuiesc o masa (cat lipsesc) cu lapte praf mi-o zis ca nu pica cerul daca mai stau acasa inca 4 luni... :f?rv?nad:

si ptr ca se face atata valva in jurul acestui subiect nu pot sa nu ma gandesc la ce stres si presiune sunt supuse mamele care chiar nu pot sa isi alapteze copiii...si care citesc si aud peste tot ca alaptatul este vital ....am ajuns sa vad mame care cred despre ele ca nu sunt mame bune doar ptr ca nu au reusit sa isi hraneasca singure copiii...

Offline

 

#15 2008-02-05 14:07:41

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Alaptarea

Eu tocmai am intarcat si pe bebe nr.4 la 2 ani si o luna si ceva. In total am alaptat 7 ani.

Eu_vreau, la inceputul alaptarii doare rau chiar daca nu ai ragade, pana se tabaceste zona (asa mi-a spus o asistenta la maternitate la prima nastere cand eu nu pricepeam de ce doare). E o carte draguta "Poti sa nu fii o mama perfecta" si la alaptarea la san e un desen sugestiv, mama sta in pat si copilul o priveste sadic cu cutitul si furculita in mana... mi s-a parut f. f. adevarat. La primul copil, mai ales, ma durea foarte tare. Stiam insa ca va trece, asa ca am asteptat cu rabdare si nadejde si dupa prima luna uitasem de orice durere, cat de mica. Stiam ca pentru bebe e f. important lapticul de la mine, eram mandra ca am si ca macar al capitolul asta nu are nimeni ce comenta... Abia in al 2-lea an, dupa ce l-am intarcat am aflat ca nu suporta nici laptele de vaca, nici de alt animal, nici macar de soia in niciun fel de  formula... avea 6 ani si nu tolera nici formula delactozata... Daca nu il alaptam... angel 

Eu am avut ragade doar la ultimul copil si am fot nevoita sa folosesc vreo doua-trei zile mameloane de silicon si garmastan. Mi-a trecut cred ca de la gelul de aloe scos proaspat din frunze. Cum am putut sa suport suptul am renuntat la mameloane ca ma enerva senzatia nefireasca ca nu imi simt copilul.

Offline

 

#16 2008-02-12 14:42:41

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: Alaptarea

Atunci cand i/am alapta , inainte de alapta imi spalam mameloanele si le ungeam cu glicerina boraxata .. nu am avut probleme si nici nu m/a durut niciodata . Nu stiu daca este bine cum am facut eu dar nici copii nu au avut limba incarcata niciodata .

Offline

 

#17 2008-02-13 16:40:29

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: Alaptarea

.Alimentatia naturala a copilului
Alimentaţia naturală a sugarului se face cu lapte de femeie care reprezintă alimentul ideal pentru nou născut şi sugar ?n primele luni de viaţă.
Laptele matern este totodată de ne?nlocuit la prematuri şi distrofici datorită compoziţiei sale perfect adaptate la posibilităţile de asimilare ale acestor sugari precum şi prin valoarea sa biologică ridicată.
Importanţa deosebită a acestei alimentaţii apare şi mai evidentă prin constatarea că prin alimentaţia artificială cu preparate de lapte umanizate sau semiumanizate nu se realizează ?ntotdeauna condiţiile unei dezvoltări normale a sugarului.

34.Igiena femeii care alapteaza
Starea de sănătate a femeii care alăptează este dependentă de:
     modul ?n care ?şi organizează activitatea,
     de menţinerea unei:
     igiene personale stricte,
     a unei alimentaţii raţionale,
    a alternanţei armonioase ?ntre starea de somn şi activitate.
Igiena s?nilor se realizează prin spălare cu apă şi săpun ?nainte de alăptare precum şi prin utilizarea unei lenjerii spălate şi schimbate zilnic.
Laptele secretat de glanda mamară este steril dar se poate suprainfecta cu germeni diferiţi, mai frecvent stafilococi de pe tegumente. Din acest motiv se recomandă mulgerea şi ?ndepărtarea primelor picături de lapte din glanda mamară ?naintea suptului.
Alimentaţia va fi echilibrată, variată, bogată ?n legume, salate, fructe crude şi lichide: ceai, apă, lapte.
Sunt contraindicate băuturile alcoolice şi se consideră că este suficient un supliment caloric de 700-800 Kcal / zi pentru o secreţe lactată normală.
Eliminarea medicamentelor prin lapte contribuie la introducerea ?n organismul sugarului a unor concentraţii variabile, cele mai multe nocive, de substanţe, cum ar fi: beladona, opiaceele, cofeina, luminal, antibiotice, sulfamide, alcool, etc.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#18 2008-02-13 17:33:40

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Alaptarea

Din acest motiv se recomandă mulgerea şi ?ndepărtarea primelor picături de lapte din glanda mamară ?naintea suptului.

cine recomanda asa ceva?  primul lapte ii satisface setea bebelusului  si mie nu mi-a spus nimeni  sa imi golesc sanii inainte de alaptare

Offline

 

#19 2008-02-13 17:40:23

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Alaptarea

nici eu nu am mai auzit asta!tocmai ca primele picaturi satisfac setea bebeului.pt a nu se contamina laptele steril mai bine inainte de fiecare alaptare se spala mameloanele bine cu apa si sapun!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.