homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Microgynon anticonceptionale-2


#20 2015-03-03 13:36:46

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Microgynon anticonceptionale

Revin cu un update: am facut al doilea set de analize hormonale si de data asta a iesit estrogenul mic, am facut si eco si se pare ca au revenit si  chisturile pe ovare. Mi s-au prezentat doua variante  de tratament:  microgynon, sau lutenyl timp de 3 luni, 10 zile pe luna (nu e AC, are doar estrogeni).

Am consultat 2 medici, amandoi au spus cam acelasi lucru, cat timp iau AC totul va fi "in grafic"...

Offline

 



#21 2015-03-11 08:14:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Microgynon anticonceptionale

asa si e...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2015-03-17 17:48:34

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: Microgynon anticonceptionale

Revin cu inca un update.

Am avut o discutie si cu un endocrinolog, sa vad ce parere are despre problema mea, respectiv ovare polichistice
Concluzia lui e ca am facut o mare prostie sa las AC de acum, desi eu ma gandesc abia la anul sa concep un bebe si mi-a sugerat ca ar trebui sa le reiau pana atunci. A spus si ca ovarul este mai pregatit pt bebe la 2-3 luni dupa ce ai intrerupt anticonceptionalele, decat daca le intrerupi cu un an inainte.

Am o intrebare pt doctoressa. Ginecologul mi-a dat lutenyl 3 luni, pt ca refuzasem sa mai iau AC. Azi am incheiat prima luna. Pot sa reincep Microgynon imediat cum imi vine menstruatia si sa intrerup lutenyl, sau trebuie sa continui astea 3 luni si abia apoi sa reiau AC?

Am facut si o programare la ginecolog, sa il intreb, dar daca o sa-mi vina menstruatia pana ajung la cabinet, sa stiu ce sa fac.
Multumesc.

Ultima oara a fost editat de mada.elena (2015-03-17 17:49:51)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.