homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc


#1 2015-03-08 10:30:56

deiaa21
New member
Inregistrat: 2014-07-12
Mesaje: 10

Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

buna ziua, in primul rand la multi ani,doamnelor !! birthday

am si eu o problema si vreau sa ma ajutati cu un sfat pana ajung la doctor.
am intrerupt Acc Yaz acum 2 luni, luna trecuta mi-a venit la 29 de zile,insa luna aceasta am deja 5 zile de intarziere si nu stiu care este cauza. am intretinut 2 contacte neprotejate(prin metoda coitus interruptus, stiu ca nu este sigura dar am facut-o..precizez ca ambele s-au intamplat in afara perioadei fertile dupa calculele mele).
De mai bine de o saptamana ma dor ovarele ca si cum ar trebui sa-mi vina, sanii nu ma dor si nu am alte simptome...poate fi vorba de o raceala, dereglare hormonala sau sarcina??

Offline

 



#2 2015-03-08 20:26:46

fallingstar
Full member
Inregistrat: 2007-02-27
Mesaje: 802

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Probabil ca e dereglare, av?nd ?n vedere că ai ?ntrerupt anticoncepționalele recent. ?n orice caz, la o săptăm?nă de ?nt?rziere sau la 3 săptăm?ni de la contactele cu risc, poți să faci un test de sarcina ca sa te linistesti. Dacă nu vei mai lua ac, folosește prezervativul ;-)


29+

Offline

 

#3 2015-03-09 20:18:28

deiaa21
New member
Inregistrat: 2014-07-12
Mesaje: 10

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

multumesc frumos pt raspuns.

azi am avut o scurgere maronie,insa ciclul nu se declanseaza...durerile persista,in rest alte simptome nu exista.
maine sau poimaine o sa fac un test.

Offline

 

#4 2015-03-11 08:13:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

pai testul de sarcina poate fi lamuritor. contrar credintei generalizate, intreruperea contraceptivelor nu determina dereglari de ciclu menstrual. Poate ca prima menstra poate aparea cu intirziere insa ulterior organismul redevine cel de dinainte de utilizarea pastilelor. Asadar, daca inainte sa le utilizezi aveai ciclul neregulat sau lung, asa va fi si acum.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2015-06-01 08:31:23

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Buna, am intrerupt Yasmin acum 2 luni, insa am avut prima intarziere de 15 zile, iar menstruatia care a venit e in cantitate destul de mica, nu am dureri sau alte lucruri, sau ceva de care sa mi dau seama. Nu am avut contacte cu risc, dar ma sperie faptul ca menstruatia este in cantitate mica....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-06-01 12:00:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

e normal sa dureze o vreme pana se regleaza ciclul dupa AC, nu sunt motive de ingrijorare

Offline

 

#7 2015-12-08 11:37:20

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Si eu sunt fix in aceeasi situatie ca deiaa, tot de la yaz. Prima luna totul ok, acum dureri de ovare si toate celelalte simptome de mai mult de o saptamana si nimic. Sunt 33 de zile de la ultimul ciclu. Era neregulat inainte dar nici chiar asa smile trebuie mers la medic sau doar sa mai am putina rabdare?

Offline

 

#8 2015-12-14 18:09:38

THEcat
Membru
Inregistrat: 2015-12-14
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

salutare fetelor,ajutati-ma şi pe mine cu vreun raspuns.((
Mi-a ?nt?rziat menstruaţia cu 9 zile,?n tot acest rastimp am avut periodic discomfort ?n partea de jos şi mici dureri . Nu am avut aşa reţineri niciodată,mereu a fost regulat ciclul. Am intreţinut un contact sex. neprotejat pe data de 22 noiembr.,iar ciclul trebuia sa-mi vina aprox pe 5. Astazi 14 12.2015 am niste scurgeri si nuştiu ce să ?nteleg... Am facut si teste,toate negative. S?nii s-au marit putin.

Offline

 

#9 2015-12-14 20:35:48

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

ca sa fie relevante, testele de sarcina se fac la 2 saptamani de la contactul cu risc sau la o saptamana de la intarzierea menstruatiei, de preferabil dimineata cu prima urina. daca ai respectat aceste conditii si au iesit negative inseamna ca nu esti insarcinata si probabil este vorba despre o dereglare. ai luat anticonceptionale si le-ai intrerupt?


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#10 2015-12-15 21:10:59

THEcat
Membru
Inregistrat: 2015-12-14
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Totusi cred ca e vorba de-o dereglare fiindca am scurgeri abundente azi insotite la fel de dureri,balonare si discomfort. Imediat cum se termina plec la medic.

Offline

 

#11 2016-04-01 19:41:42

ElenaT27
Membru
Inregistrat: 2016-02-02
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Buna! Am si eu o problema asemanatoare: luna trecuta, in timp ce luam anticonceptionale, am intretinut relatii sexuale neprotejate. La cateva zile dupa ce am terminat folia mi-a venit menstruatia si a durat cam 6 zile (ca de obicei), dar dupa cele 7 zile de pauza nu am mai inceput o folie noua (am hotarat sa renunt la ele). Luna aceasta mi-a intarziat deja ciclul 3 zile si as vrea sa stiu daca e din cauza ca am renuntat la AC sau daca e posibil sa fi ramas insarcinata.

Offline

 

#12 2016-04-01 20:27:39

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Renuntarea la AC poate duce la dereglari!
Atat timp cat nu ai avut contacte neprotejate, nu vorbim de sarcina.

Offline

 

#13 2016-06-30 01:57:43

alexalivia
New member
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 14

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Buna seara. Am luat anticonceptionale Desorelle 5 ani fara intrerupere si am facut o pauza de 4 luni (in decembrie anul trecut le-am oprit). Nu am avut probleme, ciclul mi a venit normal la 28 de zile in fiecare luna. Pe 8 mai am inceput o noua folie, mi-a venit ciclu dupa aceasta in data de 31 mai (normal) dar nu am mai inceput o noua folie de anticonceptionale avand de gand sa le opresc definitiv. Am avut contact neprotejat pe 21 iunie dar fara ejaculare (nu este prima data). Problema este ca trebuia sa imi vina ciclul de pe 28 si ni mi-a venit. Nu am nici o simptoma. Mentionez ca din data de 31 pana in prezent am avut o perioada foarte stresanta, de neliniste, de suparare, de frica. Credeti ca intarzierea este cauzata de neinceperea unei alte folii de anticonceptionale, de stresul in care am fost sau din cauza contactului neprotejat. Nu este primul contact fara prezervativ, dar nu mi s-a intamplat niciodata asa. Multumesc!

Offline

 

#14 2016-06-30 09:16:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

e posibil sa fie si de la stres sau doar sa fi ovulat mai tarziu
ai simptome de ovulatie, stii cand ai ovulat ?

Offline

 

#15 2016-06-30 09:28:13

alexalivia
New member
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 14

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

NU stiu cand am ovulat. Nu am nici un fel de simptome. Eu de obicei nu am dureri sau alte simptome cand am menstruatie. Cu anticonceptionale imi venea exact la 24 de zile. Fara pastile imi venea la 28/29 de zile. Acum ar fi trebuit sa imi vina intre 27/29 iunie. In ultima luna am avut un singur contact neprotejat dar asa am facut mereu cand nu am luat pastile, nu a ejaculat in mine. Nu am avut niciodata probleme. Posibil sa fie si din cauza ca am luat doar o folie de pastile si apoi am renuntat? Maine voi face si un test de sarcina dar eu nu scred ca este vorba de asa ceva. Multumesc pentru raspuns.

Cu fix o saptamana inainte de ciclu as fi fost la ovulatie? Pe 31 mai mi-a venit ultima menstruatie, pe 21 iunie am avut contactul neprotejat iar pe 28 ar fi trebuit sa/mi vina (in cazul in care as fi continuat cu pastilele)

Ultima oara a fost editat de alexalivia (2016-06-30 09:34:59)

Offline

 

#16 2016-06-30 09:39:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

e mult prea devreme oricum pentru un test de sarcina, ar trebui la 3 saptamani de la contact facut
probabil din cauza anticonceptionalelor intarzie

Offline

 

#17 2016-06-30 11:59:05

alexalivia
New member
Inregistrat: 2011-12-04
Mesaje: 14

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

Dar exista posibilitatea sa raman insarcinata daca in luna in care am luat pastile am avut doua contacte neprotejate cu ejaculare  ultimul fiind  cu 4 zile inainte de menstruatie? Iar dupa menstruatie nu am mai inceput o folie noua, renuntand definitiv la ele?

Offline

 

#18 2016-06-30 12:20:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie dupa intrerupere Acc

nu, doar daca erau dupa menstruatie contactele neprotejate era posibil

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.