homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice


#1 2014-07-16 11:47:08

Lorelei07
Membru
Inregistrat: 2014-07-15
Mesaje: 1

Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice

Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat. Am fost ieri la dna. dr Oprescu de la Polizu la un control. Dupa o ecografie transvaginala mi-a pus diagnosticul de ovare micropolischistice. Pana aici nimic nou, inca din adolescenta am facut mai multe controale deoarece aveam menstruatii neregulate si extrem de dureroase si la toate ecografiile am primit acelasi diagnostic. Diferenta este ca pana acum medicii imi recomandau anticonceptionale ca tratament sau...imi ziceau ca o sa treaca dupa nastere.
Dna doctor mi-a recomandat un tratament de 3 luni cu:
-  dupahston (pentru ca am facut si niste analize hormonale si am progesteronul scazut)
-  mladite de zmeur
-  Myo-Sun SAU Siofor

Ideea e ca m-a lasat pe mine sa aleg intre myo-sun si siofor, a zis ca primul e ultima moda dar mai scump, al doilea e mai ieftin dar unele persoane il tolereaza greu pt ca scade glicemia (e indicat la diabet).
Cum ar trebui sa aleg??  nustiu
Din ce am citit pe net, myo-sun il iau pers. care incearca sa ramana gravide. Eu NU vreau bebe acum, vreau doar sa fiu sanatoasa pentru cand o sa vreau, peste niste ani.

Doctoressa (sau alte fete care se pricep), te rog mult sa ma indrumi care ar fi varianta mai buna.

Offline

 



#2 2014-07-20 09:35:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice

Ovarul micropolichistic nu este o boala, e doar o descriere a unei situatii observate....s-a impamintenit asa, deoarece pare imposibil de inteles ca nefiind masini suntem diferiti si ca exista sindromul premenstrual . Cum e musai sa dai o explicatie si un tratament, uite s-a identificat solutia asta.
Totusi, siofor e tratament pentru sindromul de ovar polichistic(cum observi lipseste micro!!!!!) entitate cu descriere clara in toate manualele, caracterizata  prin exces de testosteron si aspect de `ovare de portelan`...caracterizat prin infertilitate, obezitate, intoleranta la glucoza, hiperinsulinism, etc. Mio-inozitolul este tot tratament impotriva sindromului de ovar polichistic, adresindu-se, ca si siofor, hiperinsulinismului.
Asadar sfatul meu foarte ferm este ca, daca nu ai SOPC documentat solid( menstrele dureroase si usor neregulate inseamna doar deficit de progesteron eventual, nicidecum SOPC) sa nu iei nici una nici alta. Nu sunt bomboane si nu sunt inofensive!
Nu stiu cit de neregulate sunt menstrele tale insa impotriva durerilor exista No-Spa si Nurofen cu efecte foarte bune. Daca ai progesteronul mic e de asteptat sa ai cicluri menstruale mai lungi insa lung nu e sinonim cu neregulat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2015-03-25 23:20:57

Ralukaaa
Membru
Inregistrat: 2015-03-25
Mesaje: 2

Re: Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice

Buna seara!
Am si eu o problema asemanatoare si nu stiu ce sa fac!
Am luat 1 an si 8 luni, anticonceptionale Karissa. De cand am renuntat la ele, am menstre neregulate, am multe cosuri, par pe fata si pe corp.
Am mers la dermatolog, am incercat tot felul de creme si fara succes.
Apoi am ajuns la endocrinolog, care mi-a facut niste analize de hormoni in sange. In urma analizelor a iesit ca am ovare micropolichistice. Am mers si la ginecolog pt o eco transvaginala, la care nu s-au observat deloc chisturi, doar ca am ovarele marite.
Doctorul endocrinolog, mi-a prescris timp de trei luni duphaston, 10 zile pe luna. Si myo-sun, doua pliculete pe zi. Mi-am cumparat o cutie de myo-sun, pe care am dat si multi bani, si nu stiu ce sa fac. Am citit pe internet ca este pt femeile care isi doresc bebe, si eu nu-mi doresc in acest moment.
De asemenea si la duphaston am vazut si multe pareri negative.
Nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma cu o parere, nu stiu daca sa incep tratamentul, eu vreau doar sa nu se agraveze, sa fiu sanatoasa si sa pot avea copii peste cativa ani, nu acum.
De altfel, nu mai suport nici acneea, as face orice sa treaca, si nu stiu alt tratament. Mi-e frica sa incep din nou cu anticonceptionale, sa nu mi se deregleze mai rau atunci cand renunt la ele.
Va rog daca m-ati putea ajuta cu un sfat, nu stiu ce sa fac!
Multumesc!

Offline

 

#4 2015-03-27 09:39:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice

Asadar, nu ti s-a dereglat nimic de la anticonceptionale sau de la renuntatul la ele.
Nu cred ca despre ovare micropolichistice e vorba ci despre OVARE POLICHISTICE. altfel spus, SOPC.
Asta nu presupune musai chisturi pe ovar iar endocrinologul a facut mai multe analize.
Regret insa doar pe povesti mi-e imposibil sa imi dau o parere pertinenta iar cu privire la pliculetele alea nu imi dau cu parerea deloc.
Eu sunt insa curioasa cum erau menstrele tale inainte sa iei contraceptive.
Karissa are un progestativ cu usor efect testosteronic, deci nu ar fi inhibat in nici un fel nici pilozitatea si nici acneea daca e vorba de exces de testosteron. Asa ca aparitia acestor probleme nu are legatura in nici un fel cu contraceptivele.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2015-11-12 00:46:12

Ralukaaa
Membru
Inregistrat: 2015-03-25
Mesaje: 2

Re: Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice

Buna seara!
Menstruatia mea inainte de contraceptive nu era foarte regulata, in sensul ca intarzia cateva zile.
Credeam ca de la contraceptive au aparut schimbarile acestea, cosuri si pilozitate, deoarece inainte de inceperea lor nu aveam probleme de genul.
Intre timp, de cand v-am scris prima oara, menstruatia mi s-a reglat de la sine, fara a incepe acel tratament, insa a ramas problema cosurilor si a pilozitatii.
Credeti ca ar trebui sa repet analizele? Sau ce ar trebui sa fac in situatia aceasta?
Va multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-11-14 18:13:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ajutor doctoressa-alegere tratament ovare micropolichistice

Ralukaaa a scris:

Buna seara!
Menstruatia mea inainte de contraceptive nu era foarte regulata, in sensul ca intarzia cateva zile.
Credeam ca de la contraceptive au aparut schimbarile acestea, cosuri si pilozitate, deoarece inainte de inceperea lor nu aveam probleme de genul.
Intre timp, de cand v-am scris prima oara, menstruatia mi s-a reglat de la sine, fara a incepe acel tratament, insa a ramas problema cosurilor si a pilozitatii.
Credeti ca ar trebui sa repet analizele? Sau ce ar trebui sa fac in situatia aceasta?
Va multumesc.

N stiu daca sa le repeti sau pur si simplu sa le faci. Daca iti amintesti, eu nu stiu ce analize ai facut. Insa recitind discutia noastra precedenta, revin cu propunerea de a investiga posibilitatea SOPC


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.