homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Progesteron scazut


#1 2015-04-01 21:37:22

ChoCoL4Te
Full member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 833

Progesteron scazut

Buna, revin si eu cu o problema, sper sa ma puteti lamuri, ca sunt tare nelinistita smile De ceva ani, buni am luat anticonceptionale, am fost la medic pt un control, si am zis sa fac si analize hormonale, am incetat sa iau pastile, pe 6 martie a fost prima zi de ciclu menstrual iar pe 26 am facut analizele, au iesit ok din ce am inteles dar progesteronul a iesit 0.388 ng/mL, ce sa inteleg? Ca nu o sa pot avea copii ? Ca nu a fost ok ziua in care am facut analizele ? Ca inca nu si-au dat drumul ovarele dupa o perioada lunga de anticonceptionale?
Pe foaia de analize scrie Faza foliculara : 0.6-4.7 nmol/L Faza ovulatorie 2.4-9.4 nmol/L si Faza luteala 5.3-86 nmol/L Ajutati-ma si pe mine cu un sfat...


No one deserves your tears..and who deserves them won't make you cry

Offline

 



#2 2015-04-01 22:33:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Progesteron scazut

Inca nu ovulasei. Dupa oprirea anticonceptionalelor te poti astepta ca vreo cateva luni sa ovulezi mai haotic sau sa ai chiar cicluri anovulatorii. Asteapta cateva luni, pana ciclurile isi revin la normalitatea de dinainte de anticonceptionale si abia apoi are rost sa faci dozarile hormonale.

Offline

 

#3 2015-04-01 22:40:46

ChoCoL4Te
Full member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 833

Re: Progesteron scazut

Deci nu sunt infertila da? Asa griji mi-am facut...da am banuit ca probabil nu am nimerit in ziua in care am ovulat, sau inca nu a trecut efectul pastilelor asa repede... si oricum am citit pe net ceva si de un mucus cervical, si intr-una din zilele trecute am observat ca un cheag semi transparent asa lipicios pe absorbantul zilnic, si am inteles ca acela este un semn al ovulatiei, ma puteti lamuri ?


No one deserves your tears..and who deserves them won't make you cry

Offline

 

#4 2015-04-01 23:01:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Progesteron scazut

Un progesteron dozat odata, nu spune nimic despre fertilitate.
progesteronul creste dupa ovulatie si se mentine crescut pana la menstruatie, cu un maxim in jurul zilei 7 dupa ovulatie. In mod normal se dozeaza in ziua 21 la un ciclu de 28 de zile cu ovulatia in ziua 14.
secretia din perioada de dinainte de ovulatie seamana cu albusul de ou, posibil sa fie un semn de ovulatie dar nu ai nicio garantie.

Offline

 

#5 2015-04-02 09:37:59

ChoCoL4Te
Full member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 833

Re: Progesteron scazut

Pai eu luand pastile de atata timp nu stiu cum am ciclul fara pastile, inca astept sa-mi vina acum dupa ce am terminat cu pastilele luna trecuta...dar probabil inca nu trecuse efectul lor si de aceea a iesit atat de scazut progesteronul, nu ?


No one deserves your tears..and who deserves them won't make you cry

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-04-02 10:44:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Progesteron scazut

Progesteronul creste doar dupa ovulatie. Atat ne spune valoarea lui, ca pana la momentul respectiv nu ovulasei.
Ai inceput sa folosesti anticonceptionale de la 10-12 de cand ai inceput sa ai menstruatie? Trebuie sa ai o idee despre cat de (ne)regulate sunt ciclurile tale naturale si sa te astepti sa redevina aproximativ cum au fost.
Te pregatesti pentru bebe?

Offline

 

#7 2015-04-02 12:57:18

ChoCoL4Te
Full member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 833

Re: Progesteron scazut

Pai nu, de la 18 ani, adica de 5 ani, si chiar nu mai tin minte cum erau inainte, in fine, da acum fac pauza de tot si astept smile sper sa primesc vesti bune curand:)


No one deserves your tears..and who deserves them won't make you cry

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.