homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Conflicte in parc - cum le gestionam?-20


#362 2012-07-13 23:57:58

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

kata, eu stiu si inteleg ce spui, stiu teoria mai greu este cu practica
eu am mai spus-o si o repet, nu-mi plac locurile de joaca deloc pt ca vad atatea nereguli la cei din jur ca-mi vine sa plang de cele mai multe ori
n-as avea nici o problema sa fim numai noi singure si sa ne jucam pe-afara insa nu cred ca este normal asa

insa am deviat de la sobect lol
intrebarea mea era ce sa fac sa poata si copilul meu sa se joace cu jucariile ei in parc macar 10 minute dar fara sa creez scandaluri tongue


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 



#363 2012-07-14 14:33:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

bubutadana a scris:

insa am deviat de la sobect lol
intrebarea mea era ce sa fac sa poata si copilul meu sa se joace cu jucariile ei in parc macar 10 minute dar fara sa creez scandaluri tongue

SOLICITI asta, clar si ferm. e dreptul tau si al ei, nu vad de ce ai crea scandaluri (iar presupunand ca se intampla, persoana cealalta ar avea o pb, nu tu)

in rest de acord, la fel sunt si eu vis a vis de locurile astea de joaca bang


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#364 2012-07-16 16:34:24

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

oho..ce bine va inteleg...Andu este cel ce da...nu il deranjeaza dc ii sunt luate jucariile, dar...nu intelege de ce alti copilasi nu ii dau si lui jucariile, il vad ca sufera si imi spune " eu  dau, el de ce nu da??", incerc sa ii explic ca alea sunt ale lui x, ca x iubeste jucaria aia si ca vrea sa se joace cu ea...si el imi zice..." andu nu stica, vrea doar uite"...Cine a gresit? Eu , ptr ca i-am  zis ca e bine sa dea jucarii...si acum el da..dar nu primeste...sad

In schimb .. avem aceasi dragoste mai " violenta", daca ii place cineva , vrea sa ia in brate, sau mangaie mai brutal, stiu ca ii place X sua Y ptr ca imi spune, imi place fata aia ...si sare pe ea...sad..ce ma fac eu ?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#365 2012-07-16 16:42:06

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

katami a scris:

bubutadana a scris:

insa am deviat de la sobect lol
intrebarea mea era ce sa fac sa poata si copilul meu sa se joace cu jucariile ei in parc macar 10 minute dar fara sa creez scandaluri tongue

SOLICITI asta, clar si ferm. e dreptul tau si al ei, nu vad de ce ai crea scandaluri (iar presupunand ca se intampla, persoana cealalta ar avea o pb, nu tu)

in rest de acord, la fel sunt si eu vis a vis de locurile astea de joaca bang

no bun, kata, asta vroiam, sa mi se confirme ca am dreptul sa solicit (ce chestie am zis si eu, dreptul sa solicit inapoi lucrul meu  spranceana )
multumesc de raspunsuri
de vreo 2 zile insa nu am mai avut probleme pt ca s-a intamplat sa fim numai 2 doua in parculetul de langa bloc
nu va puteti imagina ce bucurie pe mine  rotfl2
m-am dat si eu in leagan langa ea, ne-am jucat in nisip amandoua, boierie  cool


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#366 2014-09-06 17:05:22

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Mamici cum gestionati voi babele care se baga in seama in parc cu chestii de genul "Vai mama da fara caciulita si in picioarele goale?" ca eu deja m-am saturat sa imi vine sa n-o mai duc. Nu e zi in care sa nu faca vreo una vreo observatie la adresa copilului meu eventual insotita si de un apocaliptic "Lasa ca o sa vezi tuuuuu". Acum mai nou vrea pe jos, merge de-a busilea, in brate se zbate daca o tine. Va dati seama ce era la gura lor


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2014-09-06 18:32:39

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

le zic ca ii e bine asa cum cum e si nu lungesc discutia...

Offline

 

#368 2014-09-06 22:05:44

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Eu le ignor total pe babe, ca si cum nu ar vorbi cu mine. Si daca tot insista si nu vede ca nu-i raspund, le zic lasati-ma tanti in pace. Si atunci pleaca.
Nu ma intereseaza sa fac conversatie cu nicio baba, ca sunt extrem de nesimtite.
Intr-o zi in piata yannick mi-a luat cordeluta de pe cap sa si-o puna el. O baba a venit la el sa i-o ia din mana ca "vai, iti scoti ochii cu ea" i-am zis sa-l lase in pace si atata a insistat si yannick se tot ferea de ea, pana de cum se dadea in spate sa scape de baba, a cazut, cu un picior indoit sub el. A plans f tare in conditiile in care el nu plange deloc la cazaturi, e clar ca l-a durut ca nu a mai vrut sa calce.
Nu va zic ce-a fost la gura mea la adresa babei.
Dar nu, eu nu tolerez babele nici din politete, le intorc spatele pur si simplu, sunt ffff nesimtite.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-09-06 22:06:53)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#369 2014-09-06 22:15:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

deno, aici e un parc de cartier, in care vin aceleasi persoane. Dar niciodata nu am initiat vreo discutie cu ele (sunt niste babe care ocupa 2 banci din 4 existente in permanenta) in schimb ele bodogane.
Din vedere ma cunosc cu toata lumea dar cu o singura mamica mai schimb 2 vorbe desi nu sunt de acord cum isi creste bebele dar sa nu stau singura cuc ... oricum suntem nebunele parcului si eu si Maia, ea mai are obiceiul cand o tin pe genunchi sa se arunce pe spate, eu o tin de manute si ajunge cu capul in jos. Soc si groaza rotfl


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#370 2014-09-06 22:23:48

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Emi, asta zic si eu ca babele se baga in seama, dar nu le dau curs discutiei, pur si simplu ma fac ca nu le aud si nu le vad. Daca insista de 2-3 ori, zic "lasati-ma in pace" atat.
E sunt mai mereu singura in parc, pentru ca sunt sigura mama care se tine dupa copil, eu nici nu stau pe banca, nu am loc de fumatoarele la care le bantuie copiii singuri. Stau pe o scara de la monumentu, eroilor chicot


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#371 2015-04-24 13:23:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

fetelor, voi luati atitudine atunci cand un bunic sau parinte isi bate copilul in parc, in public in fata tuturor, sub ochii vostri si ai copiilor vostri? de s-ar da o lege care sa interzica asta macar !!! in spatiul public, lumea ar fi un loc mai frumos.  supa
astazi in parc un baietel mic, 2 ani, cam asa, se juca cu pietricele si le azvarlea in jur, asa cum fac muuulti copii, daca nu chiar toti.  bunica-su ii dadea palme peste fata, dar tare,rasuna.  supa "cum arunci, ma, cu pietre? daca loveai pe cineva?" toti copiii din jur se uitau. iar cel mic era atat de rusinat si de frustrat..... vaiii.. il umilea, in afara ca probabil il si durea fizic, umilinta e de o mie de ori mai mare si durerea sufleteasca. copilul in aparare i-a dat o palma peste picior si plangea si tipa si se zbatea. dupa scena asta a tipat cam 10 minute, fara oprire, cu lacrimile curgand siroaie. timp in care bunicul a stat stana de piatra langa el cu privirea in gol, plin de nervi si rusine probabil ca lumea se uita la el ca ii tipa nepotul.  apoi copilul s0a lasat pe jos si scormonea trist cu mainile in pamant, umilit si frustrat, cu privirea pierduta. bunicul ii zicea "de ce stai mai asa acum?"  ... cum naiba trebuia sa stea? zambind?  yikes
nu mi-a venit sa cred ca se intampla afara. va dati seama cata bataie primeste acasa daca afara in pubic l-a lovit, peste fata chiar...
ceilalti oameni si-au vazut de treaba dar eu m-am apropiat si i l-am aratat pe Bogdan al meu care scormonea si el in pamant cu unghiile si isi arunca cu pietre in cap si radea fericit, i-am spus, "uitati, si fiul meu gaseste distractiva activitatea asta. cred ca toti, de fapt" apoi se scuza repede "doamna, da e asa de incapatanat!" si l-am intrebat "ce a facut nepotul dvs dupa ce l-ati lovit?" se holba la mine cu ochii mari. "v-a lovit inapoi pe picior. nu? violenta naste violenta. tocmai l-ati invatat ca e normal sa lovesti pe cineva drag, atunci cand nu iti convine ceva. ati vrut sa il invatati ceva bun si reusiti exact pe dos. nu va judeca nimeni, stati linistit, dar daca va iubiti nepotul ar trebui sa va schimbati atitudinea fata de el"  si ma abtineam rau de tot, ce i-as fi spus, Doamne, am fost atat de politicoasa,,,, desi nu merita politeturi ci palme si el. 
voi ati luat parte la scene de genul asta?

Offline

 

#372 2015-04-24 22:05:26

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Pass, am mai vazut si eu scene de genul, pana acum nu am intervenit... mie imi vine sa plang cand vad, mi-e mila de mor de copiii aia.. supa
Eu zic ca ai facut ff bine ca ai intervenit, poate macar i-ai dat de gandit, cu atat mai mult ca ai fost politicoasa..
Cred ca pe viitor voi interveni si eu, nu cred ca e ok sa ramanem indiferenti.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#373 2015-04-26 14:25:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Eu cred că cel mai bun approach e ăsta: empatie cu părintele/bunicul caftangiu "da, nene,  te ?nțeleg că e greu. Uneori copiii ne pun nervii la ?ntins" și apoi "DAR ?l traumatizezi la un nivel mai mic sau mai mare, orice palmă fie ea și simbolica,  peste pampers, e ceva greșit, ur?t, jenant pt cel care o aplică,  așa că schimba macazul, nu vrei să te considere un tiran propriul copil". Altfel eu nu știu. ... amenzi mari .... așa ar trebui. sad 
Cris, trebuie să intervenim! Măcar pentru șansa aia de 1% că omul se va g?ndi de 2x ?nainte,  data viitoare. Măcar pt at?t.

Offline

 

#374 2015-04-26 20:21:53

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

postez si eu aici o intamplare similara: eram in parc cu o prietena (care face karate de performanta) si vedem un om care isi batea copilul de 5-6 ani de suna apa in el in locul de joaca ... la care eu am inghetat si am vrut sa chem gardienii din parc ... prientena mea se duce la el: "daca ai curaj ia-te de cineva pe masura ta" individul enevat vine catre noi cu chef de bataie la cate tipa asta ii aplica duua scheme de il lasa pe jos urland de durere ... apoi copilul vine la noi si ne cere sa il luam cu noi nu mai suporta cum il bate tatal lui! ulterior au venit gardienii si au chemat politia ... l-au dus pe individ la sectie ... pe copil l-au luat cu ei ... noua nu ne-au facut nimic ...

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2015-04-26 20:24:30)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#375 2015-04-26 22:49:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Dumnezeule!.....   Bietul copil.... să ajungă să spună unor străini să ?i ia tatăl pt că nu il mai suportă grater grater 
cu frică de dictatura de acasă ajung să se sinucidă după ce au luat o notă proastă la școală. 
De ce fac unii oameni copii? sad

Offline

 

#376 2015-04-28 06:33:41

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: conflicte in parc - cum le gestionam?

Pentru ca asa au fost si ei la randul lor educati, Pasuc.
Pentru ca le este rusine de gura lumii care-i primordiata in tot si toate.
Pentru ca sunt niste comunisti care nu vor sa invete nici macar in ultimii ani ai voetii lor ca un copil nu se bate.
Pentru ca niste copilasi au niste parinti la fel de inapoiati care le permit bunicilor sa faca ce fac.
Pentru ca nu exista o legislatie severa care sa pedepseasca pe adultii ce isi lovesc copii/nepotii.

Si lista poate continua.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.